دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 47446
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

در حالي خبر توقف فعاليت وب سايت مشهور "كازا" كه يادآور به اشتراك گذاري موسيقي‌ها در سطحي جهاني بود، داده شد، كه پيش از اين شاهد توقف بسياري ديگر از وب سايت‌هايي با كارايي مشابه آن بوده ايم.

وب سايت مشهور "كازا" كه سالهاست ميليونها كاربر اينترنت از آن براي دريافت انواع فايل از هاردديسكهاي يكديگر با استفاده از فن‌آوري "پير تو پير" استفاده مي‌كنند به حكم دادگاه فدرال آمريكا و در پي درخواست شركتهاي ضبط و نشر فيلم و موسيقي، متوقف مي‌شود.

از زمان راه‌اندازي "كازا" تاكنون ‪ ۲۳۹‬ميليون كاربر اينترنت نرم‌افزار "كازا" را از اين وب سايت دانلود و نصب كرده‌بودند و بررسي‌ها نشان مي‌داد در زمان اوج محبوبيت سايت "كازا"، در هر لحظه به طور ميانگين چهار ميليون نفر از اين خدمات براي دريافت فايل‌هاي مورد نظر خود از اينترنت استفاده مي‌كرده‌اند.

اما چه دليلي باعث رجوع بسيار زياد كاربران به وب سايت‌هايي چون كازا از يك سو ، و توقف فعاليت آنها از سوي مراكز قانوني ، از سوي ديگر مي شود؟
داستان از اين قرار است كه كاربران اينترنت سالهاست از خدماتي در اينگونه سايت‌ها استفاده مي‌كنند كه به آن، "به اشتراك‌گذاري فايل در اينترنت" موسوم به خدمات "پير-تو-پير" (‪ (PEER TO PEER‬مي‌گويند.

از "پير تو پير" براي دانلود رايگان فايلهاي داراي كپي رايت (از قبيل موسيقي و فيلم) از هارد ديسكهاي رايانه‌هاي يكديگر و يا رايانه‌هاي "سرور" مركزي شبكه استفاده مي‌شود.

به عبارتي ديگر كاربران با كمك اين خدمات مي‌توانند اطلاعات موجود در هارد ديسك رايانه خود را در اختيار ساير كاربران شبكه قرار داده و خود نيز از اطلاعات موجود در هارد ديسكهاي رايانه‌هاي سايرين استفاده كنند.

ده‌ها ميليونها كاربر اينترنت سالهاست كه از همين خدمات اينترنتي به منظور دانلود فايلهاي موسيقي و فيلم مورد نظر خود استفاده مي‌كنند كه بسياري از فايلهاي رد و بدل شده با اين روش داراي "كپي رايت" بوده و همين امر سبب نارضايتي صنايع ضبط و پخش موسيقي و فيلم در جهان و به خصوص كشور آمريكا شده‌است.

همين امر است كه شركتهاي بزرگ ضبط و نشر موسيقي و فيلم را سالهاست كه به مبارزه قانوني با ارائه‌دهندگان اين قبيل خدمات وادار ساخته است.

شكايتهاي پي در پي صنايع ضبط و پخش فيلم و موسيقي تا پيش از سال ‪۲۰۰۵‬ موجب تعطيلي برخي از معروفترين شبك‌هاي "پي تو پي" از جمله "نپستر" شده بود اما اين روند در سال ‪ ۲۰۰۵‬بيش از پيش شدت گرفت به طوري كه كاربران در اين سال شاهد تعطيلي شبكه‌هاي معروف "گروكستر"(‪ (Grokster‬و "آي تو هاب"(‪ (I2hub‬بودند.

در سال جاري نيز ، فعاليت برخي از اين سايت‌ها به حكم قانون متوقف شد كه معروف‌ترين آن سايت كازا به شمار مي‌رود.

توقف به اشتراك‌گذاري فايل در اينترنت كه از طريق گسترش اقدامات قانوني عليه گردانندگان و حتي برخي كاربران شبكه‌هاي "پير-تو-پير" در سالهاي اخير صورت گرفته است، سبب رونق بازار فروش قانوني فايلهاي موسيقي در اينترنت شده به طوري كه به طور مثال تعداد ترانه‌هاي دانلود شده از خدمات خريد موسيقي اينترنتي "آي تيونز" شركت "اپل" از سه سال قبل تاكنون از مرز يك ميليارد عدد گذشته‌است.

ارزش ترانه‌هاي موسيقي فروخته شده در اينترنت توسط اين قبيل خدمات قانوني در سال ‪ ۲۰۰۵‬نيز ، بيش از يك ميليارد و صد ميليون دلار تخمين زده شده‌است.

اينگونه اقدامات قانوني شركت‌هاي بزرگ عليه سايت‌هاي به اشتراك‌گذاري باعث شد كه در سال ‪ ۲۰۰۵‬ميلادي ، خدمات فروش قانوني موسيقي در اينترنت براي نخستين بار بر خدمات سايتهاي به اشتراك‌گذاري هارد ديسكها به منظور دانلود رايگان موسيقي (خدمات ‪ (P2P‬برتري يابد و بسياري از شركتهاي بزرگ اينترنتي به نوعي درگير فروش موسيقي و فايلهاي ‪ mp3‬شوند.

از سوي ديگر، تولد خدمات مختلف فروش قانوني موسيقي در اينترنت و همچنين فشار بيش از پيش صنايع ضبط و پخش موسيقي و فيلم بر شركتهاي ارائه دهنده خدمات به اشتراك‌گذاري فايل در اينترنت(خدمات موسوم به ‪ P2P‬يا "پير تو پير") سبب شد كه كاربران در سال ‪ ۲۰۰۵‬شاهد تعطيلي تعداد زيادي از معروف‌ترين اين شركتها و يا روي آوردن برخي از آنها به فروش قانوني موسيقي به جاي ارائه رايگان آنها باشند.


دسته ها :
دوشنبه نهم 5 1385
X