دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 48098
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

گشایش مجلس خبرگان رهبری :

با تاکید امام خمینی (ره)  مبنی بر تشکیل مجلس خبر گان  بررسی نهایی قانون اساسی ، لایحه قانون انتخابات مجلس خبر گان در هشت فصل و چهل ماده به تصویب هیات دولت و شورای انقلاب رسید . بنا به تصویب دولت موقت ، انتخابات مجلس خبر گان در دوازدهم مرداد 1358 بر گزار شد و از میان نامزدان ، هفتاد و پنج نفربا آرای مستقیم مردم انتخاب شدند .  مجلس خبر گان رهبری در چنین روزی در سال 1358 با پیام امام خمینی ره که توسط حجت الاسلام والمسلمین  هاشمی رفسنجانی قرائت شد ، افتتاح گردید . این مجلس به مدیریت شهید بهشتی توانست جلسات متعدد بررسی قانون اساسی را تشکیل دهد . سرانجام پس از سه ماه تلاش فوق العاده کار تدوین قاونون اساسی جمهوری اسلامی ایران در بیست و چهارم آبان 1358  و در دوازده فصل و 175 اصل با یک مقدمه و موخره تنظیم نمود و در تاریخ دوازدهم آذر سال 1359 به تصویب نهایی ملت ایران رسید . 

 کودتای  بیست و هشتم مرداد :


فاصله زمانی سی ام تیر ماه 1331 تا بیست و هشتم مرداد 1332 ه ش را  باید زمان فراهم آمدن مقدمات کودتا دانست . دراین مدت آمریکایی ها فعالانه وارد عمل شدند و پس از آنکه مطمئن شدند نمی توانند از راههای سیاسی نفت ایران را به چنگ آورند تصمیم به کودتا گرفتندد. انگلیسی ها نیز با آمریکایی ها معامله  و قسمتی از منافع خود را به  آنها واگذار کردند . سازمان جاسوسی آمریکا ابتکار عمل را برای انجام کودتا و سقوط حکومت مصدق در دست گرفت و پس از آنکه سرگردانی مردم در اثر اختلاف رهبران و غوغاها و توطئه هایی که مزدوران خارجی همه روزه به راه می انداختند به نهایت رسید ، حزب توده هم  توانست آب را به اندازه کافی گل  آلود کند .

 

 در بیست و پنجم مرداد کودتایی صورت گرفت که ناکام ماند و شاه به خارج از کشور فرار کرد . در حالی که گمان می رفت خطر رفع شده است موج دوم کودتا در بیست و هشتم مرداد فرا رسید و در شرایطی که دیگر از آن همبستگی و حضور توده های مسلمان در صحنه سی تیر خبری نبود حکومت مصدق در عرض چند ساعت سرنگون شد و سرلشکر زاهدی به نخست وزیری رسید . شاه دوباره بازگشت و آمریکایی ها آن چنان بر ایران خیمه زدند که تا بیست و پنج سال ایران مطمئن ترین پایگاه سیاسی و نظامی آنان در جهان محسوب می شد . در جریان کودتای بیست و هشت مرداد حزب توده با آنکه شبکه گسترده ای از افسران ارتش را با خود داشت کمترین عکس العملی را دربرابر کودتا چیان نشان نداد .

روز به آتش کشیده شدن سینما رکس آبادان :
در چنین روزی در سال 1357 ه ش سینما رکس آبادان به دست عمال محمد رضا پهلوی به آتش کشیده شد . تمامی حاضران در این سینما در آتش سوختند . این اقدام با هد ف متهم ساختن انقلابیون صورت گرفته بود تا شاید رژیم بتواند تبلیغات وسیعی به نفع خویش و علیه انقلاب اسلامی ملت ایران به راه اندازد که چنین نشد.    

عملیات فتح هشت :

در چنین روزی در سال 1366 عملیات فتح هشت آغاز شد . این عملیات با رمز یا رسول الله آغاز گردید . مجری این عملیات غرور آفرین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود .

روز استقلال افغانستان :

کشور افغانستان درمنطقه  آسیای مرکزی در خاور میانه و در مشرق ایران قرار گرفته است . مساحت این کشور یک دوم مساحت ایران است . بیشتر جمعیت این کشور از نژاد آریایی ( تاجیک ، ابدا لی ، غلجایی ) و تعداد کمی هم ازبک و ترکمن هستند . زبان رسمی این کشور فارسی دری و پشتو است . پایتخت این کشور کابل نام دارد . افغانستان در چنین روزی در سال 1919 میلادی از تسلط انگلستان بر روابط خارجی اش مستقل شد . همه ساله چنین روزی در افغانستان به عنوان روز ملی گرامی داشته می شود .
تاریخ جددی افغانستان را می توان از سال 1978 بر شمرد . در سال 1978میلادی  افسران وابسته به  حزب دموکراتیک خلق در ارتش ظاهر شاه  کودتا  کردند و نورمحمد تره کی  به عنوان رهبر جدید دولت کمونیستی  منصوب شد . پس از وی حفیظ الله امین در مقام نخست وزیری  قرار گرفت . در سال 1979 ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق به افغانستان حمله برد و این کشور را به اشغال خود در آورد اما نیروهای جهاد ی در این مدت دایما به مبارزه با نیروهای اشغالگر پرداختند . در سال 1983 یک آتش بس موقت میان نیروهای اتحاد شوروی با احمدشاه مسعود(شیر دره پنجشیر) برقرار شد اما چندان ادامه نیافت. . در سال 1986 ببرک کارمل استعفای خود را اعلام کرد  وپس از وی  دکتر نجیب الله در مقام رهبری حزب حاکم  قرار گرفت . در سال 1986 حاجی محمد سمکنی شخصیت غیر حزبی در مقام رئیس موقت دولت قرار گرفت.  وی  در سال 1987  مصالحه ملی اعلام کرد . در سال 1988 هم میخاییل گورباچف دستور خروج نیروهای شوروی را صادر کرد . پس از آن بود که نیروهای کشور شوروی سابق رخت از این کشور بربستند . 

تولد  لوگو لوپز :
لوپز شاعر بر جسته اسپانیایی در چنین روزی در سال 1398 میلادی به دنیا آمد . "کمدی زهر آلود"  مهمترین اثر ادبی  اوست .

تولد جان دریدن :
جان دریدن،    نخستین ملک الشعرای انگلستان در چنین روزی در سال 1631 میلادی به دنیا آمد . وی دستی هم در نمایشنامه نویسی  و نقد ادبی داشت ." آبشالوم و آچیتوفل" از عناوین مهمترین آثار ادبی اویند .

تولد ساموئل ریچاردسون :
ریچاردسون  نویسنده بر جسته انگلیسی در چنین روزی  در سال 1698 میلادی به دنیا آمد . "پالما "و "غسل تعمید داده شده " از عناوین مهمترین آثار ادبی اویند .

تولد مینا کانت :
مینا کانت نویسنده  بر جسته فنلاندی در چنین روزی در سال 1844 میلادی به دنیا آمد . وی علاوه بر این در رشته نمایشنامه نویسی هم دستی داشت . آثار وی عمدتا نمایانگر دید واقع گرای اویند ." شیطان های اجتماعی"  عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

تولد ادیت نسبیت انگلند :
نسبیت ،  نویسنده  انگلیسی  کتب داستانی کودکان در چنین روزی در سال 1858 میلادی به دنیا آمد . وی شاعر نیز بود و چندین کتاب برای بزرگسالان نیز در کارنامه ادبی خود دارد ." راه آهن کودکان"  عنوان مهمترین اثر داستانی او برای کودکان است .

تولد مانوئل کازون :
کازون نخستین رییس جمهور کشور فیلیپین در چنین روزی در سال 1878 میلادی به دنیا آمد . او در بین سالهای 1935 تا 1942 براین کشور عهده دار سمت ریاست جمهوری بود .

جیمز کولد گوزنز :
کولد گوزنز نویسنده بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1903 میلادی به دنیا آمد . وی در سال 1946 میلادی جایزه پولیتزر ادبی را از آن   خود کرد . "حافظ افتخار" عنوان مهمترین اثر ادبی اوست .

تولد فیلو تی فرانس ورث بپور :
بپورمخترع آمریکایی در چنین روزی در سال  1907 میلادی به دنیا آمد . مورخان او را مخترع تلویزیون الکترونیکی دانسته اند .

در گذشت فردریک  سوم :
فردریک سوم ، امپراتور آلمان ( ژرمن ) در چنین روزی در سال 1493 میلادی درگذشت . وی در میان سالهای 1440 میلادی تا 1493 بر این کشور حکومت کرد .


دسته ها :
شنبه بیست و هشتم 5 1385
X