دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 51868
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

انتصاب آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی  به ریاست قوه قضاییه :

در چنین روزی در سال 1378 ه ش ، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی طی حکمی آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی را به سمت رییس قوه قضاییه  منصوب کردند . توسعه قضایی از مهمترین اهداف آیت الله هاشمی شاهرودی در دوران ریاست ایشان بر قوه قضاییه اعلام شد.توسعه فرهنگ قضایی،  عدالت خواهی، آموزش کادر متخصص قضایی ، تکریم ارباب رجوع ،  تاکید بر امر پژوهش،  تشکیل شوراهای حل اختلاف ، احیای دادسراها ، تبادل زندانیان  از طریق اقدامات قضایی، رعایت تناسب جرم و مجازات وبازنگری در امر بازداشت موقت ، ازجمله فعالیتهای دستگاه قضایی در طی چند سال گذشته بوده است.

در گذشت حاج شیخ علی نجفی :
در چنین روزی در سال 1365 حاج شیخ علی نجفی از علمای بزرگ جهان تشیع دار فانی را وداع گفت . از آن عالم فرزانه آثار بسیاری به جای مانده است که از میان آنها می توان به کتاب بعثت محمدی اشاره کرد .

در گذشت استاد ناصر فرهنگ فر :
در چنین روزی در سال 1376 ه ش استاد ناصر فرهنگ فر از استادان به نام موسیقی ایرانی دار فانی را وداع گفت . استاد فرهنگ فر از خود در حوزه موسیقی اصیل ایرانی آثار بسیاری به جای نهاده است . ایشان در هنر های مختلف ایرانی نیز صاحب رای و اندیشه بودند . 

آغاز عملیات عاشورای یک :
عملیات عاشورای یک در چنین روزی در سال 1364 ه ش آغاز شد . محل اجرای این عملیات  جنگی علیه نظامیان بعثی، منطقه تکاب و صایین دژ در منطقه شمال استان کردستان اعلام  شده است .  

اعلام موافقت با قرارداد 1975 الجزایر :

در چنین روزی در سال 1369 ه ش صدام حسین با ارسال نامه ای به مقامات بلند پایه جمههوری اسلامی ایران  مفاد قرار 1975 الجزایر را دوباره پذیرفت  . رژیم بعث عراق در شهریور ماه سال 1359 با ملغی دانستن قرارداد 1975 الجزایر عملا مفاد آن را زیر پانهاد . صدام حسین رئیس جمهور سابق عراق ، قبل از آغاز رسمی جنگ با ظاهر شدن در برابر دوربین های تلویزیون عراق  قرار داد 1975را پاره  و عملا آن را بطور یک جانبه فسخ کرد .  در واقع می توان گفت عراق در حمله به ایران اهداف زیر را دنبال می کرد : 1- حاکمیت بر اروند رود و حل و فصل دعاوی مرزی مخصوصا در غرب با توجه به لغو قرارداد 1975 2- جداسازی استان خوزستان از ایران با استفاده از شعارهای ناسیونالیستی 3- تصاحب سه جزیره تنب بزرگ ، ‌تنب کوچک و ابوموسی و گسترش حضور خود در خلیج فارس 4- تضعیف منجر به سقوط جمهوری اسلامی ایران که در صورت رسیدن به اهداف قبلی زمینه آن فراهم می شد . در حقیقت آمریکا و غرب درصدد رسیدن به این هدف بودند و جنگ وسیله ای برای تحقق آن بود .

در گذشت آیت الله آذربایجانی :
در چنین روزی در سال 1358 ه ق میرزا ابوالحسن آذربایجانی مشکینی »از علمای برجسته جهان تشیع دار فانی را وداع گفت .
از ایشان آثار متعددی در حوزه علوم اسلامی به جای مانده است که از میان آنها می توان به  حاشیه بر شرح منظومه سبزواری 
اشاره کرد .

کشف بنزین :
در چنین روزی در سال 1825 میلادی ، مایکل فارادی دانشمند بر جسته انگلیسی توانست از نفت خام بنزین را استخراج نماید .

ژاپن تسلیم شد :
در چنین روزی در سال 1945 میلادی ژاپن تسلیم متفقین شد .
در هشتم دسامبر سال 1941 آمریکا و انگلستان به ژاپن اعلان جنگ دادند و از آنجا که آلمان ، ایتالیا و ژاپن در سپتامبر 1940 پیمان سه جانبه ای در مورد همکاری در نبرد در صورت حمله دشمن به هریک از سه کشور امضا کرده بودند ، هیتلر نیز در 11 دسامبر به آمریکا اعلان جنگ کرد . بین سال های 1940 و1941، ژاپن با انجام یک سری اعمال نظامی، بر خی کشور های منطقه را به اشغال خود در آورد . اما در همین زمان تجاوز وسیع ژاپن در خاور دور در ماه مه سال 1942 ، بوسیله ناوگان متفقین در هم شکسته شد . نیروی در یایی آمریکا هم در هفتم اوت 1942 در کانال "گودال " واقع در سالومون پیاده شدند . در هشتم آوریل 1942 نخستین حمله هوایی ناگهانی به  شهر توکیو به وسیله بمب افکن های متوسط آمریکایی صورت گرفت . در بین  سالهای 1943و 1944 نیروهای آمریکایی با تفوق بر ژاپن این کشور رابه دو نیم تقسیم کردند .درهمین زمان و در  حین جنگ جهانی دوم دانشمندان آلمانی از جمله انیشتن ، تحقیقات گسترده ای را درباره انرژی هسته ای آغاز کرده بودند.  انریکو فرمی و آلبرت انیشتن  با احتمال خطر بکار گیری انرژی هسته ای توسط هیتلر ،  با فرار از دست نازی ها در آلمان در آمریکا تحقیقات اتمی خود را پایه ریزی کردند . تحقیقات این دو دانشمند در زمینه انرژی هسته نتایج علمی فراوانی را در پی داشت ، اما جنگ افروزان نه تنها به یافته های علمی آنان توجهی نکردند بلکه این انرژی عظیم را صرف تولید سلاحهای  کشتار جمعی کردند .
 سرانجام در ژوییه سال 1945 پس از پنج سال تلاش شبانه روزی نخستین بمب  در حضور یکصد نفر از دانشمندان در صحرای آلاموگودور در جنوب غربی ایات متحده آزمایش  شد . پس از آزمایش موفقیت آمیز این بمب ،  بمب اتمی اصلی برروی مردم  شهر هیرو شیما  در ساعت هشت و پانزده دقیقه صبح چنین روزی در سال 1945 میلادی منفجر شد  . این بمب دارای قدرتی معادل بیست هزار تن ماده منفجری تی ان تی بود و مستقیما شصت هزار نفر را کشت و صد هزار نفر را زخمی کرد و تمام شهر هیر و شمیا را با خاک یکسان نمود . دو روز بعد بر اساس  کنوانسوین یالتا شوروی به ژاپن اعلان جنگ داد و به مرز های منچوری حمله برد و در نهم اوت نیز دومین بمب بر روی ناکازاکی منفجر شد . ژاپنی ها پس از این اتفاقات مهیب در چهاردهم اوت همان سال شرایط پیشنهادی متفقین را پذیرفتند و در دوم دسامبر سال 1945 سند تسلیم بلا شرط را امضا کردند . 

روز استقلال پاکستان :
کشور پاکستان در جنوب آسیا ، بین ایران و افغانستان و هند و در ساحل دریای عمان قرار دارد . مساحت آن تقریبا یک دوم مساحت ایران است . نژاد مردم این کشور سفید ( ایرانی - ندی ) بوده و نود در صد مردم مسلمان و بقیه پیرو دین های برهما ، بودا ، مسیحیت و زرتشت اند. زبان رسمی مردم پاکستان اردو و انگلیسی است . نوع حکومت این کشور جمهوری است . پاکستان در چنین روزی در سال 1947 میلادی از انگلستان مستقل شد و در سی ام سپتامبر 1947 میلادی به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت آن اسلام آباد نام دارد . قبل از آزادی هند از یوغ استعمار انگلیس، حزب "مسلم لیگ" که خواهان آزادی هند و ایجاد کشوری مستقل برای مسلمانان شبه قاره بود ، تشکیل کشور پاکستان را اعلام کرد و جواهر لعل نهرو ابتدا به فرمانداری کل منصوب شد و سپس به عنوان اولین  نخست وزیر انتخاب شد.

تولد هانس کریستین اورستد :
اورستد فیزیکدان بر جسته دانمارکی در چنین روزی در سال1777 میلادی دیده به جهان گشود . وی علاوه بر فیزیک در رشته شیمی نیز صاحب رایی  برجسته است . "نگاهی به قانون شیمی "عنوان مهمترین اثر علمی اوست .

تولد جان گالس ورتی :
گالس ورتی نویسنده انگلیسی در چنین روزی در سال 1867 میلادی به دنیا آمد ." فورسایت ساگا" عنوان مهمترین اثر داستانی اوست . وی در سل 1932 میلادی جایزه نوبل ادبی را از آن خود ساخت .

تولد آرمس جرنفلت :
این آهنگساز بر جسته فنلاندی در چنین روزی در سال 1869 میلادی به دنیا آمد . "لالایی " عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .
تولد  جان ای مک بیرد :
این فضا نورد آمریکایی در چنین روزی در سال 1943 قدم به عرصه گیتی نهاد . او یک بار به همراه سفینه اس تی اس 41 ل به فضا رفت .

در گذشت ژول رومنز :
رومنز نویسنده برجسته فرانسوی در چنین روزی در سال 1972 میلادی در گذشت . وی به هنگام مرگ هشتاد وشش سال داشت .


دسته ها :
دوشنبه بیست و سوم 5 1385
X