دسته
آدرس های دیگر این وبلاگ
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 588312
تعداد نوشته ها : 1708
تعداد نظرات : 23
Rss
طراح قالب

نمای بزرگ جلد

دروازه بهشت

تالیف: قنواتی، مهدی

تاریخ انتشار: آبان 1386

قیمت: 10000 ریال

شابک: 9-228-419-964-978

نوبت چاپ: اول، تابستان 1386

شمارگان: 2000

معرفی کتاب: خداوند حکیم در کتاب خود ، قرآن ، در بیان صفات منفی و نقاط آسیب پذیر انسان ، ما را به ویژگی نسیان و غفلت تذکر می دهد و این نسیان ، نه تنها از یاد و عظمت و حکمت او ، بلکه شامل غفلت انسان از خودش هم می شود . آری دست ما انسان ها ، اگر از ریسمان محکم ولایت الهی کوتاه شود ، بر سر چاه تاریک غفلت می لغزیم و سقوط به این چاه راز انحراف از حیاط طیبه ی ما می شود . سه دهه ی پیش ، مردی از تبار بیدارگران تاریخ ، در سرزمین ما متذکر این نسیان و فراموشی عمومی شد . دامان کشور ما زخمی از چنگ اهریمن بود ؛ اما راز تداوم خواب زمستانی ما ، ناتوانی از بازیابی حافظه ی تاریخی مان در کشاکش چند قرن متوالی بحران هویت و دوری روزافزون از فرهنگ حیات بخش اسلام بود .
آن مرد ، به ما کمک کرد تا خود را پیدا کنیم و این آغازی بر زدودن یک غفلت بود . ما کم کم به یاد می آوردیم که ارزش انسان ، به بندگی خداست و بندگی خدا رمز پیروزی در میدان دنیا و آخرت . به یاد می آوردیم که قرن ها نه تنها موحد بوده ایم ، بلکه دیندار زیسته ایم . به یاد می آوردیم که روزگاری مهد تمدن و فرهنگ و علم و عبودیت بوده ایم و تقلید از غیر ، در شأن ما نبوده است . به یاد ... هشت سال دفاع مقدس که تجلی و تمرکز اصلی این بیداری ایرانیان است ؛ از آنجا که مناسبات و تحولات آن عینی تر و حیاتی تر از تحولات قبلی موجود در سابقه ی انقلاب اسلامی بود . ملت ما هشت سال با " الله اکبر " دفاع کردند و با " لااله الاالله " حمله ؛ با دست خالی می جنگیدند و راه کربلا تا قدس را نه در روی نقشه ، بلکه بر روی قلب خود ثبت می کردند . ما را چه شده بود ؟ ما که بودیم که در مقابل لشکر تا دندان مسلح و مدرن دشمن – که نه عراق بلکه سی و پنج کشور جهان بود – ذره ای خم به ابرو نیاوردیم و ضعف به دل راه ندادیم ؟ آیا گوش های ما متوجه ندایی از جنس خورشید نبود ؟ همان ندایی که می گفت : « حصر آبادان باید شکسته شود » همان ندایی که می گفت : « این قرن به خواست خدا ، قرن غلبه ی مستضعفین بر مستکبرین است ».

این ندا ما را زنده کرد ؛ در جهانی که ناقوس مرگ را می نوازند . این ندا هویت ما را احیا و تجدید کرد . در قرنی که هویت های بومی و ملی و منطقه ای در پیپ کدخدای دهکده ی جهانی دود می شوند . این ندا ، اعتماد و عزت نفس و معنای حقیقی کلمه ی انسان را به مردم ما و همه ی مظلومان بازگرداند.
ندای جان بخش انقلاب اسلامی و فریاد روح الله ، معنای مظلومیت و انظلام ( ظلم پذیری ) را برای همیشه ی تاریخ از هم تفکیک کرد و صف قاعدین و قائمین را تا آخر تاریخ از هم جدا ساخت . تدوین و مطالعه ی زوایای دفاع مقدس از این حیث ، رمز بقای انقلاب فرهنگ ساز ما خواهد بود و برهه های سرنوشت ساز آن ، همچون مقاومت و فتح آبادان و خرمشهر – که مثل ستاره ای در آسمان تاریخ انقلاب می درخشند – در کانون توجه دوستداران فرهنگ پایداری و عدالت ، خواهد ماند.

خرمشهر فتح شد و حصر آبادان شکسته شد ؛ و این نبود جز از برکات و پیام انقلاب اسلامی مبنی بر بیداری و بازجویی هویت دینی. برای همین بود که به محض عینی شدن این فتح و نصرت ماندگار که نشان دهنده ی بزرگی و قدرت مردم ایران بود ، حضرت امام پیام خویش را تکمیل ساخت و گفت : « خرمشهر را خدا آزاد کرد ».
آری ، ملتی در تاریخ ، جاودانه خواهد شد که به حقیقت آن ، تقرب جوید و به مبدأ و معاد عالم نظر افکند و در دفاع مقدس ، این آرزوی صالحان محقق شد .

" دروازه ی بهشت " نگاهی است به تحولات انقلاب و دفاع مقدس در شهر آبادان که هر چند در جنوب غربی ایران قرار دارد ، اما در مرکز قلب های ایرانیان بوده و هست و مقاومت و ایستادگی مردان و زنان آن معرفی گویا برای فرهنگ انقلاب اسلامی است . پیش از این مرکز اسناد انقلاب اسلامی " خرمشهر در جنگ " را با عنوان " خونین ولی خرم " تقدیم مخاطبان جوان خویش کرده بود و از همین مجموعه ، " دزفول در جنگ " و ... را در دست انتشار دارد .

منبع:مرکز اسناد انقلاب اسلامی


دسته ها :
جمعه یازدهم 11 1387 12:36
X