دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 47091
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

آغاز عملیات ثارالله :
عملیات ثارلله در چنین روزی در سال 1361 در منطقه قصر شیرین آغاز شد . سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مسوول انجام  این عملیات بود .  عملیات ثار الله  با هدف ازاد سازی ارتفاعات منطقه قصر شیرین  انجام پذیرفت .

سالگرد شهادت سرلشگر خلبان عباس بابایی :
شهید سرلشکر خلبان  عباس بابایی در سال 1329 در شهرستان قزوین دیده به جهان گشود . وی دوره ابتدایی و متوسطه را در همان شهر گذاراند و در سال 1358 به دانشکده خلبانی راه یافت وپس از دوره آموزش مقدماتی به آمریکا رفت . او در آمریکا جزء معدود دانشجویانی بود که علاوه بر انجام تمامی واجبات دینی خود به نشر این احکام می پرداخت و  اندیشه خدمت در وطن و اعتلای  کشور را در سر می پروراند .وی پس ازاتمام  تحصیلات  به ایران آمد و همزمان  با ورود هواپیمای اف 14 به نیروی هوایی  به همراه تعدادی دیگر به پایگاه اصفهان منتقل شد .  با اوجگیری مبارزات مردم علیه نظام ستمشاهی ، بابایی به عنوان یکی از پرسنل فداکار ار تش وارد میدان مبارزه علیه رژیم پهلوی شد . وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با دارابودن تعهد ، ایمان ، تخصص و مدیریت اسلامی چنان  در خشید که در هفتم مرداد 1369 به فرماندهی پایگاه هشتم هوایی منصوب شد . شهید بابایی ،  در تاریخ دفاع مقدس با بیش از سه هزار ساعت پرواز با انواع هواپیماهای جنگنده ، اخلاص و ایثار خود را بیش از پیش به نمایش گذاشت . وی در سال 66 به درجه سرتیپی مفتخر شد و در پانزدهم مرداد همان سال برابر با روز عید قربان در یک عملیات برون مرزی به فوز  عظیم شهادت نایل آمد . وی به هنگام شهادت سی و هفت  سال داشت .
رهبر معظم انقلاب اسلامی در باره ایشان اظهار داشتند : این شهید عزیزمان انسانی مومن ومتقی و سربازی عاشق و فداکار بود و در طول این چند سالی که من ایشان را می شناختم همیشه بر این خصوصیات پا بر جا بود .

بمباران اتمی هیروشیما :

در چنین روزی دولت  آمریکا بمب های اتمی خود را برروی مردم شهر هیروشیمای ژاپن آزمایش کرد . 
در هشتم دسامبر سال 1941 آمریکا و انگلستان به ژاپن اعلان جنگ دادند و از آنجا که آلمان ، ایتالیا و ژاپن در سپتامبر 1940 پیمان سه جانبه ای در مورد همکاری در نبرد در صورت حمله دشمن به هریک از سه کشور امضا کرده بودند ، هیتلر نیز در 11 دسامبر به آمریکا اعلان جنگ کرد . بین سال های 1940 و1941، ژاپن با انجام یک سری اعمال نظامی، بر خی کشور های منطقه را به اشغال خود در آورد . اما در همین زمان تجاوز وسیع ژاپن در خاور دور در ماه مه سال 1942 ، بوسیله ناوگان متفقین در هم شکسته شد . نیروی در یایی آمریکا هم در هفتم اوت 1942 در کانال "گودال " واقع در سالومون پیاده شدند . در هشتم آوریل 1942 نخستین حمله هوایی ناگهانی به  شهر توکیو به وسیله بمب افکن های متوسط آمریکایی صورت گرفت . در بین  سالهای 1943و 1944 نیروهای آمریکایی با تفوق بر ژاپن این کشور رابه دو نیم تقسیم کردند .درهمین زمان و در  حین جنگ جهانی دوم دانشمندان آلمانی از جمله انیشتن ، تحقیقات گسترده ای را درباره انرژی هسته ای آغاز کرده بودند.  انریکو فرمی و آلبرت انیشتن  با احتمال خطر بکار گیری انرژی هسته ای توسط هیتلر ،  با فرار از دست نازی ها در آلمان در آمریکا تحقیقات اتمی خود را پایه ریزی کردند . تحقیقات این دو دانشمند در زمینه انرژی هسته نتایج علمی فراوانی را در پی داشت ، اما جنگ افروزان نه تنها به یافته های علمی آنان توجهی نکردند بلکه این انرژی عظیم را صرف تولید سلاحهای  کشتار جمعی کردند .

 سرانجام در ژوییه سال 1945 پس از پنج سال تلاش شبانه روزی نخستین بمب  در حضور یکصد نفر از دانشمندان در صحرای آلاموگودور در جنوب غربی ایات متحده آزمایش  شد . پس از آزمایش موفقیت آمیز این بمب ،  بمب اتمی اصلی برروی مردم  شهر هیرو شیما  در ساعت هشت و پانزده دقیقه صبح چنین روزی در سال 1945 میلادی منفجر شد  . این بمب دارای قدرتی معادل بیست هزار تن ماده منفجری تی ان تی بود و مستقیما شصت هزار نفر را کشت و صد هزار نفر را زخمی کرد و تمام شهر هیر و شمیا را با خاک یکسان نمود . دو روز بعد بر اساس  کنوانسوین یالتا شوروی به ژاپن اعلان جنگ داد و به مرز های منچوری حمله برد و در نهم اوت نیز دومین بمب بر روی ناکازاکی منفجر شد . ژاپنی ها پس از این اتفاقات مهیب در چهاردهم اوت همان سال شرایط پیشنهادی متفقین را پذیرفتند و در دوم دسامبر سال 1945 سند تسلیم بلا شرط را امضا کردند .

قیام بر ضد استعمار گران :
در چنین روزی در سال 1867 میلادی قیام مردم  کوبا علیه استعمار گران اسپانیایی آغاز شد.این قیام سرآغاز نهضت مردم کوبا علیه استعمار گران بود .

تولد فرانسوا فنلون :
فنلون ، نویسنده بر جسته فرانسوی در چنین روزی در سال 1651 دیده به جهان گشود . وی  در  آموزش علوم نگاهی متفاوت داشت . آموزه های  او و همچنین آثار ادبی وی  تاثیر بسیاری بر ادبیات و آموزش و پرورش فرانسه نهاد .

تولد آلفرد لرد تنیسون :
این ملک الشعرای انگلستان در چنین  روزی در سال 1809 میلادی دیده به جهان گشود . وی در دوره  ویکتوریا سرآمد شاعران انگلستان  بود . او همچنین در سال 1884 به  مقام سناتوری انگلستان رسید .

تولد پل کلودل :
کلودل ؛ شاعر ، ادیب ، نمایشنامه نویس ، مقاله نویس  و سیاسمتدار فرانسوی در چنین روزی در سال 1868 میلادی دیده به جهان گشود . وی در نیمه نخست قرن بیستم قطب ادبی فرانسه بود . اشعار او سر شار از مفاهیم غنایی ، تغزلی و تنهایی  اند . " گروگان" عنوان مهمترین اثر ادبی اوست .

تولد سر الکساندر فلمینگ :
الکساندر فلمینگ در چنین روزی در سال 1881 دیده به جهان گشود . او با کشف پنی سیلین کمک بسیاری به جامعه بشری کرد . وی در سال 1954 نوبل پزشکی را از آن خود ساخت  .

تولد جک پانل :
جک پانل موسیقیدان انگلیسی در چنین روزی در سال 1923 دیده به جهان گشود . وی در لندن  رهبر ارکستر بود . اجرای "انگلیبرت هامپردیک "عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

در گذشت فوستین لولوک الی :
این رییس جمهور هائیتی در چنین روزی به  سال 1867 میلادی در گذشت . او اکثرت سیاهان کشور هائیتی  را علیه دو رگه های  اقلیت صاحب منصب و مقام  شوراند . 

در گذشت پاپ پل :
این پاپ ایتالیایی در چین روزی در سال 1987 میلادی در گذشت . وی  عضو  دومین دوره  شورای واتیکان در بین سالهای 1962 تا 1965 میلادی بود .

روز استقلال جامائیکا :
جاماییکا جزیره ای است در جنوب کوبا واقع در دریای کاراییب . مساحت آن یک ، صد و چهل وچهارم مساحت ایران است . مردم این کشور از نژاد سفید سرخ و دو رگه اند و به زبان انگلیسی و اسپانیولی تکلم می کنند و اکثرا پیرو دین مسیحیت اند . نوع حکومت جاماییکا  جمهوری است . این کشور درچنین روزی در  سال 1962 از انگلیس مستقل شد و در هجدهم سپتامبر همان سال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت این کشور بندر کینگستون است .دوشنبه نخست ماه اوت هر سال به عنوان روز ملی در جاماییکا  گرامی داشته می شود . 

روز استقلال بولیوی:

بولیوی کشوری است کوهستانی در منطقه استوایی آمریکای جنوبی . مساحت آ ن سه پنجم مساحت ایران است . نژاد مردم این کشور ،  سیاه ، سفید ، سرخ و دو رگه است و بطور متوسط شش نفر در هر کیلومتر آن زندگی می کنند . اکثر مردم این کشور پیرو دین مسیحیت اند . نوع حکومت این کشور جمهوری است . این کشور در چنین روزی سال 1825 میلادی از اسپانیا مستقل شد و در 14 نوابر 1945 به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . لاپاز نام پایتخت بولیوی  است .


دسته ها :
يکشنبه پانزدهم 5 1385
X