عصر دانش
نكات و ترفندهاي Shutdown
 

نکات و ترفندهای Shutdown

 

می خواهیم چند نکته جالب و حرفه ای را در مورد Shutdown به شما آموزش دهیم. پس مقاله را  با مهم دنبال کنیم .


برای استفاده از دستورات زیر شما باید ابتدا از طریق Run و سپس تایپ عبارت CMD و زدن کلید Enter وارد محیط Command Prompt شوید.
در این دستورات پارامترهای مختلفی وجود دارند که در ابتدا آنها را بررسی می کنیم :


[Shutdown [{-l|-s|-r|-a}] [-f] [-m [\\ComputerName]] [-t xx] [-c "message"] [-d [u][p] :xx;yy


بعد از اینکه وارد محیط Command Prompt شدید میتوانید هر یک از دستورات فوق را طبق روش زیر تایپ کرده و بعد با زدن Enter دستورات اجرا میشود.
با دستور زیر میتوانید هر کار مربوط به
Shutdown از Log off user گرفته تا تنظیم ساعت برای خاموش شدن کامپیوتر، خاموش کردن کامپیوتر فرد دیگر و ... را انجام دهید. برای استفاده از این دستور باید نام کامپیوتر را بدانید. اگر قصد خاموش یا Restart کردن کامپیوتر خود را دارید ( از این روش ) و نام آن را نمی دانید می توانید به سادگی در قسمت System که در Control Panel قرار دارد و یا با راست کلیک روی آیکن My Computer و انتخاب گزینه Properties آن را متوجه شوید ( این نام مقابل عبارت Full Computer Name قرار دارد اگر هم خواستید آن را تغییر دهید کافی است روی دکمه Change در همان قسمت کلیک کنید ). بعد از یافتن نام کامپیوتر میتوانید از دستور زیر استفاده کنید :
Shutdown -r -m \\ComputerName -t 300


توجه داشته باشید که در این دستور به جای ComputerName نام کامپیوتر شما درج می شود و علامت \\ باید باقی بماند. در این دستور "r" به معنی Restart است. شما می توانید به جای آن از "l" به معنی Log Off و یا "s" به معنی Shutdown استفاده کنید. عدد 300 بعد از "t" به معنای آن است که عمل Restart یا ... بعد از 300 ثانیه در سیستم شما انجام شود.


شما می توانید با اضافه کردن پارامتر "c" به دستور بالا در هنگام عملی که می خواهید انجام شود یک پیغام نیز که شما متن آن را می نویسید به نمایش درآید. برای این کار می توانید به صورت زیر عمل کنید :


"Shutdown -r -m \\ComputerName -t 300 -c "GOODBYE
حالا اگر به هر دلیلی مجبور شدید که عمل
Restart یا Shutdown یا ... را لغو کنید می توانید با تایپ دستور زیر کل مراحل را متوقف کنید ( قبل از پایان زمان داده شده ) :
Shutdown -a


و در نهایت شما می توانید با تایپ دستور Shutdown -i یک صفحه گرافیکی را باز کنید که تمامی این گزینه ها در آن موجود می باشند.


نکته باقی مانده دیگر این است که شما می توانید با اضافه کردن پارامتر f- قبل از m- کاری کنید که تمام برنامه های در حال اجرا در لحظه اجرای دستور بدون اعلام پیغام هشدار بسته شوند. در ضمن اگر در این دستورات ( به جز حالت انتخاب Log Off )  پارامتر m- و نام کامپیوتر را حذف کنید سیستم کامپیوتر شما را برای اجرای دستور در نظر میگیرد و آن را اجرا می کند.


موفق باشید.

1387/5/3 9:27
(0) نظر
برچسب ها :
X