عصر دانش
ماجراي کوهنورد.

 

داستان در مورد یک کوهنورد است که می خواست از بلندترین کوه ها بالا برود او

 

 پس از سالها آماده سازی ماجراجویی خود را آغاز کرد شب بلندی های کوه را تماما در بر گرفت و مرد هیچ چیز را نمی دید همه چیز سیاه بود همان طور که از کوه بالا

 

 میرفت چند قدم مانده به قله کوه پایش لیز خورد ودر حالی که به سرعت سقوط می کرد . از کوه پرت شد . در حال سقوط فقط لکه های سیاهی را در مقابل چشمانش

 

  می دید. اکنون فکر می کرد مرگ چه قدر به او نزدیک است نا گهان احساس کرد که طناب به دور کمرش محکم شد. بدنش میان آسمان و زمین معلق بود وفقط طناب او را نگه داشته بود ودر این لحظه سکوت برایش چاره ای نماند جز آنکه فریاد بکشد خدایا کمکم کن نا گهان صدای پر طنینی که از آسمان شنیده می شد جواب داد: از من چه می خواهی؟ ای خدا نجاتم بده! واقعا باور داری که من می توانم تو را نجات دهم؟ البته که باور دارم اگر باور داری طنابی را که به کمرت بسته است پاره کن یک لحظه سکوت... و مرد تصمیم گرفت با تمام نیرو به طناب بچسبد. گروه نجات می گویند که روز بعد یک کوهنورد یخ زده را مرده پیدا کردند بدنش از یک طناب آویزان بودو با دست هایش محکم طناب را گرفته بود.... و او فقط یک متر از زمین فاصله داشت....

 

 

1387/12/7 15:39
(2) نظر
برچسب ها :
انواع خطوط مخابراتی

PSTN: منظور از آن شبکه مخابراتی عمومی می باشد. (Public Switched Telephone Network)

خطوط آنالوگ معمولی منظور از این خطوط همان خطوط تلفنی معمولی می باشد. نرخ انتقال Data توسط این خطوط حداکثر 33.6 Kb/s می باشد. استفاده از این خطوط برای اتصال به اینترنت در کشورمان بسیار رایج می باشد.

T1 نام خطوط مخابراتی مخصوصی است که در آمریکا و کانادا ارائه می شود. بر روی هر خط T1 تعداد 24 خط تلفن معمولی شبیه سازی می شود. هر خط T1 می تواند حامل 1.5 MB/s پهنای باند باشد.

E1 نام خطوط مخابراتی مخصوصی است که در اروپا و همچنین ایران ارائه می شود. بر روی هر خط E1 تعداد 30 خط تلفن معمولی شبیه سازی می شود. هر خط E1 می تواند حامل  2 MB/s پهنای باند باشد. خطوط E1 نمی توانند همزمان هم Dialin باشند و هم Dialout .
در حال حاضر برخی از شرکتها و سازمانهای خصوصی در ایران از E1 برای ارتباط تلفنی خود استفاده می کنند که مشخصه این سیستم 8 رقمی بودن شماره های این سازمانهاست.

 ISDN اساس طراحی تکنولوژی ISDN به اواسط دهه 80 میلادی باز میگردد که بر اساس یک شبکه کاملا دیجیتال پی ریزی شده است .در حقیقت تلاشی برای جایگزینی سیستم تلفنی آنالوگ با دیجیتال بود که علاوه بر داده های صوتی ، داده های دیجیتال را به خوبی پشتیبانی کند. به این معنی که انتقال صوت در این نوع شبکه ها به صورت دیجیتال می باشد . در این سیستم صوت ابتدا به داده ها ی دیجیتال تبدیل شده و سپس انتقال می یابد .
ISDN
به دو شاخه اصلی تقسیم می شود . N-ISDN و B-ISDN . B-Isdn بر تکنولوژی ATM استوار است که شبکه ای با پهنای باند بالا برای انتقال داده می باشد که اکثر BACKBONE های جهان از این نوع شبکه برای انتقال داده استفاده می کنند ( از جمله شبکه دیتا ایران ( .

نوع دیگر B-ISDN یا ISDN با پهنای باند پایین است که برای استفاده های شخصی طراحی شده است . در N-ISDN دو استاندارد مهم وجود دارد. BRI و PRI . نوع PRI برای ارتباط مراکز تلفن خصوصی (PBX ) ها با مراکز تلفن محلی طراحی شده است . E1 یکی از زیر مجموعه های PRI است که امروزه استفاده زیادی دارد . E1 شامل سی کانال حامل (B-Channel ) و یک کانال برای سیگنالینگ ( D-Channel) میباشد که هر کدام 64Kbps پهنای باند دارند .
بعد از سال 94 میلادی و با توجه به گسترش ایتنرنت ، از PRI ISDN ها برای ارتباط ISP ها با شبکه PSTN استفاده شد که باعث بالا رفتن تقاضا برای این سرویس شد. همچنانکه در ایران نیز ISP هایی که خدمات خود را با خطوط E1 ارایه می کنند روز به روز در حال گسترش است .
نوع دیگر ISDN، BRIاست( نوعی که در کیش از آن استفاده شده ) که برای کاربران نهایی طراحی شده است. این استاندارد دو کانال حامل 64Kbps و یک کانال برای سیگنالینگ با پهنای باند 16kbps را در اختیار مشترک قرار می دهد .این پهنای باند در اواسط دهه 80 میلادی که اینترنت کاربران مخصوصی داشت و سرویسهای امروزی همچون HTTP ، MultiMedia ، Voip و .... به وجود نیامده بود ، مورد نیاز نبود همچنین برای مشترکین عادی تلفن نیز وجود یک ارتباط کاملا دیجیتال چندان تفاوتی با سیستمهای آنالوگ فعلی نداشت و به همین جهت صرف هزینه های اضافی برای این سرویس از سوی کاربران بی دلیل بود و به همین جهت این تکنولوژی استقبال چندانی نشد . تنها در اوایل دهه 90 بود که برای مدت کوتاهی مشترکین ISDN افزایش یافتند . پس از سال 95 نیز با وجود تکنولوژیهایی با سرعتهای بسیار بالاتر مانند ADSL که سرعتی حدود8Mb/s برای دریافت و 640Kb/s را برای دریافت با هزینه کمتر از ISDN در اختیار مشترکین قرار میدهد ، انتخاب ISDN از سوی کاربران عاقلانه نبود.
در حقیقت می توان گفت کهISDN BRI تکنولوژی بود که در زمانی به وجود آمد که نیازی به آن نبود و زمانی که به آن نیاز احساس می شد ، با تکنولوژیهای جدید تری که سرعت بالاتر و قیمت بیشتر داشتند جایگزین شده بود .
Leased Line
یا Digital Subscriber Line یا DSL : خطی است که بصورت نقطه به نقطه دو محل را به یکدیگر متصل می کند که از آن برای تبادل Data استفاده می شود. این خط دارای سرعت بالایی برای انتقال Data است. نکته قابل توجه این که در دو سر خط Leased باید مودمهای مخصوصی قرار داد.

خط Asynchronous Digital Subscriber Line یا ADSL : همانند خطوط DSL بوده با این تفاوت که سرعت انتقال اطلاعات آن بیشتر است.

Wireless یک روش بی سیم برای تبادل اطلاعات است. در این روش از آنتنهای فرستنده و گیرنده در مبدأ و مقصد استفاده می شود. این آنتنها باید رو در روی هم باشند. برد مفید این آنتنها بین 2 تا 5 کیلومتر بوده و در صورت استفاده از تقویت کننده تا 20 کیلومتر هم قابل افزایش است. از نظر سرعت انتقال Data این روش مطلوب بوده اما بدلیل ارتباط مستقیم با اوضاع جوی و آب و هوایی از ضریب اطمینان بالایی برخوردار نیست.

Leased Modem به مودم هایی گفته می شود که در دو طرف خط Leased قرار می گیرند. از جمله این مودم ها می توان به Patton , Paradyne , WAF , PairGain , Watson اشاره کرد.

از میان انواع مودم های Leased مدل Patton در کشورمان رایج تر بوده و دارای مدلهای زیر است:
1092A (Upto 128Kb/s) , 1088C ( Upto 2Mb/s)
و 1088i (Upto 2Mb/s)
مدل 1088i مودم/ روتر بوده و برای کار Bridge بیشتر استفاده می شود.

ChannelBank دستگاهی است که از آن برای تبدیل خطوط E1 به خطوط تلفن معمولی و بالعکس استفاده می شود.

 
1387/12/7 15:34
(2) نظر
برچسب ها :
حما’ مسنون‘ سر خضوع

 دیدمش در اوج سرگردانی، خسته و درمانده و نا امید. گفتمش:

«در این برهوت تنهایی چه می کنی و به کجا می گریزی؟»

سر از جیب اندوه بیرون آورد، تیر نگاهش را در کویر دنیا رها کرد؛ تا بی نهایت. گفتم: «چرا غمگینی، به کجا می گریزی؟»

 گفت: «مرا که می شناسی. انسانم از عدم آمده ام و در غوغای وجود رها شده ام.»

گفتم: «انسانی و چنین غمزده؟» گفت: می دانی، از روزی که به عالم وجود گام نهاده ام؛ به بهانه گریز از تنهایی در پی یک آشنا، پهنه هستی را گردیده ام. خواستم با آسمان و زمین دوست گردم، نپذیرفتند مرا. دریا را التماس کردم. با ستارگان، گلها، درختان، سنگ و کوه، کویر و دشت، جویبارها و چشمه ها؛ همه و همه را به دوستی التماس کردم تا از تنهایی در دنیا بگریزم. لیکن هیچ کدام مرا لایق دوستی خویش ندانستند. همه راندند مرا. چرا که کیان و خلقتم را می دانستند و می شناختند. تو می شناسی مرا؟

مرا از «حماء مسنون»1 ساختند و پرداختند: «لجن بدبو و متعفن» این است که هیچ موجودی حاضر به دوستی با من نشد. من ناچیزم، پستم، خرد و حقیرم. نمی دانم، پس فلسفه آمدنم چه بود؟ تنهایی و غربت؟

 نا امیدی و درماندگی؟گفتم: «خلقتت را می شناسم. آری تو را از «حماء مسنون» آفریدند، لیکن حماء مسنون، سر خضوع و افتادگی توست. راز اصلی وجودت در «نفخت فیه من روحی» است. تو انسانی مغاک و حضیض خاک قرار گاه تو نیست. چون خدای، گلت را ساخت تو را با دم ربانی اش حیات بخشید. گل بودی، بی جان. خدا از روح خود در تو دمید تا که برخاستی. نبودی و از بود او ممکن شدی و اینکه هیچ موجودی در عالم وجود، با تو دوستی نکرد نه بدان دلیل است که تو لایق نبودی بلکه هیچ آفریده ای توان دوستی با تو را نداشت. لایق تو نبود. لیاقت تو خداست، نه آسمان و زمین و آب و دریا و خاک. تو از آنِ خدایی و خداوند، آنِ‌ تو
گفت: «پس چرا تنهایی را برایم برگزید؟» گفتم: «گمانم این است خدا آن گاه که از آفرینش موجودات دست بداشت به آفرینش موجودی دست زد که راز گویای او باشد و هم سخنش. تو را ساخت، برای خودش. خواست همنشین شوی و همنشینت باشد.» می گفت: «من کنز مخفی وجود بودم دوست داشتم شناخته شوم.» با عنصری خدایی به نام «انسان» موجودی از روح خودش. و چه کسی جز روح الهی می توانست او را کشف کند و بنمایاند؟
تو را آفرید به خاطر خود. به خاطر اینکه خدا، همدل و همراز می خواست و تو مپنداری که این نیاز خداست که همراز جستن عین ناز است نه نیاز. اینکه می بینی جمالش را هنگامی به تو می نمایاند که از تمام دلبستگی ها و تعلقات رها گردی و تنهای تنها، به خاطر این است که او تنهایی اش، برترین خصلت وحدانیش، را به تو ارزانی داشت، تا در اوج نیاز با او همراز شوی و وحدانیت او را نیک بشناسی و به اوج قرب برسی.
خدا روح الهی به تو بخشید و عقل و دل را نیز در کالبد وجودت به ودیعت نهاد تا با عقل او را بشناسی، با دل، دلداده اش گردی و با روح به سویش پربگشایی.
و دل، دلت را به «اکسیر عشق» زنده ساخت تا فقط او را دوست بداری و از سوز این اکسیر او را فریاد کنی. باید با اکسیر 
 عشق سوزانده شوی؛ شعله ور گردی تا توان تماشای آفتاب دل آرای جمالش را بیابی.
«
حماء مسنون» سر خضوع و افتادگی توست؛ فراموش مکن. لیکن راز اصلی وجودت در «نفخت فیه من روحی» است. تویی که باید فاصله «لجن متعفن» تا «خدا» را بپیمایی. باید روحت را به قابلیت اوج و عروج بیارایی و تا‌ آنجا رسی که جبریل امین را اجازت ورود نبود.
و نمی دانم چگونه این انسان، شرف خلقت، دلش می آید روحی را که از دم معبود رونق حیات یافته و به آتش عشق گداخته، در این رهگذر دنیا بی تفاوت باشد و عمر را در غفلت از روح و دل و جان به سر برد و روی به خزان نهد؟ اندوه بارتر اینکه، دل به غیر بسپارد؟
نمی دانم چگونه می پذیرد روح را سرگرم دنیا کند و مگر نه این است که هر اندازه دنیا سرگرمش کند، دل خدایی اش سرد می گردد و فروغ عشقش به خاموشی می گراید. نمی دانم. لیکن همین اندازه فهمیده ام، لحظاتی هست که دل، تنگ خدا و روح بی قرار او می شود و جان در فراقش می گدازد آن هنگام است که باید «دل و جان و روح» را به حال خود گذاشت تا در فروغ معنویت و جلوه های جمال حق سیر کنند شاید کمی آرام گیرند.
  
پی نوشت :
 
1.  
سوره حجر، آیه26. 

1387/7/8 18:11
(5) نظر
برچسب ها :
آرزويي كه برآورده نشد
آرزویی که برآورده نشد 

مردی از دوست خود پرسید: «آیا تا کنون که شصت سال از عمرت می گذرد، به یکی از آرزوهای خودت رسیده ای؟»

گفت: «آری فقط به یکی از آرزوهایم رسیده ام. یک روز وقتی پدرم موهای سرم را می کشید تا مرا تنبیه کند، آرزو کردم که کاش مو در سر نداشتم، و امروز خدا را شکر می کنم که به این آرزویم رسیده ام.»

همت نادر شاه

روزی نادرشاه با سید هاشم خار کن از عرفای نجف ,ملاقات کرد.نادر شاه به سید هاشم رو کرد و گفت:شما واقعا همت کرده اید که از دنیا گذشته اید.

سید هاشم با سادگی تمام گفت:بر عکس ,همت را شما کرده اید که از آخرت گذشته اید.

1387/6/12 19:19
(0) نظر
برچسب ها :
انتقال اطلاعات از يك هارد به هارد ديگر

انتقال اطلاعات از یک هارد به هارد دیگر

 

تاکنون به احتمال زیاد برایتان پیش آمده که بخواهید اطلاعات روی یک هارد را به هارد دیگری منتقل کنید
 
برای نخستین بار شما برای این کار از یک سی دی استفاده خواهید کرد. اما راه بهتری نیز هست و آن انتقال اطلاعات از هارد خود به هارد دیگر توسط کابل مربوطه است

برای این کار باید ابتدا برق سیستم رابکشید سپس پشت کیس را باز کنید. کابلی که به پشت سی دی رام متصل می شود جدا نمایید و بطور صحیح آن را به پشت هارد دیگر وصل کنید و یک کابل دیگر هم که برای برق هارد است از سی دی رام جدا کرده و به پشت هارد وصل کنید. حال برق سیستم را وصل کنید و سیستم را روشن نمایید. بعد از نصب هارد دیسک جدید، بهmy computer    بروید شما هنگام بازدید، شاهد درایوهای هارد دیسک جدید خواهید بود. در غیر این صورت بار دیگر سیسم را راه اندازی کنید

 
اگر می خواهید انتخاب کنید که سیستم با کدامیک از هاردها شروع به کار نماید، Jamper   پشت هارد که نمی خواهید کامپیوتر با آن راه اندازی شود جدا نمایید. به یاد داشته باشید که پس از پایان کار،  Jamper  را به جای اولش بازگردانید و بدین صورت شما به راحتی توانسته اید اطلاعاتتان را به هاردی دیگر منتقل کنید. این راه در عین درستی دارای یک عیب اساسی است و آن اینکه ممکن است هارد دوم دارای ویروس باشد پس برای پیشگیری از این مشکل ، سیستم خود را به یک آنتی ویروس به روز مسلح کنید.

1387/6/12 19:17
(0) نظر
برچسب ها :
بخوانيد تا كامپيوترتان نسوزد

بخوانید تا کامپیوترتان نسوزد  

هنگامی که قصد دارید یک سیستم رایانه ای را نصب وراه اندازی کنید به احتمال فراوان محافظ الکترونیکی از اجزایی است که خواهید خرید. کاربرد ثانویه محافظ

 الکتریکی برای انشعاب است ،یعنی می توان چندین دستگاه را از طریق یک پریز به برق متصل کرد بدون آنکه با کمبود جریان مواجه شویم وخطری

 دستگاهها را تهدید کند،ولی کاربرد دیگر محافظ الکترونیکی که اهمیت فراوانی نیز داردمحافظت از اجزا وقطعات الکترونیکی درون کامپیوتر شماست. این محافظت در مقابل نوسانهای الکتریکی انجام می گیرد بنابراین ابتدا تعریف کامل تری از نوسان را ارائه می کنیم . نوسان ولتاژ یا ولتاژ ناپایداروبه عبارتی power surge به افزایش ویا کاهش ولتاژخارج از محدوده استاندارد وقراردادی اطلاق می شود. در سیم کشی های خانگی واداری در ایران ولتاژاستاندارد220ولت است.

به گزارش iritn اگر سطح ولتاژ از 220ولت تجاوز کند ویا مقدار زیادی کمتر از آن باشد آنگاه محافظ الکتریکی یا  protector surge از نابود شدن رایانه تان جلوگیری می کند. برای فهم بهتر مسأله مفید است تا ولتاژ را بهتر بشناسد.ولتاژ مقیاسی برای اندازه گیری انرژی پتانسیل الکتریکی محسوب می شود .جریان الکتریسته از نقطه ای به نقطه ای دیگر جریان می یابد زیرا انرژی پتانسیل دو نقطه تفاوت دارند.

 می توانید این مسأله را مشابه جریان آب در نظر بگیرید که از جایی با  فشار وسطح بیشتر به محلی با فشار وسطح کمتر

 حرکت می کند. در واقع می توان ولتاژ را فشار الکترونیکی نیز نامید . افزایش

ولتاژ را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

 

 surge -1 هنگامی که افزایش ولتاژ حداقل 3ثانیه طول بکشد. 

 spike
-2 هنگامی که تنها یک یا دونانو ثانیه طول بشکد
.

در هردو حالت اگر افزایش ولتاژ قابل توجه باشد می تواند باعث بروز

 خسارات زیادی در دستگاه الکترونیکی شود. همانطور که اگر فشار آب پشت سد خارج از

  محدوده افزایش یابد سد می شکند. برای سیم حامل جریان برق هم چنین 

 اتفاقی می افتد وسیم از بین می رود. حتی اگر افزایش ولتاژ بلافاصله قطعه را

نابود کند درطول زمان آن را از بین خواهد برد.یک محافظ الکتریکی استاندارد جریان الکتریکی ورودی از پریز را به خروجی ها 

  ازطریق اجزای مختلفی هدایت می کند ودر صورت وجود جریان اضافی آن را از

 طریق سیم زمین خارج می کند. در متداول ترین نوع این محافظ قطعه ای به نام

 Dxide Varisto r.Metal ولتاژ اضافی را Divert می کند. عملکرد این Mov چندان

پیچیده نیست ولی با توجه به تخصصی بودن آن از عنوان روش عمل آن صرف

 نظر می کنیم

1387/6/12 19:7
(0) نظر
برچسب ها :
X