"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2343 ) ( تعداد نظرات : 9 )

 

۱۸ فروردین روز جهانی بهداشت به همه کارگران عرصه سلامت به ویژه سربازان مقدم سلامت و همه رده های شاغل در این زمینه مبارک

🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 22ساعت و 23دقيقه قبل
دوشنبه 18/1/1399 - 9:20
"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2343 ) ( تعداد نظرات : 9 )

 

 

✨💫مژده ای دل که مسیحا پسری آمده است

✨💫بهر ارباب چه قرص قَمری آمده است

✨💫اِن یَکادست به لبهای ملائک ،به فَلک

✨💫اَلعجب ماه تراز مَه،بشری آمده است

🎊میلاد باسعادت حضرت علی
🌼اکبر(علیه السلام) روز جوان بر همه عاشقان اهل بیت مبارک باد
🎊🎉🥳❤️🌹💜🎈🥳🎊🎉🏮🎈🏵️😂🥳🥰💜💓🎉🥰

زمان آخرین مطلب این کاربر: 22ساعت و 23دقيقه قبل
يکشنبه 17/1/1399 - 10:15
"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2343 ) ( تعداد نظرات : 9 )

📸 تصویری از سردار احمد متوسلیان و مقام معظم رهبری

 

✍به مناسبت سالروز تولد سردار متوسلیان

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 22ساعت و 23دقيقه قبل
شنبه 16/1/1399 - 8:23
"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2343 ) ( تعداد نظرات : 9 )

‍ ‍ ‍ ‍ ☘ ☘ برگی از تقویم تاریخ ☘ ☘

۶ فروردین سالروز درگذشت اِسماعیل اَدیب خوانساری

(زاده ۱۲۸۰ اصفهان – درگذشته ۶ فروردین ۱۳۶۱ تهران) نخستین خواننده مرد رادیو ایران

اسماعیل ادیب خوانساری فرزند روحانی و خوشنویس برجسته محمود خوانساری و شاگرد عندلیب خوانساری، رحیم اصفهانی، حبیب شاطر حاجی، نایب اسداله (و غیرمستقیم: طاهرزاده) بود.
او در سال ۱۳۰۹ وارد خدمات دولتی شد و در بلدیه ""شهرداری تهران"" به کار پرداخت و در سال ۱۳۱۹ به عنوان نخستین خواننده مرد به رادیو رفت و با نوازندگانی چون ابوالحسن صبا، علی اکبر شهنازی، حسین یاحقی، حبیب سماعی، عبدالحسین شهنازی، مهدی خالدی و مرتضی محجوبی همکاری می‌کرد.
از او در صفحات گرامافون ۷۸ دور (صفحات سنگی)، آثار زیادی از آوازها و تصانیف به‌جا مانده‌است. از آوازهای محلی بختیاری (اجرا شده با ارکستر انجمن موسیقی ملی) شلیل و خون دل قابل ذکر است، خوانساری دربرنامه برگ سبز و گل‌های جاویدان هم چندین اجرا داشته‌است.
او برای هنرش ارزش قائل بود، خودش در این باره می‌گوید: «هیچگاه از کسی در ازای خواندن نوا پول نگرفته‌ام؛ زیرا این کار را دون شخصیت یک هنرمند می‌دانم.»
در فروردین ۱۳۸۶ کتاب ادیب خوانساری: آوای جاویدان در موسیقی ایران نوشته دخترش، شیرین ادیب در ۵ فصل شامل زندگی‌نامه، فعالیت‌های هنری، گفته‌ها، نوشته‌ها و خاطرات ادیب ارائه شد که توسط مؤسسه فرهنگی و هنری آوای هنر و اندیشه انتشار یافت.
ادیب خوانساری ۴ دوره ضبط صفحه دارد:
۱۳۰۶ کمپانی هیز مسترز ویس ۱۰ روی صفحه اولین اثر با تار قوام شیرازی
۱۳۰۸ با کمپانی هیز مسترز ویس
۱۳۰۹ با کمپانی بایدافون با تار موسی معروفی
۱۳۲۶ با کمپانی هیز مسترز ویس
مجموعا ۸۰ روی صفحه با هنرمندانی چون حسین یاحقی،. مهدی نوابی، موسی معروفی و میثاقیان سنتور دارد.
همچنین در سال ۱۳۵۶ یک دوره ردیف آوازی با تار ابراهیم سرخوش به ضبط می‌رساند.

تدریس و شاگردان :
ادیب خوانساری مدتی در مدرسه عالی موسیقی خالقی به تدریس آواز مشغول شد که از جمله احمد ابراهیمی از شاگردان او بود. با پایه‌گذاری مرکز حفظ و اشاعه موسیقی توسط داریوش صفوت در سال ۱۳۴۹ از وی برای تدریس آواز دعوت شد.
در سال‌های ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۵ هوشنگ ابتهاج، مدیر موسیقی رادیو، از او برای آموزش دعوت کرد و حسن کسایی، هنگامه اخوان، فخری ملکپور و اکبر گلپایگانی از او بهره گرفتند. ""محمد گلریز"" برادر اکبر گلپایگانی نیز از او بهره بسیار برده است.
ادیب خوانساری در ۸۱ سالگی درگذشت و در بهشت زهرا، قطعه ۹۱ به خاک سپرده شد.

☘☘☘☘☘☘☘☘☘☘

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 22ساعت و 23دقيقه قبل
چهارشنبه 6/1/1399 - 9:47
"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2343 ) ( تعداد نظرات : 9 )

ت

‍‍ ‍ ☘ ☘ برگی از تقویم تاریخ ☘ ☘

۶ فروردین زادروز علیرضا افضلی‌پور

( زاده ۶ فروردین ۱۲۸۸ تهران – درگذشته ۱۸ فروردین ۱۳۷۲ تهران ) مهندس شیمی
و ( انسانی نیکوکار )

افضلی پور پس از تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، در سال ۱۳۱۰ برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و از دانشگاه بوردو لیسانس شیمی گرفت و برای دوره کارشناسی ارشد در رشته شیمی کشاورزی به لیل رفت.
وی در سال ۱۳۱۶ پس از پایان دوره تحصیلات عالی به میهن بازگشت و بعد از خدمت سربازی در سال ۱۳۱۹ در بانک کشاورزی استخدام شد. او پس از ۶ سال کار دولتی، بانک را به قصد تجارت در رشته برق رها کرد و در شغل جدید موفق شد و به ثروت رسید. در سال ۱۳۴۸ زمانی‌که ۶۲ سال داشت، با فاخره صبا ازدواج کرد، اما هرگز صاحب فرزندی نشدند.
فاخره صبا خواننده اپرا، نویسنده و فرهنگ‌نویس ایرانی، دوره تحصیلات خود را در فرانسه گذرانده بود. او سال ۱۳۲۶ پس از فارغ‌التحصیلی به ایران بازگشت و در هنرستان عالی موسیقی ایران مشغول به کار شد و همزمان در گروه‌های موسیقی کلاسیک در اداره کل هنرهای زیبای ایران به عنوان مدرس و مجری فعالیت داشت.
افضلی پور در دوران زندگی، همواره پند پدر را به خاطر می‌آورد که “پسرم برو تحصیل کن همه چیز را بیاموز و بعد که برگشتی به فرهنگ مملکتت خدمت کن!”
او یک سال پس از ازدواجش، تصمیم بزرگ خود را با همراهی همسرش عملی کرد. آنها دارایی خود را صرف خدمت در راه علم کردند و تصمیم گرفتند که دانشگاهی در یک منطقه محروم بسازند. این زوج نیکوکار در سال ۱۳۵۰ تصمیم به ساخت دانشگاه کرمان گرفتند و در نهایت این دانشگاه در سال ۱۳۶۴ به نام دانشگاه شهید باهنر کرمان افتتاح شد.
پس از آن، این زوج به بنای دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز کمک شایانی کردند و به پاس قدردانی از زحمات آنها، این بنا “دانشکده پزشکی مهندس افضلی‌پور” نامگذاری شد. علاوه‌ بر این بیمارستانی ۳۵۰ تخت‌خوابی آموزشی درمانی نیز به نام وی در کرمان موجود است.
علیرضا افضلی پور در ۸۴ سالگی درگذشت. همسرش بانو فاخره صبا نیز در تیر ۱۳۸۶ و در ۸۷ سالگی درگذشت.

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 22ساعت و 23دقيقه قبل
چهارشنبه 6/1/1399 - 9:43
"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2343 ) ( تعداد نظرات : 9 )

☘ ☘ برگی از تقویم تاریخ ☘ ☘

۶ فروردین زادروز ناصر مسعودی

( زاده ۶ فروردین ۱۳۱۴ رشت ) قدیمی‌ترین خواننده اشعار گیلکی

ناصر مسعودی، کوچکترین فرزند خانواده است. در سه‌سالگی پدر خود را از دست داد و همراه خانواده و سه خواهر و سه برادر خود به گذر سوخته تکیه کوچه مستوفی نقل مکان کردند. در آن زمان خواهر بزرگتر با خیاطی مخارج خانه را تهیه می‌کرد.
او در سال ۱۳۲۸ همراه خانواده به تهران آمد و توانست در خدمت علی‌اکبرخان شهنازی به شاگردی پذیرفته شود و سپس در سال ۱۳۳۴ به گیلان بازگشت و در رشته تئاتر به فعالیت پرداخت و همزمان با آغاز به کار رادیو گیلان در سال ۱۳۳۶ به رادیو آمد و به عنوان یکی از نخستین خوانندگان در این رادیو به اجرای برنامه پرداخت.
در سال ۱۳۳۹ توسط یکی از دوستان خانوادگی به احمد عبادی و ملوک ضرابی معرفی شد و این آشنایی یکی از مهم‌ترین اتفاقات زندگی او به‌شمار می‌رود و تأثیر بسیاری در زندگی او گذاشت.
او در سال ۱۳۴۲ با دختری گیلک ازدواج کرد که حاصل آن دو دختر به نام‌های بنفشه و بیتا و یک پسر به نام علی است.
بعد از انقلاب، سال‌ها انتشار آثار او ممنوع بود؛ ولی تبحر او در موسیقی فارسی و گیلکی موجب شد که سرانجام با ترانه‌های جدیدی به فعالیت خود ادامه دهد.
از او در بیش از ۵۰ سال فعالیت هنری بیش از ۵۰۰ ترانه به جا مانده‌است که بیش از ۲۰۰ آهنگ فارسی و سنتی ۱۵ برگ سبز و ۱۰ شاخه گل و بیش از ۲۵۰ ترانه محلی گیلکی است.


☘☘☘☘☘☘☘☘☘☘

زمان آخرین مطلب این کاربر: 22ساعت و 23دقيقه قبل
چهارشنبه 6/1/1399 - 9:40
"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2343 ) ( تعداد نظرات : 9 )

 

‍ ‍ ☘ ☘ برگی از تقویم تاریخ ☘ ☘

۶ فروردین زادروز علی‌اکبر شکارچی


 

( زاده ۶ فروردین ۱۳۲۸ لرستان ) نوازنده کمانچه

شکارچی در سال ۱۳۵۰ با ساز تخصصی کمانچه به دانشگاه هنرهای زیبای تهران وارد شد. کمانچه‌نوازی را تحت تأثیر کمانچه نوازان لرستان شروع کرد و اولین کسی بود که با ساز تخصصی کمانچه به تحصیل موسیقی در دانشگاه تهران پرداخت.
اولین کنسرت را در شیراز در سال ۱۳۵۴ به سرپرستی حسین علیزاده اجرا کرد. در ۱۳۵۶ نفر اول کمانچه‌نوازی ایران در آزمون "باربد" به دبیری هوشنگ ابتهاج و داوری علی‌اکبر شهنازی، مهدی فروغ، مهدی برکشلی، داریوش صفوت و علی تجویدی شد.
در ۱۳۵۸ اولین اجرای صحنه‌ای را در دانشکده هنرهای زیبا با حسین علیزاده و بهمن رجبی به صورت سه‌نوازی داشت که با توجه به استقبال فراوان تبدیل به اولین کارش به‌عنوان "موسیقی خلق لر " منتشر شد. بعد از آن کارهای زیادی را به صورت انفرادی به انجام رساند که از جمله آنها تدوین و انتشار تکخوان با گروه کر و سرنا‌نوازی شامیرزا مرادی و نیز آلبوم «خونین شهر» با همکاری «عطا جنکوگ».
در سال ۱۳۷۱ «ردیف‌های میرزاعبداله» را برای اولین بار به عنوان یک شیوه آموزشی و یک منبع مرجع ضبط کرد. بعد از آن اجرای قطعاتی از موسیقی لری به یاد «علیرضا حسین‌خانی» و «بیست ترانه لری» بود که از سوی آوای شیدا به سرپرستی «محمدرضا لطفی» در دسترس عموم قرار گرفت.
این نوازنده کمانچه و ردیف‌دان سپس کتاب آن تحت عنوان "بیست ترانه کهن لری" و دو کتاب دیگر با عنوان‎های "وزن خوانی جلد یک" و "وزن خوانی جلد دو" نیر منتشر شد.
بعد از این دوره به اجرای تعدادی تکنوازی می‎رسیم، نظیر: "خواب شقایق"، "عاشقانه"، "بهار باد"( به همراه ارکستر سمفونیک و سازهای محلی با اجرای ایرج رحمانپور)
شکارچی نزد استادانی چون بهاری، صفوت، ذوالفنون و نورعلی‌ برومند به فراگیری موسیقی پرداخت و کارهای آوازی را نزد استادانی چون کریمی، فروتن و هرمزی فراگرفت
او بعد از فارغ‌التحصیلی در همان دانشکده هنرهای زیبای تهران به تدریس پرداخت و سپس حدود هشت سال در دانشگاه هنر و سوره کمانچه‌نوازی درس داد.
وی به همراه "حسین علیزاده" کنسرت‌های مختلفی را در کشورهای اروپایی از جمله اتریش و آلمان اجرا کرد. و نیز همراه دخترش "آساره شکارچی" که نوازنده تنبک است، کنسرت‌هایی را در کشورهای متعدد: سوئد، سوئیس، نروژ، بلژیک، فرانسه، اسپانیا، انگلستان، کلمبیا، استرالیا و چندین کشور دیگر به صحنه بردند.
در ایران نیز از سال ۹۴ در شهرهای اهواز، اندیمشک، بهبهان، دورود، کوهدشت، اراک و خرم آباد به صورت تکنوازی و یا به همراه گروهی بنام "کمان آوا" که از بهترین استادان کمانچه‌نواز ایران تشکیل شده است، به اجرای کنسرت پرداخت.

آثار :
موسیقی خلق لر (این اجرا در تیرماه ۱۳۵۸ انجام شد و به نام آلبوم موسیقی خلق لر به بازار آمد، ولی چندی بعد توقیف شد) (با همکاری حسین علیزاده)
جرس
کوهسار
بیست ترانه کهن لری
کاروانه
خونین‌شهر (کار مشترک با عطاجنگوک)
قطعاتی از موسیقی لری
بهارباد (با صدای ایرج رحمانپور)
خواب شقایق
کارهای پژوهشی آلبوم ردیف میرزا عبداله با کمانچه (۱۳۷۲)
موسیقی فیلم خون بس (۱۳۶۹)
عاشقانه (۱۳۸۶) (با تنبک آساره شکارچی)
ایل بانگ (با تنبک آساره شکارچی)
آلبوم چراغ افروخته (به همراهی تنبک آساره شکارچی) - دو سی دی تصویری (نواختن کامل ردیف موسیقی ایرانی)
و همچنین انتشار ۲ جلد کتاب وزن خوانی را می‌توان نام برد و نیز تجزیه و تحلیل بیست ترانه کهن لری که در دست انتشار است.

☘☘☘☘☘☘☘☘☘☘

زمان آخرین مطلب این کاربر: 22ساعت و 23دقيقه قبل
چهارشنبه 6/1/1399 - 9:37
"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2343 ) ( تعداد نظرات : 9 )

‍ ‍ ‍ ☘ ☘ برگی از تقویم تاریخ ☘ ☘

۵ فروردین سالروز درگذشت دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی

( زاده ۳ دی ‌۱۳۰۴ پاریز سیرجان در استان کرمان -- درگذشته ۵ فروردین ۱۳۹۳ تهران ) تاریخدان، پژوهشگر، نویسنده، شاعر و استاد دانشگاه

استاد باستانی پاریزی تا پایان تحصیلات ششم ابتدایی در پاریز تحصیل کرد و در عین حال از محضر پدر خود مرحوم حاج آخوند پاریزی هم بهره مند بود.
پس از پایان تحصیلات ابتدایی و دو سال ترک تحصیل اجباری، در سال ۱۳۲۰ تحصیلات خود را در دانشسرای مقدماتی کرمان ادامه داد و پس از اخذ دیپلم در سال ۱۳۲۵ برای ادامهٔ تحصیل عازم تهران شد و در سال ۱۳۲۶ در دانشگاه تهران در رشتهٔ تاریخ، تحصیلات خود را ادامه داد و دوره دکترای تاریخ را هم در دانشگاه تهران گذراند و با ارایه پایان‌نامه ‌ای درباره «ابن اثیر» دانشنامه دکترای خود را دریافت کرد. ( در خاطرات استاد آمده است که از نخستین ساکنان کوی دانشگاه تهران، واقع در امیرآباد شمالی بودند.)
استاد کار خود را در دانشگاه تهران از سال ۱۳۳۸ با مدیریت مجله داخلی دانشکده ادبیات شروع کرد و تا سال ۱۳۸۷ استاد تمام‌ وقت آن دانشگاه بود و رابطه تنگاتنگی با این دانشگاه داشت.
شوق نویسندگی وی در دوران کودکی و نوجوانی در پاریز و با خواندن نشریاتی مانند حبل‌المتین، آینده و مهر، برانگیخته شد و اولین نوشته‌های خود را در سال‌های ترک تحصیل اجباری (۱۳۱۸ و ۱۳۱۹) در قالب روزنامه ‌ای به نام باستان و مجله‌ای به نام ندای پاریز نوشت که خود در پاریز منتشر می‌کرد و دو یا سه مشترک داشت.
اولین نوشته اش در جراید آن زمان، مقاله‌ای بود با عنوان «تقصیر با مردان است نه زنان» که در سال ۱۳۲۱ در مجله بیداری کرمان درج شد و پس از آن به عنوان نویسنده یا مترجم از زبانهای عربی و فرانسه مقالات بی‌شماری در روزنامه‌ها و مجلاتی مانند اطلاعات، کیهان، خواندنیها، یغما، راهنمای‌کتاب، آینده، کلک و بخارا به چاپ رسید.
اولین کتاب دکتر باستانی پاریزی پیغمبر دزدان نام دارد. وی ۶۶ عنوان کتاب تألیف و یا ترجمه کرده‌است. کتابهای او برخی شامل مجموعه برگزیده‌ای از مقالات وی هستند که به صورت کتاب جمع‌آوری شده‌اند و برخی از ابتدا به عنوان کتاب نوشته شده‌اند.
از میان نوشته‌هایش هفت کتاب با عنوان «سبعه ثمانیه» متمایز است که همگی در نام خود عدد هفت را دارند، مانند خاتون هفت قلعه و آسیای هفت سنگ. بعدا کتاب هشتمی با عنوان هشت‌الهفت به این مجموعه هفت‌تایی اضافه شده‌است.
به جز کتب و مقالات، وی شعر هم می‌سرود و اولین شعر خود را در کودکی در روستای پاریز و در آرزوی باران سروده بود و منتخبی از شعرهای خود را در سال ۱۳۲۷ در کتابی به نام «یادبود من» به چاپ رسانده‌ است.

استاد محمد بقایی (ماکان) در روزنامه شرق می نویسد: ملك الشعراء بهار گفته است اگر از نشاط اصفهانى فقط همین یك بیت مى ماند :
طاعت از دست نیاید گنهى باید كرد
در دل دوست به هر حیله رهى باید كرد
بازهم به همین اندازه معروف مى شد. درباره استاد باستانى پاریزى هم باید گفت اگر از او فقط غزل :
"یاد أن شب كه صبا بر سر ما گل میریخت " باقى مى ماند بازهم به همین اندازه معروف می شد.
دکتر باستانی پاریزی در ۸۹ سالگی چشم از جهان فروبست و طبق وصیت خود در قطعه ۲۵۰ بهشت زهرا در کنار همسرش به خاک سپرده شد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 22ساعت و 23دقيقه قبل
سه شنبه 5/1/1399 - 7:27
"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2343 ) ( تعداد نظرات : 9 )

تاریخ

‍ ‍ ☘ ☘ برگی از تقویم تاریخ ☘ ☘

۵ فروردین سالروز درگذشت نیما پتگر

(زادهٔ ۱ اسفند ۱۳۲۵ تهران -- درگذشتهٔ ۵ فروردین ۱۳۹۴ تهران) نقاش و تصویرگر

نیما پتگر یکی از اعضای خانواده هنرمند پتگر بود. عمویش جعفر پتگر نیز از نقاشان بنام همان دوران است.
پدر وی علی‌اصغر پتگر نقاش سرشناسی بود و در سبک رئالیسم کار می‌کرد. نیما، طراحی را نزد پدرش آموخت. پدر نیما، همچنین در کنار نقاشی روابطی نزدیک با اهالی ادب داشت و در خیابان منوچهری تهران کارگاهی افتتاح کرد که محل دیدار بسیاری از شاعران و نویسندگان، از جمله شهریار، نیمایوشیج، صادق هدایت و بزرگ علوی شد. رفت‌وآمد با چهره‌های برجسته ادبیات در زندگی نیما پتگر و برادرانش نیز تأثیرگذار بود. در نتیجه او از نقاشانی شد که رابطه‌ای نزدیک با اهل ادبیات داشتند. پس از فراگیری طراحی نزد پدر خویش از سال ۱۳۳۴ به کار تدریس در کلاس‌های آزاد هنری پرداخت. در سال ۱۳۴۷ برای تحصیلات آکادمیک به ایتالیا رفت. در سال ۱۳۴۸ وارد فرهنگستان هنرهای زیبای رم در رشته مجسمه‌سازی شد و زیر نظر استادش امیلیو گرکو به آموختن هنر مجسمه‌سازی و فن طراحی با مرکب پرداخت. در سال ۱۳۵۲ از فرهنگستان هنرهای زیبای رم فارغ‌التحصیل شد. در سال‌های ۵۴–۱۳۵۳ دوره «طراحی فیگور» و در سال‌های ۵۵–۱۳۵۴ دوره «نقاشی» را گذراند و در سال ۱۳۵۵ به ایران بازگشت. او در تمام این سال‌ها در آتلیه هنری خود به خلق آثار و تدریس اشتغال داشت. نیما پتگر از سال ۱۳۴۴ تا سال ۱۳۸۳ بیش از چهل نمایشگاه گروهی در داخل و خارج از ایران برگزار کرد.
وی همچون برادر بزرگتر، نامی و تحت تأثیر پدر، نقاشی را به شیوه رئالیستی رایج در دهه سی آغاز کرد، اما در ادامه و به ویژه پس از تحصیل در فرهنگستان هنرهای زیبای رم به سبک و شیوه‌هایی مدرن و انتزاعی‌تر روی آورد. این دگردیسی در آثار برادر بزرگترش هم دیده می‌شود. مضامین تاریخ و اسطوره و پدیده‌های هستی با درونمایه‌های فلسفی از مشخصه‌های آثار نیما پتگر است.
به گفته عباس مشهدی‌زاده نقاش و مجسمه‌ساز:
علی‌اصغر و جعفر پتگر از شاگردان مکتب رئالیستی کمال‌الملک بودند و نامی و نیما نیز نقاشی را با همین سبک آغاز کردند اما در ادامه مسیرهای متفاوتی را برگزیدند و به گمان من نیما پیشروتر هم بود.

آثار :
پتگر در مجامع هنری و رسانه‌ها حضور پررنگی نداشت اما سال‌ها آموزش نقاشی و مجسمه‌سازی و تولید آثار هنری و ارائه آثار در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی جایگاه تأثیرگذار و ارزشمند او را در هنر ایران تثبیت کرد. پنج اثر نقاشی از نیما پتگر در موزه هنرهای معاصر تهران، یک اثر در موزه هنرهای معاصر آبادان قرار دارد و همچنین یک سردیس گچی به تاریخ ۱۳۵۱ امضاء شده در فرهنگستان هنرهای زیبای رم قرار دارد.
برخی از آثار وی نزد مجموعه‌داران داخل و خارج کشور است و برخی از آثار که شامل شاعر و نقاش و تابلوی دیگری از مجموعه ریشه‌ها و اثری از مجموعه صورت بزرگ‌ها و اثری دیگر از مجموعه تاریخ متعلق به موزه هنرهای معاصر تهران و تابلویی از مجموعه ریشه‌ها در موزه هنرهای معاصر آبادان نگهداری می‌شود.

نمایشگاه‌ها :
از پتگر بیش از ۵۰ نمایشگاه گروهی و ۷ نمایشگاه انفرادی در فرهنگسراها و مراکز فرهنگی و موزه‌های داخل و خارج از کشور بر پا شده است.
نیما پتگر در ۶۸ سالگی درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 22ساعت و 23دقيقه قبل
سه شنبه 5/1/1399 - 7:17
"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2343 ) ( تعداد نظرات : 9 )

☘☘ برگی از تقویم تاریخ ☘☘

۵ فروردین سالروز درگذشت پرویندخت یزدانیان

( زاده سال ۱۳۰۶ نجف آباد -- درگذشته ۵ فروردین ۱۳۹۱ نجف آباد) بازیگر سینما و تلویزیون

پرویندخت یزدانیان از سال ۱۳۷۰، با ایفای نقش بی‌بی - مادر بزرگ مجید در سریال تلویزیونی قصه‌های مجید به کارگردانی فرزندش، کیومرث پوراحمد پا به عرصه بازیگری نهاد. سپس در سال ۱۳۷۱ با بازی در فیلم‌های صبح روز بعد و شرم وارد سینما شد. وی برای بازی در فیلم صبح روز بعد، برنده دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش دوم زن از یازدهمین دوره جشنواره فیلم فجر شد. از دیگر کارهای وی می‌توان به نان و شعر (۱۳۷۲)، مهریه بی بی (۱۳۷۳)، خواهران غریب (۱۳۷۴)، شب یلدا (۱۳۷۹) و سریال سرنخ اشاره کرد.
پروین‌دخت یزدانیان در ۸۵ سالگی درگذشت و در گلستان شهدای نجف آباد در کنار همسرش به خاک سپرده شد.

فیلم‌شناسی :
سینمایی
شرم (۱۳۷۰)
صبح روز بعد (۱۳۷۱)
سفرنامه شیراز (۱۳۷۱)
نان و شعر (۱۳۷۲)
مهریه بی‌بی (۱۳۷۳)
خواهران غریب (۱۳۷۴)
شب یلدا (۱۳۷۹)

تلویزیونی :
قصه‌های مجید (۱۳۷۰)
مدرسه مادربزرگ‌ها (۱۳۷۵)
سرنخ (۱۳۷۵)
تصمیم نهایی (۱۳٨۰)

زمان آخرین مطلب این کاربر: 22ساعت و 23دقيقه قبل
سه شنبه 5/1/1399 - 7:14
  • تعداد رکورد ها : 11473