دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 141141
تعداد نوشته ها : 351
تعداد نظرات : 122
Rss
طراح قالب

برگزاری دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری :

پس از آن که برخی از اقدام های غیر قانونی و ضد منافع ملی ابوالحسن  بنی صدر، اولین رئیس جمهوری پس ازانقلاب اسلامی،  برهمگان آشکارشد ، حضرت امام خمینی (ره) ،  وی را در سال 1360 از فرماندهی کل قوا عزل کردند ، سپس نمایند گان مردم در مجلس نیزبه عدم کفایت سیاسی  وی رای دادند ، درنتیجه بنی صدر از سمت خود بر کنار شد و شورای موقت ریاست جمهوری براساس قانون اساسی، متشکل از روسای قوای مقننه، قضائیه ونخست وزیروقت ، موقتا وظایف ریاست جمهوری را برعهده گرفت تاانتخابات برگزار شود .  در چنین روزی دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری  پس از انقلاب اسلامی در سال 1360 در کشوربرگزار شد و طی آن محمد علی رجایی به ریاست جمهوری رسید . او نیز ، دکتر محمد جواد با هنر ، روحانی انقلابی و دانشمند را که پیشتر وزیر آموزش و پرورش بود به عنوان نخست وزیر به مجلس پیشنهاد کرد که وی از نمایندگان رای اعتماد گرفت .  

عملیات غدیر توسط رزمندگان اسلام :

در چنین  روزی در سال 1367 هجری شمسی،  عملیات غدیر توسط رزمندگان پرتوان اسلام علیه نیروهای رژیم بعث آغاز شد .

سالگرد درگذشت شاعر معاصر ایران ، احمد شاملو :
احمد شاملو ، در چنین روزی در سال 1379 هجری شمسی در گذشت . احمد شاملو به سال 1304 در تهران متولد شد . تحصیلات کلاسیک نامرتبی  داشت چرا که پدرش به دلیل اشتغال در ارتش مجبور بود هر از گاهی از شهر ی به شهر دیگر منتقل شود.  نخستین اثر احمد شاملو مجموعه کوچکی بود از شعرو  مقاله که در سال 1326 چاپ شد . پس از آن آثار بسیاری از این شاعر ، نویسنده ، مترجم ومحقق کشور به چا پ رسید.  قطعنامه ، آهن ها و احساس ، هوای تازه ، باغ آینه ، آیدا در آینه ، لحظه ها و همیشه ، آیدا : در خت وخنجر وخاطره ، ققنوس در باران ، مرثیه های خاک ، شکفتن در مه ، ابراهیم در آتش ، دشنه در دیس ، ترانه های کوچک غربت  ومدایح بی صله عناوین مجموعه های شعر این شاعرند . وی همچنین اشعار بسیاری از شاعران مطرح جهان را ترجمه کرده است که ترجمه شعر های لورکا ، ریتسوس ، مارگوت بیگل  ولنگستون هیوز از آن جمله اند . شاملوچندین  قصه نیز به رشته تحریر در آورد . اما در حوزه ادبیات داستانی ،  بیشتر ترجمه های او از ادبیات معاصر جهان نزد منتقدان ادبی مطرح اند . ترجمه مسافر کوچولو، دن آرام ، مرگ کسب و کار من است و قصه های من بابام، از جمله  ترجمه های اویند . او به ترجمه چندین نمایشنامه نیز همت گمارد و  چندین مجموعه شعر و قصه نیز برای کودکان و نوجوانان روانه بازار نشر کرد . "کتاب کوچه" از مهمترین آثاروی است که در آن واژه های کوچه و بازار، تمثیل ها ، متل ها ، اشعارعامیانه و معماها وضرب المثل ها  گردآوری شده اند . وی شش جلد از این مجموعه را منتشر ساخت. 

تولد سیمون بولیوار :
سیمون بولیوار، بزرگترین مبارز و قهرمان آزادی آمریکای جنوبی در چنین روزی در سال 1783 در کاراکاس به دنیا آمد . وی در شکل گیری نخستین جمهوری در ونزوئلا نقش فراوانی ایفا کرد که البته این حکومت بعد ها سرنگون شد . وی بعدها، جمهوری بزرگ کلمبیارا متشکل از کشورهای کلمبیا ، ونزوئلا و اکوادور آزاد تشکیل داد . قسمتی از پرو به خاطر نام او بولیوی خوانده می شود . بولیوار در سال 1830 دار فانی را وداع گفت . اندیشه بولیوار هنوز زنده است وهوگو چاوز ، رئیس جمهور  کنونی ونزوئلا ، حکومت خود را ، جمهوری بولیواری معرفی می کند . بولیوار اندیشه ضد سرمایه داری وضد امپریالیستی داشت و طرفدار طبقات پایین دست جامعه بود.

تولد الکساندر دوما :
الکساندر دومای پدر در چنین روزی در سال 1802 میلادی دیده به جهان گشود . کتاب "سه تفنگدار"  یکی از مشهور ترین کتب ادبی جهان ، اثر این نویسنده فرانسوی است .

تولد الکساندر جکسون :
الکساندر جکسون دیویس معمار مشهور آمریکایی در چنین روزی در سال 1803 میلادی دیده به جهان گشود . "ساختمانی  با معیار های  گوتیک و مذهبی"  مهمترین اثر معماری وی است .

تولد آمبروز بیرس :
این نویسنده مشهور آمریکایی در چنین  روزی در سال 1842 میلادی به دنیا امد . "براده ها  و خاک "عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

تولد هنریک پونتوپیدان  :
هنریک پونتوپیدان نویسنده دانمارکی در چنین  روزی در سال 1857 به دنیا آمد . آثار او بیانگر دید واقع گرایانه این نویسنده مشهور اند . او در سال 1971 نوبل ادبی را از آن خود کرد .

لرد ادوارد دانسانی :
 لرد ادوارد دانسانی شاعر و نمایشنامه نویس ایرلندی  در چنین روزی  در سال 1878 به دنیا آمد . "سراب "عنوان مهمترین اثر شعر ی اوست .

تولد ارنست بلاچ :
این آهنگساز سوییسی  در چنین روزی در سال 1880 در ژنو به دنیا آمد . "مکبث" عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

تولد رابرت گراو :
رابرت گراو ، شاعر و نویسنده انگلیسی در چنین روزی در سال 1895 به دنیا آمد . وی به خاطر خلق داستانهای تاریخی از شهرت فراوانی در مجامع ادبی غرب بر خوردار است . " یک "و "کلادیوس" از عناوین مهمترین آثار اویند .

تولد جان مک دونالد :
این نویسنده آمریکایی در چنین روزی درسال 1916 دیده به جهان گشود ." خداحافظی آبی طولانی" عنوان مهمترین اثر ادبی اوست .

در گذشت ایزاک باشویس سینگر :
سینگر در چنین روزی  در سال 1991 در سن هشتاد و هفت سالگی دارفانی را وداع گفت . وی یکبار نیز جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرده بود .


دسته ها :
دوشنبه دوم 5 1385
X