بال های سوسک

الهام بخش ساخت مواد ضد آب

***

نوعی ماده با الهام گرفتن از نوعی سوسک کویری درست شده است. فوت و فنی که این سوسک در زندگی به کار می گیرد تا آب را از هوا جذب کند، می تواند باعث ساخت تجهیزات مهندسی جدیدی شود. از این مواد می توان در ساخت سطوح خودتمیزشونده استفاده کرد، تراشه های رایانه ای را سرد نگه داشت و وسایلی برای آزمایشهای شیمیایی در سایز جیبی ساخت.

 این نوع سوسک که در شنهای خشک و آفتاب سوخته آفریقای جنوب غربی زندگی می کند، با استفاده از بالهایش که مومی و پوشیده از نقاطی برجسته و غیرمومی هستند، آب آشامیدنی را جمع آوری می کند. این نقاط غیرمومی روی بال با قدرت آب را جذب می کنند در حالی که مناطق مومی بال این سوسک داف آب هستند. این سوسک در اوایل صبح که مه از طرف آتلانتیک حرکت می کند، رو به باد قرار می گیرد و قطرات آب بع نقاط غیرمومی پشت او می چسبند.

 محققان انگلیسی ابتدا بر نحوه جمع آوری آب توسط این سوسکها تحقیقات مفصلی انجام دادند و حالا هم محققان انستیتو تکنولوژی ماساچوست(MIT) راهی یافته اند که از این الگو کپی برداری کنند و با ساختن سطحی پر از الگوهای میکروسکوپی از مناطق جاذب و دافع اب می توانند کاربردهای زیادی را برای این ماده در نظر بگیرند.

 رابرت کوهن از MIT می گوید با تقلید از این کار می توان سطوحی ساخت که تفاوتهای زیادی در توانایی جذب رطوبت دارند. در حال حاضر محققان ماده ای ساخته اند که روی ان کانالهایی جاذب آب با عرض 750 میکرومتر روی زمینه ای که بشدت دافع آب است، قرار دارد. این طراحی باعث شده است آب از یک طرف ماده به طرف دیگر ان با سرعت و انرژی زیادی حرکت کند.

 برای ساخت این ماده، لایه ای از پلیمر را با یک صفحه شیشه ای تلفیق کردند و آن را با اسید زبر و خشن کردند و سپس نانو ذرات سیلیکایی را به آن افزودند و یک ماده شبیه تفلون را روی این مواد کشیدند تا یک سطح دافع آب بسازند. سپس با افزودن محلولی از ملکول های پلیمری باردار قسمتی را هم جاذب آب کردند.

 نیروی نظامی امریکا علاقه زیادی به این تکنیک پیدا کرده است. علاقه آنها به سطوی جذب شده است که خود به خود از آلودگی پاک می شوند؛ اما به گفته محققان سازنده این سطوح، کاربردهای زیادتری برای این مواد وجود دارد. مثلاً استفاده از آنها برای سرد کردن یک ریز تراشه یا استفاده از آنها در ساخت وسایلی جیبی که حاوی تراشه های شناسایی مواد شیمیایی هستند و می توانند در مقیاس میکرو جریان مواد شیمیایی را کنترل کنند.

 به اعتقاد یکی از محققان تقلید زیستی در دانشگاه Bath، این کار اثبات کرده است که طبیعت می تواند الهام بخش مهندسی های پیچیده و فریبنده ای باشد. او می افزاید که زیست شناسی می تواند یک معلم فوق العاده گرانبها باشد.

 منبع : Newscientist

 

تهیه شده در گروه اینترنتی انتظار یار

واحد علمی

 

 

 


دسته ها :
دوشنبه 12 4 1385 4:58
X