دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 47901
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

سرپرست بزرگترين وب سايت دايره‌المعارف اينترنت با نام "ويكپديا" اعلام كرد تلاش گسترده‌اي براي افزايش كيفيت محتويات ارائه شده در اين وب سايت عظيم آغاز شده‌است.

به گزارش سايت اينترنتي "پي‌سي‌ورلد"، "جيمي ويلز" موسس طرح عظيم دايره‌المعارف "ويكيپديا"(‪ (Wikipedia‬به تازگي در همايشي كه با موضوع همين دايره‌المعارف در دانشگاه "كمبريج" در ماساچوست آمريكا برگزار شد اعلام كرد اين وب سايت در آينده نزديك از يك گروه رسمي از كارشناسان براي بررسي مداوم كيفيت اعتبار محتويات ارائه شده در مقالات خود بهره گرفته و دقت مقالات خود را مورد بررسي مجدد قرار خواهد داد.

دائره‌المعارف "ويكيپديا" با آدرس اينترنتي ‪www.wikipedia.org‬ مجموعه‌اي بسيار گسترده از اطلاعات را براي استفاده رايگان كاربران اينترنت جمع‌آوري كرده‌است.

اين دائره‌المعارف صدها هزار مقاله را در بيش از ‪ ۲۳۰‬زبان مختلف(از جمله فارسي) ارائه كرده‌است كه به طور مثال تعداد مقالات ارائه شده به زبان انگليسي ‪ ۱/۳‬ميليون مورد و تعداد موضوعات فارسي ارائه شده در اين وب سايت بيش از ‪ ۳۱‬هزار و ‪ ۱۵۰‬مورد است.

به رقم اطلاعات بسيار مفيد ارائه شده در وب سايت "ويكيپديا"، اين وب سايت همواره مورد انتقاد افرادي بوده است كه كيفيت و دقت مطالب ارائه شده در آن را مورد پرسش قرار داده‌اند و به همين علت اداره‌كنندگان "ويكيپديا" قصد دارند كيفيت مطالب ارائه شده در اين وب سايت، به ويژه مقالات مربوط به شخصيتها، را مورد بازبيني قرار دهند.

نشريه علمي معتبر "نيچر" چندي پيش در يكي از مقالات خود اعلام كرده بود دايره‌المعارف اينترنتي "ويكيپديا" به طور ميانگين در هر مقاله علمي خود داراي سه خطاست و اين درحالي است كه دايرالمعارف مشهور "بريتانيكا" در مقالات مشابه به طور ميانگين داراي چهار خطاست و همين امر كيفيت بالاي مطالب علمي ارائه شده در "ويكيپديا" را تاييد مي‌كند.


دسته ها :
يکشنبه پانزدهم 5 1385
X