Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 9747 ) ( تعداد نظرات : 24 )

اوتیسم یک اختلال تکاملی فراگیر بوده که شامل نقایصی در زمینه مهارت‌های اجتماعی، تعاملات و ارتباط برقرار نمودن، رفتارهای تکراری یا علاقه مندی‌های محدود (همگی پیش از سن ۳۶ ماهگی) و زبان می‌باشد.به گزارش جام جم آنلاین از شبکه سلامت سیما، در مفاهیم بالینی، سه طبقه‌بندی اصلی بیماری‌های طیف اوتیسم شامل اختلال اوتیسم، سندرم Asperger و اختلال تکامل فراگیر هستند.

شیوع اختلالات تکاملی فراگیر در حدود ۸۰-۲۰ در ۱۰۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود و شیوع اوتیسم را نیز در حدود ۱۳ در ۱۰۰۰۰ نفر برآورد کرده‌اند.

شیوع ASDs نیز در حدود ۹-۶ درصد برآورد شده است. ASDs در جنس مذکر چهار برابر بیشتر از جنس مونث مشاهده می‌شود.

با مطالعات مربوط به خطر عود بیماری در خانواده‌ها و مطالعات دوقلویی، ارتباط ژنتیکی مهمی در این دسته از بیماران شناسایی شده است و تا کنون بیش از ۱۰۰ ژن یا اختلال ژنی شناخته شده که می‌تواند منجر به ASDs گردد (حداقل ۱۰۳ ژن مرتبط با ASDs و ۴۴ ناحیه ژنومی در این گروه از بیماران و یا بیمارانی با رفتارهای اوتیسمی گزارش شده است).

در مورد اختلالات طیف اوتیسم، اتفاق نظر برای یک «تشخیص ژنتیکی» وجود ندارد. برای بسیاری از خانواده‌ها و هم‌چنین پزشکان، تشخیص ناتوانی تکامل عصبی (Neurodevelopmental Disability)، مانند اوتیسم، یک تشخیص بالینی، کافی است اما ارزیابی علل بیماری نیز به منظور برنامه‌های مراقبت سلامتی برای افراد بیمار بسیار حائز اهمیت است.

رویکرد بالینی برای بیماری با ناتوانی تکامل عصبی شامل موارد زیر است: تاریخچه پزشکی کودک (تاریخچه دوران بارداری مادر و هنگام تولد نوزاد) تاریخچه خانوادگی، ترسیم شجره خانوادگی و تجزیه و تحلیل شجره نامه تا سه نسل قبل یا بیشتر، معاینات فیزیکی و نورولوژی و معاینات دیسمورفولوژی، معاینه برای نشانه‌های نورولوژیکی یا رفتاری که می‌تواند به تشخیص سندرمی خاص یا یک بیماری کمک نماید.

پس از ارزیابی ژنتیک بالینی، استفاده از تست‌های آزمایشگاهی و تصویربرداری به تشخیص نهایی کمک خواهد نمود بنابراین فرایند ارزیابی ژنتیک پزشکی برای تاخیر تکاملی شامل موارد زیر است:
تاریخچه بالینی، ۲٫ تاریخچه خانوادگی، ۳٫ معاینات فیزیکی به ویژه برای تشخیص آنومالی‌های خفیف، ۴٫ معاینات نورولوژیکی، ۵٫ آزمایشات ژنتیکی تایید کننده خاص برای سندرم‌هایی که احتمال وجود آن‌ها هست، ۶٫ Microarray CGH، ۷٫ آزمایش ژنتیکی سندرم ایکس شکننده، ۸٫ غربالگری برای بیماری‌های ژنتیکی متابولیک، ۹٫ MRI مغز.

بیماری‌های همراه با ASDs: علاوه بر اختلالات رفتاری، افراد مبتلا به ASDs می‌توانند اختلالاتی در بخش‌های حسی و حرکتی و مسائل پزشکی دیگر نیز داشته باشند مانند ناتوانی ذهنی (intellectual disability)، صرع، پسرفت تکاملی و ماکروسفالی.

امروزه انجام آزمایشات بالینی مانند RNA array و DNA برای تشخیص حذف شدگی‌ها و مضاعف شدگی‌های کروموزومی و بررسی بیان ژن‌های کاندید ناتوانی ذهنی و اختلالات طیف اوتیسم به کار می‌رود. کاربرد بالینی Microarray کروموزومی، کاریوتایپ استاندارد و آزمایش FISH برای تشخیص سندرم‌های خاص نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مورد ASDs، ارزیابی‌های نورولوژیکی، آزمون زبان/صحبت کردن، شنوایی سنجی، تست هوش و معاینات فیزیکی به انجام خواهد رسید. به منظور کمک به شناسایی نوع سندرمی و غیر سندرمی ASDs، معاینات بالینی دقیق‌تر لازم است. گسترش فناوری‌های array CGH و Cytogenetic microarray ارزیابی ژنتیکی برای بیماران ASDs را نیز فراهم نموده است. مطالعات اخیر نشان داده است بین ۲۰-۱۰ درصد بیماران ASDs دارای حذف شدگی/مضاعف شدگی های کروموزومی هستند که ACMG (American College of Medical Genetics) آن‌ها را به عنوان خط اول آزمایشات، برای تشخیص بیماران ASDs پیشنهاد نموده است.

سبب شناسی: ژن‌ها و محیط

سبب شناسی دقیق و صحیح این دسته از بیماری‌ها، فرصت درمان و کیفیت زندگی بیماران را بهبود می‌بخشد و منجر به کاهش هزینه‌های بهداشتی و اجتماعی می‌گردد. از آن‌جایی که اوتیسم جزء بیماری‌های بسیار هتروژن ژنتیکی است، پاسخ به درمان در آنان نیز متفاوت است. انجام آزمایشات ژنتیکی مانند تعیین توالی کل ژنوم (Whole Genome Sequencing) می‌تواند به تشخیص بهتر بیماری و اقدامات درمانی «فرد محور» نیز برای هر بیمار بسیار کمک کننده باشد.

امروزه به خوبی مشخص شده است که اختلالات ژنتیکی نقش بسیار مهمی در سبب شناسی ASDs ایفا می‌کنند. هم‌چنین مشخص شده است که ASDs دارای همپوشانی رفتاری و ژنتیکی با سایر اختلالات روانپزشکی مانند اضطراب اجتماعی، ADHD، ناتوانی ذهنی، اختلالات دوقطبی و اسکیزوفرنی دارد.

نخستین شواهدی که نشان دهنده‌ی ارتباط ژنتیک با بیماری اوتیسم بود مربوط به شناسایی بازآرایی کروموزومی در برخی بیماران مبتلا و شناسایی این‌که بیمارانی با برخی سندرم‌های نادر ژنتیکی، دارای نقایصی در سه بخش اصلی ASDs هستند، بود. هم‌چنین مطالعات در دوقلوها نیز بر دخالت عوامل ژنتیکی در ایجاد بیماری اوتیسم صحه گذاشتند. پژوهش‌های اخیر نیز نشانگر خطر عود بیماری در خواهران و برادران افراد مبتلا به اوتیسم به میزان ۲۰ درصد هستند.

اساس ژنتیکی ASDs بسیار هتروژن و پلی ژنیک بوده و از لحاظ ژنتیکی پیچیده است. در حدود ۲۰-۱۰ درصد از این افراد دارای سبب شناسی ژنتیکی شناخته شده هستند. هم‌چنین تغییرات کرموزومی در حدود پنج درصد آنان مشاهده شده است، مانند مضاعف شدگی کروموزوم ۵q۱۱-q۱۳ و حذف شدگی در کروموزوم‌های۲q۳۷, ۲۲q۱۱.۲, ۲۲q۱۳.۳. تخمین زده می‌شود که ۷-۶ درصد افراد مبتلا به ASDs دارای تغییرات ساختاری کروموزومی قابل مشاهده با روش‌های استاندارد سیتوژنتیک می‌باشند.

علاوه بر اختلالات کروموزومی، ASDs می‌تواند به علت جهش‌های تک ژنی با الگوهای توارثی اتوزوم بارز، اتوزوم نهفته و وابسته به کروموزوم ایکس نیز باشد. شایع‌ترین جهش تک ژنی در بیماری‌های طیف اوتیسم، مربوط به سندرم ایکس شکننده (Fragile X Syndrome) و ژن FMR۱ است، هم‌چنین این بیماری شایع‌ترین علت تک ژنی بیماری اوتیسم است که منجر به ۶-۲ درصد موارد اوتیسم می‌گردد.

از سوی دیگر در حدود ۳۰ درصد افراد مبتلا به سندرم ایکس شکننده به ASD مبتلا می‌شوند. سایر اختلالات ژنی مشاهده شده در این گروه از بیماران شامل بیماری‌های ژنتیکی توبروز اسکلروزیس (ژن‌های TSC۱, TSC۲)، نوروفیبروماتوزیس (ژن NF۱)، سندرم آنجلمن (ژن UBE۳A)، سندرم Rett (ژن MECP۲) و جهش‌های ژن PTEN در بیمارانی که مبتلا به ماکروسفالی به همراه اوتیسم هستند، می‌باشد. مطالعات پیوستگی ژنتیکی نیز در سال‌های اخیر، برخی نواحی کروموزومی دیگر را با بیماری اوتیسم مرتبط دانسته اند مانند ۷q, ۱۷q۱۱, ۱۷q۲۱.

علاوه بر موارد فوق، جهش‌های ژنتیکی خاص دیگری نیز در بیماران ASDs شناسایی شده است که مرتبط با مکانیسم‌های خاص انتقال پیام سلولی هستند، مانند مسیرهای WNT (موثر در تکامل نورون‌ها و مورفولوژی آن‌ها و انتقال پیام عصبی)، Ca۲+/calmodonin(موثر در عملکرد سیناپسی و هدایت نورونی)، mTOR، NGF. به نظر می‌رسد اختلال چندین ژن در مسیرهای مولکولی خاص که منجر به اختلال در تکامل عصبی می شود، می‌تواند با ایجاد اوتیسم مرتبط باشد. شناسایی هر یک از این مسیرهای مولکولی، می‌تواند به مداخلات دارویی و اهداف درمانی برای این دسته از بیماران کمک نماید.
علاوه بر عوامل ژنتیکی، نقش عوامل محیطی نیز در ایجاد بیماری اوتیسم مشخص شده است. به عنوان مثال عفونت‌های دوران بارداری (به ویژه روبلا)، مصرف داروهای ضد صرع در دوران بارداری (والپروآت سدیم)، افزایش سن پدر و مادر و آلودگی هوا از جمله عوامل محیطی مرتبط با اوتیسم و ASDs هستند.

فنوتایپ‌های مرتبط با عوامل ژنتیکی:
ویژگی‌های بالینی مختلف در افراد مبتلا به اوتیسم نیز می‌تواند نشان دهنده هتروژنیتی در این بیماران باشد، به عنوان مثال افرادی با صرع، دستان بزرگ، ناتوانی ذهنی، اختلالات روانپزشکی همراه دیگر، تاخیر در صحبت کردن ممکن است دارای عوامل خطر ژنتیکی متفاوتی باشند. اخیرا با ناحیه ژنتیکی ۱۰q۲۴.۳۲ و بیماری اوتیسم ارتباط بسیار قوی یافت شده است. این ناحیه دارای چندین ژن از جمله ژن PITX۳ (رمز کننده یک عامل رونویسی که در تمایز نورون‌ها نقش دارد) و ژن CUEDC۲ (مرتبط با مهارت‌های اجتماعی) می‌باشد. هم‌چنین ۱۲ ژن مشترک بین اسکیزوفرنی و ASDs شناسایی شده است که مربوط به ژن‌های مسیر تکامل عصبی هستند (از جمله ژن‌های HDAC۴, EXT۱, ASTN۲,MACROD۲).
به طور کلی هتروژنیتی ژنتیکی و بالینی در ASDs منجر به این نظر شده که افراد مبتلا شامل صدها نوع «اوتیسم» منحصر به فرد هستند. اطلاعات ژنتیکی در این زمینه نوید بخش کمک به حل نمودن پیامدهای بالینی این گروه از بیماران خواهد داشت. از آن‌جایی که بسیاری از ژن‌های دخیل در ایجاد اوتیسم و ASDs مربوط به مسیرهای خاص سلولی هستند، ممکن است با شناسایی نشانگرهای زیستی خاص برای تشخیص اختلال عملکرد این مسیرها و هم‌چنین اهداف درمانی خاص برای آن‌ها، شناسایی گردد. از سوی دیگر، اطلاعات مربوط به سبب شناسی بیماری، به بازنگری عمده‌ای در طبقه بندی تشخیصی منجر خواهد شد و در نهایت فهم عمیق مسایل ژنتیکی در تشخیص بهتر بیماری، بهبود مشاوره ژنتیک برای فرد و خانواده وی و کمک به درمان و پیش بینی مسیر بیماری خواهد نمود. چنین اطلاعاتی در مورد مکانیسم یک بیماری به تکمیل، تقویت تلاش برای فراهم نمودن مراقبت‌های «فرد محور» و درمان صحیح «بیمار» در مقابل «بیماری» کمک شایانی خواهد نمود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 120روز قبل
يکشنبه 1/7/1397 - 13:38
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 9747 ) ( تعداد نظرات : 24 )

سرطان پروستات در مردان کمتر از ۴۰ سال بیماری ای نادر است اما زمانیکه مردان به سن ۵۰ سال می رسند احتمال ابتلایشان به این بیماری افزایش می یابد.

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، به گفته محققان حدود ۶ مورد از هر ۱۰ مورد ابتلا به سرطان پروستات در مردان بالا ۶۵ سال اتفاق می افتد. انجمن سرطان آمریکا، فاکتورهای پرخطر سرطان پروستات را به شرح زیر اعلام می کند.

سن: شیوع این بیماری در مردان مسن بیشتر است.

نژاد: شیوع این سرطان در سیاهپوستان بیش از سایر نژادهاست.

زیستگاه: سرطان پروستات در آمریکای شمالی، جنوب غرب اروپا، استرالیا و جزایر کارائیب بیشترین شیوع را دارد. شیوع آن در آسیا، آفریقا، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی کمتر است.

سابقه خانوادگی: این سرطان دارای ارتباط ژنتیکی است.

رژیم غذایی: مردانی که گوشت قرمز یا لبنیات پرچرب زیاد مصرف می کنند و کمتر میوه و سبزیجات می خورند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

قرارگیری در معرض مواد شیمیایی: مطالعات نشان داده اند برخی مواد شیمیایی با ابتلا به سرطان پروستات مرتبط هستند

زمان آخرین مطلب این کاربر: 120روز قبل
يکشنبه 1/7/1397 - 13:34
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 9747 ) ( تعداد نظرات : 24 )

زخم بستر به آسیب بافت بدن (شامل پوست٬ درم٬ اپیدرم و ماهیچه) در اثر ایجاد فشار درازمدت بر یک یا چند نقطه از بدن گفته می‌شود.به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران، بیمارانی که استراحت مطلق دارند، بیشتر اوقات دچار زخم بستر می شوند.

هنگامی که به زخم بستر دچار شدید باید به فکر درمان زخم بستر نیز باشید، در غیر این صورت زخم عمیق تری به وجود می‌آید. زخم بستر بیشتر در پشت دست یا کمر، مچ پا، پاشنه، پوست پشت زانو، امتداد ستون فقرات، باسن، شانه و پوست به وجود می‌آید.

درمان‌های خانگی زخم بستر

آلوئه ورا به شما کمک زیادی میکند تا زخم بستر خود را درمان کنید زیرا به پوست آسیب دیده رطوبت میرساند و به این علت سبب درمان هر چه سریعتر زخم بستر میشود.

برای استفاده از این روش کافیست ابتدا آلوئه ورا را برش زده و ژل آلوئه را بر قسمت هایی که دچار زخم شده به آرامی بمالید و منتظر بمانید تا ژل خشک شود.

در نهایت با پارچه ای پاکیزه قسمت آسیب دیده را تمیز کنید. این روش را سه بار در روز انجام دهید تا نتایج مثبتش را ببینید.

روغن نارگیل سرشار از اسیدهای چرب میباشد که میتواند انتخاب مناسبی برای درمان زخم بستر باشد.

روغن نارگیل را بر روی قسمت هایی که دچار زخم بستر شده است به آرامی ماساژ دهید تا روغن نارگیل جذب پوست شود. اما دقت داشته باشید که هنگام ماساژ دادن , فشاری بر زخم های بیمار وارد نشود.

گاهی اوقات زخم ها به خوبی تمیز نمی شوند , این گونه زخم ها بیشتر در برابر عفونت آسیب پذیر هستند.

استفاده از آب شور پوست مرده و شل را از بین میبرد و مایع اضافه را کم میکند.

اگر تمایل دارید از این روش استفاده نمایید کافیست , یک فنجان آب تهیه کنید و ۲قاشق چایخوری نمک به آن بیفزایید و خوب ترکیب کنید. اجازه دهید این ترکیب بجوشد و زمانی که خنک شد برای تمیز کردن زخم ها از این ترکیب استفاده کنید. این روش را چند بار در روز تکرار کنید.

زردچوبه خواص ضدعفونی کننده و آنتی اکسیدانی دارد و هم چنین برای رفع التهاب به کار برده میشود.

اگر تمایل دارید از این روش استفاده کنید , کافیست قسمتی را که دچار زخم بستر شده با آب شور تمیز نمایید و به اندازه ی کافی زردچوبه روی زخم بپاشید . بعد از اینکه کل زخم با زردچوبه پوشانده شد , زخم را با پانسمان ببندید.

این روش را سه بار در روز تکرار کنید. اگر میخواهید سریع تر به نتایج مثبت برسید علاوه بر استفاده از این روش، شیرگرم و زردچوبه را ترکیب نمایید و دو بار در روز نوش جان کنید.

عسل برای درمان زخم بستر به شما کمک زیادی میکند و باعث میشود تا حد زیادی از عفونت پیشگیری کنید.

عسل و شکر را به مقدار مساوی ترکیب نمایید و در قسمتی که دچار رخم بستر شده , به طور ضخیم این ترکیب را قرار دهید. در نهایت با پانسمانی تمیز ناحیه ی مورد نظر را بپوشانید. از این روش یک بار در روز استفاده نمایید.

جابجایی موقعیت بیمار

سعی کنید به آرامی موقعیت بدن بیمار را جابه جا کنید. در این صورت استرس و فشار کمتری به پوست بیمار وارد می شود و از همه مهم تر تا حد زیادی از ایجاد زخم جدید جلوگیری می شود.

در نهایت چند توصیه برای افرادی که دچار زخم بستر شده اند، داریم :

هر روز از مراقبتان بخواهید تا پوستتان را بررسی کند مخصوصا ستون فقرات، مفصل ران، آرنج، زانو و کمر.

به پاکیزگی پوستتان توجه زیادی داشته باشید و سعی کنید با ترشحات ادرار و مدفوع تماس نداشته باشد.

در مقابل آب و هوای خشک و سرد قرار نگیرید زیرا در صورتی که پوستتان خشک شود، وضعیت زخم بستر شما حادتر خواهد شد.

از متخصص بخواهید به شما تمریناتی را آموزش دهد که در حد توانتان باشد و روزامه این تمرینات را هنگامی که روی صندلی چرخدار و یا روی تخت هستید انجام دهید.

لباس های نایلونی، تنگ و لباس هایی که درز زیاد دارند برای پوشیدن انتخاب خوبی برای شما نمی باشند.

سیگار و مواد حاوی تنباکو را فراموش کنید زیرا پوستتان را خشک می کنند و زخم بستر شما را بدتر می کنند.

متکا و یا بالشت های نرم در زیر مناطق استخوانی خود قرار دهید.

اگر از صندلی چرخدار استفاده می کنید، یک پشتی صندلی متناسب با بدنتان نیز استفاده نمایید.

نوشیدن آب کافی را فراموش نکنید. اگر آب به میزان کافی بنوشید پوستتان هیدراته می ماند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 120روز قبل
يکشنبه 1/7/1397 - 13:33
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 9747 ) ( تعداد نظرات : 24 )

نتایج مطالعات جدید نشان می دهد مصرف مکمل ویتامین D می تواند نرخ بقاء بیماران مبتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.به گزارش جام جم آنلاین از مهر، محققان دانشگاه سلطنتی «سرجنز» در ایرلند دریافتند بیماران مبتلا به سرطان سینه می توانند با مصرف ویتامین D طول عمرشان را افزایش دهند.

در این مطالعه ۵۵۰۰ بیمار مورد بررسی قرار گرفتند و داده های بدست آمده از آنها به وضوح نشان داد بیمارانی که بعد از تشخیص بیماری شان مکمل ویتامین D دریافت کرده بودند در مقایسه با سایر بیماران نرخ بقایشان به اندازه ۲۰ درصد افزایش یافته بود. تمامی شرکت کنندگان در رده سنی ۵۰ تا ۸۰ سال قرار داشتند.

«کاتلین بنت»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «مطالعات قبلی نشان داده بودند که میزان بالا ویتامین D خون با افزایش مدت زمان زنده ماندن بعد از ابتلا به سرطان سینه مرتبط است. حال مطالعات ما هم نشان می دهد مصرف مکمل ویتامین D می تواند برای زنان مبتلا به سرطان سینه سودمند باشد.»

با این حال محققان تاکید می کنند این گروه از بیماران قبل از مصرف این نوع مکمل ها با پزشک شان مشورت نمایند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 120روز قبل
يکشنبه 1/7/1397 - 13:32
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 9747 ) ( تعداد نظرات : 24 )

به تازگی دانشمندان دریافته‌اند که تعداد ساعات استفاده کاربران از گوشی هوشمند و رایانه ارتباط مستقیمی با مشکلات خواب و بی‌خوابی آن‌ها دارد.به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، با توجه به افزایش روزافزون محبوبیت شبکه‌های اجتماعی و افزایش قابلیت اپلیکیشن و پیام‌رسان‌های مختلف، افراد بسیاری به استفاده بیش از حد از اینترنت و فضای مجازی اعتیاد پیدا کرده‌اند، به‌گونه‌ای که در یک نظرسنجی گسترده، آن‌ها چندان محو استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌شوند که در بسیاری از موارد مهم‌ترین کارهایشان نظیر صرف وعده‌های غذایی را فراموش کرده و با مشکلاتی نظیر بی‌خوابی و کم‌خوابی مواجه می‌شوند.

حالا به‌تازگی دانشمندان با انتشار یک مقاله علمی در مجله اروپایی «رفتار سازمانی و اقتصادی» اعلام کرده‌اند میزان خواب کاربرانی که به اینترنت اعتیاد دارند، به طور متوسط تقریبا ۲۵ دقیقه کمتر از افرادی است که کمتر از اینترنت، گوشی هوشمند و رایانه استفاده می‌کنند.

علت این بی‌ خوابی، تماشای طولانی مدت و زل زدن به صفحه نمایش دستگاه‌های الکترونیکی نظیر گوشی موبایل، تبلت و رایانه است چراکه نور نمایشگرهای آن‌ها حتی درصورت کم نور بودن، چشم کاربران را اذیت کرده و آن‌ها را با مشکل بی‌ خوابی مواجه می‌سازد.

به باور آن‌ها، میان اینترنت پرسرعت و پهن باند و مشکل کم خوابی کاربران یک ارتباط مستقیم و معنادار وجود دارد، به گونه‌ای که هرچه سرعت اتصال به وب و دانلود اینترنت بیش‌تر باشد، افراد تمایل بیش‌تری برای مشاهده و تماشای ویدیو، وب‌گردی و گشت در شبکه‌های اجتماعی دارند که این مساله به خاطر نور صفحه گوشی هوشمند و امواج آن، موجب می‌شود آن‌ها کمتر بخوابند و یا در خوابیدن با مشکل مواجه شوند.

به گفته دانشمندان، تاثیر منفی نمایشگر دستگاه‌های الکترونیکی برروی کیفیت و میزان خواب افراد، برروی کاربران نوجوان در فاصله سنی ۱۳ تا ۱۸ سال بسیار بیش‌تر از کاربران بزرگسال بوده است و آن‌ها را با مشکلات جدی در خواب مواجه ساخته است.

در این نظرسنجی هم‌چنین بالغ بر ۴۳ درصد از والدین عنوان کرده‌اند که کودکانشان با اعتیاد به اینترنت و استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی بی‌خواب‌تر از پیش شده‌اند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 120روز قبل
شنبه 31/6/1397 - 22:1
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 9747 ) ( تعداد نظرات : 24 )

اگردهانتان اب افتاد
👈🏻قندتان بالاست

اگرخشک شد
👈🏻مشکل کبدی

اگرکف کرد یا چسبناک شد
👈🏻چربی خون

اگر سردرد گرفتید
👈🏻فشار خون دارید

زمان آخرین مطلب این کاربر: 120روز قبل
دوشنبه 11/4/1397 - 11:3
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 9747 ) ( تعداد نظرات : 24 )

یک متخصص پوست گفت: باورهای غلطی که امروزه بسیار شنیده می‌شود حاکی بر آن که در محل سوختگی خمیر دندان، سیب زمینی رنده شده، گوشت قرمز ... قرار دهید. هیچ اثبات علمی برای این موضوع وجود ندارد و در واقع باعث می‌شود که محل سوختگی بدتر و وسعت آن بیشتر و عمیق‌تر شود.

امیرهوشنگ احسانی متخصص پوست، مو و زیبایی در گفت و گو با  بیان کرد: سوختگی‌های  حرارتی با سوختگی‌های شیمیایی بسیار متفاوت هستند، با نزدیک شدن به چهارشنبه سوری معمولا با مواد آتش‌زا و ترقه‌ها، سوختگی های حرارتی بیشتر برای افراد ایجاد می‌شود.

وی بهترین اقدام در مواجه با سوختگی را شست و شوی آن محل دانست و گفت: هنگام سوختگی در درجه اول بهترین کار شست و شوی محل سوختگی با آب ولرم یا سرم شستشو است چرا که دور کردن مواد آتش‌زا از سطح پوست باعث می‌شود وسعت سوختگی بیشتر نشود اما در رابطه با صدمه دیدن مناطق حساسی چون چشم و گوش فرد باید فورا به بیمارستان منتقل شود و توصیه اکید می‌شود به هیچ عنوان اطرافیان خودسرانه اقدامی انجام ندهند.

این متخصص افزود: باورهای غلطی که امروزه بسیار شنیده می‌شود حاکی بر آن که در محل سوختگی خمیر دندان، سیب زمینی رنده شده، گوشت قرمز ... قرار دهید. هیچ اثبات علمی برای این موضوع وجود ندارد و در واقع باعث می‌شود که محل سوختگی بدتر و وسعت آن بیشتر و عمیق‌تر شود. استفاده از پماد‌های سیلور سولفاتدیازین و نیتروفورازون بهترین گزینه‌ها برای سوختگی‌های جزئی و درمان‌های خانگی است.

به گفته احسانی، زمانی که پوست دچار سوختگی می‌شود تاول‌هایی در آن محل پدید می‌آید که بسیار توصیه می‌شود افراد آنها را نترکانند چرا که روی تاول حفاظی موجود است که از بافت‌های زیرین پوست در برابر صدمه بیشتر مراقبت می‌کند. حتما محل سوختگی را تمیز نگه دارید چرا که شست و شوی زیاد باعث جلوگیری از عفونت‌های ناشی از سوختگی می‌شود، معمولا عفونت‌ها در روز دوم و سوم بعد از سوختگی اتفاق می‌افتد.

این متخصص پوست، مو و زیبایی تاکید کرد، یک سوختگی تمیز نیازی به مصرف آنتی بوتیک ندارد مگر آنکه علائم عفونت بروز کند. اگر مایع زرد رنگ یا مایل به سبز از زخم بیرون بیاید و یا اینکه پوست اطراف زخم قرمز رنگ، گرم، متورم و دردناک شود نشان می‌دهد زخم عفونت کرده است و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

همچنین وجود هر نوع رگه های قرمز رنگ در پوست اطراف زخم، نشان‌دهنده عفونت دستگاهی از بدن به نام دستگاه لنفاوی است که مایعات را از بافت‌ها بیرون می‌کشد.عفونت سیستم لنفاوی خطرناک است، به خصوص اگر همراه با تب باشد. لذا مشاهده خطوط قرمز رنگ اطراف زخم نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

وی توصیه کرد: افراد حتما از پماد‌های ترمیم کننده زخم و پماد‌های حاوی روی و مس برای بهبود و ترمیم زخم استفاده کنند چرا که در صورت عدم مصرف برای پوست 2 اتفاق ناگوار رخ می‌دهد، یکی ایجاد گوشت اضافه و دیگری لک‌های تیره ناشی از سوختگی روی پوست باقی می‌ماند.

احسانی قرار دادن کمپرس سرد را روی سوختگی‌هایی که پوست کنده نشده است مفید دانست و بیان کرد: قرار دادن یخ در محل سوختگی باعث می‌شود سلول‌های التهابی از محل سوختگی دور شوند و توصیه می‌شود افراد برای سوختگی‌هایی که پوست کنده نشده است از کمپرس سرد استفاده کنند همچنین دلیل دیگر استفاده از کمپرس سرد این است که وسعت سوختگی و شدت درد را نیز کاهش می‌دهد.

علاوه بر موارد ذکر شده، زخم ناشی از سوختگی برای بهبود سریع‌تر، بهتر است چرب نگه داشته شود، ولی به یاد داشته باشید هیچ پماد و داروی موضعی وجود ندارد که جای سوختگی را کاملا از بین ببرد و استفاده از برخی دارو‌ها و کرم‌های تبلیغاتی باید جلوگیری کرد. در واقع، درمان کامل یک زخم سوخته فقط از سوی پزشک متخصص ممکن است. در طول زمان بهبود زخم سوخته نیز بهتر است از نظر تغذیه‌ای رژیم پر پروتئین و پر کالری و همچنین حاوی مقادیر بالای ویتامین C مصرف شود که باعث تسریع در التیام زخم سوختگی می‌شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 120روز قبل
شنبه 21/12/1395 - 13:36
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 9747 ) ( تعداد نظرات : 24 )
یکی از مسائلی که این روزها ذهن بیشتر زنان جوان را به خود مشغول کرده است، مسئله بارداری، زمان مناسب برای بارداری و آمادگی‌های لازم برای آن است.
به گزارش  به نقل از سلامتیسم، یکی از مسائلی که این روزها ذهن بیشتر زنان جوان را به خود  مشغول کرده است، مسئله بارداری، زمان مناسب برای بارداری و آمادگی‌های لازم برای آن است. در زمان قدیم مادران ما بدون آنکه بدانند چه چیزی در انتظارشان است باردار می‌شدند و بسیار اتفاق می‌افتاد که در طی بارداری یا پس از زایمان با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شدند. اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی، علت بروز بسیاری از مشکلات بارداری کشف شده است و با رعایت برخی نکات در دوران پیش از بارداری و انجام مراقبت‌های لازم، می‌توان جلوی بروز بسیاری از بیماری‌های مربوط به کودکان و مشکلات ناشی از بارداری را گرفت. در این مطلب، لیست مهم‌ترین کارهایی را که باید پیش از اقدام به بارداری انجام دهید، در اختیارتان قرار می‌دهیم.

ورزش کنید

قبل از انتخاب نام یا خرید سیسمونی، به فکر آماده کردن بدنتان برای این دوره باشید تا هم بارداری آسان و هم زایمان راحتی داشته باشید. روزانه ۳۰ دقیقه ورزشی که ضربان قلبتان را به بیشترین حد برساند، بسیار خوب است. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و شنا، بهترین ورزش‌های حرکتی هستند که می‌توانید پیش از بارداری انجام دهید.


تغذیه مناسب داشته باشید

به زودی، نسبت به بسیاری از غذاهای نه چندان مفید، مانند بستنی یا ترشی، ویار پیدا می‌کنید. پس هم‌اکنون بر تغذیه مناسبتان تمرکز کنید. تا جایی که می‌توانید پروتئین، آهن، کلسیم و فولیک‌ اسید دریافت کنید. رژیم غذایی‌تان باید شامل میوه‌ها، مغزها، سبزیجات، گیاهان برگ پهن، غلات کامل و لبنیات کم‌چرب باشد. از خوردن چیپس، نوشابه و دیگر غذاهای بی‌فایده خودداری کنید.


فولیک اسید بخورید

بهتر است پیش از اینکه بدانید باردار هستید، فولیک اسید کافی در بدنتان داشته باشید. زیرا این ماده برای جلوگیری از بروز مشکلات مادرزادی در نوزاد، ضروری است. فولیک اسید نوعی ویتامین B است که در گیاهان برگ پهن، مرکبات و حبوبات به وفور یافت می‌شود. البته بیشتر زنان به قرص‌های مکمل فولات احتیاج دارند. زمانی که اقدام به بارداری دارید، باید روزانه ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید دریافت کنید که معمولا در تمام قرص‌های مولتی‌ویتامین وجود دارد.


مراقب وزنتان باشید

اگر خیلی لاغر هستید، باردار شدن کار سختی است. اگر بسیار چاق هستید مشکلاتی مانند دیابت بارداری و افزایش فشار خون بر سر راهتان قرار دارد. حتی ممکن است مدت زمان زایمان‌تان نیز افزایش پیدا کند. با پزشکتان صحبت کنید تا مطمئن شوید وزن ایده‌آل برای شما چقدر است.


یک چکاپ کامل انجام دهید

تحقیق کنید و یک پزشک متخصص زنان و زایمان انتخاب کنید که تا پایان بارداری تحت نظر او باشید. هرچه پزشکتان باتجربه‌تر باشد، آرامش بیشتری در طول بارداری خواهید داشت. چند ماه پیش از اقدام به بارداری، به پزشکتان مراجعه کنید و از او بخواهید یک چکاپ کامل بر روی شما انجام دهد. درباره آزمایشات یا واکسن‌های لازم برای بارداری و مصرف ویتامین‌های پیش از بارداری از او سؤال کنید. اگر بیماری خاصی دارید با او در میان بگذارید و مطمئن شوید که مصرف کدام داروها در این دوران مجاز و کدام داروها غیر مجاز است.

مشاوره ژنتیک را فراموش نکنید

به هیچ وجه نمی‌توان به وسیله آزمایشات ژنتیک، تعیین کرد که چشم‌های نوزاد شبیه چه کسی باشد. اما پزشکان توصیه می‌کنند که اگر سابقه فامیلی مشکلات ژنتیکی دارید، حتما آزمایشات ژنتیک پیش از بارداری را انجام دهید. یک تست ساده از خون یا بزاق دهان‌تان، می‌تواند مشخص کند که حامل کدام ژن معیوب هستید.


به دندان‌پزشک مراجعه کنید

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که مرتب به دندان‌پزشک مراجعه نمی‌کنید، الان زمان تغییر است. از آنجایی که بارداری احتمال بروز بیماری‌های لثه را افزایش می‌دهد، بهتر است پیش از بارداری تمام مشکلات دهان و دندان خود را برطرف کنید. مشکلات لثه می‌توانند باعث زایمان پیش از موعد شوند. هر روز دندان‌هایتان را مسواک کنید و مرتب چکاپ شوید.


مصرف کافئین را کاهش دهید

برخی از متخصصان معتقدند که کسانی که قصد دارند باردار شوند، نباید بیش از ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز دریافت کنند. این مقدار، با ۴ فنجان چای برابری می‌کند. به جای آن از چای بدون کافئین یا شیرهای طعم‌دار استفاده کنید. اگر نمی‌توانید اعتیاد به چای صبحگاهی‌تان را ترک کنید، حداقل به یک لیوان قناعت کنید، یا لیوان‌تان را کوچک‌تر کنید.


سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن، نه تنها جزو آن دسته از کارهایی است که باید ترک شدد، بلکه روند باردار شدن را نیز به تأخیر می‌اندازد. به علاوه، مصرف سیگار در دوران بارداری، احتمال بروز مشکلاتی از قبیل تولد نوزاد نارس یا کم‌وزن، سقط جنین و سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را پس از تولد افزایش می‌دهد. بر اساس تحقیقات انجام شده، قرار گرفتن زنان باردار، در معرض دود سیگار نیز می‌تواند برای جنین خطرناک باشد. بنابراین بهتر است از همین حالا، هم خودتان و هم همسرتان، سیگار را کنار بگذارید. کشیدن سیگار، در مردان نیز باعث کاهش قدرت باروری می‌شود.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 120روز قبل
چهارشنبه 8/10/1395 - 16:47
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 9747 ) ( تعداد نظرات : 24 )
اگر به طور مرتب از لنز استفاده می‌کنید، حتما برایتان اتفاق افتاده که حتی برای چند دقیقه با لنز خوابتان ببرد؛ هرچند این امر از سوی پزشکان منع شده است.
به گزارش به نقل از ایسنا،‌ برای درک این موضوع باید کمی با تاثیرات لنز بر روی بدن آشنا شوید. لنزهای چشمی به عنوان یک جسم خارجی برای بدن تلقی می‌شوند مانند غذا یا دارو.

لنزهای چشمی می‌توانند باعث سوزش و خشکی چشم شوند. هرقطره اشک به تنهایی دارای مقدار معینی PH اسیدی است. وقتی شما لنز را داخل چشم‌تان می‌گذارید، مواد موجود در لنز PH متفاوتی دارند، به همین دلیل است که هنگام استفاده از لنز اشک می‌ریزید تا این مواد از چشم شما خارج شوند.

اگر چشمان شما خشک است، با استفاده از لنزهای چشمی باعث تشدید خشکی آن می‌شوید.

لنزهای چشمی به محیطی مرطوب در چشم نیاز دارند. اگر لنزها از موادشان عاری شوند، به چشم آسیب می‌رسانند و اگر اشک کافی در چشم وجود نداشته باشد یا چشم‌مان خشک باشد، استفاده از لنزهای چشمی شرایط را برای چشم ما وخیم‌تر می‌کند.

در واقع زمانی که می‌خوابیم محیطی که قرنیه در معرض اکسیژن قرار می‌گیرد را از بین می‌بریم. برای نگهداری از یک قرنیه سالم، اکسیژن ضروری است. اگرچه بدن انسان قادر است از راه‌های دیگر اکسیژن جذب کند مانند رگ‌های خونی، اما وقتی بدن در خواب است، اکسیژن کمتری را نسبت به بیداری جذب می‌کند.

هنگام استفاده از لنز و در صورت خوابیدن با آن، به دلیل ورود باکتری به قرنیه چشم و بسته بودن آن، امکان افزایش عفونت در قرنیه زیاد می‌شود. باکتری‌ها در فرصت مناسب می‌توانند به قرنیه چشم شما حمله کرده و به گونه‌ای به آن آسیب برسانند که در موارد حادتر منجر به ضعف بینایی شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 120روز قبل
چهارشنبه 8/10/1395 - 16:46
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 9747 ) ( تعداد نظرات : 24 )
با استفاده از 9 ترفند معرفی شده در این مطلب می‌توانید به راحتی موهای سرتان را ترمیم و تقویت کنید.

به گزارش به نقل از باشگاه خبرنگاران، این روزها بازار سالنهای زیبایی که خانم‌ها را بازار هدف  خود قرار داده‌اند، بسیار گرم است. بسیاری از زنان جهت تقویت موهای خود به این مراکز مراجعه کرده و پس از پرداخت مبالغ هنگفت آن هم بابت استفاده از مواد مصنوعی و شیمیایی به اصطلاح "تقویت‌کننده مو" آسیب جدی به موهای خود وارد می‌کنند.


در این مطلب قصد داریم شگردهای خانگی را معرفی کنیم که در آنها با استفاده از مواد طبیعی، موهای سرتان را ترمیم و تقویت می‌کنید.


1. آلوئه ورا


گیاه آلوئهورا منبع بی نظیری از آنزیم رشد مو است. کافی است مقداری روغن این گیاه را بر روی سرتان ماساژ دهید و 30 دقیقه صبر کنید. سپس موهایتان را با آب بشویید.این کار به طرز شگفت‌آوری استحکام مو را بالا می‌برد.


2.مخلوط شیر و عسل


خاصیت شیر و عسل بر کمتر کسی پوشیده است. یک فنجان شیر و یک قاشق عسل را باهم مخلوط کرده و روی سرتان ماساژ دهید. سپس موهایتان را شسته و از درخشندگی موهایتان لذت ببرید.


3.روغن کرچک


هیچ ماده‌ای به اندازه روغن کرچک برای تقویت ریشه مو مفید نیست. روغن را روی سرتان به آرامی ماساژ داده سپس آن را شستشو دهید.


4.شیره نارگیل


این ماده خاصیت ضد باکتری دارد و برای پوست سر بسیار مفید است. فقط قدری از شیره نارگیل را به مدت 10 دقیقه روی سرتان قرار دهید و سپس بشویید.


5.ماءالشعیر


ماءالشعیر سرشار از ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان است که در درخشندگی و تقویت مو تاثیر شگرفی دارند. کافی است پس از استفاده از شامپو، موهایتان را به ماءالشعیر آغشته کرده و آن را با آب بشویید.


6.خاک رس


بر اساس تحقیقات انجام شده با استفاده از 240 گرم خاک رس، 75 گرم شکوفه گل برنج و یک عدد تخم مرغ می‌توان خمیری اعجاب‌انگیز تهیه کرد که اگر آن را قبل از شستشو چند دقیقه روی سرتان قرار دهید، تمام موهای آسیب دیده‌تان ترمیم می‌شود.


7.سرکه سیب


یک راه حل برای حفظ تعادل پی اچ موهایتان استفاده از سرکه سیب است که مانع شکنندگی موهای سر می‌شود. پیشنهاد میشود سرکه سیب را رقیق کرده و بعد از شستن موها با شامپو، آن را بر روی سر ماساژ دهید و اجازه دهید روی موهایتان خشک شود.


8.موز


املاح و مواد معدنی موجود در موز برای موهایتان فوقالعاده مفید است. ابتدا 2 عدد موز رسیده را له کنید و به صورت ماسک روی سرتان قرار دهید. این ماسک طبیعی خاصیت نرم کنندگی و تقویتی دارد.


9.کرفس

کرفس برای رشد و درخشندگی مو بسیار مفید است. به راحتی می‌توان از این گیاه برای تقویت موها استفاده کرد. برگهای کرفس را در مقداری آب خیسانده و محلول را روی موها اسپری کنید
زمان آخرین مطلب این کاربر: 120روز قبل
چهارشنبه 8/10/1395 - 16:45
  • تعداد رکورد ها : 384