دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 104469
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب
زین الدین زیدان کاپیتان تیم ملی فرانسه که با سر به سینه بازیکن ایتالیایی زد و سبب اخراج وی شد گفت که مارکو ماتراتزی توهینی بسیار شخصی علیه خانواده وی کرده است.

به گزارش خبرگزاری " مهر"  به نقل از بی بی سی ، زیدان گفته است که از واکنش خود در برابر حریف ایتالیایی اش مارکو ماتراتزی پشیمان نیست. زیدان در بازی نهایی جام جهانی در برابر ایتالیا، در آخرین دقایق وقت اضافی، با ضربه سر به سینه ماتراتزی زد و با کارت قرمز داور، از زمین اخراج شد.
وی در نخستین مصاحبه خود با تلویزیون فرانسه ، پس از حادثه بازی نهایی جام جهانی که منجر به اخراج او شد گفت چیزی که ماتراتزی به او گفته، "توهینی بسیار شخصی علیه زنان خانواده" وی بوده است.

زیدان در پاسخ به این پرسش که چه عملی از سوی حریف ایتالیایی او، باعث چنین واکنش تندی شد، گفت: " این عمل خیلی توهین آمیز بود، بسیار شخصی بود. او به مادر و خواهرم توهین کرد. حرفهای خیلی سختی زد".

کاپیتان تیم ملی فرانسه نایب قهرمان جام جهانی 2006 افزود: "شما یک بار که چنین حرفی را بشنوید، می توانید از آن بگذرید و به راه خود ادامه دهید، من هم این کار را کردم، اما او برای بار دوم و سوم آن حرفها را تکرار کرد".

زیدان گفت که او پیش از هر چیز یک انسان است و ترجیح می داد با مشت به صورتش بزنند اما آن حرفها را نشنود. این بازیکن مسلمان فرانسوی گفت که از واکنش خود پشیمان نیست اما برای طرفداران فوتبال و بچه هایی که در سراسر دنیا این حادثه را دیده انده، متاسف است.

بی بی سی درگزارشی از این ماجرا چنین تحلیل می کند که اعتراف زیدان به اینکه واکنش او در برابر ماتراتزی، یک ضعف بشری بوده است، او را بیش از پیش محبوب تر کرده است.

مارکو ماتراتزی روز سه شنبه در مصاحبه با یک روزنامه ایتالیایی از خود دفاع کرد و گفت: " توهین من به زیدان چیزی در اندازه توهین هایی است که ده ها بار در جریان بازی می شنوی ولی پس از پایان بازی فراموش می شود."
ماتراتزی گفت: " من زیدان را تروریست ننامیدم و مطمئنا از مادرش هم چیزی نگفتم."

زین الدین زیدان هم در مصاحبه خود با تلویزیون فرانسه، از این ادعا که ماتراتزی او را تروریست نامیده باشد، حرفی نزد.
 فیفا اعلام کرده در خصوص رفتار زیدان و مشخص کردن شرایط حاشیه ای این رخداد تحقیق خواهد کرد.

"سپ بلاتر" رئیس فیفا اشاره کرده که ممکن است عنوان بهترین بازیکن جام از زیدان پس گرفته شود.
وی به روزنامه "لارپوبلیکا" گفت که هر چند فیفا مستقیماً بازیکن برتر جام جهانی را انتخاب نمی کند، اما کمیته بین المللی روزنامه نگاران که بازیکن برتر را انتخاب می کند می تواند این جایزه را پس بگیرد.

بلاتر افزود: " کمیته اجرایی فیفا نیز مسئولیت دارد که هر زمان رفتاری غیر ورزشی از سوی کسی سر زد، وارد عمل شود. به همین دلیل من به کمیته انضباطی دستور داده ام این مسئله را بررسی کند."
بلاتر گفت: " وقتی دیدم او (زیدان) این حرکت را انجام داد، واقعا رنجیدم، هم برای خودش و هم برای بازی جوانمردانه."

برخی از تحلیلگران ورزشی براین باورند که اقدام مسئولان برای اعطای جایزه به این پسرقبیله ای الجزایر و مسلمان و آن هم پس ازچنین اقدامی، ازآن جهت صورت گرفت که فیفا بیم از آن داشت که این اقدام به سبب گرایش های نژادپرستانه و اسلام ستیزانه صورت گرفته باشد و این اتحادیه نخواست تا با تنبیه زیدان که به حق ، شایسته این جایزه بود ، بدبینی مسلمانان را برانگیزد.


دسته ها :
پنج شنبه بیست و دوم 4 1385
X