صفحه ها
دسته
وبــلاگهام در بلاگــفا
لیــنک ویژه دانلود موسـقی
دست نوشته های تنهایی من
لینکهای دوستان
ترفند
دلتنگی من غم تنهایی
قالب های بلاگفا
عکسها
موسقی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 270088
تعداد نوشته ها : 205
تعداد نظرات : 62
Rss
طراح قالب
به گزارش ایسنا ، وزیر ارتباطات در چهارمین سمپوزیوم بین‌المللی مخابرات که در محل مرکز تحقیقات مخابرات برگزار شد، با توجه به هفته‌ دولت به پیشینه‌ مخابرات در ایران اشاره و به بیان برخی از پیشرفت‌های این حوزه در بعد از انقلاب و به ویژه در سه سال روی آمدن دولت نهم پرداخت.
به گفته‌ او مرکز تحقیقات مخابرات ایران به عنوان پایه‌گذار تحولات چشم‌گیر حوزه‌ مخابرات در بعد از سال‌های جنگ تحمیلی زمانی وارد عرصه شد که تکنولوژی‌های جدید در زمانی مناسب وارد کشور شدند اما با توجه به نیازهایی که در جامعه وجود داشت نرخ رشد آهسته‌یی را شاهد بودیم.
وی گفت: تلفن همراه در سال 1373 همزمان با کشورهای منطقه وارد ایران شد اما تا سال 1379 حدود چند صد شماره در اختیار متقاضیان قرار گرفت و در سال 84 این نرخ به حدود 7 میلیون شماره رسید، در صورتی که کشورهای دیگر پیشرفت بهتری داشتند؛ اینترنت نیز در سال 71 به کشور وارد شد و در شهریورماه 84 به ضریف نفوذ 10 درصد رسید. تلفن ثابت هم تا سال 75 -76 با پنج تا شش میلیون دایری به 18 میلیون شماره در سال 84 رسید.
او خاطر نشان کرد: در سه ساله‌ اخیر با مدیریت مسایل گذشته همچون تولید تجهیزات در داخل کشور دولت راهکاری ارایه داد آنچنان که راه توسعه و تحقیق باز باشد؛ در این خصوص مهمترین قرارداد به مبلغ 168 میلیارد تومان برای تولید تجهیزات سیار با ظرفیت شش میلیون با شرکت‌های داخلی بسته شد.
سلیمانی به 200 قلم جنس که ورود آن‌ها به گمرک بعد از تایید نمونه ممنوع شد اشاره کرد و افزود: برای توسعه با مدیریت سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی در حوزه ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات به نقاط مثبتی رسیدیم که در مجموع بیش از 65 میلیون تلفن همراه و ثابت در کشور وجود دارد. همچنین از نظر پوشش روستاها بیش از 53 هزار روستا دارای ارتباط هستند که از این لحاظ ارایه تلفن همراه و ثابت به روز شده است و در سال آینده روستاهای 20 خانواری نیز در شبکه‌ی ارتباطی تلفن قرار خواهند گرفت.
وی ظرفیت تلفن ثابت را اشباع شده خواند و تصریح کرد: از نظر خانواری، بالای 150 درصد ضریب نفوذ تلفن ثابت داریم؛ ضریب نفوذ تلفن همراه نیز 58 درصد است که همچنان برای کار جا دارد.
او با اعلام آمادگی مبنی بر این که وزارت‌خانه برای همکاری با پاسخ دادن به درخواست شرکت‌ها و نهادها مبنی بر افزایش پهنای باند و فیبرکشی آماده است خاطر نشان کرد: اگر از نظر نرخ رشد در فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات به ایران نگاه کنیم، جزء 6 یا 6 کشور اول دنیا بر مبنای عملکرد سه ساله‌ پیشین هستیم اما تا نقطه‌ مطلوب فاصله داریم.
وی از پروژ‌ه‌ وایمکس که در سطح هر استان با سه اپراتور فعال می‌شود به عنوان یکی از تدابیر آینده‌ حوزه ICT کشور نام برد و اظهار کرد: اسناد مناقصه‌ این پروژه‌ در 800 مورد فروخته شده و در مرحله برگزاری مزایده در یکی دو ماه آینده است که امیدواریم اوایل سال میلادی یا شمسی آینده این سرویس در اختیار مردم و حداقل در مراکز استان‌ها قرار گیرد.
به گفته‌ سلیمانی ورود به NGN که بستر ارایه پهنای باند وسیع را فراهم می‌کند همچنین توسعه ADSL که با مشارکت شرکت‌های مخابراتی ظرف یک سال آینده بیش از سه تا چهار میلیون پورت پرسرعت را در اختیار متقاضیان می‌گذارد و همچنین اپراتور سوم که می‌تواند امکانات وسیعی را ارایه دهد به نحوی که اوایل سال 87 شاید بتوانند سیم‌کارت ارایه کند، از دیگر تدابیر حوزه‌ی ICT در آینده تهران خواهد بود.
او با بیان این که در حال حاضر 80 هزار کیلومتر فیبر نوری در کشور داریم، خاطر نشان کرد: ایجاد و تقویت شبکه‌ی ملی داده که فراز و نشیب‌های زیادی داشته اما وارد مراحل اجرایی شده است از نظر زیرساختی حرکت جهشی خواهد داشت که در هر استان ابلاغ شده است تا اطلاعات استانی را با سرعت قابل توجه از طریق این شبکه جابه‌جا کنند.

دوشنبه سوم 1 1388
X