امیرمحسن سلطان احمدی ( تعداد مطالب : 28 ) ( تعداد نظرات : 0 )

به گزارش عترتنا، فاطمه نخعی، دبیر همایش ملی بررسی اندیشه‌های تفسیری آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی، گفت: با توجه به استقبال طلاب خواهر از سراسر کشور جهت ارسال مقالات خود به این همایش، طبق هماهنگی تاریخ ارسال مقالات تا ۳۰ مهرماه تمدید شد.


وی ادامه داد: کلیه طلاب خواهر در حوزه‌های علمیه و همچنین فارغ‌التحصیلان حوزوی از سراسر کشور می‌توانند تا تاریخ اعلام شده مقالات خود را از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه خواهران به آدرس whc.ir ارسال کنند. ضمناً تلفن دبیرخانه این همایش به شماره‌های ۳۴۲۵۳۳۲۷-۰۳۴ و ۳۴۲۵۷۴۰۰-۰۳۴ آماده پاسخ‌گویی به طلاب خواهر از سراسر کشور است.


نخعی درباره موضوعات مقالات و همایش، بیان کرد: همان‌طور که قبلاً نیز اطلاع‌رسانی شد، محورهای موضوعی مقاله شامل نظام تفسیری، نظام معرفتی، نظام ایمانی، نظام اخلاقی، نظام تعلیم و تربیت، نظام سیاسی، نظام اقتصادی، نظام احکام دینی و محور ویژه همایش زن و نظام خانواده است.


وی افزود: مقالاتی که انتخاب می‌شوند باید ارزش علمی و پژوهشی داشته باشند و در مجلات معتبر به چاپ می‌رسند.


یادآور می‌شود، همایش ملی بررسی اندیشه‌های تفسیری آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی آذرماه سال جاری در شهر رفسنجان برگزار خواهد شد.

*عترتنا

زمان آخرین مطلب این کاربر: 132روز قبل
چهارشنبه 24/7/1398 - 20:22
امیرمحسن سلطان احمدی ( تعداد مطالب : 28 ) ( تعداد نظرات : 0 )

به گزارش عترتنا / علماء و بزرگان: جمعی از جوانان شیعه انگلیسی شرکت‌کننده در دوره آموزشی شیعه‌شناسی در قم از دارالقرآن علامه طباطبایی(بیت قدیمی علامه) بازدید کردند.

قم محل پرورش عالمان بی نظیر شیعی

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین بنیادی، نایب‌رئیس اول مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ماه در جریان بازدید گروهی از جوانان شیعه انگلیسی از دارالقرآن علامه طباطبایی در قم گفت: شهر مقدس قم یک شهر مذهبی و تاریخی است که در خود عالمان زیادی را پرورش داده است، عالمانی که برخی از آن‌ها صاحبنظران بی نظیری در رشته‌های مختلف هستند.

وی با بیان اینکه در حوزه های علمیه معمولا چهار  رشته فقه، اصول، تفسیر و فلسفه محور آموزش و تدریس هستند، بیان کرد: برخی از علما را سراغ داریم که نه تنها در هر چهار رشته صاحب تالیف و تدریس و اثر بوده اند بلکه در این زمینه‌ها، صاحبنظر هم بوده‌اند که علامه طباطبایی از جمله این افراد محسوب می‌شود.

علامه طباطبایی از معدود شخصیت های حوزوی

بنیادی خطاب به حاضران در این مراسم که جمعی از جوانان شیعه انگلیسی بودند که با دعوت موسسه بین‌المللی مطالعات اسلامی حوزه علمیه به قم آمده‌اند، بیان کرد: این مکانی که شما در آن تشریف و حضور دارید مکان زندگی و تلاش یک عالم بزرگ به نام آیت الله العظمی علامه طباطبایی صاحب تفسیر گرانقدر المیزان است؛ علامه طباطبایی از معدود شخصیت‌های حوزوی است که در چهار علم گفته شده و علوم دیگری مانند عرفان، ریاضی، هندسه، طب و نجوم اشراف کاملی داشته است.

نوع رفتار علامه طباطبایی از جنس رفتار امام راحل

وی با بیان اینکه علامه طباطبایی را باید در علوم مختلف صاحبنظر دانست و او را به عنوان یک عالم دینی شاخص بشناسیم، تصریح کرد: نوع رفتار علامه طباطبایی از جنس رفتار امام خمینی(ره) بوده است یعنی نگاه ایشان به علوم دینی نگاه فطری و جهانی بوده است و این نگاه در دید امام و علامه مشترک است.

علت مطالعه همه وقایع جنگ جهانی دوم توسط علامه برای نوشتن تفسیر المیزان

بنیادی تصریح کرد: یکی از عالمان برجسته قم که در قید حیات هستند حضرت آیت‌الله جوادی آملی است که از شاگردان برجسته علامه طباطبایی محسوب می‌شود؛ وی در سخنانی در همین مکان تحلیلی از نحوه تالیف تفسیر المیزان بیان کردند و گفتند علامه وقتی می‌خواست المیزان را بنویسد همه وقایع جنگ جهانی دوم را مطالعه کرده بود تا بتواند قرآن را به عنوان یک کتاب جهانی و نسخه شفابخش برای مردم جهان معرفی کند لذا به تعبیر برخی این تفسیر در میان اهل سنت و شیعه بی نظیر و سرآمد تفاسیر قرآن است.

نگاه جهانی علامه طباطبایی در نوشتن تفسیر المیزان

بنیادی با بیان اینکه شخصیت علامه طباطبایی طوری بود که با نگاه جهانی، تفسیر بسیار مهم و غنی و عمیقی را به نگارش درآورد، اظهارکرد: یکی دیگر از شاگردان علامه طباطبایی، شهید مطهری بوده است؛ شهید مطهری ثمره تلاش فکری و تربیتی امام خمینی و علامه طباطبایی بود؛ اگر بخواهیم تفکر این دو شخصیت بزرگ را بشناسیم می‌توانیم آن را از آثار شهید مطهری بشناسیم یعنی مطهری فکر گویای این دو شخصیت بزرگ است.

این استاد حوزه ادامه داد: در عالم تشیع عالمان زیادی داشتیم ولی عالمانی که افتخار باشند و خط مشی و روش آن‌ها ماندگار باشد تعدادشان بسیار کم است همان طور که در همه دنیا هم این مسئله وجود دارد.

علامه طباطبایی از علمای اثر گذار در اسلام

وی افزود: علامه طباطبایی یکی از عالمان اثرگذار در اسلام و در عالم علم بوده است؛ امروز بسیار ی از علمای نامدار قم افتخار شاگردی ایشان را داشته‌اند؛ این نشان می‌دهد شخصیت آن علامه بسیار برجسته است.

بنیادی اظهارکرد: آثار علامه در تفسیر، فلسفه، عرفان، اخلاق، فقه و اصول بسیار زیاد است که مجموعه آثار وی در دارالقرآن ایشان یعنی همین مکانی که شما در آن هستید، نگهداری می‌شود.

وی بیان کرد: هر ساله در این مرکز جلسات بزرگ قرآنی با حضور استادان و مراجع و علما برگزار می‌شود که از برکات انفاس قدسیه علامه طباطبایی است و در این منزل به تعبیر علما، حیات قرآنی و انفاس علامه هنوز که هنوز است وجود دارد.

نجفی قدسی: علامه طباطبایی عالمی متخلق به اخلاق الهی بود

مرتضی نجفی قدسی، مدیردارلقرآن علامه طباطبایی نیز در این مراسم ضمن خوشامدگویی به این گروه گفت: علامه طباطبایی علاوه بر فقه، اصول، تفسیر و فلسفه در عرفان و اخلاق نیز سرآمد بودند و معنویت و آثار تقوی در ایشان متبلور بود.

علامه عالمی متخلق به اخلاق الهی

وی با بیان اینکه علامه، عالمی متخلق به اخلاق الهی بود، افزود: اهل بیت(ع) حقایق هستی را می‌دیدند و اهل عرفان نیز در راستای تبعیت از اهل بیت به حقایقی از عالم پی می‌برند؛ کسانی که اولیاء الهی هستند دارای این قوه هستند که می‌توانند تسبیح موجودات هستی را درک کنند و بشنوند، همان طور که در آیات شریفه قرآن به تسبیح موجودات تصریح شده است یا در داستان حضرت سلیمان، سخن از شنیدن گفت و گوی مورچه‌ها با هم دیگر از سوی سلیمان است.

مرتبه عرفانی علامه طباطبایی

نجفی قدسی بیان کرد: علامه طباطبایی دارای این مرتبه عرفانی بود که صدای تسبیح موجودات را می‌شنید و یا وقتی به حرم حضرت معصومه(س) مشرف می شد و سلام می‌داد جواب سلام آن حضرت را می‌شنید و سخنان غیبی به گوش او آشنا بود.

وی ادامه داد: صبیه ایشان که همسر شهید آیت الله قدوسی هستند، نقل می‌کردند ما خیلی دوست داشتیم که با پدر به حرم مشرف شویم زیرا وقتی ما با پدرمان به حرم می‌رفتیم و سلام می‌دادند، گاهی از ما می‌پرسیدند که آیا شما هم جواب سلام را شنیدید؟ یا از همسر مکرمه ایشان نقل است که شبی دیدم علامه از رختخواب برخاسته و استراحت نمی‌کنند و وقتی دلیلش را پرسیدم، فرمودند صدای تسبیح موجودات اجازه نمی‌دهد که بخوابم! لذا من هم با آنها همراه شدم.

مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی بیان کرد: از این جهت است که می‌گوییم علامه یک عالم ربانی و انسان خدایی بود و هر کسی که با او ملاقاتی داشت او را این گونه می‌یافت.

در پایان این مراسم شرکت کنندگان از کتابخانه و اتاق محل زندگی علامه طباطبایی و از برخی آثار باقیمانده از ایشان بازدید کردند.

یادآور می‌شود این گروه از جوانان شیعه از کشور انگلیس از سوی موسسه بین‌المللی مطالعات اسلامی حوزه علمیه قم برای شرکت در دوره شیعه‎شناسی در قم حضور یافته‌اند.

*منبع: عترتنا

زمان آخرین مطلب این کاربر: 132روز قبل
پنج شنبه 24/5/1398 - 15:58
امیرمحسن سلطان احمدی ( تعداد مطالب : 28 ) ( تعداد نظرات : 0 )

برنامه «بر کرانه نور» رادیو معارف از هفتم مردادماه با آغاز تفسیر سوره مبارکه «نوح» از سوی آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی شنوندگان را همراهی می‌کند.

 

بخشش الهی،‌ مفهوم و معنای عبودیت، ضرورت و هدف رسالت انبیاء(ع) از منظر قرآن از جمله مباحثی است که در این برنامه به سمع شنوندگان این رسانه دینی می‌رسد.

 

برنامه «بر کرانه نور» کاری از گروه قرآن و اهل بیت(ع)، به تهیه و سردبیری علی برخورداری هر روز ساعت شش از رادیو معارف پخش و تکرار آن همان شب تکرار آن همان شب ساعت ۲۱:۲۰ روی آنتن می‌رود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 132روز قبل
يکشنبه 13/5/1398 - 15:59
امیرمحسن سلطان احمدی ( تعداد مطالب : 28 ) ( تعداد نظرات : 0 )

به گزارش خبرنگار خبرگزاری« حوزه» در کرمانشاه، آیت الله مصطفی علما، در جمع 300 نفر از طلاب مدارس علمیه حافظین قرآن سراسر کشور در مدرسه امام خمینی(ره) شهر کرمانشاه، گفت: انس با قرآن زمینه ای آسان برای هدایت انسان است و با هدایت کلام الهی نور خدا بر دل و جان آدمی خواهد تابید.

نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه با تمسک به حدیث پیامبر اکرم(ص) که می فرمایند:« إِنَّ لِرَبِّكُمْ فِی أَیَّامِ دَهْرِكُمْ نَفَحَاتٍ أَلَا فَتَعَرَّضُوا لَهَا.» در ایام عمر شما نسیم هایى وجود دارد، با همه وجود این فرصت ها و نفحات الهیه را براى خود بگیرید، افزود: در سنین جوانی شما بدنبال اُنس با قرآن باشید که همدمی با کتاب خدا برکاتش در دنیا و آخرت شامل حال شما خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: از وظیفه خود در قبال قرآن کوتاهی نکنید و از این فرصت استفاده لازم را ببرید و روح و روان خود را با قانون الهی آشنا نمائید.

آیت الله علما با بیان اینکه انس با قرآن آرامش روح و روان را در پی دارد و تنها اَنیس واقعی انسان قرآن است چون کلام خداست، گفت: همه والدین، فرزندان، رفقا، انسان را ترک می کنند و تنها می گذارند، ولی این انس با قرآن و کلام خداست که مونس انسان خواهد ماند.

رئیس شورای حوزه علمیه کرمانشاه با بیان کلام امیرالمومنین(ع) که فرمودند:« الفُرصَه تمُّر مرِّ السَحاب فانتَهِزوا فُرَصَ الخَیّر» فرصت مانند ابر از افق زندگی می‌گذرد، مواقعی که فرصت‌های خیری پیش می‌آید غنیمت بشمارید و از آن‌ها استفاده کنید.»، ابراز داشت: چه فرصت خیری بهتر از بهار جوانی که اگر در مسیر قرآن قرارش دهیم تمام وجود انسان مملو از نور خدا می شود و خیرات و برکاتش هم به سایر بندگان پروردگار می رسد.

*حوزه نیوز

زمان آخرین مطلب این کاربر: 132روز قبل
دوشنبه 7/5/1398 - 18:5
ahmad_y_68 ( تعداد مطالب : 0 ) ( تعداد نظرات : 0 )

زمان آخرین مطلب این کاربر: 493روز قبل
شنبه 28/7/1397 - 22:21
elaheebr ( تعداد مطالب : 0 ) ( تعداد نظرات : 0 )

تواضع و فروتنی در قرآن