دسته
آدرس های دیگر این وبلاگ
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 307909
تعداد نوشته ها : 1708
تعداد نظرات : 23
Rss
طراح قالب

یکی از سنت های آنها این بود که اعضای شان پیراهن یقه دار به تن نکنند و پیراهن شیخی بدون یقه بپوشند و یا جوان ها به خیابان شاهرضا و نظایر آن نروند تا با خانم های بد حجاب و لختی روبرو نشوند .

ترور را شاخه نظامی مؤتلفه سازماندهی و اجرا کرد و الا از حاج صادق امانی و امثالهم که سمبل و معلم اخلاق در مؤتلفه بودند این کارها بعید بود . حاج صادق آدم متدین و همچون نام با مسمایش صادق بود و از نظر جسمی لاغر و نحیف می نمود ، انتظار نمی رفت که ناگهان ایشان در رأس چنین کاری قرار بگیرد .

برای این کار هنوز افراد توجیه نشده بودند ، اعضا هنوز آمادگی این کار را نداشتند ، به همین دلیل وقتی اینها را گرفتند و تعدادی را اعدام و عده ای را هم زندانی کردند ، بقیه افراد دوام نیاوردند و تشکیلات از هم پاشید .

آنهایی که در مسیر ماندند به کارهای فرهنگی _ خدماتی روی آوردند و محافظه کاری پیشه کردند ، افرادی چون باهنر و رجایی به تأسیس و اداره مراکز فرهنگی مانند مدرسه رفاه مبادرت کردند ، برخی هم به تجارت کشیده شدند ، تعدادی هم به زندگی عادی و معمولی خود بازگشتند .

عده ای هم دنبال کارهایی مانند درست کردن مدرسه ، بیمارستان و کمک به ایتام و از این قبیل امور روی آوردند و تعدادی هم تا سال های پایانی رژیم شاه به گروه هایی مثل سازمان مجاهدین خلق و گروه حزب الله کمک مادی می نمودند و از شرکت مستقیم در فعالیت ها و حرکت های سیاسی دوری می کردند ، به این ترتیب دیگر گروهی به نام مؤتلفه تا زمان حیات رژیم شاه ، وجود خارجی نداشت .

________________________

1- محمد صادق امانی همدانی به سال 1309 در محله پاچنار تهران متولد شد ، پدر او شیخ احمد از فقها ، مجتهدین و تجار تهران بود ، محمد صادق پس از دوران مدرسه نزد پدرش به کسب و تجارت در بازار تهران مشغول شد ، امانی پس از پایان دوره ابتدایی به زی طلبگی در آمد و دروس اسلامی (عربی ، اصول و فقه) را در جامعه تعلیمات اسلامی فرا گرفت ، او به لحاظ سیاسی تحت تأثیر تعالیم نواب صفوی بود و پس از ملی شدن صنعت نفت ایران با تعدادی از دوستانش ( محمد صادق اسلامی و حسین رحمانی) گروه شیعیان را بنا نهاد تا به امور تبلیغی ، ارشادی و اجتماعی _ اسلامی بپردازد .

مراکز فعالیت و تبلیغ صادق امانی مساجدی چون شیخ علی و لرزاده بود . همچنین هیئت های مؤتلفه اسلامی در سال 1341 با ائتلاف هیئت تحت هدایت امانی در مسجد شیخ علی و هیئت مسجد امین الدوله و هیئت اصفهانی ها بوجود آمد که صادق امانی یکی از دوازده عضو کمیته مرکزی هیئت های مؤتلفه بود .

او ارتباط عمیقی با حضرت امام داشت و به تبعیت از معظم له تلاش فراوانی در جهت الغای تصویب نامه انجمن های ایالتی و ولایتی نمود ، او نقش چشمگیری در تبلیغات راهپیمایی روز عاشورا (13 خرداد) و قیام 15 خرداد 1342 داشت ، اشعاری که در این روزها سر داده می شد بیشتر سروده وی بود .

پس از سرکوب قیام 15 خرداد 42 ، امانی به همراه برخی از دوستان مؤتلفه ای ، شاخه نظامی هیئت های مؤتلفه اسلامی را بوجود آورد ، این شاخه توانست در بهمن 1343 حسنعلی منصور نخست وزیر وقت را به اتهام خیانت به اسلام و کشور اعدام انقلابی نماید .

در پی این اعدام عاملین و ضاربین او ، بخارایی ، امانی ، هرندی ، نیک نژاد و تعداد زیادی از اعضای مؤتلفه دستگیر شدند ، این چهار تن در دادگاه به اعدام محکوم شدند و حکم شان در 26 خرداد 1344 به اجرا گذاشته شد .

2- حاج سید تقی خاموشی از بازاریان و فعالین سیاسی علیه رژیم شاه در دهه چهل ، انسان خود ساخته ای بود که در جلسات شهید صادق امانی شرکت می کرد .

3- مسجد حاج ابوالفتح واقع در خیابان ری نزدیک میدان قیام (میدان شاه) است .

4- محمد مهدی حاج ابراهیم عراقی معروف به حاج مهدی عراقی به سال 1309 در محله پاچنار تهران به دنیا آمد ، در شانزده سالگی به عضویت جمعیت فداییان اسلام در آمد ، او جزء 353 نفر متحصنین در زندان قصر به خاطر دستگیری نواب صفوی بود . عراقی در قیام 15 خرداد 42 و دو روز جلوتر از آن در راهپیمایی روز عاشورا شرکت فعال داشت و در بهمن 43 به خاطر اعدام انقلابی حسنعلی منصور توسط شاخه نظامی هیئت های مؤتلفه اسلامی که او نیز جزء آن بود دستگیر گردید و در دادگاه به اعدام محکوم شد ، اما قبل از اجرای حکم با یک درجه تخفیف حکمش به حبس ابد تبدیل شد .

عراقی در زندان حکم پدر برا زندانیان مسلمان را داشت و از تمام امکانات خود در بیرون از زندان برای رفاه حال زندانیان و خانواده های آنان بهره می گرفت ، عراقی از جمله کسانی بود که شدیداً به سازمان مجاهدین خلق ایمان داشت و پس از تغییر ایدئولوژی و گرایش بخش عظیمی از این سازمان به مارکسیسم از آنها روی گردان شد و در زمره کسانی در آمد که به نجات مارکسیست ها معتقد بودند .

در همین زمان نیز وی بنیانگذاران سازمان (حنیف نژاد ، محسن و بدیع زادگان) را بری از انحراف می دانست و به آنها ایمان داشت ، عراقی در بهمن سال 55 مورد عفو قرار گرفت و آزاد شد . او پس از آزادی ارتباطش را با گروه های مبارز مسلمان از سر گرفت و در نیمه دوم سال 57 به قافله یاران حضرت امام خمینی در نوفل لوشاتو پیوست و هنگام بازگشت ایشان به وطن عراقی نیز همراه شان بود .

حاج مهدی عراقی پس از پیروزی انقلاب در شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی جای گرفت ، مدتی سرپرست زندان قصر بود و بعد به عضویت شورای مرکزی و ریاست واحد اجرایی بنیاد مستضعفان در آمد . همچنین او مدتی مدیریت مالی روزنامه کیهان را به عهده داشت و سرانجام در 4 شهریور 1358 به دست گروه فرقان به شهادت رسید ، حضرت امام درباره او فرمودند : "...او می بایست شهید می شد ، برای او مردن در رختخواب کوچک بود ."

5- چنین مانعی در قانون اساسی مشروطه سلطنتی ایران و سایر قوانین مدنی و جزایی وجود نداشت ، تنها در دوره نخست وزیری مصدق به سبب اهانت های برخی اصحاب مطبوعات به آیت الله بروجردی در هشتم اردیبهشت 1323 لایحه متممی برای قانون مطبوعات کشور تنظیم شد و بر اساس آن مجازات یک ماه تا سه سال حبس تأدیبی برای اهانت کنندگان به شخص او روحانیت ( مرجع تقلید عمومی ) در نظر گرفته شد .

سپس این متمم با کمی تغییر طی ماده 17 در قانون مطبوعات کشور مصوب دهم مرداد ماه 1334 گنجانده شد ، بر اساس این ماده انشاء و یا نقل مطالب توهین آمیز و افترا به شخص اول روحانیت و مراجع مسلم تقلید مستوجب کیفر یک تا سه سال حبس تأدیبی برای نویسنده و مدیر روزنامه (مدیر مسئول) است .

تلاش برخی از روحانیون از جمله آیت الله منتظری برای رسمیت بخشیدن و تأکید بر مرجعیت امام خمینی در راستای بهره مندی ایشان از روی حاکم و احترام آمیز این ماده قانونی و حفظ شأن و منزلت مراجع به شکل عرفی و سنتی بود . گرچه در گذشته یک بار این سنت و عرف با اعدام آیت الله شیخ فضل الله نوری مرجع مشروعه خواه و مخالف مشروطه توسط مشروطه خواهان نادیده گرفته شد .

در برخی منابع به اصل دوم متمم قانون اساسی استدلال شده است که به سبب آن رژیم نمی توانست مراجع تقلید را محاکمه کند ، ولی این اصل به وظیفه بررسی و تشخیص مغایرت و مخالفت قوانین موضوعه با قواعد اسلامیه توسط پنج مجتهد و فقیه اشاره دارد و در واقع مبین یک وظیفه نظارتی است و ارتباطی به منع قانونی محاکمه مراجع ندارد . (کوهستانی نژاد ، 424 و 721 . حسینیان ، 338 )

6- جراید در تاریخ 24 مهر 1342 خبر دادند : ژنرال دو گل رئیس جمهور فرانسه برای یک دیدار چهار روزه وارد تهران شد .

7- احمد کروبی فرزند علی به سال 1327 در تهران متولد شد ، او که در سال 48 _ 47 دانشجوی دوره مترجمی عالی دانشکده ادبیات بود در سال 49 تغییر رشته داد و به دانشکده اقتصاد رفت . در همین دوران به وسیله قاسم امیر خوانساری با لشکری آشنا شد و در جریان تهیه و توزیع اعلامیه علیه ورود سرمایه داران آمریکایی به ایران ، توسط یکی از منابع ساواک شناسایی و در 22 اردیبهشت 49 به همراه حمید اخوت با چهار هزار برگ اعلامیه دستگیر و به شش سال حبس محکوم شد . کروبی که به زندان مشهد منتقل گردیده بود با عسگراولادی و لاجوردی همراه بود و در گزارش زندان در سال 50 از او به عنوان فردی مذهبی ، خیلی زرنگ و آگاه و جزء سازمان مجاهدین خلق یاد شده است ، کروبی با اینکه مدت محکومیتش در 18 فروردین 55 به پایان می رسید ، ولی به علت فعالیت در زندان تا 29 اسفند 55 در زندان به سر برد ، او پس از آزادی به ادامه تحصیل پرداخت . کروبی پس از پیروزی انقلاب اسلامی مدتی با گروهک فرقان همراه بود و در مسجد خمسه فعالیت می کرد و بعدها در درگیری خیابانی کشته شد . ( شهید سید اسدالله لاجوردی ، 107)

8- از جمله معدود اعضای مؤتلفه که پس از ترور منصور برای در امان ماندن از ساواک به استفاده از نام های مستعار و تغییر چهره رو آورد ، شهید سید علی اندرزگو بود .

9- حاج مهدی عراقی در خصوص دستگیری عوامل ترور منصور روایت دیگری دارد ، اما بر نظر آقای شاهی صحه می گذارد ، بنگرید به عراقی ، مهدی ، ناگفته ها ، (خاطرات ) ، تهران ، رسا ، 1370
 

پایان

منبع:سایت سجاد


دسته ها :
جمعه چهارم 11 1387 19:55
X