ترفنـدهاي خارق العـاده براي كاهـش وزن

گروه اينترنتي پرشين استار | www.Persian-Star.org


شما كه تمايل داريد وزنتان را كاهش دهيد و يا حداقل آن را كنترل كنيد، آيا از روشهاي تكراري و بي فايده كاهش وزن خسته شده ايد؟ اين هشت استراتژي كم كردن وزن ممكن است عجيب به نظر برسند اما در حقيقت كاملاً علمي مي باشد. از اين ابزارهاي ساده استفاده كنيد تا بتوانيد تناسب اندام خود را حفظ كنيد. اگر از چاقي ناخواسته رنج مي بريد سعي كنيد اين رازها را براي كاهش وزن موفق، ياد بگيريد و بكار ببنديد.


1. با دستي كه معمولاً كار مي كنيد، غذا نخوريد
يك مطالعه جديد جالب روش مقابله ساده اي براي بدون توجه خوردن، كه اغلب با تماشاي تلويزيون يا فيلم همراه مي شود، ارائه مي كند: فقط دستي را كه با آن غذا مي خوريد، عوض كنيد. حالا كمتر مي خوريد. پژوهشگران يك بسته پاپ كورن تازه يا پاپ كورن يك هفته مانده سرد، مرطوب و اسفنجي را به صورت رندم در دست علاقه مندان به فيلم و تلويزيون دادند. آنها اغلب گفتند در طي تماشاي فيلمها پاپ كورن را چه تازه و چه مانده، تا آخرش خوردند. اما در آزمايشي ديگر، دانشمندان دريافتند كه وقتي از افراد خواسته شد براي خوردن از دست ديگرشان استفاده كنند، 30 % كمتر خوردند.

2. به آينه نگاه كنيد

در حال خوردن، مقابل يك آيينه بنشينيد. يك مطالعه جالب نشان داد كه وقتي مردم هنگام خوردن خودشان را تماشا مي كنند، مصرف غذاهاي پر كالري مثل پنير خامه اي پر چرب به حدود يك سوم كاهش مي يابد. احتمالا به علت اينكه وقتي خود را در حال خوردن مي بينند رژيم و اهداف سلامتي را به ياد مي آورند.

3. محيط غذاخوري را آبي كنيد

از ظرفهاي آبي، دستمال سفره آبي، روميزي آبي، حتي نقاشي هاي آبي در ديوارهاي اتاق غذاخوري يا لامپهاي آبي استفاده كنيد. طبق مطالعه اي در سال 2006 توسط دكتر وال جونز (Val Jones) شركت كنندگان جشن در اتاق با لامپ آبي، 33% كمتر خوردند. اين احتمالا به اين علت است كه در ذهن ما، رنگ آبي با غذاهاي مسموم و كپك زده همراه شده است، پس كمتر مي خوريم. زرد و قرمز تاثير عكس اين را دارند، به همين دليل است كه رستورانهاي فست فود از رنگهاي اشتها آور و محرك استفاده ميكنند.

4. بو بكشيد

بو كشيدن موز، سيب يا نعنا كمك مي كند كه وزن پايين بيايد! از 3000 نفر خواسته شد كه اين كار را در طول مطالعه در بنياد تحقيقاتي و درماني Smell & Taste در شيكاگو امتحان كنند. هر چه بيشتر آنها رايحه ها را بو كردند، وزن بيشتري از دست دادند، از جمله آنهايي كه بارها رايحه ها را استنشاق كردند، در طول شش ماه مطالعه به طور متوسط 13.5 كيلوگرم وزن از دست دادند. بعضي از شركت كنندگان تا 8 كيلوگرم در ماه وزن كم كردند. ظاهراً با بو كشيدن مكرر مغز فريب خورده و اين احساس به وجود آمده است كه ما واقعاً غذا را خورده ايم.

5. از عكسهاي مجله هاي غذا استفاده كنيد

نوشته "سالاد با پنير آبي" در مجله ممكن است به اندازه نشان دادن يك عكس از سالاد پر شده با پنير خامه اي موثر نباشد. عكسها را نگه داريد و پيش از اينكه شروع به غذاخوردن كنيد، به آنها نگاه كنيد، اين باعث مي شود ولعتان نسبت به غذا از بين برود.

6. در سكوت غذا بخوريد

پژوهشي نشان داد كه خوردن در محيط پر صدا باعث مي شود سريعتر غذا بخوريم به طوري كه مغز ما گاهي اوقات نمي داند سير شده ايم تا جايي كه بيش از حد غذا مي خوريم. اين دليل خوبي است براي اينكه در طول غذا خوردن حتي تلويزيون را خاموش كنيم. يك مطالعه در سال 2009 مشخص كرد كه وقتي حواس مردم با تماشاي تلويزيون يا استفاده از كامپيوتر در طول نهار خوردن پرت مي شود، در مقايسه با افرادي كه در هر وعده غذايي حواسشان به غذايشان است، احتمال اينكه بعداً در طي روز ميان وعده بخورند، بيشتر مي شود.

7. هنگام شام لباسهاي تنگ بپوشيد

ما تمايل داريم كه وقتي كه چند كيلو اضافه وزن داريم لباسهاي گشادتر و راحت تر بپوشيم، اما پژوهشگران مي گويند اگر هنگام غذا خوردن لباسهاي تنگ بپوشيم شانس از دست دادن وزن اضافي بيشتر مي شود. در اين روش، اگر شروع به پر خوري كنيم لباس به ما يادآوري مي كند كه بيشتر از اين نمي توانيم بخوريم، همچنين مي توانيد در آشپزخانه تان شلوار جين تنگ آويزان كنيد تا انگيزه كاهش وزن براي شما باشد.

8. رژيم خمير دندان بگيريد

به جاي دسر شيرين بعد از غذا، دندانهايتان را با خميردندان با طعم نعناع مسواك كنيد. طعم نعناع علائمي به اين مفهوم مي فرستد كه در اين وعده غذايي سير شده ايد و به فرونشاندن هوس خوردن كمك مي كنند. به علاوه، طعم نعناع به خوبي با اكثر غذاها آميخته نمي شود و بنابراين غذا طعم خوب خود را از دست مي دهد، احساس تميزي و تازگي دندانها بسيار لذت بخش است و گاز زدن شكلات يا شيريني ها ديگر ارزش از دست دادن تميزي دهان و دندان را نخواهد داشت.


دسته ها :
1391/1/30
X