دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 47866
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

روز تنفیذ حکم ریاست جمهوری شهید رجایی :


پس از برگزاری دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری که  در مرداد ماه سال 1360 انجام شد  ، شهید محمد علی رجایی با رای قاطع مردم به ریاست جمهوری ایران رسید . بر اساس  قانون اساسی جمهوری اسلامی ، حکم ریاست جمهوری فرد منتخب مردم باید توسط مقام رهبری   تنفیذ گردد .در چنین روز آقای رجایی در فضایی صمیمانه به دیدار حضرت امام خمینی ، رهبرکبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی درحسینیه جماران رفتند و طی مراسمی رسمی ، آن حضرت ، مقام ریاست جمهوری شهید رجایی  را تنفیذ کردند . 

تهاجم رژیم عراق به کویت :


امیر نشین کویت در دوم اوت سال 1990 میلادی توسط رژیم عراق اشغال شد .
عراق پس از سالها جنگ با جمهوری اسلامی ایران در بهانه ای جدید کویت را متهم کرد که طی جنگ هشت ساله با ایران مقدار معتنابهی نفت خام به ارزش دوو نیم میلیارد دلار را از حوزه نفتی رومیله به یغما بر ده است . پس از طرح ریزی چنین بهانه ای ، عراق تعداد سی هزار نفرنیروی نظامی به کشور کویت گسیل داشت و این کشور را طی چند ساعت به اشغال خود در آورد . اما پس از این واقعه آمریکا و همپیمانانش در اقدامی جمعی تصمیم به اخراج ارتش عراق از این کشور گرفتند . نبرد آزاد سازی کویت ساعت سه و بیست دقیقه روز پنجشنبه هفدهم ژانویه 1991 میلادی آغاز شد و پس از 42 روز حمله متوالی هوایی و زمینی به ارتش عراق ، این کشور مجبور َشد در بیست و ششم فوریه همان سال  کویت را ترک کند . این جنگ به "جنگ نفت" هم معروف شد.

شکست رومی ها از کارتاژ :
در سال 216 پیش از میلاد رومی ها در منطقه کانائه در ایتالیا از هانیبال کارتاژی شکست سختی خوردند . موخان این پیروز ی را به حساب  نبوغ نظامی هانیبال گذاشته اند .

در گذشت نویسنده برجسته معاصر آمریکایی ریموند کارور:
کارور یکی از نویسندگان مشهور معاصر است که روند داستان نویسی او بر بسیاری از متاخرین تاثیر نهاده است .نوع  شخصیت پردازی در آثار اوازعدم پیچیدگی وعمق شخصیت های داستانی حکایت می کنند  . در واقع می توان گفت   در فضاهای اسیتیلزه او اشیاء تنها با حضور  شخصیت ها شکل گرفته وکامل می شوند  وهویت آنها تنها درمیان هویت اشخاص تعریف می شود .در بیشتر آثار این نویسنده بزرگ ادبیات آمریکا جنبه هایی از زندگی شخصی اش  نمود  می یابند .برخی از نویسندگان به او نسبت نویسنده مینی مال را می دهند در حالی که  کارور  هیچگاه خود را چنین نویسنده ای ندانسته است .  فضای داستانهای کارور بسیار ناامن اند  ومی توان گفت برخی اتفاقات بزرگ ومهیب در داستانهای او اتفاق می افتند که خواننده  با توجه به بطئی بودن آنها به یکباره متوجه آن  اتفاق مهیب نمی شود . او در چنین روزی با 50 سال سن  در سال 1988 دار فانی را وداع گفت .

تولد پیرشارل لا نفان :
لا نفان ، معمار چیره دست  فرانسوی در چنین روزی در سال 1754 دیده به جهان گشود . وی بعدها به واشنگتن دی سی رفت .

تولد روملو گالگز :
گالگز نویسنده بر جسته ونزوئلا در چنین روزی در سال 1884 قدم به عرصه گیتی نهاد .

تولد سر آرتو بلیس :
این آهنگساز انگلیسی در چنین روزی در سال 1891 به دنیا آمد . "آسمانی ها" عنوان مهمترین اثر موسیقایی  اوست .

تولد جان کیران :
جان کیران نویسنده بزرگ آمریکایی در چنین روزی در سال 1892 دیده به جهان گشود . وی در روز نامه نیز ستون سیاسی می  نوشت ." تاریخ طبیعی نیویورک "عنوان مهمترین اثر اوست .

تولد لوو زارا :
این نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1910 به دنیا آمد . "نویسندگان  را بکش" عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

تولد کارول اکانر :
اکانر بازیگر مشهور آمریکایی در چنین روزی در سال 1922 به دنیا آمد . وی در فیلمهای بسیاری بازی کرد که مهمترین آنها "همه در خانواده" و" قلب شب" نام دارد .

تولد جیمز بالدوین :
این نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1924 میلادی دیده به جهان گشود . "کشور دیگر" عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

در گذشت جان هشتم زیفیلینوس :
این دانشمند علم الهیات و پاتریارک کنستانتپسول در عثمانی سابق در چنین روزی در سال 1075 دار فانی را وداع گفت .

در گذشت پل وان هیندنبورگ :
این مارشال آلمانی در بین سالهای 1925 تا 1934 رییس جمهوری وایمار را به عهده داشت . هیتلر، فاشیست آلمانی بعدها قدرت را از چنگ او درآورد و بر جای وی  تکیه زد . وی در سن هشتا د وشش سالگی دار فانی را وداع گفت .


دسته ها :
چهارشنبه یازدهم 5 1385
X