دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 97349
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

هجرت علما و روحانیان به قم به عنوان اعتراض به مظفرالدین شاه (هجرت کبری ):

در چنین روزی در سال 1285 ه ش علمای برجسته تهران تصمیم به مهاجرت کبری گرفتند . پس از هجرت صغرای   روحانیان از جمله آیت الله طبا طبایی و آیت الله بهبهانی ومعترضین به سیاست های مظفرالدین شاه به شهر ری و آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی ، شاه با خواست های آنان از جمله اجرای قوانین اسلام در سراسر کشور ، تاسیس عدالتخانه در همه شهر های کشور ، عزل مسیو نوز بلژیکی ، کم نکردن تومانی دهشاهی از مواجب ومستمری ، عزل علاء الدوله از حکومت تهران و...موافقت کرد اما عین الدوله که هرگز حاضر نبود تن به اجرای در خواست های مردم بدهد این کار را به تعویق افکند تا ضمن ایجاد اختلاف در میان صفوف رهبران و مردم ، بعضی از رو حانیان و دیگر شخصیت ها را زندانی یا تبعید کند و به این ترتیب غائله را بخواباند . از جمله کسانی که به دستور عین الدوله دستگیر و تبعید شدند میرزا حسن رشدیه و شیخ محمد واعظ بودند . باانتشار خبر دستگیری واعظ بسیاری از مردم وطلاب با حمله به محل دستگیری وی ، او را آزاد کردند . در این حال یکی از فرماندهان دستور شلیک تیر به مردم را داد که در  این واقعه چند نفر زخمی شدند . پس از این واقعه بود که اعتراض مردم حالتی گسترده تر یافت و با ر دیگر در مسجد اجتماع کردند . اما چون ماموران به دستور عین الدوله سعی کردند مردم را به زور از مساجد بیرون کنند بار دیگر در چنین روزی در سال 1285 ه ش علما طی مهاجرتی که بعدها به مهاجرت کبری معروف شد،  تصمیم به خروج از شهر و عزیمت به سوی قم را گرفتند .

شهادت سید عبدالله بهبهانی :
درچنین روزی در سال 1289هجری شمسی  سیّد عبدالله بهبهانی از روحانیون برجسته ایران و و از مبارزان عصر  مشروطیت به درجه شهادت نایل آمد  . آیت الله بهبهانی از جمله کسانی بود که به شدت با استبداد شاهی به مخالفت پرداخت . نخستین حرکت ایشان در حوزه مبارزه با نظام ستمشاهی مظفر الدین شاه  انجام هجرت صغری بود. س از هجرت صغرا ،   ایشان و  آیت الله طبا طبایی و برخی از روحانیان  با ایجاد   بر خی حرکت های سیاسی ریشه ای  اعتراض خود را نسبت  به سیاست های مظفرالدین شاه و همچنین حمایت از حکومت قانون در کشور بیان کردند که از آن جمله می توان به هجرت کبری اشاره کرد .

تولد حاج میرزا محمد فیض قمی :
در چنین روزی در سال 1370 ه ق  حاج میرزا محمد فیض قمی از علمای بر جسته در قم به دنیا آمد . وی در طول عمر پر برکت خویش دست به تربیت شاگردان بسیاری زد . از ایشان آثار ی چند در حوزه علوم اسلامی به جای مانده است .

روز ملی و  انقلاب کبیر فرانسه :
مردم فرانسه همه ساله چهاردهم ژوییه  را جشن می گیرند . در این روز که از آن به عنوان روز شکست زندان باستیل هم یاد می شود گروههای مختلف مردم فرانسه که از ظلم شاه لویی شانزدهم و ملکه  ماری آنتوانت به تنگ آمده بودند با حمله به زندان باستیل ،  تمامی به بند کشیده شدگان  حاضر در این زندان را آزاد کردند . از این  روز به عنوان روز انقلاب مردم فرانسه و قانون خواهی آنان  نیز یاد می شود .  براثر نظرات بسیاری از فلاسفه سیاسی آن دوران که قدرت بسیار را موجبات فساد می دانستند بسیاری از مردم فرانسه زیاده خواهی های شاهان فرانسوی را تنها با اعمال قوانین متعدد قابل کنترل فرض می کردند . همه ساله چنین  روزی در فرانسه به عنوان روز ملی تعطیل است . 

تولد آندریا دل سارتو :
دل سارتو نقاش بزرگ ایتالیایی    در چنین روزی در سال 1486 دیده به جهان گشود . مهترین اثر وی" رکولت ها" نام  دارد .

تولد گوستاو کلیمت :
گوستاو کلیمت نقاش اطریشی در چنین روزی در سال 1862 میلادی به دنیا آمد . از وی به عنوان  نقاش هنر جدید یاد می کنند .

تولد اون ویستر :
ویستر  درچنین روز ی در سال 1869 به دنیا آمد  . این نویسنده آمریکایی ، رمان های بزرگی از خود به جا گذارده است که از میان آنها می توان  به "ویرجینیایی ها " اشاره کرد .

اسیپ زادکین :
زادکین در چنین روزی سال 1890 دیده به جهان گشود . او مجسمه ساز شهیری است که مهمترین اثر وی "شهر ویران "نام دارد .

تولد فرانک   ریموند لیویز :
لیویز منتقد ادبی انگلسان در چنین روزی در سال 1895 به  دنیا آمد . مهمترین اثر او " فرهنگ ومحیط زیست "نام دارد .

سرنگونی حکومت سلطنتی در عراق :

درچنین روزی در  سال 1958 میلادی ، ژنرال عبدالکریم قاسم در عراق کودتا ی نظای کرد و در نتیجه این کودتا حکومت سلطنتی در این کشور از میان رخت بربست . دراکتبر سال 1952 موج اعتراض و مخالفتها برای برگزاری انتخابات مستقیم و کاهش اختیارات پادشاهی بالاگرفت. درسال 1958 عراق و اردن طی توافقنامه ای اتحاد فدرالی میان دو کشور برقرار ساختند اما کودتای نظامی به رهبری عبدالکریم قاسم به سقوط نظام پادشاهی منجر شد. درجریان این کودتا ملک فیصل دوم، عبدالاله دایی فیصل دوم( نائب سلطنت) و نوری سعید نخست وزیر کشته شدند. پس از کودتا، اعلام برقراری نظام جمهوری  و ریاست جمهوری عبدالکریم قاسم شد.پس از کودتای نظامی حزب بعث علیه عبدالکریم قاسم، در 8 فوریه 1963، عبدالسلام عارف ریاست جمهوری را برعهده گرفت .   سرهنگ عبدالسلام عارف با  یک کودتای خونین قدرت را درعراق بدست گرفت.
در این کودتا دقایقى پیش از ساعت هشت  بامداد روز جمعه هشتم  فوریه 1963، چهار  فروند هواپیماى متعلق به کودتاچیان وزارت دفاع ، مقر عبدالکریم قاسم ، نخست وزیر  را بمباران و بعد از چند ساعت موفق شدند حکومت قاسم را سرنگون کنند. بلافاصله عبدالسلام محمد عارف  به مقام ریاست جمهورى برگزیده شد و به درجه مارشالى ارتقا یافت و احمد حسن البکر به نخست وزیرى تعیین شد و شوراى رهبرى انقلاب تشکیل شد. در همین  روز در سال 1963 میلادی عبدالکریم قاسم نخست وزیر عراق در سن 48 سالگی ترور شد . وی بین سالهای 1956 تا 1963 نخست وزیر این کشور بود . در نوامبر همان سال  اختلافات میان رهبری  حزب بعث عراق در گرفت  .در این زمان حسن البکر ریاست جناح مخالف على صالح السعدى دبیر کل وقت حزب بعث را که در برابر میشل عفلق دبیر کل حزب ایستادگى مى کرد، به عهده داشت . حسن البکر بعد از کودتاى عبدالسلام عارف  در هجدهم  نوامبر 1963  از سمت نخست وزیرى برکنار و به عنوان جانشین رئیس جمهور که یک سمت تشریفاتى بود برگزیده شد، ولى قبول نکرد. وى مدتى در دوران حکومت عبدالسلام عارف به همراه تعداد کثیرى از بعثى ها به اتهام تلاش براى براندازى رژیم زندانى شد. در سال 1965 بعد از طرد على صالح السعدى دبیر کل حزب بعث از این تشکیلات ، از سوى شوراى رهبرى حسن البکر به جاى وى منصوب گردید. البکر پس از کشته شدن عبدالسلام عارف در یک سانحه هوایى و روى کار آمدن عبدالرحمن عارف ضعیف النفس و بى کفایت در آوریل 1966، فعالیت سیاسى خود را به منظور به دست گرفتن قدرت گسترش داد. سرانجام حزب بعث در 17 ژوئیه 1968 با انجام یک کودتا، حکومت را در دست گرفت و حسن البکر را به عنوان رئیس جمهور و رئیس شوراى رهبرى انقلاب برگزید و وى را به درجه مارشالى مفتخر گردانید.

تولد ایرونیک استون :
این نویسنده آمریکایی در چنین  روزی در سال 1903 میلادی دیده به جهان گشود ." عشق جاودانه است" عنوان بر جسته ترین اثر اوست .

ایزاک باشویس سینگر :
این نویسنده  یدیش زبان   در چنین روزی در سال 1904 به دنیا آمد . "دشمنان" عنوان مهمترین اثر اوست . وی در سال 1978 جایزه نوبل ادبی را به خود اختصاص داد .

تولد اینگمار برگمن :

این فیلمساز بر جسته سوئدی در چنین  روزی در  سال 1918 به دنیا آمد . در غالب آثار وی رگه هایی از مفاهیم دینی و یا عرفانی دیده می شود . بر خی  از منتقدان  درونمایه آثار او را به دلیل نوع بکار گیری عناصر خاص به یاس فلسفی وی  ربط می دهند ."فریاد ها و نجواها" و "توت فرنگی های وحشی "عنوان مهمترین آثار این فیلمساز بر جسته است  .


دسته ها :
شنبه بیست و چهارم 4 1385
X