دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 133393
تعداد نوشته ها : 351
تعداد نظرات : 122
Rss
طراح قالب

كشور انگليس با تقويت توان محاسباتي يكي از ابررايانه‌هاي قدرتمند خود از آن براي مبارزه با بيماري آنفلوانزاي مرغي استفاده مي‌كند.

به گزارش سايت اينترنتي "بي‌بي‌سي‌نيوز"، محققان انگليسي به تازگي با تقويت ‪ ۲۰‬درصدي توان ابررايانه موسوم به "بلو-سي"(‪ (Blue C‬در دانشگاه "سوانسي" انگليس، خواهان استفاده از اين ابررايانه براي شناسايي احتمالي شيوع بيماري آنفلوانزاي مرغي در اين كشور هستند.

ويروس "اچ‪۵‬ان‪ "۱‬عامل بيماري مرگبار آنفلوانزاي مرغي تاكنون موجب مرگ ‪ ۱۲۳‬نفر در جهان شده و محققان انگليسي در ماه آوريل گذشته موفق به شناسايي اين ويروس در بدن يك قو در اين كشور شده بودند.

هم‌اكنون دانشمندان انگليسي اميدوارند با شبيه‌سازي رايانه‌اي الگوهاي پرواز پرندگان مهاجر با ابررايانه "بلو-سي" بتوانند از طريق جمع‌آوري و قرنطينه پرندگان، شيوع بيماري آنفلوانزاي مرغي را محدود كرده و زمان شيوع احتمالي اين بيماري در انگليس را پيش بيني كنند.

يك سخنگوي دانشگاه "سوانسي" اعلام كرد توان محاسباتي ابررايانه "بلو سي" به محققان كمك كند مدلهاي مختلف را بررسي كرده و در مدت كوتاهي به داده‌هاي مورد نياز براي تصميم‌گيري‌هاي آينده دست پيدا كنند.

هزينه اين طرح را وزارت رسيدگي به امور روستايي انگليس (‪ (Derfa‬تامين كرده است.

ابررايانه "بلو-سي" با ابعادي مشابه يك زمين تنيس ساخت شركت آمريكايي "آي بي‌ام" است و باتوجه به بهينه‌سازي‌هاي اخير انجام شده بر روي آن، هم‌اكنون مي‌تواند در هر ثانيه بيش از دو تريليون محاسبه را انجام داده و به عبارتي به سرعت محاسباتي دو ترافلاپ دست يابد.


دسته ها :
سه شنبه سوم 5 1385
X