مام خمینی امروز به مناسبت فرارسیدن اربعین امام حسین(ع) از مردم ایران خواستند که در این روز راهپیمایی و تظاهرات را یک وظیفه شرعی و ملی بدانند و با این حرکت، نظام شاهنشاهی را دفن کنند و پشتیبانی خود را از جمهوری اسلامی اعلام دارند. امام در این پیام به موضوعاتی چون به سرقت رفتن گندم از سیلوها توسط مأمورین دولت، هوشیاری نظامیان در برابر نابودی تجهیزات نظامی مهم توسط آمریکاییان، توصیه به کشاورزان در کاشت گندم دیم، رسیدگی بانکها به کشاورزان، هشدار به بانکهای خارجی در تحویل دادن اموال نامشروع خاندان پهلوی به آنان، احتراز وکلای مجلس از رفتن به این مکان، ادامه تظاهرات در دانشگاهها پس از بازگشایی آنها، کناره‌گیری اعضاء شورای سلطنت و معرفی اعضای شورای انقلاب اسلامی اشاره کردند. (صحیفه امام، ج 5، صص 447 تا 479)
امروز ارتشبد قره‌باغی رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران گفت و گوی مطبوعاتی داشت. وی در این مصاحبه گفت که اطمینان می‌دهم ارتش کودتا نخواهد کرد و تصویر دیگری از ارتش که خلاف قرائت رسمی شاه و دیگر دولتمردان بود ارائه داد و گفت که نظامیان برادران و بستگان ملت هستند و وظیفه ارتش دفع از ملت در برابر دشمنان داخلی و خارجی است. (آیندگان، ش 3265، ص 1 و 2) با وجود این اقدام به کودتا همچنان در دستور کار دولتمردان آمریکا بود. در مکالمات به جای مانده از ژنرال هایزر با مقامات آمریکایی آمده است که فرماندهان نظامی روی این نقشه کار می‌کنند.
شاپور بختیار امروز از مجلس سنا رأی اعتماد گرفت. از 41 سناتور حاضر 38 نفر رأی موافق، یک نفر رأی مخالف و دو نفر دیگر رأی ممتنع دادند.
امروز یکی از افسران عالی‌رتبه مستشاری آمریکا در منطقه شمیران به طرز مرموزی کشته شد. وی سرهنگ «آرتور. دبلیو. هاین» نام داشت و رئیس ستاد بزرگ مستشاری ارتش آمریکا در ایران بود.
به نقل از:
انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک
مرکز بررسی اسناد تاریخی، کتاب بیست و چهارم
چهارشنبه بیست و پنجم 10 1387
X