دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 47748
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

شركت "هيولت پكارد"، دومين توليدكننده بزرگ رايانه‌هاي شخصي و رايانه‌هاي سرور در جهان اعلام كرد از اين پس رايانه‌هاي سرور خود را مجهز به نگارش رايگان "دبيان" از سيستم‌عامل "لينوكس" به فروش خواهد رساند.

به گزارش سايت اينترنتي "پي‌سي‌ورلد"، شركت "اچ‌پي" در همايش بين‌المللي سيستم‌عامل "لينوكس" ‪ Linux World Comference & Expo‬كه از تاريخ ‪ ۲۳‬تا ‪۲۶‬ مرداد ماه در شهر سانفرانسيسكو برگزار مي‌شود، اعلام كرد اين شركت از اين پس چندين مدل از رايانه‌هاي سرور خود را مجهز به نگارش رايگان "دبيان" از سيستم‌عامل "لينوكس" به بازار خواهد داد و براي پشتيباني از مشتريان خود، چند خط تلفن را ويژه پاسخگويي به سوالات كاربران اين سيستم‌عامل اختصاص خواهد داد.

سيستم عامل "لينوكس" برخلاف "ويندوز" داراي كد باز است و اين بدان معناست كه برنامه اصلي آن براي استفاده عموم دردسترس بوده كه شركتهاي مختلف اين برنامه اصلي را ويرايش و تكميل كرده و نگارشهاي مختلفي از "لينوكس" را با نام تجاري خود به بازار مي‌دهند كه از جمله مهمترين آنها مي‌توان به نگارشهاي "لينوكس" شركتهاي "ناول" و "رد هت" اشاره كرد.

از سوي ديگر، گروهي متشكل از حدود هزار برنامه‌نويسان داوطلب نگارش ديگري از "لينوكس" را به نام "دبيان"(‪ (Debian‬عرضه كرده‌اند كه برخلاف نگارشهاي ارائه شده توسط شركتهايي نظير "ناول" و "رد هت"، به صورت كاملا رايگان از سوي اين گروه با نام "دبيان پراجكت" عرضه مي‌شود.

گروه "دبيان پراجكت" در ماه ژوئيه اعلام كرده بود كه نگارش چهارم از سيستم‌عامل "دبيان لينوكس" در ماه دسامبر به صورت رايگان منتشر خواهد شد.

به گفته كارشناسان، سيستم‌عامل "دبيان لينوكس" هم‌اكنون در ميان كاربران رايانه‌هاي سرور به شهرت نسبتا زيادي دست يافته و روي آوردن شركت معتبري مانند "هيولت پكارد" به اين سيستم‌عامل موفقيت بزرگي براي آن محسوب مي‌شود.

پيش از اين چند شركت بزرگ توليدكننده رايانه‌هاي سرور ديگر از جمله "دل" و "آي بي‌ام" نيز نمونه‌هايي از رايانه‌هاي سرور مجهز به سيستم‌عامل رايگان "دبيان" را عرضه كرده بودند.


دسته ها :
سه شنبه بیست و چهارم 5 1385
X