فايده شگفت‌انگيز سيب

سيب نقش مهمي در سلامت بدن دارد و مزيت آن اين است كه علاوه بر پيشگيري از بيماري‌ها، باعث افزايش سلامتي نيز مي‌شود.

 

*پايين آوردن كلسترول
سطح بالاي كلسترول در بدن مشكلات طولاني مدت و خطرناكي را به دنبال دارد با مصرف سيب مي‌توانيد سطح كلسترول را در حد نرمال نگه داريد. مطالعات و پژوهش‌ها حاكي از اين است كه خوردن دو عدد سيب‌ در هر روز تقريبا به ميزان 16 درصد سطح كلسترول را پايين مي‌آورد. براي كاهش سطح كلسترول هيچ چيز ديگري به اندازه سيب‌ مفيد نيست.

*تقويت دستگاه گوارش
افرادي كه از مشكلات دستگاه گوارشي رنج مي‌برند با خوردن سيب مي‌توانند عملكرد اين دستگاه را در حد نرمال نگه دارند. مهمترين دليل در تنظيم و تقويت دستگاه گوارش اين است كه سيب سرشار از فيبر است و اين بدان معناست كه حركات روده‌اي را منظم مي‌كند و دير هضمي و يبوست را از بين مي‌برد. با تنظيم دستگاه گوارشي از دل دردهاي مزمن و شديد كه به اين دستگاه مرتبط است نيز كاسته مي‌شود.

*افزايش انرژي
قندي كه در سيب وجود دارد طبيعي است و فوايد زيادي دارد كه به هيچ عنوان قابل مقايسه با شيريني‌ها و قندهاي مصنوعي نيست. قند موجود در سيب باعث افزايش انرژي مي‌‌شود به همين دليل است كه خوردن اين ميوه صبح زود و قبل از صبحانه توصيه شده و تا آخر شب بدن را سرحال نگه مي دارد و انرژي مورد نياز را تامين مي‌كند.

*درمان آنمي (كم خوني)
از آنجايي كه سيب سرشار از آهن است در درمان آنمي نقش مهمي دارد. آهن موجود در بدن سطح هموگلوبين را افزايش مي‌دهد كه افزايش هموگلوبين با درمان آنمي رابطه مستقيم دارد اگر شما دائما احساس ضعف و خستگي داريد با خوردن اين ميوه مي‌توانيد سرحال شويد زيرا قند طبيعي موجود در سيب با آهن آن تركيب شده و باعث افزايش انرژي و همچنين تقويت سيستم ايمني بدن مي‌شود به گونه‌اي كه بدن در برابر بيماري‌ها حالت آماده باش به خود مي‌گيرد.

*كاهش خطر ابتلا به سرطان
از ديگر فوايد اين ميوه كاهش خطر ابتلا به سرطان‌هاي خاص است. از آنجايي كه فيبر موجود در سيب در تقويت دستگاه گوارش موثر است از خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ جلوگيري مي‌كند. خوشبختانه مطالعات نشان داده است كه مصرف اين ميوه خطر ابتلا به سرطان ريه و سرطان سينه را نيز كاهش مي‌دهد و به طور كلي سيب، ميوه‌اي كاملا استثنايي در پيشگيري از انواع سرطان‌ها به شمار مي‌آيد.

*كاهش خطر حملات قلبي
سيب سرشار از آنتي اكسيدان قوي است و در حقيقت آنتي اكسيدان براي سلامت قلب فوايد زيادي دارد مصرف سيب كمك زيادي به درمان و پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي مي‌كند. از آنجايي كه بيماري قلبي با افزايش سن، زياد مي‌شود، مصرف اين ميوه هيچوقت دير نيست و به خوردن آن توصيه زيادي شده است.

*درمان و پيشگيري از آسم
اگر شما از مشكلات ناشي از آسم رنج مي‌بريد با خوردن يك فنجان آب سيب مي‌توانيد به رفع اين مشكلات و نگراني‌ها كمك كنيد. يكي از نشانه‌هاي آسم به سختي و با صداي بلند نفس كشيدن است اما با خوردن آب سيب تازه مي‌توانيد اين نشانه‌ها را از بين ببريد. زنان باردار نيز با خوردن اين ميوه به مقدار زياد در طول بارداري مي‌توانند از مبتلا شدن جنين به آسم جلوگيري كنند.

*بهبود ديابت
افرادي كه مبتلا به ديابت هستند در صورت درمان نكردن آن به مشكلات ديگري نيز دچار مي‌شوند كه به ديابت مربوط مي‌شود از جمله اختلالات عصبي، مشكلات كليوي و مشكلات بينايي. با خوردن سيب به طور منظم مي توانيد از مبتلا شدن به ديابت و مشكلات ديگري كه به دنبال دارد جلوگيري كرد. ژلاتين موجود در سيب نقش انسولين را ايفا مي‌كند در نتيجه در تنظيم سطح قند خون بدن اهميت ويژه‌اي دارد. خوشبختانه اين ميوه درشرايط آب و هوايي مختلف برداشت مي‌شود.

*افزايش بينايي
مشكلات ناشي از بينايي تقريبا غيرقابل پيشگيري است اما اخيرا مطالعات انجام شده نشان داده است كه سيب مي تواند اثر مطلوبي بر بينايي داشته باشد از آنجايي كه سيب منبعي غني از ويتامين A و ويتامين C است در درمان شب كوري و كور رنگي اثرات مثبتي دارد.

*پيشگيري و درمان آلزايمر
يكي از شگفت‌انگيزترين اثرات سيب، درمان و پيشگيري از آلزايمر است. اثر آن در درمان و پيشگيري از اين بيماري به گونه‌اي است كه خوردن سيب باعث تقويت سلول‌هاي مغز مي‌شود

منبع : باشگاه خبرنگاران
 

 

 


دسته ها :
1391/1/26
X