دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 51875
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

شوراي انتظامي‌ سازمان نظام صنفي رايانه‌يي استان تهران به شكايات مرتبط با كپي‌برداري از روي محتواهاي نشر الكترونيكي رسيدگي مي‌كند.

مهرداد ذوالفقاريان - رييس كميسيون شوراي انتظامي‌ سازمان نظام صنفي رايانه‌يي استان تهران - در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)‌، با بيان اين مطلب اظهار داشت: تعدادي از شكايات نرم‌افزاري در حوزه‌هاي نشر الكترونيك به شورا رسيده كه پس از بررسي و رسيدگي به شكايات مذكور حكم مقتضي در محكوميت متخلفان صادر شده است.

وي افزود: به كليه‌ي توليدكنندگان نرم‌افزارهاي نشر الكترونيك توصيه مي‌كنم چنانچه نرم‌افزارهاي آن‌ها و يا حتي محتواي نرم‌افزارهاي نشر الكترونيكي‌ توسط اشخاص ديگر كپي و منتشر شده است، با اعلام شكايت به شورا از حق و حقوق خود دفاع كنند.

ذوالفقاريان با بيان اين‌كه در پرونده‌هاي مطرح شده در اين حوزه، انواع كپي‌برداري مشاهد مي‌شود، گفت: براي نمونه‌ در يكي از اين پرونده‌ها مولف مجموعه‌ي كتاب آموزشي فني - تخصصي متوجه شده بود كه قبل از اين كه خود به تهيه‌ي CD از اين كتاب اقدام كند، شركت ديگري به تهيه‌ي CD مالتي مديا از محتواي كتاب مذكور اقدام كرده و حتي قيمت نيز از خود كتاب گران‌تر است؛ اين در حالي است كه شركت مولف خود قصد داشته كه براي محتواي آموزشي خود از روي كتاب CD تهيه كند؛ اما بعد از شكايت و رسيدگي‌هاي انجام شده شركت كپي كننده‌ي به عنوان متخلف شناخته شده است.

او ادامه داد: در نمونه‌ي ديگري محتواي يك CD آموزشي با تغييرات اندكي توسط شخص ديگري كپي و عرضه شده بود كه شورا طي حكم صادره از ادامه‌ي توزيع نسخه‌ي كپي شده جلوگيري كرد.

وي از كليه‌ي توليدكنندگان و عرضه‌كنندگان نرم‌افزارهاي چند رسانه‌يي تقاضا كرد كه در صورت امكان نرم‌افزارهاي خود را در جهت حمايت هرچه بيشتر قانوني و طبق قانون حمايت از پديدآورندگان نرم‌افزار در شوراي عالي انفورماتيك ثبت كنند و در صورت مشاهده‌ي هرگونه كپي برداري شكايت خود را به شوراي انتظامي ‌سازمان اعلام كنند.


دسته ها :
پنج شنبه نوزدهم 5 1385
X