دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 47555
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

روز بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی :


یحیی ابن حبش بن امیرک ، ملقب به شهاب الدین ، شیخ اشراق و شیخ  شهید ، حکیم معروف ومحیی حکمت اشراق در سنه 549 ه ق دیده به جهان گشود . وی حکمت را نزد مجد الدین جیلی استاد فخر رازی در مراغه آموخت و در علوم حکمی سرآمد روز گار خود شد . وی  به قوت ذ کا ،  حدت ذهن و نیک اندیشی بر بسیاری از امور علمی اطلاع یافت و چون در بسیاری از موارد خلاف رای قدما گفته و از حکمت ایرانی و مصطلحات زرتشتی استفاده کرده ، متعصبان او را به الحاد متهم کردند و خون او را مباح شمردند . صلاح الدین ایوبی فرمانروای مصر و شام فرمان قتل وی را صادر کرد وشیخ در 38 سالگی در سال 587 ه ق  به دیار حق شتافت .  
سهروردی آثار متعددی  به فارسی و عربی دارد .  مهمترین آنها از این قرارند : منطق التلویحات ، کتاب التلویحات ، کتاب المقاومات ، کتاب المشارع والمطارحات ، حکمه الاشراق ، رساله فی اعتقاد الحکما ، قصه الغربه الغربیه ، آواز پر جبرییل ، رساله العشق ، لغت موران ، صفیر سیمرغ ، ترجمه رساله الطیر ابن سینا ، اللمحات ، الهیاکل النوریه ، الالواح المعاد یه ، المبدا والمعاد ، طوا رق النور ، االبارقات الالهیه ، لوامع الا نوار ، روز ی با جماعت صوفیان ، عقل سرخ ، و پرتو نامه .
سهروردی حکمت اشراق را احیا کرده به کمال رسانید . فلسفه او التقاطی است و در آن آثاری از اصول عقاید حکمای یونان به خصوص افلاطون ونوافلاطونیان و حکمای قدیم ایران و اصول دین زرتشت به خوبی نمایان است . این فلسفه به حکمت اشراق معروف است که این نحله فکری مقابل نحله مشائی قرار دارد. پس ازسهروردی ، شارحان اندیشه وی ( شهرزوری و قطب الدین شیرازی ) وحکمایی مانند صدر الدین شیرازی وحاج ملا هادی سبزواری عقاید اور را دنبال کردند.

در گذشت طاهر ذوالیمینینن
در  چنین روزی در سال 207 ه ق طاهر ذوالیمینین کشته شد . وی موسس سلسله طاهریان است


پاکسازی دشمن  از منطقه سرپل ذهاب :
در چنین روزی در سال 1367 شهر مرزی سرپل ذهاب بطور کامل از لوث وجود دشمن بعثی خالی  شد و  بدین ترتیب آخرین شهر های مرزی کشور مان از وجود آخرین باقیمانده های ارتش دشمن پاک شدند .  

الحاق ایران  به قرار داد بین المللی پست و تلگراف و تلفن :
در چنین روزی در سال 1354 ، دولت ایران معاهده بین المللی پست و تلگراف و تلفن را پذیرفت و رسما به عنوان یکی از اعضای الحاقی  این قرارداد جهانی درآمد .

کودتا در عراق و حاکمیت حزب عفلقی بعث :
حزب بعث عراق که به گفته برخی توسط میشل عفلق و به گفته برخی به وسیله  دکتر ارسوزی پایه گذاری شد ، در سال 1952  فعالیت علنی خود را آغاز کرد پس از آن ، عبدالرحمن الد مین نخستین دبیر کل دائم حزب بعث عراق شد . بعثی ها با استفاده از پایبندی اکثریت قریب به اتفاق ملت عراق به هویت اسلامی شان در برابر موج الحاد کمونیستی ، در صدد براندازی رژیم قاسم و به دست گرفتن قدرت بر آمدند . تا زمانی که دستیابی عامه مردم به نوشته های  میشل عفلق در مورد اسلام چندان میسر نبود جای تعجب نداشت که ژست اسلام خواهی از سوی بعثی ها براین قشر جامعه تاثیر گذارد . عفلق معتقد بود که اسلام به عنوان یک هدف مطرح است ، اما هدف نهایی عربیت است  و میراث اسلامی چیزی جز ابزاری برای تحقق این هدف قومی نیست .
حزب بعث بعد ها در روز جمعه هشتم فوریه 1963 علیه عبدالکریم قاسم کودتا کرد و موفق شد، حکومت وی را سرنگون سازد . در این مجال عبدالسلام محمد عارف به مقام ریاست جمهوری رسید و احمد حسن البکر برای نخست وزیری تعیین شد . در سال 1968 نیز در چنین روزی حسن البکر با طرح ریزی یک کودتا به عنوان رییس جمهور و رییس شورای انقلاب برگزیده شد .

روز استقلال وانواتو :
وانواتو مجمع الجزایری است در اقیانوسیه در شرق گینه نو و شمال شرقی استرالیا . این کشور در طرفین مدار 15 در جه عرض جنوبی و 170 در جه طول شرقی گرینویچ قرار گرفته است  . مساحت وانواتو  تقریبا یک صد و دوازدهم ایران است . نوع حکومت این کشور جمهوری دموکراتیک است  که در سال 1980 در چنین روزی از انگلستان مستقل شد . این کشور جزء ممالک مشترک المنافع انگلستان به شمار می رود . اکثر مردم این کشور مسیحی اند و زبان رایج در میان آنان انگلیسی است . پایتخت وانواتو، پرت ویلا نام دارد .

تولد جورجیو واساری :
جور جیو واساری نقاش و معمار ایتالیایی در چنین  روزی در سال 1511 میلادی دیده به جهان گشود . وی در زمینه تاریخ هنر نیز مطالعات فراوانی داشت ." زندگی واساری " عنوان مهمترین اثر تصویری این نقاش بزرگ است .

تولد امیلی برونته :
امیلی یکی از سه تن خواهران برونته واز نویسندگان بزرگ عصر ویکتوریااست که در چنین روزی در سال 1818 به دنیا آمد . بسیاری از آثار وی به فارسی ترجمه شده است . "بلندی های ووترینگ "عنوان مهمترین اثر این نویسنده بزرگ است .

تولد جیمز ادوارد کلی :
کلی مجسمه ساز بر جسته آمریکایی در چنین روزی  در سال 1855 قدم به عرصه گیتی نهاد . "مجسمه تاریخ آمریکا" یکی از مهمترین آثار تجسمی این هنرمند است .

تولد تروشتین وبلن :
این اقتصاد دان بزرگ آمریکایی در چنین روزی در سال 1857 به دنیا آمد . نظریه "طبقه تن آسا"ی او یکی از مهمترین نظریات درمیان نظریه های اقتصادی است .

تولد ولادیمیر زورکین :
زورکین در چنین  روزی در سال 1889 به دنیا آمد . بسیاری از تاریخ نگاران این مهندس الکترونیک را مخترع و پدر تلویزیون نامیده اند .

تولد هنری مور :
این مجسمه ساز بر جسته انگلیسی در چنین روزی در سال 1898 به دنیا آمد . ساخت بخشی  از ستون فقرات آدمی از جمله آثار معروف این هنرمند بزرگ است .

تولد جرالد مور :
جرالد مور ، آهنگساز و پیانیست معروف انگلیسی در چنین روزی در سال 1899 دیده به جهان گشود . اثر " من خیلی گوش خراشم ! " عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

تولد  ویلیام گراس :
این نویسنده مشهور آمریکایی در چنین روزی در سال 1924د یده به جهان گشود . وی دستی هم در فلسفه دارد . "بخت امنستر "عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

درگذشت ژان جوارس :
ژان جوارس رهبر سوسیالیست های فرانسه در چنین روزی در سال 1914 ترور شد .


دسته ها :
يکشنبه هشتم 5 1385
X