معرفی وبلاگ
سلام بر مهدی فاطمه هروقت برایت چیزی می نویسم آخرش یک سنگ می گذارم وحالا همه ی این سنگ ها ، کوهی شده به ارتفاع دلتنگی هایم
صفحه ها
دسته
سازمان مدارس

آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 9463
تعداد نوشته ها : 23
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
GraphistThem260

دري از درهاي بهشت

 


 

براي وصول به رحمت و رضوان خداوند و بهشت برين الهي، اسباب مختلفي وجود دارد كه در احاديث، به عنوان «درهاي بهشت» معرفي شده كه يكي از مهم‌ترين آن‌ها، جهاد است.

 

 


 

لحظه شهادت آخرين نفر

ان الجهاد باب من ابواب الجنه فتحه الله لخاصه اوليائه؛

همانا جهاد دري از درهاي بهشت است؛ خداوند، آن در را به روي دوستان خاص خود گشوده است.»(نهج‌البلاغه، خطبه27)

براي وصول به رحمت و رضوان خداوند و بهشت برين الهي، اسباب مختلفي وجود دارد كه در احاديث، به عنوان «درهاي بهشت» معرفي شده كه يكي از مهم‌ترين آن‌ها، جهاد است.

در حديثي از امام صادق(عليه‌السلام) آمده است: «بهشت، دري دارد به نام «باب المجاهدين» كه آنان، به سوي آن حركت مي‌كنند و در را در برابر خود باز مي‌بينند در حالي كه شمشيرها را به كمر بسته‌اند. اين، در حالي است كه ساير مردم، در موقف حساب ايستاده‌اند و در انتظار حسابند، (اما مجاهدان، بدون حساب، به سوي بهشت مي‌روند و در آستانه بهشت) فرشتگان، به آنان تبريك مي‌گويند.»(كافي، ج 5، ص2)

تنها اولياي خاص الهي مي‌توانند اين طريق را با نيت خالص و تا آخرين مرحله، بپيمايند و ديگران گاه با نياتي آلوده و انتظار غنيمت و يا كسب نام و شهرت و يا امثال آن، در اين ميدان گام مي‌نهند و تا آخرين مرحله پيش نمي‌روند. آن‌ها هستند كه در برابر تمام مشكلات جهاد اكبر و اصغر، صبر و شكيبايي به خرج مي‌دهند و در برابر تمام شدائد اين راه، مي‌ايستند و شياطين جن و انس را با پايمردي خود، به زانو در مي‌آورند.

«خاصه اوليائه: دوستان خاص خداوند» در كلام اميرالمؤمنين علي(عليه‌السلام) چه ويژگي‌هايي دارند؟

در خطبه 182 حضرت(عليه‌السلام) بيان مي‌دارد: «كجايند برادران من كه راه حق را سپردند و با حق رخت به خانه آخرت بردند؟ كجاست عمار؟ كجاست پسر تيهان؟ و كجاست ذوالشهادتين؟ و كجايند همانند ايشان از برادرانشان كه با يكديگر به مرگ پيمان بستند و سرهاي آنان را به فاجران هديه كردند». بي شك اين گونه صدا زدن اين افراد نشان از اين دارد اين بزرگواران كه حضرت(عليه‌السلام) از ايشان به عنوان برادر ياد مي‌كند جزء ياران خاص حضرت هستند. حضرت اين سخن را بعد از جنگ صفين ايراد كرده است.

از «عمار» ياد مي‌كند؛ او كه شهيد سرفراز جنگ صفين است؛ همو كه پيامبر در موردش فرمود: «عمار بر حق است و حق با عمار». (احقاق الحق، ج4، ص 173) از «مالك بن تيهان» ياد مي‌كند؛ او كه از پيشگامان اسلام و از نقيبان بيعت عقبه بود، با اينكه ثروت فراوان داشت همه را فداي علي(عليه‌السلام) كرد و در جنگ صفين به شهادت رسيد.

در حديثي از امام صادق(عليه‌السلام) آمده است: بهشت، دري دارد به نام «باب المجاهدين» كه آنان، به سوي آن حركت مي‌كنند و در را در برابر خود باز مي‌بينند در حالي كه شمشيرها را به كمر بسته‌اند. اين، در حالي است كه ساير مردم، در موقف حساب ايستاده‌اند و در انتظار حسابند، (اما مجاهدان، بدون حساب، به سوي بهشت مي‌روند و در آستانه بهشت) فرشتگان، به آنان تبريك مي‌گويند

 

از «خزيمه بن ثابت»(ذوالشهادتين) ياد مي‌كند؛ شهيد وفادار جنگ صفين. ابن ابي ليلي گويد: در صفين بودم مردي را ديدم با ريش سفيد و عمامه بر سر و نقاب بر چهره، فقط انتهاي ريش او ديده مي‌شد، سخت مي‌جنگيد، گفتم: اي شيخ با مسلمانان مي‌جنگي؟ نقاب از چهره برداشت و گفت: بلي من خزيمه‌ام از پيامبر خدا شنيدم كه فرمود: «با همه كساني كه با علي مي‌جنگند، بجنگ!»(اعلام نهج‌البلاغه، ص 12)

 

در نهج‌البلاغه آمده است كه امام علي(عليه‌السلام) پس از ياد اين شهيدان، دست بر محاسن خود گذاشت و مدتي طولاني گريه كرد و سپس فرمود: «دريغا! از برادرانم كه قرآن خواندند و در حفظ آن كوشيدند. واجب را بر پا كردند، پس از آنكه در آن انديشيدند سنت را زنده كردند و بدعت را مي‌راندند. به جهاد خوانده شدند و پذيرفتند. به پيشواي خود اعتماد كردند و در پي او رفتند».

از اين تعبير حضرت علي(عليه‌السلام)؛ «اهم ويژگي‌هاي اولياء خاص الهي دانسته مي‌شود؛ اوصافي همچون «پايبندي به احكام اسلام و قرآن»، «اهتمام نسبت به اقامه حدود و واجبات الهي از جمله جهاد در راه خدا»، «زنده كردن و زنده نگاه داشتن سنت‌هاي الهي»، «مبارزه و مقابله با بدعت‌ها»، «ولايت پذيري و اطاعت بي‌چون و چرا از ولي و پيشواي خود»، «بي‌تفاوت نبودن در برابر فتنه‌ها» و... اينان كه اولياي خاص خدايند بر خلاف مردمي هستند كه مولا در مورد آن‌ها مي‌فرمايد: كاش شما را نمي‌شناختم هرگاه شما را به جهاد فراخواندم سردي يا گرمي هوا را بهانه كرديد خدا شما را بكشد كه دل مرا خون كرديد.


دسته ها :
دوشنبه 21 1 1391 7:42 صبح
X