شبکه پایگاه های قرآنی
Quran.tebyan.net
  • تعداد بازديد :
  • 5261
  • چهارشنبه 1392/6/20
  • تاريخ :

مادر، در آغوشم بگیر!

(روند شكل‌گیری جنین از زبان قرآن و تطبیق آن با مجازات سقط جنین)


در این مقاله، رفته ایم سراغ زیست شناسی قرآنی. تمامی مراحل رشد جنین از زمانی که اسپرم است تا زمانی که تبدیل به یک جنین کامل می شود. در این چند سطر مستندسازی قرآنی شده؛ ضمن اینکه با تطبیق قانون مجازات اسلامی با مراحل رشد جنین، مجازات سقط جنین در هر مرحله هم شرح داده شده است.


 

9 ماه در 3 آیه.

سال ها قبل از آن که «آنتونی فن لیوونهوک» دانشمند معروف هلندی و همکارش در سال 1677 میلادی برای اولین بار اسپرم را زیر میکروسکوپ ببینند و به یافته هایی درباره چگونگی تولیدمثل آدم ها برسند، خداوند در قرآن کریم در سه آیه از سوره مۆمنون همه مراحل تبدیل نطفه به انسان کامل را به بهترین زبان ممکن شرح داده بود؛ اتفاقی که الان دیگر دانش پزشکی هم به آن دست یافته تا اعجاز علمی قرآن بیش از پیش ثابت شود. آیه های 12 تا 14 سوره مۆمنون را شاید بتوان یک کلاس آموزشی فشرده برای شناخت مراحل رشد جنین دانست. با استفاده از این آیات و تلفیق آن با یافته های دانشمندان و متخصصان می شود یک نمای کلی از رشد انسان را به صورت گذرا مرور کرد.

آیه های 12 تا 14 سوره مۆمنون را شاید بتوان یک کلاس آموزشی فشرده برای شناخت مراحل رشد جنین دانست.

در این مقاله، رفته ایم سراغ زیست شناسی قرآنی. تمامی مراحل رشد جنین از زمانی که اسپرم است تا زمانی که تبدیل به یک جنین کامل می شود. در این چند سطر مستندسازی قرآنی شده؛ ضمن اینکه با تطبیق قانون مجازات اسلامی با مراحل رشد جنین، مجازات سقط جنین در هر مرحله هم شرح داده شده است.

 

مرحله اول: از خاک

«وَ لَقَد خَلقنَا الاِنسانَ مِن سُلالَه من طین، ما آفرینش هر انسانی را با گرفتن چکیده ای از چکیده های خاک آغاز می کنیم»1

جنین

این اولین مرحله از تولید مثل است؛ یعنی انتقال نطفه به رحم مادر.

«ثُمَّ جَعَلنَاهُ نُطفَهً فِی قَرارٍ مَکینٍ، بعد آن را یک چکه می کنیم و در جای مناسبی قرار می دهیم». 2

وقتی این چکه وارد رحم می شود، دنبال جای مناسبی می گردد و جای مناسب خود را پیدا می کند. یعنی این طور نیست که هر جای رحم که قرار بگیرد موفق به رشد شود بلکه در صورت قرار نگرفتن در جای مناسب تلف می شود. این مرحله حدود دو هفته طول می کشد و اولین نشانه های بارداری در مادر ظاهر می شود.

 

هفته دوم حاملگی

مجازات سقط

2 درصد دیه کامل

 

مرحله دوم: این لخته خون!

جنین

«ثُمَّ خَلَقنَا النُّطفَهَ عَلَقَهً، سپس از نطفه، لخته خونی آفریدیم.» 3

تبدیل نطفه به لخته خون آویخته شده. مرحله دوم بارداری تشکیل «علقه» است. علقه در لغت به معنای آویزان شده است. لخته خون که در رحم مادر قرار دارد، خود را به دیواره رحم آویزان می کند تا از خون داخل رحم تغذیه کرده و رشد کند. جنین در این مرحله، از نظر شکل شباهت به زالو داشته و مانند زالو رفتار می کند و خون می مکد و خونش را از جفت مادر خود تأمین می کند

 

هفته دوم تا چهارم حاملگی

مجازات سقط

4 درصد دیه کامل

 

مرحله سوم:مثل گوشت جویده شده

جنین

«فَخَلَقنَا العَلَقَه مُضغَه، آنگاه لخته خون را پاره گوشتی ساختیم».

تبدیل لخته خون آویخته شده به تکه گوشت جویده شده.

حالا نوبت آن است که «علقه» (چیزی که پیش از این خود را به جدار رحم آویخته) این شکلی شود. این تصویر یک جنین سه هفته ای است. الان اندازه جنین حدود 2 میلیمتر شده؛ درست مثل تشبیه قرآن: یک تکه گوشت جویده شده لای دندان.

 

هفته چهارم تا هشتم حاملگی

مجازات سقط

6 درصد دیه کامل

 

مرحله چهارم: و حالا استخوان

جنین

«فَخَلقَنا المُضغَهَ عظَاماً، و پاره گوشت را به صورت استخوان هایی درآوردیم.»

گوشت جویده شده کم کم چیزی شبیه استخوان را در خود می بیند؛ استخوان هایی که درواقع ستون فقرات جنین است. اولین نشانه عینی وجود یک نوازد انسان در رحم مادر است که روی عکس های سونوگرافی به خوبی دیده می شود و همیشه روی آن علامت می گذارند و اندازه اش را می گیرند. طول جنین در ابتدای هفته هشتم حدود 1/6 سانتیمتر ( تقریباً اندازه یک لوبیا قرمز) است. کم کم مرحله موسوم به دوره جنینی آغاز می شود و در این مرحله، بافت ها و اندام های بدن او به سرعت رشد کرده و کامل می شوند. اکنون اندام های حیاتی او شامل کبد، کلیه، روده ها، مغز و ریه ها در محل خود قرار داشته و در حال آغاز کردن فعالیت خود هستند.

 

هفته هشتم تا دوازدهم حاملگی

مجازات سقط

8 درصد دیه کامل

 

مرحله پنجم: نفس بکش!

جنین

«کَسَونَا العِظام لَحماً، و استخوان ها را با گوشت پوشاندیم.»

حالا دیگر مدتی می شود که یک شیار گوشتی روی کمر درست شده و ستون فقرات کاملاً از گوشت پوشانده شده است. جنین کم کم سر و شکل می گیرد و سرعت رشدش بیشتر می شود. اندام ها کم کم شکل می گیرند و کامل می شوند. جنین می تواند نفس بکشد و با اینکه چشمانش هنوز بسته است، نور را احساس کند. در ابتدای هفته دوازدهم حاملگی، جنین حدود 5 سانتیمتر شده؛ یعنی تقریباً اندازه یک لیمو ترش رسیده که وزنش هم حدود 15 گرم است. در پایان این هفته جنین با طولی به اندازه 11 سانتیمتر و وزنی حدود 110 گرم به اندازه یک گلابی بزرگ شده است.

 

هفته دوازدهم تا شانزدهم حاملگی

مجازات سقط

10 درصد دیه کامل

 

مرحله ششم: آفرینشی دیگر

«ثُمَّ اَنشَانَاه خَلقاً آخرَ، سپس آن را آفرینش تازه ای دادیم.»

از این به بعد با دمیده شدن روح در بدن جنین مرحله تازه ای از نظر قرآن آغاز می شود و یک آفرینش جدید شکل می گیرد. جنین حالا دیگر در انتهای هفته شانزدهم حدود 12/7 سانتیمتر قد و حدود 155 گرم وزن دارد؛ تقریباً به اندازه یک پیاز بزرگ. او می تواند مفصل های خود را تکان دهد و اسکلتش که تاکنون به صورت غضروف نرم بوده، آرام آرام به استخوان تبدیل می شود. حس شنوایی او کم کم رشد می کند. و بند نافش که شاهراه حیات وی برای اتصال به جفت است، هر روز محکم تر و ضخیم تر می شود و هرچه می گذرد، قیافه اش کامل تر می شود، تا هفته چهلم و پایان حاملگی که از رحم مادر خارج شده و به دنیا می آید.

 

هفته شانزدهم تا پایان دوره حاملگی

مجازات سقط

دختر: نصف دیه کامل

پسر: دیه کامل

جنسیت نامعلوم: 75 درصد دیه کامل

 

برگرفته از مجله همشهری

شبكه تخصصی قرآن تبیان

 


١. (سوره مۆمنون، آیه 12)

2. (سوره مۆمنون، آیه 13)

3. (سوره مۆمنون، آیه 14)

 

 

UserName