دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 47532
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

جمع كثيري از مردم لبنان براي بيان انزجار از اقدامات رژيم اسرائيل و نمايش احساسات خود در مورد به خاك و خون كشيده شدن هموطنانشان به وب لاگ نويسي در اينترت روي آورده‌اند.

              

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، هر چند كمبود سوخت نيروگاه‌هاي برق و همچنين بمباران اين نيروگاه‌ها توسط اسرائيل سبب قطعي‌هاي مكرر و طولاني مدت برق در لبنان شده‌است اما كاربران لبناني از هر فرصتي براي وب لاگ نويسي در اينترنت استفاده مي‌كنند.

"زينا الخليل" نقاش و هنرمند ‪ ۳۰‬ساله لبناني ساكن بيروت در آخرين به روزنگاري وب لاگ خود مي‌نويسد:
"درخيابانها همه حرف مردم درباره تهديد اسرائيل در زمينه تشديد بمباران بيروت است، من احساس نااميدي مي‌كنم، من از همسرم خواسته‌ام تا هرچه سريعتر به خانه برگردد، مي‌خواهم اگر شهيد شدم در كنار همسرم باشم" "جمال غصن" كاربر ‪ ۲۷‬ساله ساكن بيروت نيز در وب لاگ خود مي‌نويسد:
"كودكان لبناني در هنگام خواب به جاي در آغوش گرفتن عروسكهايشان در تختها پذيراي موشكها و بمبها هستند."
"مازن كربج" موسيقي‌دان ‪ ۳۰‬ساله لبناني كه از يك ژنراتور كوچك برق براي روشن نگاه داشتن رايانه خود استفاده مي‌كند در آخرين به روز نگاري وب لاگ خود نوشته: "خيلي جالب است كه مجبور باشي در هنگام استفاده از لپ‌تاپ پيشرفته خود براي ديدن صفحه كليد از نور شمع استفاده كني"
علاوه بر وب لاگ نويسي، كاربران لبناني ارسال ايميل و پيغامهاي متني را نيز براي نمايش احساسات خود به كار گرفته‌اند و از تاريخ ‪ ۱۲‬ژوئيه كه درگيري‌ها آغاز شد موج گسترده‌اي از مقالات، كاريكاتورها و بيانيه‌هاي ضد اسرائيلي از لبنان در اينترنت پخش شده‌است.

در برخي از اين ايميلها ذكر شده كه اسرائيلي‌ها در از بين بردن پلها، فرودگاه‌ها، نيروگاه‌ها، اقتصاد و كودكان بي‌گناه لبناني موفق بوده‌اند اما در نابودي مقاومت حزب‌الله عاجز مانده‌اند.

در ميان ساير ايميل‌هايي كه ميان كاربران لبناني رد و بدل مي‌شود، برخي تصاوير از اجساد نوزادان و كودكان لبناني در كنار عكس كودكان اسرائيلي كه روي موشكها و بمبهاي اين رژيم يادگاري مي‌نويسند، به چشم مي‌خورد.

"هنادي سلمان" زن ‪ ۳۸‬ساله اهل بيروت و ويراستار روزنامه "السفير" كه از سومين روز آغاز درگيري‌ها و حادثه بمباران كاروان غيرنظاميان در حال تخليه جنوب لبنان و شهادت جمع كثيري از زنان و كودكان لبناني به وب لاگ نويسي و ارسال ايميل در اينترنت با موضوعات ضد جنگ پرداخته، در وب لاگ خود مي‌نويسد:
"خدا را شكر مي‌كنم كه اينترنت وجود دارد و من با استفاده از آن مي‌توانم با ديگران ارتباط برقرار كنم. استفاده از اينترنت براي فرستادن عكسهاي جنايات اسرائيل و نوشتن عقايدم سبب مي‌شود احساس كنم دين خود را در اين نبرد ادا كرده‌ام"
وي چندي پيش در وب لاگ خود نوشته بود: "شب گذشته بمبهاي هواپيماهاي اسرائيل در نزديكي محل كارم منفجر شدند، هواپيماهاي اسرائيلي در ارتفاع بسيار كمي پرواز مي‌كردند، دلم مي‌خواست هرچه زودتر به خانه بازگشته و فرزند كوچكم را در آغوش بگيرم."
هم‌اكنون يك وب سايت به نام "الكترانيك لبنان"(‪(Electronic Lebanon‬ كه به شهرت زيادي نيز دست يافته به زبان انگليسي نوشته‌هاي روزانه "سلمان" و بسياري ديگر از كاربران لبناني را منتشر مي‌كند.

وب سايت "الكترانيك لبنان" روزانه ‪ ۴۷۹‬هزار بازديدكننده داشته و از زمان آغاز درگيري‌ها ‪ ۲‬ميليون ‪ ۲۵۰‬هزار بار صفحات آن بازديد شده‌است.

"موزنا المصري" وب لاگ نويس لبناني در اين سايت مي‌نويسد:
"مي‌خواهم بنويسم اما كلمات ياري نمي‌كنند. مي‌خواهم گريه كنم اما به خودم حق نمي‌دهم. اگر من گريه كنم، آنهايي كه خانه‌هاي پر از خاطرات و عزيزترينان خود را از دست داده‌اند چه بايد بكنند؟"
آدرس وب سايت "الكترانيك لبنان" عبارت است از:

‪www.electronicintifada.net/lebanon‬


دسته ها :
دوشنبه شانزدهم 5 1385
X