دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 149167
تعداد نوشته ها : 351
تعداد نظرات : 122
Rss
طراح قالب

درگذشت حبیب سماعی : 

درچنین روزی درسال 1325هجری شمسی ،  حبیب سماعی موسیقیدان برجسته  و مشهور ایرانی ، دار فانی را وداع گفت ، سماعی یکی  ازاستادان مطرح  سنتوربود و آثاراو ، امروزه درحوزه سنتورفرا راه مشتاقان موسیقی ایرانی است . وی به سبب استعداد فوق العاده ای که  داشت سازسنتوررا از کودکی به زیبایی بسیار می نواخت . از شاگردان ایشان می توان به استاد نورعلی خان برومند اشاره کرد .


اخراج آموزگاران محجبه در ترکیه :
در چنین روزی در سال 1999میلادی  بیش از 195آموزگار ترک  ، تنها به دلیل رعایت حجاب اسلامی در مدارس، توسط دولت لاییک وقت  از کار خود بر کنار شدند .

آغاز نشست کمپ دیوید دوم  :
نشست کمپ دیوید دوم در چنین روز ی در سال 2000میلادی به میزبانی بیل کلینتون رییس جمهور وقـت آمریکا ، در منطقه کمپ دیوید این کشور آغاز به کارکرد . این نشست نیز چونان گذشته با موضوع  اتخاذ روش و راه حلی به منظور سازش در منطقه خاورمیانه میان تشکیلات خود گردان فلسطینی ورژیم صهیونیستی بر گزار شد اما به دلیل عدم رعایت حقوق فلسطینیان به  شکست انجامید  . اجلاس های بعدی همچون شرم الشیخ نیز کماکان موفقیتی در پی نداشت .

روز انقلاب مردمی  و روز ملی مغولستان :
مغولستان کشوری است در آسیای مرکزی و میان چین و سیبری  واقع شده است . نژاد مردم این کشور زرد و اکثرا پیرو آیین  بودا هستند . زبان رایج مردم این منطقه مغولی است و بر خی از آنان به روسی و چینی نیز تکلم می کنند . نوع حکومت این کشور جمهوری دموکراتیک توده ای است . همه ساله چنین روزی  به دلیل انقلاب مردمی مردم مغولستان در سال 1921 به عنوان روز ملی گرامی داشته می شود . مغولستان در این سال  از جمهوری چین جدا و به نام مغولستان آزاد خوانده شد . این کشور در تاریخ هفدهم اکتبر سال 1961 به عضویت سازمان ملل متحد در آمد. پایتخت این کشور اولان باتور نام دارد . 

در گذشت آقاخان محلاتی :
آقا خان سلطان محلاتی رهبر فرقه اسماعیلیه هند در چنین روزی در سال 1877دیده به جهان گشود .او اصلا از اهالی محلات ایران بود .وی در بدو کودکی به همراه پدرش به هند و  پس از استقلال پاکستان   به این کشور  رفت . محلاتی بعد ها در پاکستان طرفداران بسیاری یافت . از شگفتی ها اینکه در تاریخ آمده است پیروان آقاخان به اندازه وزن او به وی طلا و الماس بخشیدند و بر ثروتش افزودند . وی درچنین روزی در  سال 1957 میلادی در گذشت .

تولد روبرت گرین :
روبرت گرین نمایشنامه نویس دوره الیزابت در چنین روزی در سال 1558 به دنیا آمد .

دوئل میان قدرتمندان :
در چنین روزی در سال 1804 میلادی  دوئل میان آرن بور معاون رئیس جمهوری آمریکا و الکساندر هامیلتون وزیر خزانه داری این کشور اتفاق افتاد . در نتیجه این مبارزه  هامیلتون کشته شد .
این دوئل به عنوان نخستین دوئل در میان دولت مردان یک کشور در تاریخ ثبت شده است .  

تولد ای جی وایت : 
ای جی وایت نویسنده و محقق آمریکایی در چنین روزی در سال 1899 دیده به جهان گشود  . وب شارلوت و عوامل سبک از جمله عناوین آثار این نویسنده توانا هستند . 

در گذشت  گیو سپ آرسیمبولدو :
آرسیمبولدو در چنین روزی در سال 1593 دیده از جهان فرو بست . از او به عنوان نخستین نقاشی که در آثارش رگه هایی از سوررئالیسم دیده می شود یاد کرده اند . زمان تولد وی مشخص نیست .

در گذشت جرج جرشوین :
این آهنگساز برجسته آمریکایی درچنین روزی در سال 1937 دیده ازجهان فرو بست . "آمریکایی در پاریس "عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست . وی در سن سی و هشت سالگی دار فانی را وداع گفت .

علیه  بلغارستان  :
در چنین روزی درسال 1913 میلادی  رومانی علیه  بلغارستان اعلان جنگ کرد  و این کشور را مورد حمله خویش قرارداد .


دسته ها :
سه شنبه بیستم 4 1385
X