دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 120880
تعداد نوشته ها : 351
تعداد نظرات : 122
Rss
طراح قالب

محققان شركت "اچ‌پي"(هيولت پكارد) موفق به توليد تراشه بي‌سيم و بسيار كوچك جديدي شده‌اند كه در ابعادي مشابه ابعاد سر چوب كبريت، مي‌تواند تا صد صفحه اطلاعات متني را در خود جاي داده و كاربردهاي فراواني داشته باشد.

به گزارش خبرگزاري رويترز، مسئولان "اچ‌پي" اعلام كرده‌اند هنوز كاربرد مشخصي براي اين تراشه بي‌سيم حافظه در نظرگرفته نشده، اما مي‌توان از آن براي ذخيره اطلاعات، تصاوير ويديويي كوتاه و يا موسيقي در تجهيزات بسيار كوچك استفاده كرد.

اين تراشه كه محصول چهار سال مطالعات محققان شركت "اچ‌پي" است از برخي جهت‌ها به تراشه‌هاي حافظه موسوم به ‪ RFID‬شباهت دارد اما به طور كلي يك فناوري كاملا جديد براي ذخيره اطلاعات در فضايي كوچك محسوب مي‌شود.

تراشه حافظه كوچك "اچ‌پي" مي‌تواند در هر ثانيه تا ‪ ۱۰‬مگابيت اطلاعات را منتقل كند كه اين ميزان ‪ ۱۰‬برابر سريعتر از سرعت انتقال اطلاعات در فناوري ارتباطات بي‌سيم "بلوتوث" بوده و با سرعت انتقال اطلاعات در فناوري اتصالات اينترنتي بي‌سيم و پرسرعت "واي-فاي"، برابر است.

اين تراشه شامل يك خازن، مودم، ريزپردازنده، آنتن، و حافظه است كه همگي اين بخشها در فضايي بسيار ريز جاي داده شده‌اند.

شركت "اچ‌پي" اعلام كرده است اين تراشه را حتي مي‌توان به طور مثال به گوشه كاغذ يا عكسها چسباند و از آن به عنوان ابزاري كوچك براي ذخيره اطلاعات در هر مكاني استفاده نمود. تراشه بي‌سيم حافظه جديد براي فعاليت به باتري و يا هيچ منبع تغذيه مشخصي نياز ندارد و انرژي مورد نظر خود را بدون نياز به كابل و از طريق القاي مغناطيسي از ابزار بيروني كه اطلاعات تراشه را خوانده و اطلاعات جديد بدان مي‌فرستد، دريافت مي‌كند.

ابزار خواندن و نوشتن اطلاعات در اين تراشه كوچك، با چسبانده شدن به تراشه و يا قرارگرفتن در فاصله يك ميليمتر از آن مي‌تواند اطلاعات موجود در تراشه را خوانده و اطلاعات جديدي را در آن ضبط كند.

شركت "اچ‌پي" توليد انبوه اين تراشه حافظه كوچك را تا دو سال ديگر آغاز كرده و قيمتي در حدود يك دلار براي هر تراشه را پيش بيني كرده‌است.


دسته ها :
سه شنبه بیست و هفتم 4 1385
X