دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 47371
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

عملیات فتح نه :
عملیات فتح نه در چنین روزی در سال 1366 آغاز شد . این عملیات در منطقه عمومی خرمال از استان سلیمانیه عراق آغاز شد .

در گذشت ابوالقاسم پاینده :
ابوالقاسم پاینده،  مترجم، نویسنده و روزنامه نگار کشورمان، در چنین روزی در سل 1363 ه ش دار فانی را وداع گفت . پاینده از نویسندگان و مترجمانی بود که بیشتر در حوزه های تمدن اسلامی قلم می زد . او از خود آثار گرانبهایی به جای گذارد ه که از میان آنها می توان به گردآوری ، تدوین و ترجمه  کلمات درربار وعمیق حضرت رسول اکرم ص اشاره کرد . وی نام این اثر  ارزشمند و ماند گاررا به تاسی از نام نهج البلاغه، "نهج الفصاحه " نهاد. مرحوم پاینده در واقع  نه تنها به ترجمه کلمات قصار رسول الله ص  اقدام کرد بلکه توانسته است بسیاری از احادیث مستند به پیامبر اکرم ص را نیز جمع آوری کند . از وی برگردانی به فارسی از قرآن کریم نیز به یادگار مانده است.

بمباران شهر ناکازاکی توسط آمریکا :
در چنین روزی در سال 1945 میلادی ، ترومن رییس جمهور وقت آمریکا، فرمان بمباران اتمی دومین شهر ژاپن را صادرکرد و دومین بمب اتمی درجنگ جهانی دوم،  بر سر مردم شهر ناکازاکی منفجر شد .  وزش بادی شدید، موجب شد که بمب به هنگام فرود   در منطقه ای در گوشه شهر  به زمین افتد . بر اثر این بمب یک سوم  شهر ناکازاکی از جمله کار خانه های  فولاد سازی و صنعتی ای چون میتسو یبیشی از بین رفتند  . همچنین درساعات اولیه هشتاد هزار ژاپنی دار فانی را وداع گفتند وهزاران نفر گرفتار بیماری های مختلف شدند و آثار مرگبارناشی از تشعشعات اتمی از نسل های بعدی  مردم ژاپن قربانی گرفت. چهار روز پیشتر بمب اتمی دیگری با قدرت تخریبی افزونتر را یک خلبان آمریکایی برسر مردم بی دفاع هیروشیما منفجرکرده بود . پس از نابودی ناکازاکی ، ژاپن مجبور شد تسلیم شود.    

روز جهانی گرامیداشت مردم بومی :
همه ساله ،  نهم اوت هرسال به نام روزمردم بومی از سوی مردم کشور های مختلف جهان گرامی داشته می شود  . نوع زندگی مردم بومی و آداب و رسوم آنان  به عنوان بخشی از جامعه جهانی،  همواره مورد توجه جامعه شناسان قرار داشته است . بر خی معتقدند نوع زندگی بومیان در واقع بازتابی از زندگی انسانهای دوره های نخستین است که کمتر مورد هجوم آثار منفی شهر نشینی قرار گرفته است . در اواخر  قرن بیستم وهمزمان با نضج و توسعه اندیشه های پست مدرنیسم در حوزه فلسفه ، مکتبی نیز در جامعه شناسی شهری شکل گرفت که از آن به "شهر گریزی"  یاد می شود . در واقع انسانهای شهری امروز با دلزدگی از آثار منفی این گونه زندگی سعی دارند به روستاها نقل مکان کنند و درواقع نوعی بازگشت به زدگی مردمان بومی داشته باشند.

روز استقلال سنگاپور :
سنگاپور جزیره ای است در جنوب شرقی آسیا در منتهی الیه شبه جزیره مالاکا واقع  در مدخل تنگه مالاکا .  نژاد  مردم سنگاپور،  زرد ( چینی - ماله ای ) است و عده کمی نیز از آنان سفید پوست اند . زبان رایج میان اهالی این کشور زبان ماله ای ، چینی و انگلیسی است و از دین های اسلام ، بودا و برمه ای  پیروی می کنند . نوع حکومت این کشور جمهوری است . سنگاپور ابتدا همراه با مالزی در سال 1963 از انگلیس مستقل و ضمیمه فدراسیون مالزیا شد و درچنین روزی در  ماه اوت 1965 استقلال  خود را اعلام کرد . این کشور در 14 سپتامبر سال 1965 به عضویت سازمان ملل متحد در آمد و همزمان عضویت خود را در سازمان کشورهای  مشترک المنافع  حفظ کرد . پایتخت این کشور بندر زیبای سنگاپور است . 

پرتاب سفینه مارس 7 :
در چنین روزی در سال 1973 میلا دی ،  دانشمندان شوروی سابق ، سفینه مارس 7 را به سوی سیاره مریخ  پر تاب کردند .  

تولد آیزاک واتسن :
ایزاک واتسن نویسنده انگلیسی در چنین روزی در سال 1593 میلادی به دنیا آمد . وی در رشته زندگی نامه نویسی نیز فعال بود و به سبب علاقه مندی بسیار به ماهیگیری در این باره  کتاب هایی نیز نگاشته است . مهمترین اثر داستانی او "ماهیگیر کامپلیت" نام دارد .

تولد بندتو مارچلو :
مار چلو موسیقیدان بر جسته ایتالیایی در چنین روزی در سال 1686 میلادی در ونیز دیده به جهان گشود . مهمترین اثر موسیقایی او "گفتگو" نام دارد .

تولد آلبرت ویلهلم کتلبای :
کتلبای انگلیسی در چنین روزی در سال 1857 در آستون انگستان دیده به جهان گشود . وی آثار بسیار زیبایی از خود به جای  نهاده است که از مهمترین آنها می توان به "کارگرشگفت انگیز" اشاره کرد.

تولد ژان پیاژه :
پیاژه ،  روانشناس و جانور شناس قرن بیستم در چنین روزی در سال 1896 میلادی  در کشور سوئد دیده  به جهان گشود . وی نخسین کسی است که مطالعات فراوانی در حوزه ادراک کودکان  انجام داده است . او را به عنوان دانشمندی که در توسعه علم روانشناسی گامهای موثری برداشته است ، مورد ستایش  قرار داده اند .

تولد جان بور :
جان بور نویسنده و کارگردان آمریکایی در چنین روزی در سال 1909 میلادی چشم به جهان گشود . بیشتر آثار او در باره موزه های نقاشی دنیا است . "نقاشی های آمریکایی ها در قرن بیستم میلادی "عنوان مهمترین اثر  اوست .

تولد ویلیام آو فولر :
فولر،  فیزیکدان بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1911 متولد شد . آثار و مباحث او بیشتر در زمینه رشته فیزیک نجومی است . وی در سال 1983 جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کرد .

تولد فیلیپ لارکین :
لارکین  نویسنده و شاعر انگلیسی در چنین روزی در سال 1922 به دنیا آمد . وی به عنوان یکی از شاعران تاثیرگذار و بر جسته انگیسی در دهه پنجاه در میان جامعه ادبی این کشور شناخته شده است . "کشتی شمالی"  و" ژیل"  عنوانهای  مهمترین آثار این نویسنده انگلیسی اند . 


دسته ها :
چهارشنبه هجدهم 5 1385
X