دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 48135
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

عملیات والفجر 3:

عملیات وسیع والفجر سه در چنین روزی در سال 1362 آغاز شد . این عملیات در شمال مهران و با رمز یا الله یا الله یا الله انجام گرفت . در نتیجه این عملیات ضمن آزاد سازی منطقه بزرگی از خاک میهن اسلامی ، نقاط اشغال شده توسط رژیم بعثی به دست رزمندگان پر توان اسلام  افتاد . تلفات دشمن در این عملیات بیش از ده هزار نفر کشته و زخمی و پانصد اسیر گزارش شد . میزان ضایعات دشمن بعثی نیز صد تانک و نفربر ، دو توپ ، و پنجاه خوردو رسید .   

شهادت حجه الاسلام کامیاب :
حجه الاسلام کامیاب نماینده مردم مشهد در چنین روزی در سال 1360 به درجه رفیع شهادت نایل آمد . وی توسط کوردلان منافق به شهادت رسید .

درگذشت هادی اسلامی ، بازیگر سینما :
هادی اسلامی در سال 1318 به دنیا آمد . وی در رشته تئاتر وهنر های دراماتیک تحصیل کرد . او فعالیت در تئاتر را با نمایش بازرسی در سال 1342 ، فعالیت در سینما را با فیلم قدیس در سال 1359 و فعالیت در تلویزیون را با مجموعه سمک عیار در سال 1354 آغاز کرد . اسلامی در فیلم هایی چون  آقای هیرو گلیف ، آشیانه مهر ، اتوبوس،  معما ، بهار در پاییز ، قصه زندگی ، جهیزیه برای رباب ، خواستگاری ، دل نمک ، شاخه های بید، به ایفای نقش پرداخت ودر مجموعه های تلویزیونی چون "هشت بهشت "، "مرغ حق "و "روز گار وصل "بازی کرد . این هنرمند نام آشنای سینما و تلویزیون درچنین  روزی به علت عارضه قلبی که از قبل بدان مبتلا بود ، دچار ایست قلبی شد  و دار فانی را وداع گفت.   

فرار بنی صدر و رجوی به فرانسه :
در چنین روزی در  سال 1360 دو تن از خائنین به ملت ترک دیار کرده و به فرانسه گریختند .
در بهمن ماه 1358 ، انتخابات عمومی برای تعیین نخستین رییس جمهور بر گزار شد و ابوالحسن بنی صدر به ریاست جمهوری  رسید . امام خمینی ره مطابق قانون اساسی حکم ریاست جمهوری وی را تنفیذ کردند و برای ایجاد هماهنگی و  داشتن قدرت اجرایی بیشتر او را به ریاست شورای انقلاب و به سمت  فرماندهی کل قوا نیز منصوب نمودند . اما در شش ماهه دوم سال 1359 ه ش بنی صدر روش خود را دگرگون کرد . بنی صدر پس از رسیدن به قدرت روز به روز از امام و مردم انقلابی که وی با تظاهر به وفاداری به آنها خود را به ریاست جمهوری رسانده بود ، فاصله می گرفت و در مقابل به گروهک هایی که قبلا خود را دشمن سرسخت انها معرفی کرده بود، نزدیک می شد . وی در مقام رییس جمهوری از هر فرصتی برای تضعیف یاران صادق و انقلابی امام و نهادهای قانونی کشور مثل مجلس و قوه قضاییه و سپاه پاسداران استفاده می کرد و برای مقابله با مردم به تقویت گروهک ها می پرداخت و با کمک آنها این سو آن سو آشوب وفتنه بر پا می کرد . سر انجام کار به جایی کشید که امام خمینی ره  در خرداد ماه سال 1360 بنی صدر را از فرماندهی کل قوا عزل کردند و چند روز بعد مجلس به عدم کفایت سیاسی وی برای ادامه  ریاست جمهوری رای داد و بنی صدر از سمت خود بر کنار شد . وی که پس از برکناری مخفی شده بود ، باآرایش زنانه وپناه گرفتن در توالت هواپیما،  همراه با بعضی از سران گروهک منافقین از جمله مسعود رجوی از کشورخارج شد و به پاریس گریخت .   خلبانی که آنان را به پاریس برد همان فردی بود که محمد رضا پهلوی را روز 26 دی ماه سال 1357 از ایران خارج کرده بود.

تولد آلکسیس دو تاکویل :
این سیاستمدار و نویسنده فرانسوی در چنین روزی در سال 1805 میلادی دیده به جهان گشود . کتاب وی با عنوان "دموکراسی در آمریکا "مشهور است .

تولد بوت تارکینگتون :
تارکینگتون نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1869 میلادی به دنیا آمد . "هفده" و" آمبرسون های با شکوه" عنوان دو اثر معروف این نویسنده اند .

تولد دون مارکز :
دون مارکز،  رو زنامه نگار و شاعر ایتالیایی در چنین روزی در سال 1878 به دنیا آمد . "آرچی "و"مهیتابل" از مهمترین اثار اویند  .

تولد سیگموند رامبرگ :
این آهنگساز اپرا ، اهل هانگاری در چنین  روزی دیده به جهان گشود . "فصل شکوفه " عنوان مهمترین اثر موسیقی - نمایش اوست .

تولد بنیتو موسولینی :
موسولینی، دیکتاتور و فاشیست بزرگ ایتالیایی در چنین  روزی در سال 1883 به دنیا آمد . وی در فاصله بین سال های 1922 تا 1943 در ایتالیا حکومت کرد . موسولینی از متحدان آدولف هیتلر ، رهبر نازی ها ی آلمان درجنگ جهانی دوم بود . وی سرانجام توسط مبارزان ضد فاشیت ایتالیا ، دستگیر واعدام شد. 

تولد دون ردمن :

این رهبر ارکستر ایتالیایی در چنین  روز ی در سال 1900 دیده به جهان گشود . "اوقات شیرین" عنوان مهمترن اثر موسیقایی اوست .

تولد ای وینلجانوسن :
ای وینلجانوسن  نویسنده سوئدی در چنین روزی در سال 1900 میلادی به دنیا آمد ." بازگشت به ایتا کا" مهمترین اثر اوست . وی در سال 1974 جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد .

 در گذشت ونسان ون گوک :


ونسان ونگوک نقاش بزرگ پست امپرسیونیست در هلند چشم به جهان گشود . وی ده سال پیش از مرگش تصمیم گرفت  که نقاش بشود . تابلوهای نخستین او همه از رنگ های خفه و تاریک بر خور داربودند  . ون گوک پس از آنکه در سال 1886 به پاریس رفت و با پیاسر نقاش وچند تن دیگر از نقاشان دیگر فرانسوی  دیدار کرد،  رنگ های زنده ودر خشان را در آثار خود بکار برد . او در همه عمر با نوعی بیماری روانی دست به گریبان بود . تابلو "اتاق خواب "  مهمترین اثر تصویری اوست .

در گذشت لوییس بونوئل :
بونوئل کارگردان بر جسته سینما در چنین  روزی دار فانی را وداع گفت . وی در سن 83 سالگی به خاطر سیروز کبدی در گذشت . "سگ آندلسی " عنوان مهمترین فیلم این کارگردان است .


دسته ها :
شنبه هفتم 5 1385
X