دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 133289
تعداد نوشته ها : 351
تعداد نظرات : 122
Rss
طراح قالب

آغازهفته بهزیستی و روزتامین اجتماعی :

حمایت از افراد نیازمند  و نیز ارائه خدمات توانبخشی به معلولان جسمی وذهنی و همچنین جلوگیری از آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد از جمله خواست های همیشگی نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است . به همین منظور روز بیست و پنجم تیر ماه هرسال به عنوان روز  تامین اجتماعی و آغاز هفته بهزیستی گرامی داشته می شود . سازمان  بهزیستی کشور نیز به موجب لایحه قانونی سال 1359 در جهت تحقق مفاد اصول 3 ، 21 و 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در راستای تحقق عدالت اجتماعی تشکیل شده است . خدمات بهزیستی در سه بخش به  نیازمندان و مدد جویان ارایه می شود که امور فرهنگی و پیشگیری ، امور اجتماعی و امور توانبخشی از جمله آنهاست .

خلع محمد علی شاه از سلطنت :
در چنین روزی در سال 1288 هجری شمسی ، محمد علی شاه قاجار از سلطنت خلع شد .
پس از آنکه تلاش های روسیه وانگلستان برای ممانعت از ورود مردم به تهران ، بعد  از گسترش نهضت مشروطه ، بی نتیجه ماند گروههایی که عازم تهران بودند در سال 1288 شمسی وارد این شهر شدند وسر انجام  تهران را به تصرف خویش  در آوردند  . نیروهای شاه مدت دو روز در مقابل آنان مقاومت کردند اما سرانجام شکست خوردند و روز جمعه تهران سقوط کرد و شاه برای اینکه به چنگ مردم نیافتد به سفارت روسیه پناه برد . فاتحان تهران در بهارستان به تشکیل شورایی مبادرت ورزیدند . این شورا محمد علی شاه را از سلطنت خلع کرد و فرزند دوازده ساله اش را، که معروف به" احمد شاه " شد ، به سلطنت برگزید . احمد شاه ،آخرین پادشاه سلسله قاجاریه بود.

استعفای دکتر محمد مصدق از نخست وزیری :

دکتر محمد مصدق در چنین روزی در سال 1331 هجری شمسی از سمت خود کناره گیری کرد . مصدق پس از پانزده ماه نخست وزیری که توانست حقانیت ایران را در مجامع بین المللی پیرامون ملی شدن صنعت نفت اثبات نماید با توطئه های بزرگی از داخل و خارج کشور روبرو شد . مصدق برای این که بتواند از دخالت دربار،  درمسائل کشور بکاهد و به اوضاع تسلط بیشتری داشته باشد از شاه در خواست کرد تا وزارت جنگ را به او بسپارد  . شاه نیز که به دنبال افزایش قدرت خود و محدود کردن قدرت دولت بود به مخالفت بر خاست و مصد ق در چنین روزی استعفا کرد. پس از استعفای مصدق، احمد قوام (قوام السلطنه ) روز 26 تیر، از طرف محمد رضا پهلوی به مجلس تحمیل شد درحالی که نمایندگان نهضت ملی درجلسه حضورنداشتند. قوام که  فردی خوشنام نبود و پشتیبانی انگلیس وآمریکا رانیز داشت ، با نشستن بر اریکه قدرت به عنوان نخست وزیر ، به تهدید مخالفان خود پرداخت اما نمایند گان واقعی مردم درمجلس که در راس آنان آیت الله کاشانی قرار داشت ، مخالفت جدی و همه جانبه خود را با قوام که مخالفت با دربار و عوامل بیگانه بود ، اعلام کردند.این مخالفت، منجر به قیام ملی مردمی 30 تیر ماه سال 1331 شد .گر چه حاکمیت مستبد با گلوله از وحدت عظیم وگسترده ملت استقبال کرد اما طومار حاکمیت چند روزه عنصری وابسته درهم پیچید و بار دیگر دکتر محمد مصدق با تد بیر و شجاعت نیروهای ملی ومذهبی به ویژه آیت الله کاشانی پست نخست وزیری  را در اختیار گرفت. متاسفانه ، این دوره بیش از یکسال ادامه نیافت و به دلایل مختلف وحدت ملی ازبین رفت و سرانجام باکودتای ننگین آمریکایی  28 مرداد سال 1332 ، دولت ملی ساقط و دوران سیاهی درتاریخ ملت ایران شروع شد .

شکست حملات عراق در جبهه سومار :
در چنین روزی در سال 1367،  سپاه دشمن بعثی در برابر خیل رزمندگان اسلام در جبهه سومار، شکست سختی خورد . 

تولد شاه اسماعیل اول :

شاه اسماعیل اول از شاهان سلسله صفوی در چنین روزی در سال 1487 میلادی به دنیا آمد . وی پس از مبارزات طولانی با ترکان آق قویونلو و پایان دادن  به جنگ های داخلی ، مذهب شیعه را در ایران رسمی اعلام کرد  . او بعدها به مبازره با ازبکان  خراسان  پرداخت . شاه اسماعیل در سال  1502 میلادی درتبریز تاجگذاری کرد . وی  فرزند شیخ حیدر و نواده دختری اوزون حسن است . او از کودکی جنگجویی دلاور بود . وی به منظور نظم و تقویت سپاه قزلباش در ایران هفت ایل معروف استاجلو ، شاملو ، تک لو ، بهار لو ، ذوالقدر ، قجر و افشار را  ترتیب داد .  اسماعیل  پس از دفع شورش  های داخلی به بغداد لشکر کشید و مراد میرزا آق قویونلو را شکست داد . او توانست سلسله های آق قویونلو و قرار قویونلو را در بغداد از بین ببرد .  شاه اسماعیل در جنگ با عثمانی ها به دلیل نداشتن سلاح گرم شکست خورد .  وی در سال 960 ه ق در گذشت .         


روز کود تای حزب بعث عراق  :
تا پیش از این  که رژیم صدام حسین پابر جا بود ، در چنین روزی به  دلیل نامگذاری این روز به عنوان  رو زملی  عراق جشن های مختلفی در این کشور بر پا می شد . 
پس از یازدهم نوامبر 1963 اختلاف در کادر حزب بعث عراق بالا گرفت . در این زمان حسن البکر ریاست جناح مخالف صالح السعدی،  دبیر کل وقت حزب بعث راکه در برابر میشل عفلق دبیر کل حزب ایستادگی می کرد ،عهده دار بود . حسن البکر پس از کودتای عبدالسلام عارف در هجدهم نوامبر سال 1963 علیه شرکای بعثی خود از سمت نخست وزیری کناره گیری کرد و به عنوان جانشین رییس جمهور که یک سمت تشریفاتی بود بر گزیده شد  اما آن مقام را نپذیرفت . البکر پس از کشته شدن عبدالسلام عارف و روی کار آمدن عبدالرحمن عارف ، فعالیت سیاسی خود را به منظور به دست گرفتن قدر ت گسترش دارد . سرانجام حزب بعث در چنین روزی در سال 1968 با انجام یک کودتا حکومت را دردست گرفت و حسن البکر را به عنوان رییس جمهور و رییس شورای انقلاب بر گزید .

تولد سر جو شوا رینولدز :
رینولدز انگلیسی   در چنین روزی در سال 1723 دیده به جهان گشود . وی نقاش بر جسته ای است و نقاشی های معروف او از چهره افراد در تاریخ ماندگار شده است .

اشغال جبل الطارق :
در چنین روزی در سال 1704 میلادی انگلیسی ها تنگه  جبل الطارق رابه اشغال خود در آوردند . این تنگه میان در یای  مدیترانه و اقیانوس اطلس قراردارد

آزمایش نخستین بمب اتمی :

در چنین روزی در سال 1945 میلادی    آمریکا نخستین بمب اتمی اش را  در یکی از صحرهای کشور خود مورد   آزمایش قرار داد . 

تولد اوگ شن یسا  :
این موسیقیدان بلژیکی در چنین روزی در سال 1858  به دنیا آمد . وی ویولونیست ، آهنگساز و تنظیم کننده آهنگ بود   و آثار زیبایی در حوزه موسیقی در زمینه های آهنگسازی و نوازندگی از خود به جای گذارده است .

تولد ری بار:
ری باردرچنین روزی درسال 1912 درآمریکا به دنیا آمد . این آهنگساز برجسته آثارزیبایی با استفاده ازپیانوخلق کرده است که از مهمترین آثار او می توان به "نمایش ونسان لوپز" اشاره کرد .

مرگ تزار روس :
نیکلاس دوم ، تزار روس در چنین  روزی در سال 1918 دار  فانی را وداع گفت . 

نخستین عکس از گردش خون :
در چنین روزی در سال 1963 میلادی برای نخستین بار در تاریخ دانشمندان موفق شدند از سیستم دستگاه گردش خون بدن انسان عکس تهیه کنند .


دسته ها :
يکشنبه بیست و پنجم 4 1385
X