دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 47522
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

انفجار زیر در یایی کورسک :

در چنین روزی در سال 2000 میلادی زیر دریایی کورسک روسیه منفجر  شد . بر اثر این حادثه اسفبار  یکصد و هجده نفر از  سرنشینان این زیر دریایی اتمی دارفانی را وداع گفتند . هنوز دانشمندان در باره علت اصلی انفجار این زیر دریایی اتمی فرضیه های مختلفی را مطرح  می کنند  .  دریای بارنتز  محل غرق شدن زیر دریایی عظیم کورسک از ناوگان دریایی روسیه بوده است. در ماه اوت سال 2000 زیردریایی عظیم کورسک با هدف حمل راکتورهای اتمی و تسلیحات هسته ای ماموریتی را آغاز کرد ولی در صبح 12 اوت 2000 در پی 2 انفجار، این زیر دریایی با تمام پرسنل و سرنشینانش غرق شد.زیردریایی کورسک به فرماندهی کاپیتان یکم گنادی پی لیچین به همراه 118 سرنشین زیردریایی ( 111 خدمه زیردریایی، 5 افسر عالی رتبه و 2 طراح ) در دریای بارنتز غرق شد.

شکست ارتش عثمانی در جنگ با اتریش- مجارستان :
نیروهای اتریش- مجارستان در چنین روزی در سال 1687 میلادی ارتش عثمانی را در منطقه مجارستان شکست دادند  .این امر پیشروی ترک های عثمانی را به دیگر مناطق اروپایی  متوقف کرد .

پایان چنگ آمریکا و اسپانیا :
با امضای یک کنوانسیون صلح میان دول آمریکا و اسپانیا،  در چنین روزی در سال 1898 میلادی میان این دو دولت صلح برقرار  شد .

تولد توماس بویک :
بویک هنرمند بر جسته انگلستان در چنین روزی در سال 1753 میلادی دیده به جهان گشود . وی بیشتر به خاطر تصویر گری ها و آثار چاپی خود در جهان غرب مشهور است ." پرندگان انگلیسی "و" افسانه های آزوپ "عنوان مهمترین آثار اویند .

تولد جرج چهارم :
جرج چهارم پادشاه انگلستان در چنین روزی در سال 1774 به دنیا آمد . وی از ژوئن 1820 تا 1830 در این کشور حکومت کرد .

تولد رابرت سوتی :
رابرت سوتی،  ملک الشعرای انگلستان در چنین روزی در سل 1774 دیده به جهان گشود . وی به همراه ساموئل تیلور کالریج و ویلیام وردز ورث در راه اندازی  جنبش رمانتیسیسم ادبی در اروپا نقش فعالی ایفا کرد .

تولد کاترین لی بیتز :
لی بیتز نویسنده بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1851 میلادی دیده به جهان گشود . "آمریکای زیبا" عنوان مهمترین اثر ادبی اوست .

خاچینتو بناونته -ای - مارتینز :
مارتینز،  نمایشنامه نویس بر جسته اسپانیایی در چنین روزی در سال 1866 میلادی دیده به جهان گشود . وی در سال 1922 میلادی نوبل ادبی را از آن خود کرد .

تولد ادیت همیلتون :
ادیت همیلتون نویسنده مشهور آمریکایی در چنین روزی در سال 1867 میلادی  به دنیا آمد. "اسطوره شناسی"  عنوان مهمترین اثر اوست .

تولد فرانک سوینرتون :
سوینرتون انگلیسی در چنین روزی در سال 1884 میلادی به دنیا آمد ." طوفان تابستان "و پناهگاه امن "از عناوین مهمترین آثار داستانی اویند .

تولد اروین اسکردینگر :
این فیزیکدان بر جسته اطریشی در چنین روزی در سال 1887 میلادی به دنیا آمد ." داشتن یک گربه " از مهمترین آثار علمی  اوست .

آغاز احداث کانال پاناما :
گفته می شود در چنین روزی در سال 1881 میلادی کار ساخت کانال پاناما آغاز شد . مهندس سازنده این کانال فردینان دولسپس مهندس فرانسوی بود .

تولد آل گودمن :
آل گودمن موسیقیدان بر جسته روسی در چنین روزی در سال 1890 میلادی به دنیا آمد . وی رهبر ارکستر نیز بود . "ساعت کمدی ان بی سی"  عنوان مهمترین اجرای موسیقی صحنه ای اوست .

تولد ویلیام گلدمن :
ویلیام گلدمن نویسنده آمریکایی در چنین  روزی در سال 1931 میلادی دیده به جهان گشود ." پادشاه پرندگان " عنوان مهمترین اثر داسانی اوست . وی در  سال 1983 نوبل ادبی را از آن خود کرد .

تولد هانس هاک :
هانس هاک  هنرمند بر جسته آلمانی در چنین روزی در سال 1936 میلادی قدم به عرصه گیتی نهاد . وی آثار معروفی را از خود به یادگار نهاده است که از میان آنها می توان به " جعبه های عمیق" اشاره کرد .

در گذشت توماس مان :
توماس مان نویسنده آلمانی در چنین روزی در سال 1955 میلادی در گذشت . وی در سال 1875 میلادی  دیده  به جهان گشود . کوه جادو  عنوان مهمترین اثر اوست  . وی به سال 1929 میلادی جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد . توماس مان نویسنده آلمانی در دانشگاه مونیخ هنر و ادبیات آموخت و در دوران جوانی دست به نگارش کتب مختلفی زد . بودن بروکس نخستین اثر اوست که برای او شهرت فوق العاده ای به دنیال آورد . با روی کار آمدن نازی در آلمان ، وی به سال 1933 میلادی این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت . وی در این کشور دو کتاب به نامهای دکتر فاستوس و گناهکار مقدس را به رشته تحریر در آورد  . اونویسنده ای  رئالیست بود و در نوشته های خود  به تحلیل وضعیت اجتماعی و روانی شخصیت هایش می پرداخت  .


دسته ها :
شنبه بیست و یکم 5 1385
X