و نیز فرمودند : هر که در این روز چهار رکعت نماز بخواند و در هر رکعت حمد و سوره الملک را ، خداوند مکان دهد او را بهشت در جایی که خواسته باشد .

مفاتیح الجنان ، ص 447

نمازی دیگر برای روز یکشنبه

دو رکعت است که در رکعت اول آن بعد از حمد سه مرتبه سوره کوثر و در رکعت دوم بعد از حمد سه مرتبه سوره توحید را می خوانی و وقت آن اول صبح و هنگام بالا آمدن آفتاب است . کسی که این نماز را بخواند از آتش آزاد شده و از نفاق پاک می شود و ایمن می شود از عذاب .

نمازهای مستحبی ، ص 63

دسته ها :
دوشنبه بیست و یکم 4 1389

روایت شده که هر کس که در این شب شش رکعت نماز بگزارد هر رکعتی بعد از حمد هفت مرتبه سوره توحید ، خداوند به او ثواب شاکرین و صابرین عطا خواهد کرد.

البحار ، 278/90

دسته ها : مذهبی
دوشنبه بیست و یکم 4 1389

از امام صادق (ع) روایت شده است که سوره حمد و آیه الکرسی و نیز سوره های (( قدر و یس و واقعه و حشر و الملک و توحید و فلق و ناس )) را با زعفران بنویسد، بعد با آب زمزم یا آب باران یا آب تمیز بشوید بعد در آن آب دو مثقال کندر و ده مثقال شکر و ده مثقال عسل بریزد و آن را شب در زیر آسمان بگذارد و بر روی ظرف آن سرپوش آهن بگذارد پس در آخر شب دو رکعت نماز بخواند در هر رکعت بعد از حمد ، پنجاه بار توحید و بعد از نماز آن را بنوشد که برای حافظه مفید است .

مفاتیح الجنان ، ص 440

دسته ها : مذهبی
دوشنبه بیست و یکم 4 1389

عزیز نسین نویسنده و طنز پرداز مشهور ترک در سال 1915 به دنیا آمد. پس از تحصیلات متوسطه وارد دانشکده افسری شد و تا سال 1944 در خدمت نظام بود . پس از آن به روزنامه فروشی ، کتاب فروشی ، عکاسی و حسابداری پرداخت و سرانجام به نویسندگی روآورد.

استعداد سرشار و ذوق فراوان و نگاه دقیق و موشکافانه اش به مسائل اجتماعی ،‌مایه شهرت و محبوبیت فراوان او شد ، آن چنان که دو بار در کنکور بین المللی طنز نویسی در ایتالیا جایزه گرفت .

عزیز نسین تا کنون چندبار بخاطر مبارزات آزادیخواهانه و انتقادات تندش روانه زندان شده است . او با نیش قلم خود چاپلوسی آدم های فرومایه و مقام پرست ، بوروکراسی و منحط اجتماعی جامعه ترکیه را به باد انتقاد می گیرد . آثار نسین بالغ بر 47 جلد است که شامل رمان ، داستانهای کوتاه انتقادی و قصه کودکان می باشد.

يکشنبه بیستم 4 1389

ویلیام سیدنی پورتر معروف به ا.هنری نویسنده نامدار آمریکایی در سپتامبر 1862 در نیویورک به دنیا آمد. در سالهای جوانی مدت 5 سال در داروخانه عموی خود کار کرد و چندی نیز در مزرعه به کار مشغول شد و در این مدت اطلاعات کافی از زندگی و کار مردم این نواحی بدست آورد . در سال 1882 به ایالت تگزاس رهسپار شد و در آنجا به کار در مطبوعات پرداخت. آثار ادبی او در این سالها در روزنامه بزرگ این ایالت به نام دیلی پست انتشار یافت و در سال 1887 بود که برای نخستین بار ازدواج کرد.

ا.هنری هنگامی که در آستین بانک تگزاس به شغل تحویلداری مشغول بود، به جرم اختلاس تحت تعقیب قرار گرفت ولی از آنجا گریخت و به اورلئان رفت. اما در بازگشت که به خاطر بیماری همسرش بود ، دستگیر شد و مدت سه سال را در زندان گذراند . او در زندان به نوشتن داستانهای کوتاه خود ادامه داد و پس از آزادی از زندان بود که آوازه شهرتش با نگارش داستانهای کوتاه و انتشار آن در مجلات پر تیراژ نیویورک همه جا پیچید . و قبل از اینکه در سن چهل و هشت سالگی در ژوئن 1910 در شهر نیویورک بر اثر بیماری سل دیده از جهان بربندد،‌متجاوز از ششصد داستان کوتاه نوشته بود.

داستانهای ا.هنری اغلب پر حادثه ،‌مهّیج و خواندنی است اما از لحاظ واقع گرایی ضعیف است با این همه منتقدان ادبی او را یکی از پیشگامان هنر داستان نویسی می شمارند.

يکشنبه بیستم 4 1389

انوره دوبالزاک نویسنده بزرگ فرانسه در ایران بخاطر رمانهایش که بسیاری از آنها به فارسی ترجمه شده مشهور است. بالزاک در سال 1799 در شهر تور به دنیا آمد . پس از گذراندن تحصیلات در دارالوکاله مشغول به کار شد چندی بعد آن را رها کرد و به تجارت پرداخت در این کار نیز موفقیتی به دست نیاورد اما از این راه در شناخت سفته بازان و رباخواران و سوداگران تجربه های سودمندی آموخت سپس به ادبیات روی آورد و به نوشتن رمان پرداخت که بیشتر آنها سوژه های تاریخی داشت اما هیچ کدام از این رمانها پولی که او بتواند زندگی خود را بگذراند فراهم نیاورد .

در این زمان بالزاک مقدار زیادی قرض داشت و برای رهایی از دست طلبکارها به نوشتن اثر بزرگ خود کمدی انسانی پرداخت.

بالزاک نویسنده ای رئالیست بود که در آثار خود اجتماع قرن 19 فرانسه را با زبردستی قابل ستایشی وصف کرده است .

بالزاک معتقد بود که نویسنده باید با ساخت تیپهایی از مردم ،‌جامعه خود را وصف کند .و از میان حوادث گوناگون آنچه را که می تواند عناصر داستان او باشد ،‌انتخاب کند. باید قهرمانانی برای داستان خود برگزیند که بتواند نمونه ای برای نظایر خود باشد . نویسنده باید برای آفریدن تیپهای اجتماعی حقایق را از نمونه های واقعی و زنده بگیرد و با ذوق هنری آنرا درهم آمیزد و تیپ مطلوب بسازد .

بالزاک به این ترتیب شالوده رمان نویسی جدید را در ادبیات اروپا ریخت که تاثیرش را بر بسیاری از نویسندگان بزرگ فرانسه از جمله :

گوستاو فلوبر ،‌آلفونس دوده ،‌ایل زولا و موپاسان بر جای نهاد.

بالزاک در 17 اوت 1850 درگذشت. از مشهورترین آثار او می توان :

باباگوریو،‌زن سی ساله ،‌زنبق دره ،‌چرم ساغری ،‌گبسک رباخوار ، آرزوهای بربادرفته و اوژنی گرانده را نام برد.

منبع: بهترین داستانهای کوتاه دنیا ، جلد اول ، مهران بردبار،علیرضا مرتضوی کرونی 

چهارشنبه بیست و هشتم 11 1388

1- آب سیب زمینی یکی از مواد پاک کننده پوست است که برای پوستهای معمولی و چرب مناسب می باشد.

2- برای پوستهای چرب ،‌ماست را با نمک مخلوط کرده ،‌پوست را با آن ماساژ دهید و بعد با آب گرم و صابون بشویید. 

جمعه بیست و سوم 11 1388

امیرالمؤمنین (ع) فرمود هرگاه خداوند به مؤمن جامه تازه پوشاند پس وضو گیرد و دو رکعت نماز بخواند و در آن حمد و آیه الکرسی و توحید و قدر بخواند و بعد از نماز حمد کند خدایی را که او را پوشانید و او را در مردم زینت داد و بسیار بگوید : " لا حول و لا قوّه الّا باللّه "

منبع :نمازهای مستحبی ص 160 

دسته ها : مذهبی
چهارشنبه هفتم 11 1388

امام صادق (ع) می فرماید هرگاه وسوسه بر کسی عارض شود دو رکعت نماز بخواند و از آن به خدا پناه برد و فرمود که حضرت آدم (ع) به خدای عزّوجلّ از وسوسه شکایت کرد جبرئیل گفت : 154 بار بگو: " لا حول و لا قوّه الّا باللّه " که حضرت آدم گفت و رفع وسوسه شد.

منبه: مکارمالاخلاق ، ص 328 

دسته ها : مذهبی
چهارشنبه هفتم 11 1388

1- تناوب زراعی با گیاهان غیر میزبان:

کاشت گیاهان غیر میزبان از قبیل کلزا در مزارع آلوده به آفت سوسک سیاه گندم می تواند در کاهش جمعیت آن خیلی مؤثر باشد. ضمن اینکه عدم وجود کاه و کلش گندم بواسطه کشت گیاه دیگر می تواند چرخه زندگی آفت را در مزرعه به هم بزند.در صورتی که میزبان در اختیار لارو آفت قرار نگیرد ، لارو بر اثر عدم تغذیه ضعیف شده و از بین می رود.

2- مبارزه زراعی:

با در نظر گرفتن بیولوژی آفت ،‌روش زراعی را می توان یکی از بهترین راههای مبارزه با این آفت ذکر کرد . با توجه به مشاهده تخم سوسک سیاه گندم از اواخر تابستان و حساس بودن آن به ضربه و جابجایی ،‌شخم اواخر تابستان و یا اوایل پاییز می تواند راه حل مناسبی برای کم کردن جمعیت آفت باشد.

با بررسیهای انجام شده در اراضی که در اواخر تابستان شخم و جمع آوری کاه و کلش محصول صورت گرفته ،‌کاهش جمعیت آفت مشاهده گردید( ایجاد بسترنامناسب جهت تخم ریزی حشره). تلفیقی از دو روش بالا می تواند کارایی آنها را افزایش دهد.

3- مبارزه شیمیایی:

الف- ضدعفونی بذر:

با آزمایشات انجام شده ، تاثیر ضدعفونی بذر گندم با یکی از سموم سوین یا لاروین در کنترل آفت و کاهش خسارت آن مشخص شد. البته در انتخاب سم باید دقت شود که قوه نامیه بذر را کاهش ندهد ،‌لذا با توجه با این موضوع سم لاروین ترجیح داده می شود و مقدار مصرف آن یک کیلو گرم برای یک تن بذر است.

ب- استفاده از سموم حشره کش در مزرعه:

جهت کنترل این آفت در مرحله لاروی می توان از حشره کش های سوین به مقدار 1.5-2 ، لاروین به مقدار 0.5-1 کیلوگرم در هکتار و سومیتیون به مقدار 1 لیتر در هکتار استفاده نمود . بهترین زمان مبارزه حدود دو هفته بعد از سبز شدن تا مرحله قبل از پنجه دهی می باشد و تاثیر حشره کش در این مرحله در مزارع آلوده مطلوب می باشد.

 

دسته ها : کشاورزی
يکشنبه بیست و هفتم 10 1388
X