دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 113184
تعداد نوشته ها : 351
تعداد نظرات : 122
Rss
طراح قالب

حمله عراق پس از بیست و چهار ساعت از زمان پذیرش قطعنامه از سوی جمهوری اسلامی ایران :

تنها پس از بیست و چهار ساعت از زمان پذیرش قطعنامه از سوی جمهوری اسلامی ایران رژیم بعث عراق با حمله به مرز های جمهوری اسلامی ایران در چنین روز ی در سال 1367 هجری شمسی نیت پلید خود را مبنی بر جنگ طلبی و تجاوز به حریم سرزمینی کشور همسایه اعلام کرد .این در حالی است که عراق در بیست و دوم ژوییه،  سی و یکم تیر،  سال 1367 در اجلاس مشترک شورای فرماندهی انقلاب و رهبری حزب بعث ، قطعنامه را مورد پذیرش قرار داد .  البته  عراق در پاسخی رسمی به قطعنامه  598 در تاریخ چهاردهم اوت ، بیست  و سوم مرداد همان سال به دبیر کل سارمان ملل اعلام کرد :...عراق از قطعنامه  598 استقبال می نماید و آماده است برای اجرای آن با دبیر کل و شواری امنیت همکاری کند .

عملیات نامنظم فتح هشت  :

در چنین روزی در سال 1366 هجری شمسی عملیات نامنظم رزمندگان قهرمان اسلام با عنوان فتح هشت در شمال استان موصل آغاز شد . عملیات چریکی فتح 8  با رمز مقدس " یا رسول الله ( ص)"  صورت پذیرفت . این عملیات در عمق 150 کیلومتری خاک عراق و با هدف پاسخگویی به بمباران شیمیایی و تخریب روستاهای کرد نشین توسط عراق، برنامه ریزی شده و به اجرا درآمد.  پس از اعلام رمز عملیات توسط فرماندهان، رزمندگان تحت امر قرار گاه رمضان و تیپ ویژه هوابرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک عملیات چریکی به شهر اتروش هجوم بردند و مراکز نظامی سازمان امنیت رژیم بعث عراق را در این شهر که از مهمترین پایگاههای منطقه برای سرکوب مردم به شمار می رفت نابود کردند.  پس از آن مرکز و مقر جیش الشعبی دشمن را منهدم کردند که طی آن 80 نفر از بعثیان عراقی کشته و زخمی شدند.  دژ مهم کانی کا واقع در عمق 9 کیلومتری شمال شرق شهر اتروش که در آن زمان کار هدایت پانزده پایگاه اطراف شهر را به عهده داشت به تصرف نیروهای سپاه در آمد و همچنین مقر توپخانه مستقر در شهر منهدم شد.

ورود به تهران :
در چنین روزی در سال 1339هجری قمری سید ضیاء الدین طباطبایی به منظور ساماندهی کودتای سیاه وارد تهران شد .   گروههای نظامی  قزاق  نیز پس از آن به منظور تصرف تهران و انجام کودتای سیاه  عازم تهران شدند .پس از آنکه سران کودتا در تهران( اردشیر جی ، ژنرال آیرون ساید  ، سید ضیاء الدین طباطبایی  و رضا خان میر پنج )  مبانی کودتا را   طراحی کردند رضا خان برای اشغال پایتخت از قزوین روانه تهران شد . او در سوم اسفند  1299 ه ش تهران را اشغال کردو طی یک کودتا از احمد شاه برای سید ضیاء الدین طباطبایی مدیر روزنامه رعد فرمان نخست وزیری گرفت . رضا خان  پس از چندی مقام سردار سپه و فرماندهی لشکر قزاق ، وزارت جنگ و در نهایت در سال 1304 حکومت را در دست گرفت .

روز استقلال  لائوس از فرانسه :
لائوس کشوری است کوهستانی در منطقه استوایی جنوب شرق آسیا که در شبه جزیره هند و چین مابین ویتنام و تایلند واقع شده است . نژاد مردم این کشور لائوسی ، آمایی و چینی است و اکثرا پیرو آیین بودا هستند . زبان رسمی آنان لائوسی است ولی اهالی این کشور به زبانهای فرانسوی و چینی نیز تکلم می کنند . این کشور در چنین روزی در سال 1949 از فرانسه مستقل شد .  حکومت این کشور تا سال 1975 مشروطه سلطنتی بود و سپس در سال 1975 به جمهوری دموکراتیک خلق تبدیل شد . لائوس در سال چهار دهم دسامبر سال 1955 به عضویت سازمان ملل متحد در آمد .

روز آزادی نیکاراگوئه :
نیکاراگوئه کشوری است نیمه کوهستانی در منطقه استوایی آمریکای مرکزی . این کشور د رجنوب هندوراس و شمال کاستاریکا ، بین دریای کاراییب و اقیانوس کبیر واقع شده است . در جنوب غربی این کشور در یاچه نیکاراگوئه  که بزرگترین دریاچه آمریکای مرکزی است ، قرار دارد . نژادمردم این کشور سفید ، سرخ و دو رگه ، زبان رسمی آنان اسپانیولی است و اکثرا از مذهب کاتولیک پیروی می کنند . این کشور در سال 1838 از اسپانیا مستقل شد و در تاریخ 24 اکتبر  1945به عضویت سازمان ملل در آمد . همه ساله چنین روزی در این کشور به عنوان روز آزادی گرامی داشته می شود . نوع حکومت این کشور جمهوری است .  جبهه ملی ساندیست‎ها به عنوان یک جبهه چپگرا تا سال 1979 مبارزه بی امانی را  علیه  رژیم خودکامه خاندان سوموزا آغاز کرد که سرانجام این قیام به پیروزی ساندینیست ها انجامید . دانیل اورتگا در سال1980میلادی حکومت ساندیستی را در این کشور تشکیل داد . اما آمریکا که کل منطقه آمریکا را حیات خلوت سیاست های خود می شمارد به مقابله تجاوزگرانه با دولت تازه انقلابی بر خاست و با حمایت سیاسی ، اطلاعاتی ، آموزش نظامی مخالفان طرفدار خود و تجهیز آنان به ادوات نظامی ، سرانجام ساندینیست ها را مجبور به عقب نشینی کرد و در انتخابی که ضد انقلاب  از حمایت همه جانبه   آمریکا برخوردار بود ، شکست خورد.

تولد ادگار دگا :
ادگار دگا نقاش معروف فرانسوی در چنین روزی  در سال 1834 دیده به جهان گشود . وی یکی از نقاشان بر جسته مکتب امپرسیونیسم در سنت نقاشی فرانسه و غرب بود . 

تولد ای جی کرونین  :
کرونین این نویسنده انگلیسی در چنین روزی در ساتل 1986 به دنیا آمد . "سیتا دل" و" پیروزی در خشان "عنوان مهمترین آثار اویند .

تولد رابرت مان :
مان آهنگساز و ویولونیست آمریکایی در چنین روزی در سال 1920 به دنیا آمد .

 تولد ساموئل کلت :
کلت در چنین روزی در سال 1814 در هارتفورد آمریکا به دنیا آمد . وی سلاح کلت را اختراع کرد که به نام او هم نامگذاری شده است . او در سال1862 دار فانی را وداع گفت .

تولد هربرت مارکوزه :
این فیلسوف چپگرا در چنین  روز ی در سال 1898 به دنیا آمد . " انسان تک بعدی" عنوان مهمترین اثر اوست . مارکوزه 
یکی از تاثیر گذارترین متفکران  عصر خود و نیرویی موثر برای حرکت های دانشجویی در دهه شصت در اروپا به شمار می رفت  . این فیلسوف برلینی الاصل که درآمریکا زندگی می کرد،  در سال 1979  دار فانی را وداع گفت . مارکوزه  یکی از موسسین انجمن تحقیقات اجتماعی  فرانکفورت نیز بود . وی در سال 1930 از  دست  نازی های فاشیست به آمریکا گریخت .


دسته ها :
پنج شنبه بیست و نهم 4 1385
X