• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 38736
تعداد نظرات : 5244
زمان آخرین مطلب : 2588روز قبل

چگونه فرزند منظمی تربیت کنیم؟

كودك باید در حرف‌زدن، كار كردن، خوابیدن، غذا خوردن، لباس پوشیدن، رفت‌وآمد و حفظ وسایل خود نظم و انضباط را رعایت كند.
روزنامه شهروند: بعضى انضباط را مجموعه‌اى از قواعد رفتار، بعضى آن را عادات و تربیت انسان‌ها و برخى هم آن را فرمانبردارى مى‌نامند، گرچه تمام این تعریف‌ها به واقعیت نزدیك هستند، ولى هریك از ما به مفهوم دقیق‌ترى از انضباط نیاز داریم.

انضباط درواقع، نوعى فرآیند حیاتى براى فرد و جامعه است. به این معنا كه زندگى فردى و اجتماعى محروم از انضباط، هرگز زندگى سالم و موفقى نخواهد بود. بر همین اساس، كودكان باید نظم را یك اصل مهم و منطقى بدانند.

چگونه فرزند منظمی تربیت کنیم؟

كودك باید در حرف‌زدن، كار كردن، خوابیدن، غذا خوردن، لباس پوشیدن، رفت‌وآمد و حفظ وسایل خود نظم و انضباط را رعایت كند. اما چطور می‌توان کودکی یک‌ساله را از رفتن به‌سمت تلویزیون باز داشت؟ چطور با کج‌خلقی کودک در سنین پیش از مدرسه باید کنار آمد؟ چطور فرزند نوجوانمان را واداریم به قوانین احترام بگذارد؟

پایه اصلی و اساسی نظم و انضباط در زندگی فرزندان، رفتار والدین است. اگر والدین خود عامل نظم نباشند،‌ تنبیه یا توصیه مكرر به نظم برای ایجاد نظم و رفع بی‌نظمی كودكان سودی نخواهد داشت.

اینان بخش زیادی از آموخته‌های خود را از طریق مشاهده نزدیكانشان و بالاخص پدر و مادر فرامی‌گیرند، بنابراین مداومت به رفتارهای مثبت و وجود نظم در رفتار والدین، بهترین وسیله آموزش كودك است.

کودک در هر سنی باشد، هنگامی که مسأله انضباط مطرح می‌شود، توجه به این نكته ضروری است که پدر و مادر با توافق یکدیگر شیوه یکسانی را تعیین کنند و در اعمال این شیوه تداوم داشته باشند. اگر والدین در اعمال قواعدی که برای کودک تعیین می‌کنند و پیامدهای ناشی از عدم رعایت آنها ثابت‌قدم باشند، کودک هم این قواعد را می‌پذیرد.

نوزادان و نوپایان به‌طور طبیعی کنجکاو هستند. بنابراین شیوه عاقلانه این است که چیزهای خطرناکی که آنها را وسوسه می‌کند، از جلوی چشم شان دور کنیم و به خواستشان برای دست‌زدن به این چیز‌ها پاسخ رد بدهیم. بنابراین باید تلویزیون، ویدیو، استریو، جواهرات و به‌خصوص مواد پاک‌کننده و دارو‌ها را از دسترس آنها دور کنیم.

هنگامی که نوزادی روی زمین می‌خزد یا نوپایی که تازه به‌راه افتاده است، برای بازی‌کردن به‌سمت چیزهای خطرناک می‌رود، با آرامش به او «نه» بگویید؛ کودک را از کنار این اشیاء دور کنید یا حواس او را به انجام فعالیتی مطلوب پرت کنید.

چگونه فرزند منظمی تربیت کنیم؟

در کودکان نوپا می‌توانید از روش تنها گذاشتن به‌عنوان یک روش تنبیهی استفاده کنید. برای مثال، به کودکی که لگد می‌اندازد، گاز می‌گیرد یا غذایش را پرت می‌کند، باید بگویید رفتارش غیرقابل‌قبول است و او را به محلی مخصوص برای تنها گذاشتن ببرید، مثلا روی صندلی آشپزخانه او را برای یک یا دو دقیقه به‌حال خود راه کنید (تنها گذاشتن کودک نوپا بیشتر از این مدت بی‌اثر است.)

نکته مهم این است که از هر نوع تنبیه جسمی کودک در هر سنی خودداری کنید، به‌خصوص نوزادان و نوپایان نمی‌توانند رابطه‌ای میان رفتارشان و تنبیه جسمی برقرار کنند. آنها تنها درد تنبیه جسمی را احساس خواهند کرد.

هنگامی که کودک شما بزرگتر می‌شود و می‌تواند ارتباط میان اعمالش و پیامدهای آنها را درک ‌کند، آموزش دادن قواعد خانه را به او شروع کنید.
پیش از این‌که کودک را برای انجام رفتار معینی تنبیه کنید، به او توضیح دهید که از او چه انتظاری دارید. برای مثال، اگر کودک ٣ساله‌ای با مداد شمعی روی دیوارهای خانه نقاشی کرده است، به او توضیح دهید که چرا این کار مجاز نیست و اگر دوباره این کار را انجام دهد، چه پیامدی برای او خواهد داشت (برای مثال، مجبور خواهد شد به پاک‌کردن دیوار‌ها کمک کند یا مدادشمعی‌ها برای بقیه روز از دست او گرفته خواهد شد.)

اگر چند روز بعد کودک دوباره روی دیوار نقاشی کرد، به او یادآوری کنید که مداد شمعی فقط برای نقاشی‌کشیدن روی کاغذ است و بعد تنبیهی را که معین کرده‌اید، اعمال کنید.

هرچه والدین زود‌تر این نوع قواعد و پیامدهای عدم رعایت آنها را برای کودک معین کنند، هم برای خودشان و هم برای کودک بهتر است.
گرچه در برخی موارد برای والدین راحت‌تر است که رفتارهای نامناسب گاهگاهی کودک را نادیده بگیرند و تنبیه معین‌شده را اجرا نکنند، اما چنین برخوردی آموزش انضباط به کودک را مختل می‌کند.

حفظ تداوم و ثبات در آموزش انضباط به کودک بسیار مهم است و والدین باید به‌همراه یکدیگر (نه به‌صورت فردی) تصمیم بگیرند که چه قواعدی را باید در خانه به اجرا بگذارند.

والدین در عین حال که برای کودک روشن می‌کنند چه رفتارهایی به تنبیه خواهد انجامید، نباید پاداش دادن را نیز فراموش کنند.

اثر مثبت تحسین‌کردن کودک را دست‌کم نگیرید. انضباط فقط با تنبیه‌کردن به‌دست نمی‌آید، بلکه تقدیر کردن از رفتار خوب کودک هم در ایجاد آن موثر است. برای مثال، گفتن این جمله به کودک «آفرین که اسباب‌بازی‌هایت را در زمین بازی به بچه‌های دیگر هم دادی!» معمولا موثرتر از تنبیه‌کردن کودک برای رفتار متضاد یعنی ندادن اسباب‌بازی‌هایش به بچه‌های دیگر است.

چگونه فرزند منظمی تربیت کنیم؟

همچنین باید به‌خاطر داشت هنگام تحسین‌کردن، دقیقا مشخص کنید که از کدام رفتار کودک خوشتان آمده است و به تحسینی کلی بسنده نکنید. اگر کودکتان بدون توجه به واکنش‌های شما به انجام رفتار غیرقابل‌قبول ادامه می‌دهد، می‌توانید نموداری را طراحی کنید و رفتارهای کودک را با مهره‌های مغناطیسی برای هر روز هفته روی آن مشخص کنید. بعد تصمیم بگیرید که پس از چند بار رفتار نادرست کودک باید او را تنبیه کنید یا پس از چند بار انجام رفتار مناسب به‌وسیله کودک به او پاداش دهید.

این نمودار را روی یخچال بچسبانید و هر روز رفتارهای مناسب و نامناسب کودک را روی آن ثبت کنید و آن را به کودک نشان دهید.

این نمودار تصویری عینی از وضع رفتاری کودک را به او نشان خواهد داد. هنگامی که این نمودار بر کودک تأثیر گذاشت، او را به خاطر یادگیری کنترل کردن رفتارهای بدش، تحسین کنید.

پاداش یا تنبیه باید به‌طور روزانه اعمال شود. موکول‌کردن تنبیه به آینده‌دور تاثیری نخواهد داشت.

نکته مهم این است با کودکتان صرفا درباره چیزهایی که انجام‌دادنش بد است، صحبت نکنید، بلکه انجام‌دادن کارهای خوب را هم به او آموزش دهید. برای مثال، به‌جای این‌که به‌کودک بگویید: «روی کاناپه نپر» به او بگویید: «روی مبل بنشین و پاهایت را روی زمین بگذار.»
نكته مهم، اصلاح رفتار والدین و رعایت نظم و انضباط از جانب آنهاست. اتفاقی كه اگر در خانواده نهادینه شود، كودكان را نیز به‌سمت رعایت نظم سوق خواهد داد.
چهارشنبه 2/2/1394 - 18:38
(تقدیم به همه ی مادران مازندرانی)

ته دسه هیمه و رسن بورده
ته قد نشاء و خرمن بورده
اتا دم راحت دنیا نكردی
ته عمر صحرا بتتن بورده
--------------------------------
لالالالا خسته تن بلاره
شه مار بوی پیرن بلاره
-------------------------------
ته مه گره دایی توئه بلاره
ته شو مسه نشی خوئه بلاره
مسه لالا خوندسی تا صواحی
مسه داشتی آرزوئه بلاره
-------------------------------------
لالا دل دارنه ارمون بلاره
بی ته دنیا مه زندونه بلاره
-------------------------------------
ته دوش مشته هیمه،من ته بلاره
ته دس پر پینه،من ته بلاره
یا نشاء كردی یا مال په دئی
ته سرا تن خسته،من ته بلاره
-----------------------------------------
لالا چش مشته اسری بلاره
ته مه دنیای خشیه بلاره
--------------------------------------
آفتاب ته دل گوشه نوونه
بهار ته دسه ونوشه نوونه
اگه دنیای خشی مه بووشه
جان مار گرم كشه نوونه
---------------------------------------
لالالالا شه غمخواره بلاره
اسا ونه تن نخاره بلاره
چهارشنبه 19/1/1394 - 17:43
تولید کم مصرف ترین خودرو جهان توسط شرکت رنو

در حالی که به نمایشگاه خودروی پاریس نزدیک می شویم، شرکت های خودرو ساز مشغول معرفی محصولات جدید خود هستند. در این میان شرکت رنو محصول خود با نام EOLAB را معرفی کرده است.به گفته این شرکت در ساخت این ماشین از ۱۰۰ نوآوری و طراحی جدید برای کم مصرف بودن آن استفاده شده است.این ماشین با مصرف ۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر و با تولید ۲۲ گرم گاز آلاینده دی اکسید کربن عنوان کم مصرف ترین ماشین جهان را ازان خود کرده است.همچنین این ماشین در مقایسه با حصولات مشابه رنو یعنی Clio تا ۴۰۰ کیلوگرم سبک تر است! این کاهش وزن به دلیل استفاده از موادی از جمله فولاد، آلومینیوم و و پلاستیک حرارتی در ساخت این ماشین می باشد
چهارشنبه 19/1/1394 - 17:42
هر شب داخل جورابتان پیاز بگذارید!!!

در طب چینی معتقدند که پا بطور مستقیم و قدرتمند با تمام ارگان های داخلی بدن ارتباط دارد و به “کانالهای انرژی” بدن شناخته شده است.از سوی دیگر، پیاز و سیر باکتری ها را جذب کرده و پاک کننده بدن هستند. هنگامی که این دو با هم باشند، یک دستور ایده آل برای سم زدایی ارزان و ساده است.اگر می خواهید بدنتان را پاکسازی کنید، لازم نیست که به سونا بروید و رژیم خود را تغییر دهید فقط کافی است قسمت ضخیم پیاز را جدا کنید، آنها را در کف پا گذاشته و همیشه جوراب بپوشید . البته، هیچ کس انتظار ندارد که اینگونه در خیابان راه بروید بلکه شب این کار را انجام دهید.همانطوریکه می دانیم پیاز پوست را پاک کرده، میکروب ها و باکتری ها را می کشد، و اسید فسفریک موجود در آن که باعث ریزش آب از چشم میشود وقتی وارد جریان خون می شود منفعتهای بسیار زیادی دارد . از طریق پایانه های عصبی در پا به جریان خون وارد شده و این اسید اندامها و خون را پاک کرده و میکروبها و باکتریها را می کشد .
چهارشنبه 19/1/1394 - 17:37
آبمیوه سالم: آب سیب و خیار

سیب غنی از فیبر است و آب خیار رفع کم آبی بدن کمک میکند و در تمام طول روز پوست را درخشان نگه می دارد
مواد لازم:
3 فنجان سیب خرد شده (با پوست)
3 فنجان خیار خرد شده
آب لیمو 1/2 قاشق چایخوری
طرز تهیه:
سیب و خیار را خرد کنید ا در مخلوط کن بریزید
آب لیمو را اضافه کنید
به هر لیوان به مقدار مساوی بریزید
چهارشنبه 19/1/1394 - 17:36
رعایت این نکات باعث میشود آهن بیشتری جذب بدن شود

1) تا یک ساعت پس از مصرف مواد حاوی آهن، از نوشیدن چای بپرهیزید. چرا که تانین موجود در چای ممکن است به آهن متصل شده و جذب آن را دشوار کند. فسفات موجود در نوشیدنی های گازدار مثل نوشابه هم همین اثر را دارد.

2) حداقل یک ساعت بین خوردن غذاهای حاوی آهن و نوشیدن شیر فاصله بیندازید. یک لیوان شیر (حدود 165 میلی گرم کلسیم) جذب آهن را بیش از 50 درصد کاهش می دهد.همین موضوع برای مواد لبنی حاوی کلسیم زیاد دیگر نیز صادق است.

3) ویتامین C در جذب آهن اکثر مواد غذایی کمک کننده است.به همین دلیل در هنگام مصرف مواد حاوی آهن، نوشیدن مقداری آب پرتقال توصیه می شود. در صورت عدم دسترسی به آن می توانید از سیب، انبه و یا آناناس هم استفاده کنید.

4) از پختن زیاد غذاها بپرهیزید. هر چه بیشتر مواد غذایی را بپزید، مواد مغذی و مفید بیشتری را از دست می دهید.

5) ماده ای به نام فیتات در غلات خام و حبوبات موجود است که می تواند مانع جذب آهن گردد. بنابراین بهتر است بین خوردن غلات و مکمل های آهن یک ساعت فاصله بیندازید.

6) برخی داروها ممکن است مانع جذب آهن شوند و برعکس،گاهی آهن مانع جذب برخی از دارو ها می گردد:
داروهایی که مانع جذب آهن می‌شوند:
نمک منیزیوم (استعمال از طریق دهان)
تتراسایکلین
ترینتین
زینک
داروهایی که آهن مانع جذب آن‌ها می شود
بیس فسفونات ها
لوودوپا
پنی سیلامین
چهارشنبه 19/1/1394 - 17:36
خواص برگ مو

درخت انگور را "تاک" یا "مو" نیز می‌گویند. برگ مو دارای ساکاروز، لوولز(Levulose)، اینوزیت(Inosite)، کوئرستین، کاروتن، اجسام تانیک، بتائین، تارتاریک اسید، مالیک اسید، اسکوربیک اسید، پتاسیم، آهن و سیلیکون است.
* برگ مو قابض است.
* دم کرده برگ های جوان مو، اسهال خونی را برطرف می کند.
* برای خونریزی ها مفید است.
* در رفع نقرس و زردی موثر است.
* استفراغ را برطرف می کند.
* در رفع اختلالات گردش خون(مربوط به دوران بلوغ و یائسگی) موثر است.
* هنگامی که پوست صورت قرمز و ملتهب است، خوردن دم کرده برگ مو مفید است.
* گرد برگ های جوان و خشک شده مو، در رفع خونریزی های بینی و رحم موثر است.

برگ مو
* از دم کرده برگ مو می توان برای شستشوی چشم در ورم ملتحمه استفاده کرد.
* دم کرده برگ مو برای رفع واریس مفید است.
* برگ درخت انگور، برونشیت‌های مزمن را معالجه می‌کند.
* برگ درخت انگور، برای زکام و عفونت‌های روده، ضد عفونی کننده گران بهایی است. برای این کار می توان می‌توان چهار گرم برگ خشک مو را در یک لیوان آب‌جوش دم کرده و دو تا سه فنجان در روز تناول نمود.
* برگ مو اشتها‌آور ، مقوّی، ضد اسهال، ادرارآور و ضد خماری است.

برگ مو به دو طریق ذیل در معالجه اسهال، اسهال خونی، استفراغ، زخم معده و خونریزی معده مفید است:
1- 30 گرم برگ جوان مو را به‌ صورت تازه یا خشک کرده در یک لیتر آب می‌جوشانند و پس از صاف کردن، مانند چای روزی یک تا سه استکان می‌نوشند.
2- گرد برگ‌های جوان و خشک کرده مو را روزانه به مقدار 4 تا 5 گرم با عسل یا شربت قند مخلوط کرده و مصرف می‌کنند.
* جوشانده برگ مو به صورت فوق، حافظ جنین است و از سقط آن جلوگیری می‌کند.
* استفاده از گرد نرم برگ مو به طور موضعی، خونریزی را بند می آورد.
* جوشانده برگ مو، سرمازدگی دست و پا را درمان می‌کند. برای برطرف کردن سرمازدگی دست و پا، جوشانده برگ مو را تهیه کرده و دست و پا را به مدت 15 دقیقه در آن قرار دهید...

طرز تهیه دم کرده برگ مو:
برای تهیه دم کرده برگ مو، مقدار 15 تا 20 گرم برگ مو را در یک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید 10 دقیقه بماند.
چهارشنبه 19/1/1394 - 17:35
با این فرمول جادویی با دردهای ورم مفاصل خدافظی کنید

1-یک قاشق غذاخوری پر پودر دارچین رو با دو قاشق غذاخوری روغن زیتون (ترجیحا بودار)و یک قاشق عسل با یک قاشق مرباخوری زردچوبه مخلوط کنید ، جوری که یک حالت ضماد مانند به وجود بیاید (از حالت خمیر رقیق تر) این ضماد را روی محل درد بمالید، درد بعد از 15 دقیقه از بین خواهد رفت و اثرفوق العاده ای درکاهش درد خواهد داشت، معمولا با سه بار تکرار دردهای جدید کاملا از بین می روند. در مورد دردهای قدیمی تر، بسته به عمق و قدمت درد بایدبیشتر استفاده شود . بهتر است ضماد به مدت دست کم 6 ساعت در هفته دوبار در ناحیه درد با روکش گرم بماند تا این دردها هم در مدت زمان یکماه کاملا درمان شود.

2- بیماران دچار ورم مفاصل می توانند، 1 فنجان آب ولرم را با 1 قاشق غذاخوری عسل و 1 قاشق چای خوری پودر دارچین مخلوط کرده و بنوشند. این عمل را هر روز باید انجام دهند، تا بیماری شان معالجه شود. بهتر است قبل از صبحانه این معجون را میل کنید،

نکته :تا به حال از ترکیب این گیاهان هیچگونه عوارضی دیده نشده فقط افراط نکنید و اگر مبتلا به بیماری خاصی و یا در حال مصرف داروهای شیمیایی باشید و یا پوستی حساس دارید و قصد استفاده از روش ها را داشته باشید، باید حتما پزشكتان را در جریان بگذارید.
چهارشنبه 19/1/1394 - 17:34
خطرات کمبود ویتامین D برای سلامتی

1. به احتمال بیشتری افسرده می‌شوید
2. احتمال کمتری برای نجات یافتن از سرطان دارید
3. بیشتر احتمال دارد که مبتلا به سرطان پروستات فعال شوید
4. ریسک بیشتری برای ابتلا به زوال عقل و بیماری آلزایمر دارید
5. احتمال ابتلای شما به بیماری ورم مفاصل پسوریاتیک افزایش می‌یابد
6. احتمالا در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی شدیدتر قرار می‌گیرید
7. ممکن است ذات الریه بگیرید
8. ریسک ابتلا به اسکیزوفرنی در شما بیشتر است
9. کمبود ویتامین D شدت پیشروی بیماری ام اس را افزایش می‌دهد
10. احتمال مرگ زودرس و نابهنگام شما، بیشتر است
چهارشنبه 19/1/1394 - 17:34
نکته روز!!!

آناناس یکی از میوه‌های مفید است که باید در چهارچوب یک رژیم غذایی ضدالتهاب گنجانده شود. اول به خاطر اینکه حاوی منگنز است که خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی دارد. دوم اینکه ساقه‌ی آن حاوی یک ماده‌ی ضدالتهاب طبیعی قوی به نام بروملین است. این ترکیب توسط بدن جذب شده و وارد خون می‌شود.بروملین مانع از ترشح پروستاگلاندین نوع 2 می‌شود. در نتیجه این میوه تأثیر ضدالتهابی، مسکنی و ضد ادماتو دارد.
چهارشنبه 19/1/1394 - 17:33
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته