صفحه ها
دسته
وبــلاگهام در بلاگــفا
لیــنک ویژه دانلود موسـقی
دست نوشته های تنهایی من
لینکهای دوستان
ترفند
دلتنگی من غم تنهایی
قالب های بلاگفا
عکسها
موسقی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 251887
تعداد نوشته ها : 205
تعداد نظرات : 62
Rss
طراح قالب
 دماسنج‌های نواری دوفلزی مارپیچی بیش از 200 سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرند و امروزه به شکل دماسنج‌های خانگی معمول و دماسنج‌های مورد استفاده در ابزارهای آشپزی دیده می‌شوند. حال گروهی از محققان به رهبری هائو هی از دانشگاه ملی تایوان، با ایجاد یک ساختار دو جزئی متشکل از نانوتسمه‌های ZnO و بنزونیتریل پلیمریزه شده توسط پلاسما، این ایده را به مقیاس نانو آورده‌اند.
این ابزار از روش جدید خواندن دما بهره می‌برد که بر تغییرات جریان الکتریکی عبوری از بخش دوجزئی و محل اتصال مبتنی است. از روش‌های خواندن مختلفی همچون شکست تابش لیزر، تداخل‌سنجی، پیزورزیستیو، پیزوالکتریک، ظرفیت خازنی، و ترانزیستورهای اثر میدان برای تشخیص خم‌شدگی بخش دو جزئی استفاده شده است‌ اما این روش‌ها به طور معمول یا شامل مراحل پیچیده ساخت بوده و یا تنظیمات اُپتیکی زمان‌بری را می‌طلبند.
هوا هی می‌گوید: حسگر دمایی جدید، به دلیل ساخت نسبتاً آسان و اندازه‌گیری دما از طریق خواندن مستقیم جریان الکتریکی، کاندیدای بسیار خوبی برای کلیدزنی دمایی و تشخیص ماشه‌ای ( "triggered detection ") است. ما بر این باوریم درک تئوری و تجربی که در این مطالعه حاصل شده است، می‌تواند ساخت حسگرها وکلیدها را در مقیاس نانو برای کاربردهایی همچون کنترل دما در نانوالکترونیک و روبش نانودمایی تسهیل کند.
معماری این ابزار برای تصویربرداری یا کلیدزنی دمایی به شکلی آرایه‌مند مناسب است. به علاوه، با عوض کردن لایه حساس در این ابزار، می‌توان از این فناوری برای ساخت حسگرهای زیستی و شیمیایی بسیار حساس بهره برد.
این پژوهش نتیجه همکاری میان دانشگاه ملی تایوان و مؤسسه فناوری جرجیا در آمریکاست.
نتایج این تحقیق در مجله Nanotechnology منتشر شده است.

دوشنبه سوم 1 1388
X