دسته
آدرس های دیگر این وبلاگ
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 505102
تعداد نوشته ها : 1708
تعداد نظرات : 23
Rss
طراح قالب

نمای بزرگ جلد

شگفتی روزگار (بر اساس زندگی شیخ محمدتقی بهلول)

تالیف: قائمی، پروین

تاریخ انتشار: خرداد 1387

تعداد صفحات: 124

قیمت: 7000 ریال

شابک: 7-280-419-964-978

قطع: پالتویی

نوبت چاپ: اول، بهار 1387

شمارگان: 2000

معرفی کتاب: در نهضت مبارزه با کشف حجاب رضاخانی، روحانیون، توده‌های مردم و برخی گرو‌ه‌های صنفی و سیاسی فعالی بودند که به مثابه نیروهای ورودی به سیستم قابل شناسایی هستند. بدون انکار تأثیر تک‌تک نیروهای فوق در فرآیند و با توجه به موضوع کتاب حاضر، باید گفت که شیخ محمدتقی بهلول گنابادی از نیروهای مؤثر ورودی فرآیند عملیات سیستم بوده است. شیخ، به عنوان واعظی تأثیرگذار، آشنا به مسائل روز و دارای عرق مذهبی شدید،‌ باعث و بانی قیام مسجد گوهرشاد شد که نقش آن در نهضت مبارزه با کشف حجاب، غیرقابل انکار است. به عبارت دیگر و با توجه به دیدگاه سیستمی که به طور خلاصه به آن اشاره شد، شیخ بهلول یکی از نیروهای ورودی بسیار مؤثر به سیستم است که در مرحله‌ی فرآیند عملیات، به مدد حضور و ایستادگی مردم، حماسه‌ی مسجد گوهرشاد را رقم زد. خروجی این سیستم، تجلی شخصیت ضد مذهب، ددمنش، قلدر و سرکوب‌گر رضاخان نزد عامه، شکسته شدن سکوت چند ساله در قبال عملکرد ضد دین رضاخان و در نهایت، رقم خوردن حماسه‌ی حضور مردم در دفاع از دین و شرف بود. فرآیند بازخورد و نگاه مجدد به سیستم نیز نشان می‌دهد که اولا خروجی و نتیجه، ثبت و قابل اعتنا بوده است و در ثانی، بررسی تأثیر بهلول در نقش یک ورود سیستم، مؤثر و کم‌نقص بوده است. مؤید این نتیجه‌گیری، فرمایشات مقام معظم رهبری در تجلیل از شخصیت بهلول است:
"بهلول یکی از شگفتی‌های روزگار ما بود‌، زهد و وارستگی او، تحرک و تلاش بی‌وقفه، پیکر نحیف او، ذهن روشن و فعال او، حافظه‌ی بی‌نظیر او، دهان همیشه صائم او، غذا و لباس و منش فقیرانه‌ی او، شجاعت و فصاحت و ویژگی‌های اخلاقی برجسته‌ی او، از این مؤمن صادق، انسانی استثنایی ساخته بود".
این کتاب، از مجموعه "دانستنی‌های انقلاب اسلامی برای جوانان"، به ذکر داستان‌واره‌ای از فعالیت‌های مبارزاتی، دوران تبعید، حضور ایشان در مصر و حیات ایشان در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا وفات، پرداخته است.

 

منبع:مرکز اسناد انقلاب اسلامی


دسته ها :
جمعه یازدهم 11 1387 12:36
X