دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )

سوامیناتان گفت: همه واکسن‌های کرونای در دست تولید، به صورت تزریقی هستند اما چندین واکسن به شکل اسپری بینی در دست توسعه است.
به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از اسپوتنیک، سومیا سوامیناتان، محقق ارشد سازمان بهداشت جهانی (WHO)، گفت: هیچ واکسن خوراکی برای کووید۱۹ وجود ندارد و همه واکسن‌های ساخته شده تا به امروز به صورت تزریقی است.

او افزود: چندین واکسن کرونا در سراسر جهان در قالب اسپری بینی در دست توسعه هستند.

میخائیل میشوستین، نخست‌وزیر روسیه در اهمیت واکسن کرونا گفته بود که همه واکسن‌های کرونای تولید شده در کشور در لیست دارو‌های حیاتی و اساسی روسیه قرار می‌گیرند.


بیشتر بخوانید

ابرواکسنی که در برابر آنفلوانزا و کرونا ایمن ایجاد می‌کند

ویروس‌های کرونا خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که می‌توانند حیوانات و انسان‌ها را بیمار کنند. تعداد زیادی از ویروس‌های کرونا که تاکنون شناخته‌شده‌اند، موجب ابتلا به طیفی از عفونت‎های دستگاه تنفسی در انسان‌ها می‌شوند؛ که از سرماخوردگی تا ابتلا به بیماری‌های شدیدتری مثل سندروم تنفسی خاورمیانه (مرس-MERS) و سندروم تنفسی حاد (سارس-SARS) متغیر هستند. کرونایی که به تازگی کشف شده است عامل ابتلا به بیماری کووید۱۹ است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 20ساعت و 20دقيقه قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:36
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )


ناصحی گفت: اگر تدارکات سلامت به خوبی انجام شود، می‌تواند نقش مهمی در تقویت بهره وری و ایجاد اعتماد شهروندان داشته باشد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد مهدی ناصحی، مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران با بیان اینکه تأمین تدارکات خدمات نظام سلامت در زمان همه گیری‌ها یکی از وظایف نظام‌های سلامت به حساب می‌آید، اظهار کرد: در صورتی که تدارکات سلامت به خوبی انجام شوند،  می تواند نقش مهمی در تقویت بهره وری و ایجاد اعتماد شهروندان داشته باشد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: وقوع حوادث و بحران‌هایی مثل شیوع جهانی بیماری کرونا از جمله چالش‌های اساسی حال حاضر کشور‌ها بوده و آنچه در این خصوص مهم است، شیوه برخورد مدیران ارشد، متخصصان و از همه مهمتر مردم با موضوع است که در چگونگی مواجه آن در وضعیت آینده بسیار تاثیرگذار است.

او افزود: باوجود تلاش‌های جهانی تاکنون هیچ درمانی لااقل در کوتاه مدت برای این بیماری متصور نیست و واکسن‌ها هم ممکن است بزودی در دسترس نباشد.

ناصحی بیان کرد: مسائل مربوط به رقابت، تدارکات اضطراری نگرانی‌های بهداشتی، اقدامات محصورسازی و بسته شدن مرز‌ها در همه گیری کرونا باعث ایجاد اختلال شدید در زنجیره تأمین و توزیع کالاها، کار‌ها و خدمات مورد نیاز بخش عمومی شده و تقاضا برای مواد بهداشتی ماسک صورت، دستکش‌های محافظ، دستگاه تنفس مصنوعی، تخت خواب‌ها، داروها، مواد مراقبت ویژه، آزمایشات کووید ۱۹، تجهیزات آزمایشگاهی و زیرساخت‌های بیمارستانی در ماه‌های گذشته رو به افزایش است و در بهترین حالت، ممکن است تعداد محدودی از تأمین کنندگان با ظرفیت ارائه وجود داشته باشد.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت با اشاره به تحت فشار بودن بودجه‌های عمومی مراقبت‌های سلامت در بسیاری از کشورها، حتی پیش از شیوع کرونا گفت: این موضوع ارائه دهندگان خدمات سلامت عمومی و خصوصی را وادار به یافتن راه‌هایی برای متعادل کردن تقاضای رو به رشد در برابر منابع موجود کرده که محور اصلی اینگونه سیاست ها، تغییر کلی مراقبت‌های حاد بیمارستانی به سمت خدمات سرپایی است.

ناصحی ادامه داد: به دلیل بیماری همه گیری کووید ۱۹، رفتار غیرمعمول مصرف کننده و خرده فروشی‌ها مانند احتکار ماسک، دستکش، الکل و دیگر موارد موجب کاهش و حتی عدم دسترسی به خدمات خرده فروشی و کالا‌های پزشکی شده است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تأمین تدارکات برای هدایت بیماری منحوس و همه گیر کرونا به سه دلیل برای نظام‌های سلامت مهم دانست و بیان کرد: علاوه براینکه نظام‌های سلامت در آینده بهتر می‌توانند به موقعیت‌های مشابه واکنش نشان دهند، به نظر می‌رسد در حال حاضر خدمات خرده فروشی و مصرف کننده از تأمین تدارکات خدمات سلامت رنج می برند.

او افزود: ارائه دانش برای انتقال بهینه به وضعیت جدید خدمات مصرفی و خرده فروشی پس از مهار همه گیر در دوران پس از کرونا دلیل دیگری است که در تدارکات برای هدایت بیماری همه گیر کرونا نقش مهم ایفا می‌کند.

ناصحی تاکید کرد: اگر تدارکات در حوزه سلامت به خوبی انجام شود، می‌تواند نقش موثری در تقویت بهره وری و ایجاد اعتماد شهروندان داشته باشد. این بحران فرصتی برای یادگیری و تغییر شکل مجدد سیستم‌ها در مواقع اضطراری بعدی بوده و تهیه راهبرد‌ها و برنامه‌های زیرساختی عمومی در خط مقدم پاسخ کشور‌ها به بحران کرونا قرار دارد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تصریح کرد: دولت‌ها در حالیکه باید از مدیریت صحیح و پاسخگو بودن قراردادهایِ در حال انجامِ مورد نیاز برای اطمینان از خدمات عمومی، به شهروندان خود اطمینان حاصل کنند، باید در پاسخ سریع به بحران کووید ۱۹ محصولات و خدمات بهداشتی لازم را هم به طور فوری خریداری کنند.

او گفت: عملکرد زیرساخت‌های مهم در واکنش به کرونا نه تنها برای سلامت عمومی و ایمنی، بلکه برای رفاه جامعه نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و برخی از خدمات مهم اقتصادی و زیرساخت ها، مسئولیت ویژه‌ای برای ادامه فعالیت در این مواقع بی سابقه دارند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 20ساعت و 20دقيقه قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:33
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )

 ۴ منبع برای خرید ۱۸ میلیون دوز واکسن
نمکی گفت: امیدواریم در جلسه‌ای که روز چهارشنبه داریم اجازه فاز انسانی برای واکسن کرونای ایرانی داده شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی، وزیر بهداشت در حاشیه دهمین جلسه کمیته ملی کووید۱۹، گفت: ما در کمیته واکسیناسیون با کمک دانشمندان، محققین و صاحب نظرانی که در کمیته حضور دارند کار واکسن کووید۱۹ را دنبال کرده ایم.

او افزود: ما از ۳مسیر فرایند تامین واکسن کرونا را دنبال می‌کنیم‌. اول خرید واکسن از منابعی است که در دنیا تایید شده اند، ما جزو کشورهایی هستیم که اختیار تعیین منبع با خودمان است و ۴ منبع را برای خرید انتخاب کرده ایم که حدود ۱۸ میلیون دوز را خریداری خواهیم کرد و مقداری هم از منابع دیگر و واکسن‌سازهای دنیا که مازاد برتولید بوده اند را مذاکره خرید قرار داده ایم.

نمکی تصریح کرد: در مسیر دوم تهیه واکسن باید بتوانیم در قالب قرارداد مشترک، تولید داخل و دانش فنی بیرون گام برداریم و گزارش امروز جلسه حاکی از این موضوع  بود که در این راه هم با دو و سه کشور خوب پیش رفتیم.

وزیر بهداشت  اظهار کرد: مسیر سوم ما برای تولید واکسن کرونا تکیه بر دانش و تولیدات داخلی است که ۴ مورد از این ها هفته پیش در قالب وبیناری با سازمان بهداشت جهانی مطرح و گزارشاتی از آن ارائه شد و امیدواریم که در روزهای آتی و جلسه‌ای که در روز چهارشنبه داریم اجازه  تولید ۲ مورد از واکسن های کرونا در فاز انسانی برای کلینیکال ترایال داده  شود و از روزهای آینده حداقل یکی از آن ها شروع به فعالیت کند. 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 20ساعت و 20دقيقه قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:25
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )

یک پژوهشگر طب سنتی گفت: بیش از ۷۰ هزار فرد مبتلا به کرونا در چین با استفاده از طب سنتی درمان شده اند.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی میر غضنفری، متخصص فیزیولوژی و پژوهشگر طب سنتی اظهار کرد: امروزه در همه جای دنیا بحث ویروس کرونا مطرح است و برای درمان یا پیشگیری از ابتلا به آن باید بر اساس متون علمی و تحقیقات ثبت شده صحبت کنیم.

او افزود: طبق برخی از مطالعات به چاپ رسیده در ۶ الی ۷ ماه گذشته در نشریات معتبر به این نتیجه دست یافته ایم که طب سنتی کمک زیادی به درمان یا پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا می‌کند، برای مثال یکی از نتایج به دست آمده در کشور چین نشان می‌دهد که استفاده از داروی گیاهی برای بهبود برخی از علائم کرونا موثر است.

میرغضنفری تصریح کرد: کشور چین طبق یک مطالعه دیگر به نام پزشکی گیاهی در آگوست ۲۰۲۰ به این نتیجه رسیده که بیش از ۷۰ هزار فرد مبتلا به کرونا با استفاده از روش‌های اجرایی طب سنتی درمان شده اند و بهترین گزینه را برای پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ را استفاده از ظرفیت طب سنتی اعلام کرده اند.

او با بیان اینکه مردم نباید بدون تجویز پزشک به مصرف داروی گیاهی و شیمیایی بپردازند، تاکید کرد: داروی رمسیدیور یکی از دارو‌های موثر برای درمان کرونا از سوی آمریکا شناخته شده اما سازمان جهانی بهداشت مصرف آن را تایید نکرده است.

کمبود ویتامین D شانس ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد

این پژوهشگر طب سنتی ادامه داد: مرحله ابتلا به بیماری کرونا و مزاج فرد مبتلا بسیار مهم است. بیش از ۳۰ مقاله در خصوص ویتامین D نشان داده که کمبود آن باعث ابتلای شدید به ویروس کرونا خواهد شد؛ البته این دارو هم باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

میرغضنفری درباره مراقبت‌های دوران بارداری با توجه به ویروس کرونا گفت: مادران باردار در صورت عدم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی شانس ابتلایشان به این ویروس و بستری شدن آن‌ها در آی سی یو بالاتر خواهد رفت.

او ادامه داد: طبق مطالعات جدید در کشور آمریکا روی ۷۳ میلیون نفر که ۷.۵ میلیون از آنان معتاد بوده اند نشان می‌دهد که بحث قرنطینه باعث افزایش مصرف مواد مخدر به صورت معنادار در آنان شده است. باید دانست که استفاده از مواد مخدر شانس ابتلا به ویروس کرونا را ۵ تا ۶ دهم برابر بیشتر می‌کند و در این میان تریاک مقام اول و تنباکو مقام دوم را داشته است.

دورهمی‌های کوچک، مهم‌ترین عامل انتقال ویروس کرونا

این پژوهشگر طب سنتی با بیان اینکه در مقاله نیچر در خصوص موثرترین مداخلات جلوگیری از شیوع کووید ۱۹ مطالبی چاپ شده است، تاکید کرد: مهم‌ترین عامل انتقال ویروس کرونا دورهمی‌های کوچک است که مقام بیماریابی فعال و ردیابی ارتباطات افراد آلوده نسبت به همین دورهمی‌ها پایین‌تر آمده است.

میرغضنفری ادامه داد: یکی از مقالات که در کشور چین به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که اگر فرد بیمار روی تخت یا زمین به حالت سجده با کمک کادر پرستار بخوابد کمک زیادی به بهبود ریه شخص کرده و تهویه و پاک سازی ریه بهتر صورت خواهد گرفت که کار تحقیقاتی روی این زمینه انجام شده است.

او اظهار کرد: مطالعه دیگر روی پلاسمای غنی از آنتی بادی ۴۶۶ بیمار نشان داده است که استفاده از پلاسما درمانی در جلوگیری از پیشرفت بیماری کرونا به نوع شدید موثر نبوده است.

این پژوهشگر طب سنتی بیان کرد: مقاله‌ای روی ۴۱۸۲ نفر نشان می‌دهد که ۱۳.۳ درصد از افراد تا ۲۸ روز و ۴.۵ درصد بیش از دو هفته و ۲.۳ درصد بیش از ۱۲ هفته دچار عوارض ویروس کرونا بعد از بهبودی خواهند شد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 20ساعت و 20دقيقه قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:24
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )


ینس اشپان وزیر بهداشت آلمان اطلاع داد واکسن بیماری کووید ۱۹ تا پایان سال جاری میلادی در دسترس سراسری خواهد بود.

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از اسپوتنیک، ینس اشپان وزیر بهداشت آلمان پس از صدور مجوز استفاده از اولین واکسن کرونا در اروپا از افزایش تمایل روزافزون برای واکسیناسیون در کشورش اطلاع داد.

اشپان هنگام بازدید از یک مرکز تولیدکننده واکسن در دساو واقع در ایالت زاکسن-آنهالت بیان داشت: من اطمینان دارم که وقتی این زمستان سخت و دشوار کرونا را پشت سر بگذاریم، تمایل به واکسیناسیون افزایش خواهد یافت.»

او خاطر نشان کرد: ممکن است واکسیناسیون در پایان سال جاری آغاز شود. اکنون مسئله ایجاد زیرساخت‌های لازم برای واکسیناسیون است. ما می‌خواهیم آماده باشیم و این کار با همکاری دولت فدرال، ایالت‌ها و کادر پزشکی صورت می‌گیرد.»

در نظرسنجی فورزا (Forsa) که تقریباً دو هفته پیش برای شبکه‌های تلویزیونی آر. ت. ال و ان تی وی آلمان انجام گرفت، ۴۰ درصد آلمانی‌ها گفتند که می‌خواهند هر چه زودتر علیه بیماری کووید-۱۹ واکسینه شوند. نیمی از پاسخ دهندگان نیز گفتند که احتمالاً منتظر می‌مانند تا نتیجه واکسن دیگران را ببینند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 20ساعت و 20دقيقه قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:22
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )

حسینی گفت: دفترچه بیمه پایه سلامت رایگان در دوره شیوع این ویروس، بدون الزام به ارزیابی وسع در اختیار مشمولان قرار می‌گیرد.
محمد حسینی، مدیر کل اداره بیمه سلامت استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص دفترچه بیمه سلامت پایه رایگان اظهار کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا دفاتر بیمه پایه سلامت رایگان، بدون ضرورت به ارزیابی وسع در اختیار افراد جامعه قرار می‌گیرد.

او ادامه داد: متقاضیان پوشش بیمه رایگان اعم از صدور اولیه تا تمدید دفترچه بیمه شدگان بیمه سلامت می توانند تا پایان سال جاری بدون ثبت نام در خصوص درخواست ارزیابی وسع تحت پوشش بیمه پایه سلامت رایگان با اعتبار شش ماهه قرار بگیرند.

حسینی در خصوص پوشش بیمه‌ای متقاضیان بیمه ایرانیان گفت: به منظور استفاده از خدمات مؤسسات خصوصی، افراد می‌توانند براساس خود اظهاری و البته پرداخت کامل حق بیمه و در نهایت درخواست ارزیابی وسع با پرداخت ۵۰ یا ۱۰۰ درصد حق بیمه و رعایت قوانین مرتبط با ادوار انتظار بیمه‌ای، تحت پوشش بیمه ایرانیان قرار بگیرند.

حسینی افزود: روستاییان، عشایر و شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت و عشایر می‌توانند بدون ارزیابی وسع، پوشش بیمه روستاییان رایگان با اعتبار ۶ ماهه دریافت یا پوشش فعلی خود را در صورت اتمام اعتبار تمدید کنند.

مدیر کل اداره بیمه سلامت استان تهران بیان کرد: به تمامی هموطنان توصیه می‌شود برای پیشگیری از ازدحام در دفاتر پیشخوان با ورود به پنل ISC تمامی درخواست‌های بیمه‌ای خود را در این سامانه ثبت کنند و تنها برای دریافت دفترچه بیمه خانوار به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 20ساعت و 20دقيقه قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:19
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )

ملکی گفت: برای آموزش در شرایط کرونا مجموعه در نظر گرفتیم که تعدیل و تقلیل مطالب درسی را مدیریت می‌کند.
به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در جمع خبرنگاران به اقدامات این سازمان متناسب با شرایط کرونا برای تامین محتوای آموزشی اشاره و بیان کرد: در این مورد برنامه درسی را متناسب با شرایط قرمز و زرد در نظر گرفتیم تا تغییرات متناسب با آن را داشته باشیم.

او ادامه داد: مجموعه ۶ جلدی برنامه درسی در وضعیت قرمز و زرد تدوین شد که محتوا‌های دروس متناسب با هر دو وضعیت در آن موجود است و با معرفی بخشی از محتوا‌ها به‎عنوان مطالعه آزاد تعدیلی در محتوا‌های دروس انجام گرفت.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تصریح کرد: با تقلیل زمان آموزش در هر جلسه باید در محتوای دروس هم تقلیل و تعدیل داشت و در این مجموعه به معلمان پیشنهاد شد تا متناسب با این شرایط روند تدریس و ارزشیابی خود را در نظر بگیرند.

ملکی با اشاره به اینکه در شرایط کرونا خانه به مدرسه‎ای تبدیل شد که یادگیری‎های اساسی در آنجا صورت می‎پذیرد، گفت: در شرایط کنونی خانه مدرسه‎ای محسوب شده که معلم آن پدر و مادر است و والدین باید توانایی‎های نوینی بیاموزند.

او افزود: هرچند نقش اصلی را خود دانش‎آموز باید ایفا کند، اوست که باید با رجوع به منابع متعدد و کسب اطلاعات مختلف به «خود یادگیری» بپردازد، ولی به حامی و هادی نیاز دارد و در مجموع ویژه کرونا منابع پشتیبان اعم از شبکه ملی رشد، شبکه شاد، تدریس‎های تلویزیونی ملی و محلی و ... از جمله منابع هادی دانش آموزان محسوب می‌شود.

تولید برنامه درسی متناسب با شرایط کرونا
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه در همین مجموعه ۶ جلدی به نقش مدیریت توجه شده است، اظهار کرد: مدیر مدرسه هماهنگ کننده و زمینه‎ساز همه‎ تلاش‎هایی است که از سوی والدین، معلمان و دانش‎آموزان صورت می‎گیرد و اقدام اصلی ما در شرایط کرونایی، تولید برنامه‎های درسی متناسب با شرایط است.

ملکی به بارکدار دار شدن صفحات کتاب‌های درسی برای سال آینده اشاره و بیان کرد: از این طریق امکان دسترسی به اطلاعات بیشتر ‎ برای دانش‎آموز فراهم می‎شود تا نقش و مهارت‎ها خود را به طور مطلوب انجام دهد.

تولید کتاب‌های درشت خط ویژه‎ مدارس استثنایی
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه کتاب‎های درشت خط برای دو گروه از دانش آموزان طراحی و تولید می‎شود، گفت: دانش‌آموزان هوش بهرعادی-کم‌بینا و دانش‌آموزان کم‌توان ذهنی-کم‌بینا مشمول این کتاب‌ها می‌شوند.

او ادامه داد: کتاب‎های درسی دانش آموزان عادی- کم بینا، در قطع رحلی بزرگ (۲۳/۵ در ۳۳) سانتی متر آماده سازی می‎شود و پس از هماهنگی و تایید سازمان آموزش و پرورش استثنایی، توسط سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی چاپ سپاری انجام می‎گیرد همچنین توزیع این کتاب‎ها براساس ثبت سفارش در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی همانند دانش آموزان عادی از طریق استان، منطقه و مدرسه انجام می‎شود.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه داد: کتاب‎های درسی دانش آموزان کم توان ذهنی-کم بینا، در قطع رحلی بزرگ (۲۳/۵ در ۳۳) سانتی متر توسط سازمان آموزش و پرورش استثنایی آماده سازی و برای کنترل کیفیت فنی و چاپ سپاری به سازمان پژوهش و برنامه‎ریزی آموزشی تحویل می‎شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 20ساعت و 20دقيقه قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:18
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )

در طرح شهید قاسم سلیمانى افراد بیمار و مواجهه یافته با آنان شناسایی، ردیابی و رهگیری می‌شوند و بسته به شرایط افراد در نقاهتگاه‌های از پیش تعیین شده قرنطینه خواهند شد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اولین جلسه مربوط به مدیریت فضا‌های نقاهتگاهی به منظور ایزولاسیون بیماران و قرنطینه افراد مواجهه یافته با آنان در طرح «شهید حاج قاسم سلیمانی» (مدیریت و کنترل همه گیری کرونا به شیوه محله و خانواده محور) با حضور پیرحسین کولیوند، رئیس سازمان اورژانس کشور برگزار شد.

در این جلسه کولیوند با اشاره به اینکه یکی از علت‌های افزایش بیماران مبتلا به کرونا نبود توان رعایت قرنطینه در خانواده‌هاست، گفت: این طرح بر مبنای شناسایی محیط‌هایی برای ایجاد نقاهتگاه شروع شده و به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ خواهد شد که از آن محیط‌ها برای قرنطینه افراد مبتلا به کرونا استفاده کنند.

او افزود: برای اجرای این طرح دستورالعمل‌هایی طراحی و تجهیزات و امکانات مناسب جهت استفاده در آن نقاهتگاه‌ها پیش بینی خواهد شد.

کولیوند ضمن اشاره به همکاری با سازمان‌های دیگر در اجرای این طرح گفت: از ظرفیت نیرو‌های مسلح، سازمان حج و زیارت، آموزش و پرورش، گردشگری و همچنین خیرین استفاده و از تجربیات دستگاه‌هایی که از قبل در بحث قرنطینه سوابقی داشتند بهره‌مند خواهیم کرد.

مسئول امور پشتیبانی طرح حاج قاسم سلیمانی گفت: در راستای اجرای این طرح قبل و بعد از بیمارستان استاندارد‌هایی تنطیم خواهد شد که افرادی که داوطلب قرنطینه در نقاهتگاه هستند و توان مالی ندارند از این طرح استفاده کنند.


کولیوند با اشاره به استقبال وزارت میراث فرهنگی و گردشگری با اجرای این طرح گفت: مونسان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در نامه‌ای به وزیر بهداشت آمادگی آن وزارت خانه در راستای اجرای هرچه بهتر طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با استفاده از ظرفیت هتل‌ها و مهمانسراها، هتل‌های ایران گردی و جهان گردی در سراسر کشور را اعلام کرد.

او اضافه کرد: پس از بازدید نمایندگان سازمان گردشگری و دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور از محل‌های مورد نظر برای ایجاد نقاهتگاه، لیستی از هتل‌ها و مهانسرا‌ها که ظرفیت ایجاد محل مناسبی برای قرنطینه دارند، آماده و برای استفاده هموطنان به روسای دانشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.

کولیوند با اشاره به استفاده از ظرفیت مدارس و خوابگاه‌های دانشجویی در اجرای این طرح افزود: ابعاد مختلف استفاده از این محل‌ها بررسی خواهد شد و حتی از مساجد و حسینیه‌ها و ظرفیت نیرو‌های مسلح نیز بر اساس استاندارد‌های تعریف شده می‌توان استفاده کرد.

او اضافه کرد: پس از تنظیم سند این طرح و تایید توسط ستاد ملی مقابله با کرونا، دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور مکلف به اجرای این طرح خواهند شد.

کولیوند با تاکید بر این که اجرای این طرح باید در قالب الزامات قانون باشد، گفت: در تنظیم سند این طرح به چگونگی شناسایی بیماران مبتلا به کرونا، انتقال افراد به نقاهتگاه، تامین دارو و خدمات پرستاری از شناسایی تا بهبودی کامل پرداخته خواهد شد.

هدف از اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، مدیریت و کنترل اپیدمی کووید-۱۹ از طریق مشارکت مردمی، هماهنگی بین بخشی و بهره گیری از کمک نیرو‌های بسیجی و داوطلب مردمی است.

در این طرح با ارائه مراقبت‌ها و خدمات ضروری بهداشتی، شناسایی زود هنگام کووید-۱۹ در افراد در معرض تماس نزدیک در خانوار و محل کار مبتلایان، قرنطینه خانگی و غیر خانگی و مراقبت از گروه‌های در معرض خطر، توسعه درمان سرپایی و ارتقاء کیفیت مراقبت‌های بستری سیاست گذاری شده است و به راهبرد‌هایی از جمله قطع زنجیره انتقال با افزایش رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، انجام تست گسترده هدفمند و هوشمند، بیماریابی فعال، قرنطینه و رهگیری هوشمند، آموزش و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی، حفاظت از گروه‌های آسیب پذیر شامل سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه ای، تعیین و اعلام هوشمند و هدفمند محدودیت‌ها و تقویت فرآیند درمان سرپایی و کاهش حداکثری موارد بستری توجه شده است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 20ساعت و 20دقيقه قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:15
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )


بنیانگذار مایکروسافت در گفتگویی اعلام کرد که جهان در آینده نزدیک با بیماری همه گیر روبرو خواهد شد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بی‌شک انتشار اخبار درباره تولید واکسن ضد کرونا توسط شرکت‌های فایزربیوتیک و مدرنا و موفقیت ۹۵ درصدی این واکس امید و نوید جامعه بشری برای بازگشت به زندگی طبیعی و غلبه بر ویروس کرونا را زنده کرد، اما به نظر نمی‌رسد که این شادی همچنان ادامه یابد.

بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت، روز دوشنبه اعلام کرد که بشریت در آینده نزدیک با بیماری همه گیر دیگری روبرو خواهد شد.

 اما او درعین حال گفت که نسبت به توانایی جامعه بشریت برای مقابله با بیماری همه‌گیر جدید در مقایسه با بیماری کرونا بسیار خوشبین است.

گیتس در مصاحبه رادیویی با راشیده جونز و آنتونی فاوچی، متخصص بیماری‌های همه‌گیر گفت: بیماری همه‌گیر دیگری ممکن است طی ۳ سال آینده ظهور کند.

او افزود: اگر این بیماری همه‌گیر جدید، ۲۰ سال دیرتر برسد، انسان‌ها خوش شانس خواهند بود.

گیتس در سپتامبر گذشته گفته بود که انتظار دارد بیماری همه گیر کرونا تا سال ۲۰۲۲ پایان یابد.

گفتنی است که بنیانگذار «مایکروسافت» یکی از سرمایه‌گذاران عمده در بخش داروسازی است و میلیون‌ها دلار برای تولید ۷ واکسن مختلف فقط علیه کرونا اختصاص داده است.

او پیش از این گفته بود قبل از اینکه ما به بازگشت زندگی به حالت عادی پیش از ظهور بیماری کرونا امیدوار باشیم، باید ۷۰ تا ۸۰ درصد از مردم جهان را علیه ویروس کرونا واکسینه کرده باشیم.

موسس شرکت مایکروسافت پیش از این نسبت به آماده نبودن جهان برای مقابله با نوع جدیدی از یک بیماری همه‌گیر هشدار داده بود.

او این سخنان ترسناک را مطرح کرد و حالا همه این هشدار‌ها به حقیقت پیوسته است.

ویروس «ابولا» جان حدود ۱۰ هزار نفر را گرفت در حالی که کووید ۱۹ تاکنون جان صد‌ها هزار را گرفته است، اما هیچ کس در آن زمان به هشدار‌های بیل گیتس گوش نکرد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 20ساعت و 20دقيقه قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:12
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )

مدیرکل آموزش و پرورش تهران گفت: تاکنون و با توجه به تعطیلی مدارس اما باز هم ۴ نوبت سرانه بهداشتی به این فضاها اختصاص داده شده است.
عبدالرضا فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره حضور و دانش آموزان کلاس اولی و دومی در مدارس برای آموزش بهتر به این دانش آموزان اظهار کرد: در شهر تهران از ۱۵ شهریور ماه به مدت دو هفته تمام مدارس به طور کامل باز بودند و امکان حضور دانش‌آموزان در مدرسه وجود داشت بنابراین ارتباط عاطفی و شناخت لازم میان دانش آموز و معلم شکل گرفته است.

او ادامه داد: با توجه به این شرایط در شهر تهران بابت ارتباط میان دانش آموز و معلم مشکلی وجود ندارد و تصمیمی درباره آموزش حضوری به دانش آموزان ابتدایی تاکنون نگرفته‌ایم.

مدیرکل آموزش و پرورش تهران تصریح کرد: درباره سایر نقاط کشور هم باید ببینیم بعد از این دوهفته محدودیت‌های کرونایی شرایط چگونه خواهد بود و ستاد ملی کرونا در این مورد چه تصمیمی خواهد گرفت.

فولادوند با اشاره به تعطیلی دو هفته‌ای مدارس در شرایط فعلی کرونا اظهار کرد: کادر اداری مدارس هم با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا تعیین تکلیف می‌شوند و در شهر تهران که کادر اداری هم تعطیل هستند.

او با اشاره به آمادگی وضعیت بهداشتی و ضدعفونی کردن مدارس  بیان کرد:  بعد از این محدودیت‌ها هر تصمیمی که برای مدارس در نظر گرفته شود در شهر تهران مشکلی بابت سرانه بهداشتی نداریم و تاکنون هم چهار نوبت سرانه به مدارس تزریق کردیم هر چند که از ۱۵ مهر به بعد مدارس تقریباً بسته بودند و فقط کادر اداری در فضای آموزشی حضور داشتند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 20ساعت و 20دقيقه قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:6
  • تعداد رکورد ها : 40251