دسته
آدرس های دیگر این وبلاگ
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 589734
تعداد نوشته ها : 1708
تعداد نظرات : 23
Rss
طراح قالب

نمای بزرگ جلد

خانه زاد شاه (زندگی و فعالیت های امیراسدالله علم)

تالیف: کرمانی، زهرا

تاریخ انتشار: فروردین 1387

تعداد صفحات: 184

قیمت: 10000 ریال

شابک: 5-268-419-964-978

قطع: پالتویی

نوبت چاپ: اول، زمستان 1386

شمارگان: 3000

معرفی کتاب: با بررسی تاریخ انقلاب اسلامی ایران طرح آغازین نام و مرام امام خمینی (ره) در جامعه را می‌توان در دو واقعه‌ی تاریخی مشاهده نمود: لایحه‌ی انجمن‌های ایالتی و ولایتی و قیام خونین 15 خرداد 1342. در کنار نام رهبر کبیر انقلاب انقلاب اسلامی ،‌ بالطبع ،‌نام اسدالله علم که در آن دوران، نخست وزیر رژیم ستم‌شاهی بود نیز با این وقایع گره خورده است. اسدالله علم ، طراح لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی و مسبب اصلی فاجعه‌ی 15 خرداد بود؛ چه او بود که فرمان سرکوب وحشیانه و خونین مردم را در آن روز صادر نمود.
علم، پسر شوکت‌الملک خان بیرجند و یار غار انگلیس‌ها بود. او به واسطه‌ی جایگاه پدر به دستگاه رژیم متصل شد و خیلی زود، پله‌های ترقی را پیمود. بسیاری ، علت اصلی پیشرفت خیره‌کنندهی او را خشونت و بی‌رحمی او در برخورد با اطرافیان و چاکرمآبی بی‌نظیرش در رفتار با محمدرضا پهلوی می‌دانند. او در نهایت تزویر، حتی تصمیمات ابلهانه و ناشی از کم هوشی شاه را دقیقات اجرا می‌کرد. آن چیزی که محمدرضا در اطرافیان خود می‌جست و نمی‌یافت. در وجود علم به تمامی یافته بود و به همین خاطر،‌علم تا مقام وزارت دربار هم ارتقا یافت. البته نباید از نظر دور داشت که علم حقیقتا محمدرضا را دوست می‌داشت و ابراز وفاداری‌اش صادقانه بود اما طبیعی است که رسیدن به مقامات بالاتر دولتی را نیز از نظر دور نمی‌داشت. او در پس تمام این کوشش‌های نوکرمآبانه، چیزی را جز جلب رضایت و توجه محمدرضا نمی‌طلبید و حتی پس از آنکه در سال‌های پایانی عمر، مورد بی‌مهری شاه قرار گرفت نیز لب به اعتراض نگشود.
این کتاب که یکی از مجموعه آثار «دانستنی‌های انقلاب برای جوانان» است، سیر اوج‌گیری و سقوط علم را در سال‌هایی که جرقه‌های آغازین نهضت امام خمینی (ره) زده شد، بررسی می‌نماید. چینش و اسامی فصول این کتاب به ترتیبی است که خواننده این سیر را کاملا احساس می‌کند.
فصل اول کتاب با عنوان «خان‌زاده‌ی بیرجند» به سال‌های حضور علم در خانواده‌ی پدری اشاره دارد. در فصول دوم و سوم با عناوین «در تکاپوی قدرت» و «عرض ارادت به شاه با شلیک گلوله به مردم» ، چگونگی حضور او در دربار محمدرضا و نحو‌ه‌ی تداوم آن، بررسی شده است. فصل آخر، با عنوان گویا و سنجیده‌ی «یخبندان باورها» ، به دوران زوال اقتدار و صلابت علم و دروان بی‌مهری محمدرضا به علم و «دوران مرگ» یا «مرگ دوران» علم اشاره می‌کند.

منبع:مرکز اسناد انقلاب اسلامی


دسته ها :
جمعه یازدهم 11 1387 12:36
X