صفحه ها
دسته
وبــلاگهام در بلاگــفا
لیــنک ویژه دانلود موسـقی
دست نوشته های تنهایی من
لینکهای دوستان
ترفند
دلتنگی من غم تنهایی
قالب های بلاگفا
عکسها
موسقی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 237303
تعداد نوشته ها : 205
تعداد نظرات : 62
Rss
طراح قالب
سید عباس شاهمرادی مجری این طرح در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی نورپرتال، در خصوص این میکروسکوپ نیروی اتمی «AFM» گفت: میکروسکوپ‌های نوری و الکترونی در اندازه‌گیری‌های خیلی کوچک دارای محدودیت هستند و با این میکروسکوپ‌ها از یک سایزی کمتر را نمی‌توان دید.
وی تصریح کرد: برای استفاده از میکروسکوپ‌های الکترونی باید الکترون‌ها بسیار پرانرژی باشند تا بتوان اندازه‌های کوچک را دید و به طور معمول این میکروسکوپ‌ها در سایزهای بزرگ و گران‌قیمت هستند.
مجری این طرح گفت: برای دیدن پستی بلندی‌های سطوح مختلف اجسام در مقیاس اتمی و مولکولی، روش تغییر می‌کند و باید از سنل جدید میکروسکوپ‌ها به نام «SPM» استفاده کرد.
وی ادامه داد: میکروسکوپ نیروی اتمی «AFM» اصلی‌ترین دستگاه زیر مجموعه میکروسکوپ‌های «SPM» است و با این نوع میکروسکوپ می‌توان سایزهای کوچک در حد نانو متر را دید و بررسی کرد.
شاهمرادی گفت: هزینه ساخت این میکروسکوپ از میکروسکوپ‌های الکترونی کم‌تر است و حتی سایز این میکروسکوپ‌ها نیز به مراتب از میکروسکوپ‌های الکترونی کوچک‌تر است به طوری که می‌توان آن‌ها را حمل کرد.
وی گفت: با استفاده از میکروسکوپ نیروی اتمی می‌توان تمامی نمونه‌ها از جمله فلزات و غیر فلزات و همچنین موجودات زنده مانند سلول‌ها و باکتری‌ها را مشاهده کرد. این میکروسکوپ در بیمارستان‌ها در بیمارستان‌ها برای پاتولوژی استفاده می‌شود.
این مبتکر ایرانی خاطرنشان کرد: تنها حدود 6 کشور در جهان دانش فنی ساخت این میکروسکوپ را در اختیار دارند و در ایران نیز ما حداکثر 8 نمونه خارجی این میکروسکوپ را خریداری کرده‌ایم.
وی افزود: قیمت این میکروسکوپ ایرانی در مقایسه با نمونه‌های خارجی بسیار پایین‌تر است و می‌توان با آن پروژه‌های مختلف تحقیقاتی در زمینه‌های الکتریکی، مغناطیسی و شیمیایی را انجام داد و این میکروسکوپ یکی از اصلی‌ترین دستگاه‌های مورد نیاز آزمایشگاه‌های نانو فناوری است.

دسته ها : علمی - علوم وفنون
يکشنبه دوم 1 1388
X