دسته
آدرس های دیگر این وبلاگ
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 506666
تعداد نوشته ها : 1708
تعداد نظرات : 23
Rss
طراح قالب

نمای بزرگ جلد

خطیب توانا (سیری در زندگی و مبارزات حجت الاسلام فلسفی)

تالیف: قیصری، مهدی

تاریخ انتشار: اسفند 1386

تعداد صفحات: 160

قیمت: 8000 ریال

شابک: 0-263-419-964-978

قطع: پالتویی

نوبت چاپ: اول، زمستان 1386

شمارگان: 2500

معرفی کتاب: نزدیک به سی سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی می‌گذرد و هنوز تحلیل‌ها درباره‌ی چرایی و چگونگی وقوع‌ آن، به رغم تحقیقات فراوان، ادامه دارد.
بی‌شک شناخت انقلاب مردمی نیاز به شناخت کسانی دارد که در به تحرک واداشتن توده‌های مردم نقش اساسی داشتند. صبغه‌ی مذهبی و دینی قیام‌هایی که سرانجام منجر به پیروزی مردم گردید، نشانگر روح و ماهیت مردم انقلابی و نهایتا انقلاب اسلامی است.
یکی از اقشاری که نقش اساسی در آگاهی دادن به جامعه‌ی دینی، آن هم با الگو‌گیری از عاشورا و واقعه‌ی کربلا دارد، وعاظ مساجد و به اصطلاح «منبری‌ها» هستند. از دهه‌ی بیست به بعد تاریخ ایران شاهد ظهور یکی از سخنور‌ترین وعاظ به نام «شیخ محمدتقی فلسفی» است.
پدر او، آیت‌الله شیخ محمدرضا تنکابنی از علمای روزگار بود. تربیت دینی و ذوق فطری باعث شد تا چند دهه نقش اساسی رد تاریخ مبارزه با بی‌دینی ایفا نماید.
مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین فلسفی در تاریخ معاصر ایران، در زمره‌ی افرادی است که می‌توان عزت و عظمت خود و منبرش را از ولایت پذیری‌اش دانست. ایشان در طول حیات با برکت خود، سه ولی فقیه مطلق زمان حضرات آیات عظام: محروم آقای بروجردی (ره) ، امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مد ظله) را در ک نمود و بنا به مشی، طریق و تشخیص ایشان، منبر خود را منظم و مرتب می‌نمود.
وی در زمان حیات قائد اعظم حضرت آیت‌اله العظمی بروجردی (ره) که مسئله‌ی ملی شدن صنعت نفت، فداییان اسلام، مصدق، مرحوم آیت‌الله کاشانی و ... مسئله‌ی روز و نقل بحث هر جمع و از برهه‌های تاریخ ساز ایران معاصر به شمار می‌رود، رویه ی آیت‌الله بروجردی را در پیش گرفت و در این راه سختی‌های بسیار کشید و توهین‌ها و جسارت‌های بسیار شنید. و در زمان زعامت امام خمینی‌ (ره) که ایشان مستقیما وارد جریانات سیاسی روز و مبارزه‌ی علنی با شاه و جریان سازی نهضت شدند. با تبعیت از ولایت، منبر خود را تقدیم راه نهضت امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی کرده و از اجتماعات ده هزار نفری مردم پای منبرش، در پیشبرد راه مرجع خود استفاده می‌کرد و ..
بی‌شک، عظمت و عزت منبر فلسفی، واعظ شهیر که چند هزار نفر را پای بحث‌های او می‌کشاند و باعث می‌شد که رادیو نیز مجبور به پخش مستقیم منبرهایش شود و شمار مستمعین کلامش را میلیونی کند، نتیجه‌ی تبعیت او از ولایت مطلقه‌ی فقیه بوده است.

این مجموعه بر آن است تا گذری هر چند کوتاه به زندگی و مبارزات واعظی داشته باشد که امام خمینی او را «زبان گویای اسلام» نامیدند. امید است روح آن مرحوم غریق رحمت الهی باشد.

 

منبع:مرکز اسناد انقلاب اسلامی


دسته ها :
جمعه یازدهم 11 1387 12:36
X