معرفی وبلاگ
با سلام به صفحه وبلاگ من خوش آمدید این وبلاگ مطالب عمومی را در خودش گنجونده که فکر میکنم به درد شما هم بخوره من را از نظرات خودتان مطلع کنید
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1002
تعداد نوشته ها : 6
تعداد نظرات : 2
Rss
طراح قالب
یکی از سوالاتی که همیشه در بین عامه مردم، خصوصا نسل جوان مطرح می‏باشد این است که اگر انسان برای تکامل و سعادت آفریده شده و شیطان با این که یک موجود ویرانگر و ضد تکاملی و سرچشمه وسوسه‏ها و گمراهی‏ها است چرا خداوند او را آفرید؟
پاسخ این است که خداوند از ابتدا او را به عنوان شیطان نیافرید به این دلیل که سالها همنشین فرشتگان و بر فطرت پاک بود ولی بعدا از آزادی خود سوء استفاده کرد و بنای طغیان و سرکشی گذارد. وانگهی از نظر سازمان آفرینش وجود شیطان برای افراد باایمان و آنها که می‏خواهند راه حق را بپویند نه تنها زیانبخش نیست بلکه وسیله پیشرفت و تکامل آنها است چه اینکه پیشرفت و ترقی و تکامل، همواره در میان تضادها صورت می‏گیرد.
به عبارت دیگر انسان تا در برابر دشمن نیرومندی قرار نگیرد، هرگز نیروهاو نبوغ خود را بسیج نمی‏کند و به کار نمی‏اندازد، همین وجود دشمن سبب تحرک و جنبش هر چه بیشتر انسان و در نتیجه موجب ترقی و تکامل او می‏شود. همان طور که بیماری‏ها موجب پیدایش و پیشرفت علوم پزشکی می‏گردد. همچنین سیاستمداران باتجربه و پرقدرت آنهایی هستند که در کوره‏های سخت بحران‏های سیاسی با دشمنان نیرومند دست و پنجه نرم کرده‏اند و نیز قهرمانان ورزش و....
بنابراین مانعی ندارد که بندگان خدا نیز با مبارزه مستمر و پی‏گیر در برابر شیطان روز به روز قوی‏تر و نیرومندتر شوند.
دانشمندان امروز در مورد فلسفه وجود میکروبهای مزاحم می‏گویند اگر آنها نبودند سلولهای انسان در یک حالت سستی فرو می‏رفتند و احتمالا نمو بدن انسان‏ها از هشتاد سانت تجاوز نمی‏کرد. به همین ترتیب، جنگها گرچه ناگوار است اما موجب انسجام و آمادگی یک ملت می‏شود. روح انسان نیز در مبارزه چنین است. شیطان از برون و نفس از درون باعث آبدیده شدن انسان و قدرت روحی او می‏شود. البته این بدان معنا نیست که شیطان وظیفه دارد بندگان خدا را اغوا کند بلکه سخن این است که شیطان از روز اول مانند موجودات دیگر پاک بود و با اراده سوء خود چنین شد و اتفاقا نردبان ترقی بندگان خدا گردید.
بنابراین وجود شیطان منشأ خیر است همان طور که وجود جهنم خیر است و بسیاری از انسانها به خاطر ترس از آن صالح می‏شوند، لذا قرآن در سوره رحمان، جهنم را در ردیف نعمتها ذکر می‏نماید. و اگر شیطان و وسوسه او نبود میدان جهاد اکبر پدید نمی‏آمد و انسان از فرشتگان برتر نمی‏شد.
یکی دیگر از حکمت‏های خلقت شیطان امتحان بشر است. قرآن می‏فرماید: «ما کان له علیهم من سلطان الا لنعلم من یؤمن بالاخره ممن هو منها فی شک؛» «شیطان بر مردم تسلطی ندارد شیطان را آفریدیم تا بدانیم چه کسی به قیامت ایمان دارد و چه کسی شک دارد.»

1387/12/21 11:27
X