دسته
آدرس های دیگر این وبلاگ
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 499588
تعداد نوشته ها : 1708
تعداد نظرات : 23
Rss
طراح قالب

ادامه از متن قبلی

4-2- نقاط قوت دولت نهم

همانگونه که گذشت رهبر معظم انقلاب بیانات، رهنمودها و توصیه‌های زیادی را خطاب به دولتمردان کنونی داشته‌اند. ایشان طی سخنرانی‌های مختلفی به ذکر ویژگی‌های مثبتی از دولت نهم می‌پردازند که وجه عملی به خود گرفته و به عنوان شاخصه‌‌ی واقعی دولت قابل ذکر است. این موارد عبارتند از:

4-2-1- رهبر معظم انقلاب بعد از گذشت یک سال از دوران خدمت دولت نهم در دیدار با اعضای هیأت دولت(۶/۶/۸۵) به ذکر شاخصه‌های اصول‌گرایی می‌پردازند که در ضمن آن برخی از این شاخصه‌ها را به عنوان شاخصه‌ی تحقق یافته در عملکرد دولتمردان کابینه نهم ذکر می‌کنند و می‌توان از آنها به عنوان نقاط مثبت دولت نهم یاد کرد:
الف- ساده زیستی و مردم‌گرایی؛
ب- اجتناب از اسراف و ریخت و پاش؛
پ- تلاش بی‌وقفه برای خدمت رسانی؛

4-2-2- مقام معظم رهبری یک سال بعد در دیدار با اعضای هیأت دولت(۴/۶/۸۶) نیز نوعی رفتارشناسی از دولت نهم ارائه می‌دهند و موارد ذیل را به عنوان تلقی خود از رفتار دولت نهم طی دو سال اولیه آغاز کار دولت بیان می‌کنند:
الف- «اولاً مسأله پایبندی به ارزش‌هاست که خیلی شاخص مهمی است. دولت، هم در قول و شعار و هم در عمل، نشان می‌دهد که به اصول انقلاب و ارزش‌های انقلاب پایبند است.»
ب- « دوم همین پایبندی به عدالت است. ممکن است شماها نتوانسته باشید - یا تا آخر هم نتوانید- همه‌ی آنچه را که در مورد عدالت می‌باید انجام داد، انجام بدهید؛ لکن نفس رویکرد شما به عدالت، چیز بسیار باارزشی است و هرمقداری که می‌توانید بایستی حرکت کنید.»
پ- «پایبندی به خدمت هم یکی از شاخصه‌های این دولت است که قابل ارج‌گذاری و ذکر است.»
ت- «پرکاری این دولت هم انصافاً چیز برجسته‌ای است؛ حتی بعضی‌هایی که مخالف هم هستند، این را نمی‌توانند انکار کنند.»
ث- « خصوصیت دیگر، شجاعت این دولت وقاطعیت اوست.» رهبر معظم انقلاب در ادامه این مطلب سهمیه‌بندی بنزین را نشانه‌ی شجاعت دولت می‌دانند.
ج- روحیه تحول‌گرایی و نوآوری دیگر ویژگی مورد اشاره رهبرمعظم انقلاب است.
چ- « یک خصوصیت دیگر این است که این دولت در برابر زیاده‌خواهی‌های استکبار، دچار انفعال نشد. این ایستادگی در مقابل زیاده‌خواهی استکبار و احساس عزتی که در این میدان می‌شود، به نظر من یکی از خصوصیات این دولت است.»
ح- « رساندن خدمت به افراد محروم جامعه و عدالت این مسئله‌ی سفرهای استانی خیلی مهم است.»
خ- رهبر معظم انقلاب در بیانات دیگر تصمیم قاطع دولت نهم بر خدمت خستگی‌ناپذیر به مردم، به میدان آوردن همه توان خود و پررنگ کردن هدف‌های بلند انقلاب را از شاخصه‌های قابل مشاهده دولت احمدی‌نژاد ذکر می‌کنند.(۵/۱/۸۵)

د- یکی دیگر از شاخصه‌های دولت احمدی‌نژاد امید دادن به مردم است که رهبر معظم انقلاب بیان می‌کنند.(۴/۶/۸۶)

ذ- مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با اعضای هیأت دولت بار دیگر بر خصوصیات ممتاز دولت نهم تأکید کردند. ایشان در این دیدار(۲/۶/۸۷) مسائلی همچون کار و تلاش و جدیت در خدمت‌رسانی، انطباق شعارها و گفتمان دولت با شعارها و گفتمان امام(ره) و انقلاب اسلامی، عدالت خواهی، اعاده عزت ملی و استقلال حقیقی و مردمی بودن را از ویژگی‌های مثبت دولت نهم دانستند.
4-3- وظایف و بایسته‌های دولت نهم
روشن است که حمایت خاص مقام معظم رهبری از دولت احمدی‌نژاد به دنبال خود تکالیف و وظایف مهمی را برعهده احمدی‌نژاد و کابینه‌ی وی می‌گذارد. از همین رو رهبر معظم انقلاب هم در بیانات مختلفی این وظایف و بایسته‌ها را گوشزد نموده‌اند. به طور کلی می‌توان مهم‌ترین انتظارات معظم‌له از دولت نهم را به صورت ذیل ارائه نمود.

4-3-1- استمداد دائمی از خدا: کمک خواستن از خداوند، انس با او و با قرآن، امید به خدا و توکل نمودن بر او از جمله توصیه‌های دائمی مقام معظم رهبری به دولتمردان نهم است که در قالب بایسته‌های این دولت مطرح می‌شود. دلیل این امر هم اینکه از نظر معظم‌له اولاً غفلت از خداوند سبب می‌شود تا خدمت‌های دولت با هوی و هوس آمیخته شود(۶/۶/۸۵) و ثانیاً خستگی روحی حاصل شود. و این خستگی روحی انسان را از رسیدن به اهداف باز می‌دارد. بنابر این برای رفع این خستگی باید از خداوند کمک خواست(۱۷/۷/۸۴) ثالثاً این تاکید بر خدامحوری از آن جهت است که دولت اصول‌گرای نهم گرفتار دام‌هایی که برخی از دولتمردان قبلی شده بودند نشود چرا که اصول‌گرایی آمیخته با ارزش‌های اسلامی است و لذا باید خدامحوری رکن اولیه آن باشد.

4-3-2- پرهیز از غرور وخودشیفتگی: زمانیکه یک دولت، عزم، تحرک و شوق زیادی جهت خدمت‌رسانی به‌مردم داشته باشد ممکن است تمامی خدمات صورت گرفته را در نتیجه عملکردخود بداند؛ بنابر این مقام معظم رهبری یکی از وظایف دولت را پرهیز از غرور خود شیفتگی می‌دانند. ایشاندر سخنرانی(۴/۶/۸۶) خطاب به هیأت دولت می‌فرمایید: «هرکاری که شما کردید به توفیق الهی بود، با قوتی بود که خدا به شما داده بود. با شوقی بود که خدا در دلتان گذاشته بود، با فرصتی بود که خدا برای خدمتگزاری به شما داده بود. بنابراین در چاله‌ی غرور نیفتید که بیرون آمدن از این چاله خیلی دشوار است» همین توصیه مؤکد را که در شکل یک وظیفه برای دولت نهم مطرح است در بیانات (۱۷/۷/۱۳۸۴) و (۶/۶/۸۵) به شکل بارزی مطرح شده است.

4-3-3- همراه‌سازی عدالت با معنویت و عقلانیت: رویکرد دولت نهم به گسترش عدالت سبب برانگیخته شدن حمایت خاص مقام معظم رهبری از این دولت شده است؛ لکن معظم‌له در مورد چگونگی برقراری عدالت تکالیف مهمی را به دولتیان می‌فرمایند: «اگر بخواهیم عدالت به معنای حقیقی خودش در جامعه تحقق پیدا کند، با دو مفهوم دیگر بشدت در هم تنیده است؛ یکی مفهوم عقلانیت است؛ دیگر معنویت. اگر عدالت از عقلانیت و معنویت جدا شد، دیگر عدالتی که شما دنبالش هستید نخواهد بود؛ اصلا عدالت نخواهد بود.»(۸/۶/۸۴) رهبر معظم انقلاب در ادامه می‌فرمایید: «عقلانیت به خاطر این است که اگر عقل و خرد در تشخیص مصادیق عدالت به کار گرفته نشود، انسان به گمراهی و اشتباه دچار می‌شود. خیال می‌کند چیزهایی عدالت است، در حالی که نیست» همچنین از نظر ایشان «عدالتی که همراه با معنویت و توجه به آفاق معنوی عالم وجود و کائنات نباشد به ریا کاری و دروغ و انحراف و ظاهر سازی و تصنع تبدیل خواهد شد.» (۸/۶/۸۴) رهبر معظم انقلاب در سخنان اخیر خود با هیأت دولت نیز معنویت و عقلانیت را لازمه برقراری عدالت می‌دانند.(۲/۶/۸۷)

4-4-4- همراه سازی پیشرفت و عدالت: دیگر وظیفه دولت در برقراری عدالت نظر به پیشرفت و توسعه است به این معنا که در برنامه‌های توسعه باید عدالت را در نظر گرفته و همسان با یکدیگر آنها را برقرار سازد. مقام معظم رهبری اولین بار این موضوع را در دیدار با نمایندگان مجلس هشتم مطرح فرموده و تصریح نمودند: «عنصرپیشرفت باید نگاه ما را به‌استعدادهای بیشمار پراکنده در میان‌ملت، معطوف سازد و ظرفیت‌های تولید و خلاقیت و درخشش توانائیهای گوناگون در همه‌ی زمینه‌ها را در نگاه ما برجسته کند و عنصر عدالت باید نابرخورداران از فرصت‌ها و توانائیهای‌کشور را، از این مواهب‌الهی‌و عمومی برخوردار سازد.»(۷و۲۱/۳/۸۷) معظم‌له بار دیگر در دیدار اخیر خود با اعضای هیأت دولت نیز بر لزوم این مساله تاکید نمودند: «اگر بخواهیم ایران عزیز ما الگوی دیگران شود بایدپیشرفت و عدالت را بموازات هم مورد توجه کامل قرار دهیم» (۲/۶/۱۳۸۷)

4-4-5- استفاده از کارشناسان و نخبگان: دیگر وظیفه دولت از دیدگاه رهبری تعامل‌‌مثبت‌وسازنده باکارشناسان‌ونخبگان است.دولت‌باید درتمامی تصمیم‌‌گیریهای خود دیدگاه کارشناسان را لحاظ نماید چراکه مشورت بدون در نظرگرفتن دیدگاه آنان معنای سازنده و مثبت نخواهد داشت. رهبر معظم انقلاب خطاب به رئیس جمهور می‌فرمایند: «نکته‌ی بعدی تعامل با نخبگان همفکر و با اخلاص است. باید با اینها تعامل داشته‌باشید.ما الان در طول این سالهای متمادی، بالاخره افراد زیادی داشتــه‌ایم که در این چرخه‌ی مدیریتی‌کشــور ورزخورده‌اند این ورزخوردن نیروها و ورزیده شدن آنها خیلی چیز با ارزشی است. این ظرفیتی است و از این ظرفیت مدیریتی حتما استفاده کنید. اینها به تدریج جمع شده‌اند و نباید آسان از دست داد.» (۶/۶/۸۵) رهبر معظم انقلاب همچنین در مورد لزوم کارشناسی بودن طرح‌ها می‌فرمایند:«کارکارشناسی را حقیقتاً جدی بگیرید به‌خصوص در کارهای مبنایی ‌و بنیانی، مثل مساله‌ی برنامه‌ریزی و بودجه‌نویسی، یا مسأله‌ی شوراها و امثال اینها. اگر کارکارشناسی‌عمیق،دقیق، همه جانبه‌ی متبحرانه‌ای انجام گرفت، این‌کار ماندگار خواهد شد؛ والاّ اگر چنانچه گوشه‌ی کارشناسی‌اش سائیده بود، زحمات‌‌ شما به‌هـدر خواهـد رفت.» (۴/۶/۸۶) معظم‌له در سخنــان‌ اخـیر خود هم‌ می‌فرمایند: «باید از دیدگاههای اصلاحی نخبگان و ظرفیت همه نیروها استفاده کرد.« (۲/۶/۸۷)

4-4-6- نظارت بر عملکرد زیرمجموعه و ارزیابی افراد: مقام معظم رهبری در بیانات خود خطاب به هیات دولت(۶/۶/۸۵) مساله نظارت بر عملکرد زیر مجموعه را جزء شاخصه‌های اصولگرایی می‌داننـدکه دولت نهم باید مد نظر داشتـه باشد. ایشــان در (۱۷/۷/۱۳۸۴) نیز با تاکیــد بیشتــر می‌فرماینــد: «الان هم به آقای دکتر احمدی‌نژاد و به شماها می‌گویم؛ دائم مأموران و منتخبان خودتان را زیر نظر داشته‌باشید؛ دائم نگاه‌کنید و از اینها غافل‌نشوید.»ایشان بایادآوری نامه امام‌علی(ع) به مالک اشتر معتقدند که اگر ثابت شود و گزارش‌های متواتر و مسلمی برسد که فردی خیانت کرده باید مجازات شود.(۱۷/۷/۸۴). در کنار این مساله رهبر معظم انقلاب دولت را مکلف می‌دانند که از افراد شایسته و توانمند تجلیل به عمل آورد و شایسته سالاری را مد نظر قرار دهد: « همین شایسته سالاری به معنای واقعی کلمه باید مورد توجه باشد» معظم‌له با یادآوری فراز دیگری از نامه امام علی(ع) به مالک اشتر در معنای سخن امام علی(ع) می‌فرمایند: «نه از روی دوستی و رفاقت کسی را انتخـاب‌ کن، که ملاک‌ها را در او رعایت نکنی، نه از روی استبـداد و خودکامگی؛ انسان بگوید می‌خواهم این فرد باشد؛ بدون این که ملاک و معیاری را رعایت کند یا با اهل فکر و نظر مشورت کند.»(۱۷/۷/۸۴)

ادامه دارد...

منبع:سایت دولت یار

دسته ها : انتخابات
چهارشنبه بیستم 3 1388 20:41

ادامه از متن قبلی

4- امتیازات و بایسته‌های دولت نهم از دیدگاه مقام معظم رهبری

از زمان روی کارآمدن دولت نهم، نقدونظرهای فراوان و پر التهابی در مورد تصمیم‌گیری‌ها و عملکرد آن بوجود آمده است که سیاسی بودن مشخصه‌ اصلی بیشتر آنهاست. بنابراین شاید نتوان قضاوت صحیحی در مورد میزان موفقیت‌ها و ناکامی‌های دولت نهم داشت. در این میان توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد دولت احمدی‌نژاد، امتیازات و بایسته‌های این دولت ملاک داوری مطمئنی محسوب می‌شود.

4-1- رمز حمایت خاص مقام معظم رهبری از دولت نهم
براساس آنچه رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند، ایشان نسبت به همه دولت‌ها رویکرد حمایت‌گونه داشته‌اند؛ اما همانگونه که معظم‌له در فروردین ۱۳۸۶ در حرم شریف رضوی فرمودند ایشان از دولت احمدی‌نژاد به طور خاص حمایت می‌کنند. رهبر معظم انقلاب در دیدار  خود با اعضای هیات دولت بار دیگر حمایت خاص خود را از دولت نهم ابراز داشته و تصریح فرمودند: «قدردانی از دولت به علت برخورداری از خصوصیات ممتازی است که در منطق اسلامی، معیار واقعی تشخّص و شرافت محسوب می شود».تبیین بیانات مقام معظم رهبری علت این نوع حمایت را روشن می‌کند:

4-1-1- مهم‌ترین علت اینکه دولت احمدی‌نژاد‌« هم در قول و شعار و هم در عمل، نشان می دهد که به اصول انقلاب و ارزش‌های انقلاب پایبند است» (۴/۶/۸۶) رهبر معظم انقلاب این نوع پایبندی دولت را پدیده‌ای معجزه‌آسا و بی‌نظیر برای انقلاب تعریف می‌کنند؛ چرا که دولت احمدی‌نژاد همان اصول و مبانی را برنامه عمل خود قرار داده که در اول انقلاب اعلام شده بود.(۴/۶/۸۶) اهمیت این مسأله از آنجاست که وقتی سران قوای سه‌گانه در قول و فعل پایبندی به اصول انقلاب را نشان دهند سبب زنده ماندن این اصول در سطح جامع می‌شود. معظم له در دیدار اخیر خود ، بار دیگر بر همین معیار تاکید نموده، فرمودند: « زنده کردن و بازسازی برخی خصوصیات جوهری انقلاب و منطق امام ـ و مقابله با کسانی که می خواستند این ارزشها و مفاهیم اساسی را منسوخ کنند از خصوصیات بسیار برجسته این دولت است.» (۲/۶/۸۷)
4-1-2- دولت احمدی‌نژاد سعی دارد برنامه‌های خود را براساس مهم‌ترین اصل اسلامی یعنی عدالت تنظیم کند. فارغ از میزان موفقیت دولت در این راه، «نفس رویکرد دولت به عدالت بسیار با ارزش است.» مقام معظم رهبری ضمن بیان این مطلب خطاب به هیأت دولت می‌فرمایند.« وقتی عدالت رو آمد و به عنوان یک معیار و شاخص اصلی مورد توجه قرار گرفت، به طور قهری در برنامه‌ها هم خواهد آمد.»(۴/۶/۸۶) معظم له در دیدار اخیر نیز از رویکرد عدالت خواهی دولت تجلیل نموده فرمودند:« عدالتخواهی حقیقی و استکبار ستیزی از جمله شعارهای انقلابی دولت است و هر کس که پیشرفت کشور را با هدایت انقلاب متصور می داند، قدردان این ویژگی است.» (۲/۶/۸۷)

4-1-3- تلاش و جدیت فراوان اعضای هیأت دولت و پرکاری آنها موضوع دیگری است که رهبر معظم انقلاب از آن حمایت زیادی دارند و در بیانات مختلف از آن به عنوان یک ویژگی با ارزش دولت نهم یاد نموده‌اند. معظم له در سخنرانی اخیر نیز کابینه نهم را دولت کار و اقدام خوانده، فرمودند:« انرژی، تحرک، نشاط کار و جدیت در خدمت به مردم، ویژگی بسیار با ارزش و مستمر دولت است که پس از سه سال همچنان برجسته است و سفرهای استانی یکی از نمودهای آن بشمار می رود.» (۲/۶/۸۷)

4-1-4- مردمی بودن دولت نهم، ویژگی دیگر آن از منظر رهبر معظم انقلاب بوده، در این باره فرمودند:« شرافت شما در همسطح بودن با ملت ـ ساده زیستی و تماس و انس مستمر با مردم است و تجلی عملی این خصوصیات در رفتار رئیس جمهور و هیأت دولت باعث جلب اعتماد بیشتر مردم و ریشه کن شدن بلای اسراف و اشرافی گری می شود.» (۲/۶/۸۷)
معظم له در همان سخنرانی فوق (فروردین ۸۶)دلیل حمایت خاص خویش را از دولت نهم اینگونه بیان می‌کنند.« جهت‌گیری‌های دینی و این ارزش‌گیری انقلابی و اسلامی خیلی ارزش دارد. سختکوشی، تلاش فراوان، ارتباط با مردم، سفرهای استانی، جهت‌گیری عدالت ورزی مردمی؛ اینها خیلی قیمت دارد و من قدر این کارها را می‌دانم. من به خاطر این چیزها از دولت حمایت می‌کنم.»(فروردین ۸۶)
محورهای فوق طی بیانات مختلف رهبر معظم انقلاب درباره دولت نهم مطرح شده که گویای رمز حمایت خاص معظم‌له از این دولت است. علاوه براین رهبر معظم انقلاب به مناسبت‌های مختلف نقاط قوت دولت نهم را برشمرده‌اند که محورهای آن به صورت خلاصه در ذیل ارائه می‌شود:

ادامه دارد...

منبع:سایت دولت یار

دسته ها : انتخابات
چهارشنبه بیستم 3 1388 20:41

ادامه از متن قبلی

3 ـ ویژگی‌های شخصیتی دکتر احمدی‌نژاد:

جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی بر پایه شناخت، آگاهی و اطمینان از روحیات شخصی، زندگی، سوابق، خدمات، تجارب مدیریتی، دانش و تخصص و صلاحیت‌های عمومی دکتر محمود احمدی‌نژاد را بهترین گزینه برای ریاست جمهوری می‌داند که برای اطلاع و آگاهی بیشتر به پاره‌ای از این خصوصیات اشاره می‌کنیم؛

3/1 - اگر نگوییم دکتر احمدی‌نژاد بی نظیرترین ، باید بگوییم از کم نظیرترین مدیران در عرصه تلاش و خدمت به مردم است و در این راه از هیچ مجاهدتی دریغ نمی کند.

3/2 ـ وی از بخشداری و فرمانداری در مناطق غرب کشور در اوایل انقلاب آغاز کرده است، 2 سال استاندار نمونه کشور بوده است و تجربه شهرداری تهران را دارد و اکنون 4 سال تجربه اجرایی در عرصه ریاست جمهوری را دارد.

 3/3 ـ وی اولین رئیس ستاد ائتلاف آبادگران ایران اسلامی در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در اسفند 81 بود که به خوبی آن را مدیریت نمود.

3/4 ـ اعضای شورای اسلامی شهر تهران یک لیست 65 نفره را بررسی کردند و به دکتر احمدی نژاد رسیدند و با رأی بسیار قاطعی به ایشان برای تصدی مسؤولیت اداره شهر تهران رأی دادند. ایشان در مراسم معارفه خود گفت: «من یک معلم بسیجی هستم و به آن افتخار می‌کنم.»
 
3/5 ـ ایشان از روز اول خدمت در شهرداری تهران و سپس ریاست جمهوری هیچگونه حقوقی دریافت نکرده است و گذراندن زندگی خود را از طریق استادی دانشگاه و عضو هیأت علمی می‌گذراند.

 3/6 ـ 27 سال بود که در محله قدیمی نارمک واقع در خیابان تهران‌نو سکونت داشت. منزلی که شهردار قبلی در آن زندگی می‌کرد متعلق به شهرداری بود و در بهترین منطقه تهران قرار داشت و بعدها برای فروش بیش از  16.5 میلیارد تومان قیمت گذاری شده است.وی در تمام دوران شهرداری همچنان از خودروی شخصی خود استفاده می کرد در حالی که شهردار قبل از او 7 خودرو شهرداری را زیر پای خود و اعضای خانواده اش انداخته بود. دکتر احمدی نژاد این مشی را در دوران ریاست جمهوری هم ادامه داد. وی اکنون در نهاد ریاست جمهوری در منزلی محقری ساکن است که پیش از این مربوط به استراحت محافظان بوده است.

3/7 ـ دکتر احمدی‌نژاد در طول سه سال و نیم خدمت در عرصه اجرایی 54 سفر استانی با فاصله زمانی متوسط 19 روز در طی 42 ماه 1310 جلسه هماهنگی برای تهیه پیش نویس مصوبات(50 هزار نفر ساعت) وجلسات هیئت دولت 57 جلسه(تهران 4 جلسه 28 هزار نفر ساعت) داشته است که همین رویه را در گذشته در شهرداری داشت. وی یکسال و نیم خدمت در شهرداری 3 بار به مناطق 22 گانه شهر تهران برای ملاقات با مردم حضور رسمی و یک روزه داشته است. این ملاقاتها از ساعت 6:30 لغایت 22 ادامه داشت. در طول این مدت تنها برای یک بار که به شدت بیمار و بستری بوده است این ملاقات برگزار نشده است و شما این را مقایسه کنید با کار شهردار سابق که برای یک بار سرکشی از شهرداری شهرری با هلی‌کوپتر به آنجا رفته است که بالغ بر 10 میلیون تومان هزینه بر بیت‌المال تحمیل نموده است.

3/8 ـ ایشان هر روز قبل از اذان صبح در سر کار حضور پیدا می کند و تا پاسی بعد از نیمه شب وظایفش را پیگیری می‌کند. وی بارها به دلیل تلاش بالا دچار ضعف بدنی شدند.

3/9 ـ یکی از بزرگان نظام که نگران سلامتی ایشان بودند، به ایشان در مورد مراقبت از سلامتی خود توجه دادند، این مسئله مرا یاد نامه‌ای که پیرزنی به شهید رجایی نوشته بود انداخت که وی نوشته بود: «آقای رجایی! قربان آن شکل ماهت بروم که اینقدر خسته‌ای! پسرم چرا اینقدر کار می‌کنی؟»

3/10ـ مردم از ساده زیستی و روحیه حزب اللهی رییس جمهور لذت می‌برند. این مهم در دولت احمدی نژاد و بویژه شخص رئیس جمهور مشهود است. ارتباط صمیمی با مردم، پیگیری مشکلات مردم به طوریکه مردم احساس می کنند احمدی نژاد ازجنس مردم است، ابراز احساسات مردم در سفرهای استانی و امید ونشاط به توانایی احمدی نژاد برای حل مشکلات از مصادیق این مطلب است.  این در شرایطی است که پیش از او تجمل گرایی در میان مدیران به عنوان "کلاس کار" شیوع پیدا کرده بود.


3/11ـ دکتر احمدی‌نژاد از مدیران برخاسته از متن مردم است که با مشکلات آنها عجین است. ایشان برای گذران زندگی و رفع برخی مراحل مانند ازدواج فرزندان از وام استفاده می کند که چندی پیش  یک وام  2 میلیون تومانی گرفته بود که قسط آن عقب افتاده و نتوانسته بود سروقت بپردازد.

3/12 ـ در گذشته وزیران، رییس ... و حتی پایین ترین رده های مدیریتی جهت دریافت حق ماموریتهای کلان برای سفرهای خارجی دست و پا می زدند و هنوز از پرواز نیامده بودند پائین، دلار مأموریتش را می‌گرفتند. و متاسفانه عایدی هم برای کشور نداشت لیکن اکنون نه تنها وی تاکنون ریالی از این جهت دریافت نکرده بلکه عزت و سربلندی را هم برای این مرز و بوم به ارمغان آورده است.

3/13 ـ کارهای بزرگی که در این سه سال ایشان در توجه به مسایل دینی انجام داده، بسیار زیاد است. مساجد و حسینیه‌ها، هیأت و تکایای مذهبی، حوزه‌های علمیه‌، تشکلهای مردمی واقعاً در اثر توجه رییس جمهور، حزب الله و بسیجی احیاء شدند.
 3/14 ـ تحول خواهی و کارآمدی نظام یک هدف اساسی است و برای تحقق آن، نیروهای انقلاب که در این سالها در حاکمیت نبوده‌اند، باید وارد صحنه شوند. اگر می‌خواهیم به معنای واقعی ایران برای ایرانیان باشد و طعم شیرین حکومت دینی و دولت اسلامی به مردم چشانده شود، بدون تردید با ریاست جمهوری دکتر احمدی‌نژاد، این هدف مقدور و میسور است.

3/15 ـ به فرموده مقام معظم رهبری، رئیس جمهور باید با نشاط و دنبال انجام کار مردم باشد، بطور واقعی جلوی فقر و فساد را بگیرد و عدالتخواه باشد و ما می‌گوئیم آقای احمدی‌نژاد کسی است که در این راه گامهای بزرگی برداشته و می‌تواند این آرزو را محقق کند.
3/17 ـ دکتر احمدی‌نژاد از عزم و اراده قاطعی برای مبارزه با مفاسد برخوردار است.
3/18 ـ ریاست جمهوری جایی بوده که برخی از رجال مملکت برای خودشان سهمی داشته‌اند اما دکتر احمدی‌نژاد در تبعیت از مولای متقیان علی (ع) اعلام کرد که اینجا غنیمت نیست که هر کس خود را در آن ذی‌سهم بداند. ریاست جمهوری متعلق به مردم است و ما هم امانت‌دار مردم هستیم. احمدی‌نژاد نماد اصولگرایی، تابلوی برجسته‌ای از خدمت بی منت به جامعه، برای مردم و با مردم بودن و اعتلای نظام جمهوری اسلامی است.
3/19- برخلاف حتی برخی مدعیان اصولگرایی، احمدی‌نژاد هیچ خجالتی در دفاع از ارزشها و آرمانهای امام()، رهبر معظم انقلاب، شهدا و مردم ندارد. او از پایه های اعتقادی مستحکمی نسبت به ارزشهای انقلاب اسلامی، دیدگاه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و تلاش برای بیان و تبیین آنها در داخل و خارج، برخوردار است و همین ویژگی شخصی او باعث شده تا گفتمان اصلی این دولت منطبق بر شعار وگفتمان امام (ره) وانقلاب است.
3/20- وی فردی شجاع باجسارت و پر از اطمینان قلب به انقلاب و رهبری است و از اطمینان نفس بالایی در عرصه اجرایی و برخورد با دشمنان خارجی برخوردار است. روحیه شجاعت و جرأت احمدی‌نژاد برای حل مشکلات و شکستن ساختارها و موانع بوروکراسی فی‌نفسه کار با ارزشی است. جرات در مقابله با فسادی که او ایجاد کرده،  امروز فضای سلامت اداری را در نظام اداری حاکم کرده است.


3/21- احمدی نژاد به دلیل ویژگی های شخصی و پایه های معرفتی خود، در طول 4 سال گذشته، مانع اصلی جلوگیری ازنفوذ غرب‌گرایی در بدنه مدیران و مجموعه انقلاب و ایجاد کننده موج شکستن انحصارهای مدیریتی، نقد نظریه‌های لیبرالی،  گردش نخبگان در بدنه مدیریتی کشور است.

ادامه دارد...

منبع:سایت دولت یار

دسته ها : انتخابات
چهارشنبه بیستم 3 1388 20:41

ادامه از متن قبلی

2/4- فراتر رفتن تولید محصولات کشاورزی از صدمیلیون و 200 هزار تن، تولید 15 میلیون تن گندم، تولید 9/15 میلیون تن محصولات باغی و تولید ده ‏میلیون و 700 هزار تن محصولات دامی از دیگرعملکردهای دولت نهم است که باهمت و تلاش کشاورزان زحمتکش به وقوع پیوسته‏است.

 ضریب خودکفایی محصولات کشاورزی در ابتدای برنامه چهارم توسعه کشور ۸۲ درصد بود. این میزان هم اکنون به بیش از ‪۹۵ درصد افزایش یافته است.

2/5- میزان ظرفیت تولید فولاد از 9 میلیون تن در سال 83 به 15 میلیون تن در سال 1387 رسیده که این رقم مبین رشد 66 درصدی ظرفیت تولید فولاد در دولت نهم است

ظرفیت تولید سیمان که طى 30 سال گذشته 8 برابر شده و از 8 میلیون تن در سال 1357 به 64 میلیون تن افزایش یافته است کشور را از واردات این کالاى اساسى بی‌نیاز کرده و اکنون ایران نیز با غرور به جمع کشورهاى خودکفا در صنعت سیمان رسیده است.

 2/5- در سال‌هاى 1386-1384 با اجراى پروژه‌هاى بهبود وتوسعه پالایشگاهی، مجموع تولید پنج فرآورده اصلى نفتی به ترتیب معادل 2/226 ، 7/230 و 3/229 میلیون لیتر در روز بوده که نسبت به ارقام برنامه سند بخشى به ترتیب به میزان 48/98 ، 8/97 و 3/101 درصد تحقق یافته است.

پیش از انقلاب تنها 5 شهر با جمعیتی حدود 500 هزار نفر گازدار بوده‌اند که در حال حاضر 10.5 میلیون انشعاب با 14 میلیون خانوار تحت پوشش از این نعمت برخوردارند. به عبارت دیگر 660 شهر و 6هزار و 500 روستا در حال حاضر گازدار هستند.

  از سال 1374 تاکنون همواره در زمستان با قطعی گاز در کشور و قطع صادرات به ترکیه مواجه بودیم که در سال 87 این دو مورد به طور کامل منتفی شدند. بر این اساس در سال مذکور ده میلیارد متر مکعب گاز بیش از سال ماقبل آن به شبکه سراسری تزریق شد. در حال حاضر نیز ذخیره سوخت نیروگاه‌ها 1.6 میلیون لیتر نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

   به منظور پاسخگویی به تقاضاى روزافزون مصرف گاز طبیعی غنی، تولید این حامل مهم انرژی، در دوره سه ساله اول برنامه چهارم توسعه، از روند صعودى برخوردار بوده و در سال 1386 نسبت به سال قبل از آن حدود 8/41 میلیون مترمکعب در روز افزایش داشته است.

  با وجود همه فشارها و تحریم‌ها، 5 فاز پارس جنوبی در سال 1387 به بهره بردارى کامل رسید. در حالی که تا سال 1383، تعداد 5 فاز پارس جنوبی به بهره‌برداری رسیده بود، در طول سال 87 و بر خلاف تشدید تحریم‌ها علیه صنعت نفت کشورمان، 5 فاز دیگر این حوزه به بهره‌برداری کامل رسید.

  فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی پاییزسال 87 به بهره‌برداری رسید و 2 فاز 9 و 10 نیز دهه فجر افتتاح ‌شد.
  بهره‌برداری از 5 فاز پارس جنوبی در سال جاری،‌ بر خلاف پیش‌بینی نهادهای غربی و با وجود تشدید فشارها و تحریم‌ها علیه صنعت نفت کشورمان در سال‌های اخیر حاصل شده است.

   انقلاب اسلامی در صنعت پتروشیمی تولیدات 5/4 میلیون تن را که در گذشته بود به 35 میلیون تن رسانده و در بخش تصفیه فرآورده‌ها 800 هزار بشکه را به 1 میلیون و 700 هزار بشکه افزایش داده‌است. با اتمام طرح‌‌های نیمه‌تمام، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به 47 میلیون تن رسید که از ابتدای سال 87 تا کنون، تولید 19 میلیون تن از این ظرفیت محقق شده است.

ارزش محصولات تولید شده پتروشیمی تا کنون 3/8 میلیارد دلار برآورد شده و از این میزان تولیدات 7 میلیون و 400 هزار تن آن به ارزش 5 میلیارد و 890 میلیون دلار، صادرات شده است.

پیش‌بینی می‌شود با بهره‌برداری از چند طرح در دست اجرای صنعت پتروشیمی، تولید این محصولات تا پایان سال به 25 میلیون تن برسد.

ظرفیت نصب شده تولید محصولات پتروشیمی در سال‌ گذشته 32 میلیون تن، تولید بیش از 23‬ میلیون تن و محصول قابل فروش 15 ‬میلیون تن بوده است.

صادرات محصولات پتروشیمی و فروش بین‌مجتمعی نیز به ترتیب بیش از ‪ ۹‬میلیون تن و 6‬ میلیون تن برآورد شده است.

طبق اهداف کمی صنعت پتروشیمی در افق برنامه پنجم توسعه پیش‌بینی شده است که میزان تولید محصولات پتروشیمی به ۲۰ میلیارد دلار در سال برسد، در حالی که هم‌اکنون ایران 25 ‬ درصد محصولات پتروشیمی منطقه خاورمیانه و 93/1 ‬ درصد محصولات پتروشیمی جهان را تولید می‌کند.
دولت نهم توانسته است ظرف مدت 6 ماه صدور و توزیع 10میلیون کارت هوشمند سوخت رااجرایی کند که این اقدام، پیش نیاز اساسی برای سهمیه‏بندی بنزین و کاهش مصرف انرژی در کشور بود.

 در دولت‏های آقای خاتمی و‌ هاشمی رفسنجانی، همواره یکی ازچالش‏های اساسی اقتصاد ایران، افزایش بی‏رویه مصرف انرژی و خصوصاً بنزین بود اما گام‏اساسی در اجرای برنامه‏های 5 ساله و بودجه‏های سنواتی برای کاهش مصرف برداشته نشد وهر سال شاهد افزایش 10 درصدی در مصرف بنزین بودیم. کارت هوشمند این امکان را فراهم‏ کرد که از سال گذشته برای اولین بار شاهد کاهش مصرف بنزین باشیم؛ افتخاری که دولتهای‏گذشته از آن برخوردار نبودند.

2/6- قبل از انقلاب 224 کیلومتر آزاد‌راه در کشور وجود داشت که اکنون به 7 هزار و 556 کیلومتر رسیده است که 40 درصد در دولت نهم انجام شد و راه‌های روستایی آسفالته قبل از پیروزی انقلاب 200 کیلومتر بود و در دوران بعد از انقلاب تا قبل از دولت نهم 49 هزار کیلومتر راه‌ آسفالته روستایی احداث شد و در دولت نهم 72 هزار و 200 کیلومتر راه روستایی به بهر‌برداری رسید. دولت نهم در طول دوران خدمت خود در بخش راههای روستایی بیش از ‪۱۵‬سال گذشته کار کرده است.

  در حال حاضر 6100 کیلومتر شبکه اصلی و با بیش از 2000 کیلومتر شبکه فرعی راه‌آهن در کشور وجود دارد و این در حالی است که با تلاش خدمت‌گذاران نظام جمهوری اسلامی، کار تکمیل 9 هزار کیلومتر دیگر نیز در شبکه ریلی در دست انجام می‌باشد. میزان احداث خطوط راه آهن در کشور طی چهار سال فعالیت دولت نهم نسبت به مدت مشابه دولت هشتم بیش از 80درصد افزایش یافت.

  تعداد کل ناوگان هوایی مسافری، از 24 فروند در سال 57، با 100 مورد افزایش، به یکصد و 24 فروند در سال 87 رسیده است و تعداد کل ناوگان هوایی باری، از یک فروند در سال 57، با 4 مورد افزایش، به 5 فروند در سال 87 رسیده است و تعداد کل صندلی ناوگان هوایی، از 4 هزار و 169 صندلی در سال 57، با 18 هزار و 964 مورد افزایش، به 23 هزار و 133صندلی در سال 87 رسیده است.

2/7- تولید مسکن در دولت نهم به 5/1 میلیون واحد در سال رسیده است. در گذشته سالانه 500 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته می‌شد  .

2/8- در دو سال اول فعالیت دولت احمدی‌نژاد 20 میلیون تلفن واگذار شده است. در ابتدای انقلاب 850 هزار تلفن در کشور وجود داشت. این رقم تا دولت نهم به 25 میلیون تلفن ثابت و همراه رسید و امروز این عدد به 45 میلیون و نیم رسید که بیش از 20 میلیون واگذاری تلفن در 2 سال گذشته انجام شده است.

متوسط زمان انتظار برای دریافت تلفن در سه سال آخر دولت قبل، 12 ماه بود. در دولت نهم این زمان به کمتر از دو هفته رسیده و ظرفیت ارسال پیامک از 2 میلیون در ابتدای دولت نهم هم اکنون به 40 میلیون رسیده است.

2/9- قدرت اسمی نیروگاه‏های کشور در سال 1357 بالغ بر 7 هزار و 24 مگاوات بود که این قدرت در سال 67 به 13 هزار و 681 مگاوات، در سال 73 به 20 هزار و 413 مگاوات، در سال 78 به 25 هزار و 205 مگاوات در سال 83 به 37 هزار و 300 مگاوات و در سال 85 به 45 هزار و 111 مگاوات رسید.

تعداد مشترکین برق نیز از 3 میلیون و 399 هزار مشترک برق در سال 57 با 7/6 برابر رشد در سال 85 به 20 میلیون و 560 هزار مشترک رسید.

  متوسط مصرف مشترکین برق در سال 57 مورد 4 هزار و 162 کیلووات ساعت بود که با 9/1 برابر رشد در سال 85 به 7 هزار و 33 کیلووات ساعت رسید.

  تعداد روستاهای برق‏دار کشور در سال 57 حدود 4 هزار و 367 روستا بود که این تعداد در سال 85 با 48 هزار و 692 روستا افزایش به 53 هزار و 59 روستا رسید.

  در صنعت آب و برق به مرز خودکفایی کامل رسیده‌ایم. در طراحی، احداث و بهره برداری، دیگر از شرکت‌های خارجی استفاده نمی‌کنیم و همه این بخش‌ها به دست کارشناسان داخلی انجام می‌شود. اکنون در مرزی هستیم که صنعت سد سازی و تکنولوژی آن را به خارج از کشور صادر می‌کنیم.

ادامه دارد...

منبع:سایت دولت یار

دسته ها : انتخابات
چهارشنبه بیستم 3 1388 20:41

ادامه از متن قبلی

2/16-  در دوره دولت نهم با ساخت 527 ساختمان آموزشی به ویژه مدارس شبانه روزی (در سطوح مختلف شامل یک هزار و 644 کلاس آموزش روزانه، 12 واحد آموزش شبانه روزی) گامهای مهمی برای افزایش سطح سواد و آگاهی جمعیت روستایی برداشته شده است.
  392 پروژه بهسازی و ساماندهی محیط روستا، برای سهولت زندگی ساکنین روستاها و به وجود آوردن محیطی سالم برای آنها اجرا شده است.

2/17- طی فقط 3سال فعالیت دولت نهم تمامی شاخص‌های توسعه مناطق عشایری ارتقای چشمگیری پیدا کردند. تاکنون برای 91 درصد از جمعیت 218 هزار نفری عشایر کشور راه‌های مواصلاتی و دسترسی‌های محلی احداث شده که 26 درصد آن در طول فعالیت دولت نهم رخ داده است. همچنین برای 47 درصد از عشایر راه با رویه شنی احداث شده که 27 درصد آن در 3سال اخیر بوده و 19 درصد عشایر هم از نعمت راه با رویه آسفالت برخوردار شده‌اند که تقریبا اکثر آن در 3سال اخیر احداث شده است.

2/18- پس از تشکیل صندوق مهر رضا (ع) در سال 84 تعداد 6792 فقره تسهیلات به مبلغ 654/249 میلیون ریال و در سال 85 تعداد 32579 فقره تسهیلات به مبلغ 1،491،485میلیون ریال و در سال 86 تعداد 46835 فقره تسهیلات به مبلغ 2،543،941میلیون ریال جهت ایجاد اشتغال جوانان پرداخت شده است.

 2/19- پس از طرح تعاونی مسکن مهر تا آذر ماه سال 86 تعداد 3350000 نفر جهت استفاده از تسهیلات در این تعاونی ثبت نام کرده اند که تا شهریور ماه 87، 1050000در قالب 4789 تعاونی پس از عقد تفاهم نامه زمین دریافت کرده اند و قرارداد 59464 واحد مسکونی امضا شده است.

2/20- ورزش کشور از ابتدای شکل‌گیری تا شهریور سال 1384، در مجموع دارای تعداد 3762 مکان ورزشی در کشور بوده و از سال 1357 تا 1384 نیز 1755 مکان ورزشی با متوسط سالانه 65 مکان به اتمام رسیده است، این درحالی است که طی دو سال و هشت ماه اول دولت نهم، بالغ بر 2634 پروژه با میانگین سالانة 990 مکان ورزشی به مرحلة بهره برداری رسیده که رشد 15 برابری را نسبت به گذشته نشان می‌دهد.
 
تخت‌های گردشگری  ایجاد شده در طول سه ساله دولت نهم بیش از تخت‌های ایجاد شده تا سال 1356 است.

 2/21- تا سال 1356، 83 هزار و 259 تخت در مراکز اقامتی کشور موجود بوده‌است که این تعداد از سال 1357 تا سال 1356 به 138 هزار و 479 تخت رسیده‌است. اما در طول سه ساله دولت نهم 99 هزار و 795 تخت به ظرفیت مراکز اقامتی کشور افزوده شده است. تعداد اتاق‌های مراکز اقامتی کشور نیز تا سال 1356، 34 هزار و 831 هزار بوده‌است که این رقم تا سال 1386 به 57 هزار و 932 اتاق رسیده است. تعداد اتاق‌های ایجاد شده در مراکز اقامتی کشور در طول فعالیت سه ساله دولت نهم نیز 31 هزار و 316 مورد بوده است.
تعداد اتاق‌های مراکز اقامتی کشور در حال حاضر 66 هزار و 477 اتاق و تعداد تخت‌های مراکز اقامتی کشور 159 هزار و 316 تخت است.

2/22- رشد تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی در سال 1386 با احتساب نفت 9/6 درصد و بدون نفت 6/7 درصد بوده است. میزان تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری در سال 1386 برابر 2623177 میلیارد ریال، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص 683850 میلیارد ریال، هزینه‌های مصرفی بخش خصوصی 1195294 میلیارد ریال و هزینه‌های مصرفی بخش دولتی 296794 میلیارد ریال بوده است.

2/23- نرخ تورم بر اساس عملکرد 12 ماهه منتهی به خردادماه 1387 معادل 7/20 درصد بوده است. طی این سال درآمدهای دولت 70024 میلیارد ریال، پرداخت‌های هزینه‌های (جاری) 5/108087 میلیارد ریال و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای 9/54669 میلیارد ریال و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (عمرانی) بالغ بر 21782 میلیارد ریال و کسری که از عملیاتی و سرمایه‌ای 11112 میلیارد ریال بوده است.

2/24- تراز حساب جاری کشور 695/12 میلیارد ریال، تراز بازرگانی 5/14 میلیارد ریال، صادرات کالا 7/29 میلیارد ریال، واردات کالا (فوب) 2/15 میلیارد دلار و کل بدهی‌های خارجی ایران 2/26 میلیارد دلار بوده است. شاخص میزان صادرات نفت و گاز ایران که در سال 83 برابر 3/36 میلیارد دلار بود در سال‌های 84، 85 و 86 به ترتیب به 8/53 میلیارد دلار، 62 میلیارد دلار و 7/81 میلیارد دلار افزایش یافت.

2/25- ارزش صادرات غیرنفتی کشور نیز از 5/7 میلیارد دلار در سال 83 به 5/10 میلیارد دلار در سال 84 و 14 میلیارد دلار در سال 85 و 6/15 میلیارد دلار در سال 86 افزایش یافت و سال 87از مرز 20 میلیارد دلار فراتر رفته است.

2/26- واردات کالای کشور طی سال‌های 83، 84 85 و 86 به ترتیب 8/43، 3/64، 76 و 4/97 میلیارد دلار بوده است.

2/27- میزان تسهیلات اعطایی بر اساس طرح‌های مصوب طی سال‌های 83، 84، 85 و 86 به ترتیب 2/2، 4/2، 2/2، 5/3 میلیارد دلار بوده است.

2/28- حجم نقدینگی کشور طی سال‌های 83، 84، 85، 86 به ترتیب از رشدی برابر 2/30، 3/34، 4/39 و 7/27 درصد برخوردار بود. این رشد در سه ماهه اول 87 در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد به ترتیب به 25، 8/22، 21 درصد تقلیل یافته است. حجم نقدینگی کشور در پایان سال 1386 معادل 1640293 میلیارد ریال و در خردادماه 1387، 1622933 میلیارد ریال بوده است.

2/29- منابع ورودی حساب ذخیره ارزی که از سال 1379 تشکیل شد از حدود 6 میلیارد دلار در سال‌های 81 و 82 به 5/10 میلیارد دلار در سال 83 و 2/13 میلیارد دلار در سال 84 افزایش یافت. منابع ورودی در سال 85 به 22 میلیارد دلار افزایش یافت.

میزان رشد تولید ناخالص داخلی طی دوره 1375 - 1368 معادل 4 درصد و طی دوره 1383 -1376 معادل 4 درصد بوده است. و سالهای‏84 و 85 به ترتیب 4/5 و 3/5 درصد بوده است‏.

 2/30- میزان رشد سرمایه‏گذاری طی دوره 75-68 معادل 5/5 درصد و طی دوره 83-76 به 7 درصدافزایش یافت. رشد سرمایه‏گذاری در دولت دکتر احمدی‏نژاد افزایش بیشتری پیدا کرد و طی‏سالهای 83 و 84 به ترتیب به 8/5 و 1/8 درصد رسید.

 2/31- میزان صادرات نفت و گاز طی دوره 75-68 معادل سالانه 8/15 میلیارد دلار و طی دوره‏83-76 به متوسط سالانه 7/21 میلیارد دلار رسید. این رقم به 9/61 میلیارد دلار افزایش یافت.

2/32- تولید ناخالص داخلی از 398 هزار و 234 میلیارد ریال در سال 1383 به 477 هزار و 683 میلیارد ریال در سال 1386 رسید که این رقم مبین رشد 20 درصدی تولید ناخالص داخلی طی سه سال اول فعالیت دولت نهم نسبت به عملکرد دولت هشتم است.

  2/33- نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی از شش درصد در سال 1386 به 3/7 درصد در سال 1386 رسید. همچنین نسبت مالیات به هزینه‌های جاری در سال 1386نسبت به سال 1383 به بیش از 9 درصد افزایش یافت. نسبت درآمدهای مالیاتی به کل درآمدهای دولت نیز با پنج درصد رشد از 26 درصد در سال 1383 به 31 درصد در سال 1386 افزایش یافت.

2/34- افزایش طرح‌های عمرانی، به ویژه در مناطق محروم از ویژگی‌های لوایح بودجه دولت نهم بوده است به طوری که سهم اعتبارات عمرانی در بودجه عمومی دولت با سه درصد رشد از 29 درصد در سال 1383 به 32 درصد در سال 1386 رسید.

 2/35- رشد سرمایه‌گذاری خارجی در هر کشور بر اثر بهبود شاخص‌هایی همچون امنیت سرمایه‌گذاری، ثبات در تصمیم‌گیری‌های کلان اقتصادی و ریسک اقتصادی به وجود می‌آید. سرمایه‌گذاری خارجی در سال 1386 نسبت به آخرین سال دولت هشتم یعنی سال 1383 رشد 5/4 برابری داشته و از دو هزار و 702 میلیون دلار به 12 هزار و 89 میلیون دلار رسیده که نشان‌دهنده بهبود شاخص‌های یاد شده است.

 2/36- سرمایه‌گذاری خارجی وارد شده به کشور نیز در سال 1383 در حدود 308 میلیون دلار بوده که این رقم با دو برابر افزایش به 684 میلیون دلار در سال 1386رسیده است.

2/37- از سال 1370 تا 1383 تعداد 272 شرکت واگذار شد در حالی که دولت نهم فقط طی سال‌های 1384 تا هفت ماهه اول سال 1387 توانسته است 325 شرکت را واگذار کند.
 کل میزان واگذاری‌های انجام شده طی سالهای 1370 تا 1383 فقط 2700 میلیارد تومان بوده در حالی که در فاصله 1384 تا هفت ماهه اول 1387 میزان واگذاری‌ها 37 هزار میلیارد تومان بوده است.  از 37 هزار میلیارد تومان سهام واگذار شده طی سالهای 1383 تا هفت ماهه اول سال جاری 8 هزار و 300 میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار شده است.  حجم سهام واگذار شده به بخش سهام عدالت نیز 21 هزار و 600 میلیارد تومان بوده است که با احتساب ارقام واگذار شده کل واگذاریهای سه سال و نیم اخیر به 37 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

واگذاری‌ها از زمان ابلاغ سیاستهای کلی اصل 44 شتاب بیشتری گرفت به نحوی که در سال 1384 حجم واگذاری‌ها به بخش خصوصی 764 میلیارد ریال بود، این در حالی است که این رقم در سال 85 به 3 هزار و 655 میلیارد ریال و در سال 86 به 45 هزار و123 میلیارد ریال و در هفت ماهه اول سال 87 به بیش از 34 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است که نشانگر میزان اثرگذاری ابلاغیه سیاستهای کلی اصل 44 است.

  جمهوری اسلامی با تکیه بر نیروهای‏مؤمن و جوان خود، سیاست مقاومت در برابر تحریم‏ها را در پیش گرفت و کوشش کرد تا با تکیه‏بر توانایی‏های داخلی، از به زانو در آمدن کشور در برابر تحریم‏ها جلوگیری کند. این مقاومت‏دلیرانه باعث شد در هر زمینه‏ای که دشمن به سیاست تحریم روی آورد، ایران اسلامی با تحمل‏برخی سختی‏ها و مشکلات رفته - رفته به خودکفایی و خوداتکایی دست یابد. بنابراین در ارزیابی کارنامه دولت نهم، نمی‌توان از حوزه عملکردهای آن به سادگی گذشت. این دولت زمانی می‌تواند به یک دولت اسلامی و الگو تبدیل شود که ضمن حفظ رویکردها و ارزش‌های اسلامی اش، در حوزه عملکردها هم کارنامه درخشانی از خود برجای گذارد.

ادامه دارد...

منبع:سایت دولت یار

دسته ها : انتخابات
چهارشنبه بیستم 3 1388 20:41
X