دسته
آدرس های دیگر این وبلاگ
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 1708
تعداد نظرات : 23
Rss
طراح قالب

این گل ، شادی و هلهله مردم را به همراه داشت و این دلخواه ما نبود ، اگر اسرائیل در این بازی می برد کار ما آسان تر می شد و به راحتی می توانستیم از احساسات مردم علیه اسرائیل و رژیم شاه استفاده کنیم ، با این حال مأیوس نشدیم و به اهداف و برنامه های خود امیدوار بودیم .

ساعت 8 عصر پس از کلی لحظه شماری مسابقه با پایان رسید ، با از کار افتادن اتوبوسهای شرکت واحد جمعیت از خیابان روزولت (شهید مفتح) پایین آمدند ، در انتهای خیابان روزولت جمعیت به سه دسته تقسیم شد ، یک دسه به سمت میدان فوزیه (امام حسین) و دسته دیگر به سمت چهارراه مخبر الدوله رفتند ، جمعیت اصلی هم به سوی میدان فردوسی و 24 اسفند (انقلاب) هدایت شدند .

من شیشه های کوکتل مولوتف را بین بچه ها تقسیم کردم ، بچه ها یکی را در اطراف میدان فردوسی و یکی را هم در چهارراه حسن آباد به داخل ماشین پلیس انداخته آنها را به آتش کشیدند .

من ، کروبی و لشکری همراه جمعیت اصلی بودیم ، وقتی به خیابان ویلا (شهید استاد نجات اللهی) رسیدیم ، سعی کردیم بخشی از جمعیت را به داخل این خیابان ببریم ، دفتر هواپیمایی ال . عال (EL.AL) (10) در این خیابان بود و ما از قبل آنجا را شناسایی کرده و برایش نقشه کشیده بودیم ، وقتی به سر این خیابان رسیدیم من و لشکری و کروبی به سمت دفتر حمله کردیم .

دو پاسبان از دفتر مراقبت می کردند ، آنها را فراری دادیم و شیشه ها و تابلوهای دفتر هواپیمایی را شکستیم ، من دو تا کوکتل هنوز با خود داشتم ، آنها را به درون دفتر انداخته فرار کردم ، طولی نکشید که شعله های آتش از دفتر زبانه کشید و بعد صدای آژیر ماشین های پلیس و آتش نشانی بود که به گوش می رسید .

آن شب یک شب رؤیایی برای ما بود ، خیلی فعال و مؤثر ظاهر شدیم ، جمعیت را تا میدان 24 اسفند (میدان انقلاب) کشاندیم ، آخر شب بود که پلیس توانست مردم را کاملاً متفرق کند .

خوشبختانه آن شب کسی به دست پلیس نیفتاد ، برای احتیاط بیشتر بچه ها تصمیم گرفتند که همگی به صورت جداگانه به مسافرت بروند .(11)

_____________________

1- در سال 1347 چهارمین دوره جام ملت های آسیا در ایران برگزار شد و دو تیم ملی ایران و اسرائیل در 29 اردیبهشت 1347 در مسابقه فینال مقابل هم قرار گرفتند . در وقت قانونی نتیجه بازی 1 _ 1 مساوی بود ، اما در وقت اضافه ایران توانست گل برتری را وارد دروازه حریف کند ، پیش از این تیم ملی ایران سه بار مقابل اسرائیل قرار گرفته بود و آخرین بازی آنها هم در سال 1353 انجام شد .

در اولین دوره بازی های آسیایی در توکیو ژاپن ایران با نتیجه 0 _ 4 به اسرائیل باخت . ( 5/3/1337) ، در مقدماتی دومین دوره جام ملت های آسیا در کرالا هندوستان ، ایران 0 _ 3 بازی را از اسرائیل برد . ( 14/9/1338) ، در مقدماتی دومین دوره جام ملت های آسیا در کرالا هندوستان ، ایران و اسرائیل 1 _ 1 مساوی کردند . ( 21/9/1338 ) در فینال چهارمین دوره جام ملت های آسیا در تهران ایران ، ایران با نتیجه 2 _ 1 بر اسرائیل پیروز و قهرمان آسیا شد . ( 29/2/347) ، تیم ملی فوتبال ایران از سال 1353 به بعد هیچگاه در مقابل اسرائیل قرار نگرفت .

2- برای اطلاع بیشتر از فضای سیاسی کشور در آن دوره بنگرید به پیوست دوم ، خاطرات طاهره سجادی .

3- در سی ام مرداد 1348 مسجد الاقصی اولین قبله مسلمانان و یکی از مقدس ترین معابد مورد احترام ادیان آسمانی در شعله های آتش سوخت ، اکثر مسلمانان دنیا صهیونیست های اشغالگر را عامل این فاجعه دانستند .

4- در سال 1972 یک گروه چریکی فلسطینی به نام سپتامبر سیاه در بازی های المپیک مونیخ ، ورزشکاران اسرائیلی را به گروگان گرفتند ، تلاش واحدهای پلیس امنیتی آلمان برای نجات گروگان ها منجر به کشتار خونین 11 ورزشکار اسرائیلی و چریک های فلسطینی گردید .

دو سال پیش از آن در سال 1970 و در پی بروز اختلاف میان فلسطینیان و حکومت ملک حسین ، شاه اردن اعلام حکومت نظامی کرد و در 16 سپتامبر 1970 ارتش اردن دست به کشتار فجیع و وسیع آوارگان فلسطینی زد ، پناهندگان فلسطینی از یاسر عرفات (ابوعمار) خواستند که از ارتش اردن انتقام بگیرد ، لذا گروه شبه نظامی سپتامبر سیاه شکل گرفت و از گروه های مبارز فلسطینی بسیاری به آن پیوستند ، وزارت امور خارجه آمریکا مدعی ارتباط این گروه با ساف بود ، اما سایر عرفان ضمن تأیید این گروه هر نوع ارتباط و حمایتی از آن را منکر شد.

سپتامبر سیاه سازمانی مسلحانه با تیم های عملیاتی چهار نفره متشکل از زن و مرد بودند که اعضای تیم ها یکدیگر را نمی شناختند و سال ها بدون داشتن رهبر مرکزی فعالیت می کردند ، پس از عملیات مونیخ ، گلدامایر نخست وزیر وقت اسرائیل به موساد دستور تصفیه این گروه را داد . موساد توانست تا سال 1975 هشت نفر از اعضای این گروه را ترور کند .

رهبر این گروه به نام علی حسن سلمه معروف به شازده سرخ ، را نیز در جریان بمب گذاری در بیروت ترور کردند ، ابوداود یکی از بازماندگان عملیات مونیخ در زندگی نامه خود تحت عنوان از بیت المقدس تا مونیخ نوشته است :

" اگر چه من نمی دانستم پولی که در مجموعه بود برای چه خرج می شد ، اما محمود عباس (ابومازن) مسئول عملیات مالی مونیخ بوده است .... و یاسر عرفات گرچه در قضیه حمله مونیخ درگیر نبود ، ولی این عملیات مورد تأییدش بوده است ... "

علاوه بر عملیات مونیخ ترور نخست وزیر اردن (18 نوامبر 1971) ، تلاش برای ترور سفیر اردن در لندن (زید الرفاهی ، دسامبر 1971) خرابکاری در تأسیسات آلمان (فوریه 1972) هواپیماربایی پرواز وین به اسرائیل از خطوط هوایی بلژیک (می 1972) و حمله به سفارت سعودی در خارطوم و کشتن وابسته سیاسی آمریکا و بلژیک (مارس 1973) در کارنامه عملیاتی سپتامبر سیاه دیده می شود .

لذا پس از عملیات مارس 1973 دیگر فعالیتی از سپتامبر سیاه دیده نشد ، در سال 1974 عرفات نیز به ساف دستور داد از عملیات خشونت آمیز دست بکشد ، تشبیه عملیات صورت گرفته در بازی فوتبال ایران _ اسرائیل با عملیات مونیخ توسط عزت شاهی به لحاظ تاریخی تطبیق ندارد ، این قرینه سازی نتیجه شبیه گرایی ذهنی در ماهیت و چرایی این دو حادثه است که به مرور شکل گرفته است .

5- برای اطلاع بیشتر از محتوای این اعلامیه ها بنگرید به یکی از این اعلامیه ها در پیوست سوم .

6- کلیسای ارتدوکس واقع در خیابان شهید مفتح نرسیده به تقاطع طالقانی ، نرسیده به ضلع جنوب غربی ورزشگاه شهید شیرودی .

7- در روز شانزدهم ژانویه 1969 هنگامی که نیروهای مهاجم پیمان ورشو با هدایت ارتش سرخ شوروی به دستور لئونیدبرژنف برای سرکوب قیام آزادی خواهی مردم چکسلواکی وارد پراگ شدند ، یان پالاش جوان دانشجو در اعتراض به این سرکوب و اشغال کشورش ، خود را به آتش کشید و به زیر تاک های مهاجمین انداخت .

8- سینما ب . ب (پیام) در خیابان انقلاب پس از میدان فردوسی مقابل خیابان لاله زار نو و جنب سینما رویال (فردوسی) واقع است.

9- در فروردین سال 49 سومین دوره مسابقات جام فوتبال باشگاه های آسیا در ایران و در استادیوم امجدیه (شهید شیرودی) برگزار شد ، در فینال مسابقات 21/1/49 تیم تاج (استقلال) نماینده باشگاه های ایران با تیم هایوئل تلاویو نماینده باشگاه های اسرائیل مقابل هم قرار گرفتند ، ایران در وقت اضافی توانست با نتیجه 2 بر 1 اسرائیل را شکست دهد ، گل های ایران را غلام وفاخواه در دقیقه 83 و مسعود امینی در دقیقه 92 و گل اسرائیل را خازوم در دقیقه 70 به ثمر رساندند .

10- ال . عال خطوط هوایی اسرائیل ، همانند خود اسرائیل یک موجودیت پس از جنگ جهانی دوم است ، تولد این شرکت تقریباً هم زمان با تولد اسرائیل رخ داد ، ال . عال رسماً در 15 نوامبر 1948 با هدف انتقال مهاجرین یهودی از یمن و عراق به فلسطین تأسیس شد ، دولت اسرائیل 80 درصد مالکیت آن را در اختیار داشت و 20 درصد آن نیز در اختیار چندین سازمان یهودی از جمله ZIM یک شرکت کشتی بخار محلی ، بود .

ال . عال در عبری به معنی به بالا است ، اما معمولاً به معنی به سوی آسمان ترجمه می شود . نخستین پرواز از این شرکت با انتقال نخستین رئیس جمهور اسرائیل خاییم وایزمن از ژنو به اسرائیل در 1948 انجام شد . در 1950 این شرکت طی عملیاتی با نام قالی جادویی حدود 47000 یهودی یمنی را از یمن به فلسطین اشغالی منتقل کرد . در می 1991 بیش از 14000 بهودی اتیوپیایی را در جریان عملیات سلیمان به اسرائیل منتقل کرد .

گفتنی است در این عملیات با یک پرواز گاه 747 تا 1087 نفر یعنی دو برابر ظرفیت اسمی هواپیمای بوئینگ 747 جابجا شده اند . پس از فروپاشی شوروی این شرکت یهودی شوروی را در عملیاتی به نام هجرت به اسرائیل منتقل ساخت ، در این عملیات ورود مهاجرین را به طور زنده برای بینندگان تلویزیون های اسرائیل پخش می کردند.

یکی از موارد شهرت ال . عال پایبندی نسبت به آداب و رسوم یهود است ، بنا به دستور دیوید بن گورین در این خطوط هوایی صرفاً با غذای حلال در شرع یهود (کوشر) از مسافران پذیرایی می شود ، در ایام سبت یا شنبه روز تعطیل و نیایش در فرهنگ یهود ، پروازی در این شرکت صورت نمی گیرد یعنی از غروب جمعه تا غروب شنبه ، ال . عال پروازهای بین المللی خود را نیز به گونه ای تنظیم می کند که هواپیماهایش فرودگاه های خارجی با به نحوی در روز شنبه ترک کنند که پس از غروب شنبه به اسرائیل برسند .

در ژوئن 2000 ال . عال سود خالص سال 1999 را 16 میلیارد دلار ذکر کرد ، اما آغاز انتفاضه در 2001 باعث کاهش این رقم در سال های بعد شد ، در 2003 سهام دولتی ال . عال به فروش گذاشته شد و از آن پس دیگر دولتی نبود ، این شرکت در پایان 2003 بار دیگر به سودآوری رسیده است .

ال . عال اجرای برخی مأموریت ها را از سوی وزارت دفاع اسرائیل بر عهده دارد که بسیاری از آنها محرمانه است ، در اکتبر 1992 یک یوئینگ 747 ال . عال در آمستردام سقوط کرد ، شرکت از ارائه هر نظری درباره این که این هواپیما در حال حمله محموله ای برای تولید گازهای اعصاب بوده است سر باز زد ، اما ساکنان اطراف محل سقوط مواردی از مشکلات جسمانی را پس از حادثه گزارش کردند ، کمی بعد ال . عال اظهار داشت که محموله هواپیما برای تولید گاز اعصاب نیز می توانسته مورد استفاده قرار گیرد ، اما بنا بوده است که این محموله برای آزمایش فیلترهای ضد گاز مورد استفاده قرار گیرد .

از اواخر دهه 1060 در پی منازعات اعراب و اسرائیل هواپیماهای این خطوط چندین بار ربوده شد ، اما از سال 1969 هیچ کدام از این اقدامات موفق نبوده است ، گفته می شود که این شرکت شدیدترین اقدامات امنیتی را نسبت به سایر خطوط هوایی جهان اجرا می کند ، مسافران سه ساعت قبل از حرکت به دقت بازرسی و بازجویی م شوند ، هر پرواز ال . عال حامل محافظان نظامی مسلح است و کابین خلبان نسبت به هر گونه اعمال زور برای ورود افراد نامرتبط حفاظت شده است ، پس از حوادث 11 سپتامبر 2001 بسیاری از خطوط هوایی غربی شیوه های امنیتی و حفاظتی ال . عال را الگوی خویش برای آینده قرار داده اند .

امروزه ال . عال از تل آویو به 50 نقطه جهان پرواز دارد و تنها شرکت هوایی است که با 747 از اسرائیل به آمریکا پرواز ترابری (ویژه حمل بار) دارد ، ناوگان هوایی این شرکت شامل هواپیماهای بوئینگ 200 _ 747 و F 200 و 747 بوده و از سال 1999 شش فروند 200 و 747 و از سال 2001 چهار فروند بوئینگ 777 به این ناوگان افزوده شده است .

11- برای اطلاع بیشتر از عملیات بر هم زدن بازی ها و آتش زدن دفتر هواپیمایی ال . عال بنگرید به خاطرات محمد هاشم بیگ لشکری و حسن کلاهدوزان در پیوست دوم و سند شماره 13 ، ص 4 و 5

پایان

منبع:سایت ساجد


دسته ها :
دوشنبه هفتم 11 1387 17:53
X