امام خمینی امروز در مصاحبه‌ای با خبرنگار روزنامه لیبرال چاپ توکیو و اوزاکا در برابر این پرسش که حکومت اسلامی چه نوع حکومتی است گفتند «حکومتی است که صد در صد متکی بر آراء ملت باشد به شیوه‌ای که هر فرد ایرانی احساس کند با رأی خود سرنوشت خود و کشور خود را می‌سازد و چون اکثریت قاطع این ملت مسلمان هستند بدیهی است که باید موازین و قواعد اسلامی در همه زمینه‌ها رعایت شود (صحیفه امام، ج 5، صص 448 و 449)
امروز در پی حتمی شدن خروج شاه از کشور، شورای سلطنت در حضور محمدرضا پهلوی تشکیل جلسه داد. اعضای شورا عبارت بودند از: محمد سجادی رئیس مجلس سنا، جواد سعید رئیس مجلس شورای ملی، شاپور بختیار نخست‌وزیر، علیقلی اردلان، عبدالله انتظام، ارتشبد قره‌باغی رئیس ستاد ارتش، علی‌آبادی، سید جلال‌الدین تهرانی و محمد وارسته.
بر اساس گزارش روزنامه‌ها امروز هتل آمریکاییان در خیابان بزرگمهر طعمه حریق شد. همچنین یک اتومبیل متعلق به آمریکاییها در خیابان دانشگاه آتش زده شد.
مردم کرمان امروز سه مجسمه بزرگ که در میدانهای شهر نصب شده بود پایین کشیدند. مجسمه اول شاه سوار بر اسب در میدان اول بلوار، مجسمه دوم شاه ایستاده در میدان باغ ملی و مجسمه سوم رضاشاه با شنل در میدان ژاندارمری بود.
به نقل از:
انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک
مرکز بررسی اسناد تاریخی
کتاب بیست و چهارم
 
 
همچنین :
- شاپور بختیار آخرین نخست‌وزیر حکومت پهلوی برای فرونشاندن خشم مردم، دستور انحلال ساواک را صادر کرد.
-  اردشیر زاهدی سفیر ایران در امریکا: امریکا اگر شاه را به حال خود بگذارد تا سقوط کند، برای همیشه ایران را از دست خواهد داد.
- امام خمینی طرح رژیم شاه برای دستگیری و محاکمه نصیری رئیس ساواک را عوامفریبانه خواندند.


سه شنبه بیست و چهارم 10 1387
X