کاراگاه خصوصی مشهد ( تعداد مطالب : 0 ) ( تعداد نظرات : 0 )
چگونه می توان  را در پرونده قضایی دارای سمت نمود:

نماینده پرونده قضایی

در تمامی پرونده های ردیابی ، ردزنی ، کشف مخفیگاه ، پیدا کردن ، دستگیری متهمین ، کلاهبرداران و بدهکاران مالی ، مسئولیت و وظیفه کاراگاه خصوصی انجام کار اطلاعاتی دقیق و پیوسته تا حصول نتیجه و پیدا کردن متهم فراری و همچنین کشف محل اختفای وی ، سپس تماس با شاکی ، دعوت وی به محل ، انتقال اطلاعات به شاکی است و بقیه کارها از جمله تماس با پلیس 110 ، انجام حکم جلب و دستگیری متهم بر عهده شخص شاکی می باشد.
حال در این بین نیاز به اخذ استعلام های متعدد و دریافت دستورات قضایی مختلف از دادگاه صادر کننده حکم جلب وجود دارد و از آنجاییکه کاراگاه خصوصی سمتی در پرونده قضایی ندارد و دادگاه ها نیز تنها پاسخگوی افراد و اشخاص دارای سمت در پرونده می باشند و لذا برای هر اقدام و درخواست ، شاکی میبایست شخصا در محل شعبه دادگاه حاضر شده و با توجه به شلوغی دادگاهها و تعدد استعلامات و دستورات مورد نیاز ، شاکی به شدت معطل شده و روزهای زیاد و پیاپی از کار و زندگی خود می افتد.


گاهی نیز شاکی پرونده در شهر دیگری ساکن است یا بقدری سرش شلوغ است که امکان حضور در زمان های لازم در دادگاه را ندارد و یا اینکه خانواده متهم شاکی را می شناسند و هر حضور وی در محل منجر به مطلع شدن متهم و فرار وی می گردد. در چنین شرایطی می بایست کاراگاه خصوصی بعنوان نماینده شاکی به دادگاه معرفی شود و همه یا بخشی از اختیارات شاکی به وی محول گردد.
نمایندگی در پرونده قضایی دو نوع است:
1- نماینده در پرونده : در این نوع نمایندگی ، فرد نماینده در کل پرونده و امورات آن اجازه فعالیت و اقدام خواهد داشت.
2 - نماینده در جلب : در این حالت فقط نام فرد نماینده در حکم جلب افزوده شده و وی نیز امکان تماس با پلیس 110 و اجرای حکم جلب را خواهد داشت و همچنین درخواستهای مرتبط با جلب را نیز می تواند به دادگاه ارائه نماید.
مراحل اداری اعطای نمایندگی به کاراگاه خصوصی:
معرفی نماینده در پرونده قضایی بسیار آسان و سریع بوده و شاکی با یک مرحله حضور به همراه کاراگاه خصوصی در دادگاه ، ظرف چند دقیقه کار را انجام خواهد داد. ابتدا از کارت ملی نماینده کپی پشت و رو اخذ نموده و مبلغ هزار تومان تمبر روی آن ابطال می نماید و با درخواست کتبی به دفتر شعبه ارائه می نماید. حال دیگر کار شاکی تمام است و کاراگاه خصوصی در پرونده دارای سمت گردیده و می تواند شخصا پرونده را پیگیری نموده و درخواستهای لازم را ارائه و استعلام هاو دستورات قضایی مد نظر خود را که در دستگیری سریعتر متهم فراری تاثیر به سزایی دارد شخصا و بدون حضور شاکی اخذ نماید.
البته شایان ذکر است نمایندگی تنها به افراد مورد وثوق اعطا گردد و کاراگاه خصوصی را که شناخت زیادی از وی ندارید تنها نماینده در جلب معرفی کنید.
از آنجاییکه در طول ایام کار بر روی پرونده ها با توجه به موضوع و ماعیت هر پرونده نیاز به دستورات و استعلامات متفاوت و متعدد قضایی می باشد ، پس از اعطای نمایندگی ، کاراگاه خصوصی می تواند در طول پیگیری ها برای کشف مخفیگاه و دستگیری متهم متواری ،همه روزه بدون نیاز به حضور شاکی در دادگاه حاضر شده و نیاز به دستورات جدید را به سرعت مرتفع نماید. همچنین پس از اطلاع و اطمینان از کشف مخفیگاه متهم با توجه به اینکه نام وی در حکم جلب درج گردیده می تواند راسا و بدون حضور شاکی با پلیس 110 تماس گرفته و حکم جلب را ارائه و نسبت به اجرای حکم جلب و دستگیری متهم اقدام نماید. در نمایندگی جلب پس از دستگیری متهم شاکی حتما میبایست شخصا در دادگاه حاضر شده و درخواست بازداشت متهم را نماید زیرا در نمایندگی جلب کاراگاه خصوصی اختیار چنین کاری ندارد اما در صورتی که به کاراگاه خصوصی نمایندگی در پرونده داده شده باشد در هیچ یک از مراحل کار نیازی به حضور شخص شاکی وجود ندارد.


برگرفته از وبگاه کاراگاه خصوصی http://karegah-khosoosi.blog.ir

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1314روز قبل
جمعه 8/2/1396 - 15:30
mansoor43 ( تعداد مطالب : 1673 ) ( تعداد نظرات : 1253 )

شده معضل فضای بد مجـازی

بود دشمن فقط زین امر رازی

اگر با علم باشد همره ای یار

بدان زیبا شود این دور بازی

فی البداهه: منصور مقدم 24/11/1395

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1302روز قبل
يکشنبه 24/11/1395 - 17:13
aaaatefeh ( تعداد مطالب : 1 ) ( تعداد نظرات : 0 )

منابع نفت و گاز طبیعی، مهم ترین منایع تامین انرژی بشر امروزی هستند که نقش راهبردی در زندگی انسان و همچنین مناسبات کشورها  دارند.
ایران در تازه ترین گزارش سالانه اوپک، پنجمین تولید کننده و دوازدهمین صادر کننده ی نفت جهان محسوب می شود.بدین لحاظ ، نفت و گاز به عنوان عمده ترین منبع درآمد زایی کشور از اهمیت حائز اهمیتی در معادلات اقتصادی – سیاسی کشور برخوردار است.
امروزه با توجه به نقش پر اهمیت نفت و گاز، شرکت های انرژی یا نفت و گاز از جایگاه ویژه ای برخوردارند.زمین شناسی و اکتشاف در حوزه نفت و گاز ، بهینه سازی مصرف سوخت ، بهره برداری و توسعه ، ارتقاع سلامت و ایمنی از جمله موضوعات فعالیت این شرکت ها می باشد.
در ذیل به نحوه ی ثبت شرکت های نفت و گاز یا انرژی می پردازیم.

  • فرآیند ثبت شرکت نفت و گاز

با عنایت به قانون ملی شدن صنعت نفت و گاز و همچنین  قانون اصلاح ملی شدن صنعت نفت و گاز مصوب سال 1390، موضوعات فعالیت مربوط به استخراج و اکتشاف و بهره برداری از معادن نفت و گاز پتروشیمی،انجام فعالیت بالادستی،صنعت نفت،گاز،پتروشیمی و حاکمیتی نفت نیاز به اخذ مجوز از " وزارت نفت و یا شرکت ملی نفت " دارد. در این رابطه، صنایع بالادستی حوزه ی نفت و گاز و پتروشیمی نیاز به مجوز از وزارت نفت دارد و صنایع پایین دستی غیر حاکمیتی مانند لوله کشی نفت و گاز و مهندسی نفت و گاز نیازی به مجوز از دستگاه متبوعه ندارد.
ثبت شرکت نفت و گاز و یا انرژی به دو نوع شرکت بازرگانی سهامی خاص و شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود امکان پذیر می باشد.

  • شرایط ثبت شرکت سهامی خاص :

1- حداقل 3 نفر عضو+ 2 نفر بازرس
2- حداقل  35 درصد سرمایه نقداَ پرداخت شود.
33- حداقل سرمایه صد هزار تومان

  • مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص:

1- کپی مدارک شناسایی کلیه اعضا
2- امضای اقرارنامه
3- اصل گواهی عدم سوپیشینه 
4- اخذ مجوز در صورت مجوزی بودن موضوع
55- (تنظیم وکالتنامه بنام وکیل،چنانچه امور توسط وکیل انجام می شود)

  • شرایط ثبت شرکت بامسئولیت محدود :

1- وجود حداقل 2 نفر عضو
2- حداقل سرمایه صد هزار تومان
3- تعهد با پرداخت کل سرمایه
-     مدارک لازم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود :
1- کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه ی اعضا
2- اصل گواهی عدم سوء پیشینه
3- امضای اقرارنامه
4- مجوز در صورت مجوزی بودن موضوع
جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجرب ما در ثبت شرکت کارا تماس حاصل نمایید.
کارشناسان ثبت شرکت کارا افتخار دارند با مشاوره تلفنی در خدمت شما عزیزان باشند.

منبع:  -http://kararegister.com 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 785روز قبل
يکشنبه 3/11/1395 - 15:49
mansoor43 ( تعداد مطالب : 1673 ) ( تعداد نظرات : 1253 )

  اصل دنیا رنج و گنجی نیست در دیر خراب

آنچه دیدم رنــــج بود فکــــــــر واهی و بر آب 

خواب دیدم بس قشنگ و پر بها  و حال خوش 

صبح شد دیدم سراسر خواب خوش بوده سراب

فی البداهه: منصور مقدم 4/6/1395 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1302روز قبل
پنج شنبه 4/6/1395 - 12:17
mansoor43 ( تعداد مطالب : 1673 ) ( تعداد نظرات : 1253 )

سازمان بی ملل انصاف و هم رحمت کجاست

آشکار است صد جنایت لیک گــوئی مـدعاست

جای مظلومان به ظالم ارج و قدرت می دهی

خون پروانه نگون سازد یقین هرشمع راست

فی البداهه: منصور مقدم 25/3/1395

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1302روز قبل
سه شنبه 25/3/1395 - 12:29
mansoor43 ( تعداد مطالب : 1673 ) ( تعداد نظرات : 1253 )

منصافانه هر دو راضـــــــی از عمل

شهد وشیرین است کارت چون عسل

ور یکی راضـــی  دگر  در اضطراب

بی گمــــان دانــم عمـــــل دارد  خلل

فی البداهه : 24/5/1394منصور مقدم

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1302روز قبل
شنبه 24/5/1394 - 12:57
thamidta ( تعداد مطالب : 1 ) ( تعداد نظرات : 0 )

حقوق مرتضوی در تامین اجتماعی چقدر بود؟

چهارشنبه ۱۴ مرداد ۹۴ ساعت ۱۲:۳۷ | تصویر | |

وکیل سازمان تأمین اجتماعی درباره حقوق "سعید مرتضوی" توضیح داد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، مجتبی نظری در پاسخ به این سئوال که گفته می شود امکان دارد جلسه دیگری در ارتباط با پرونده تامین اجتماعی برگزار شود اظهار کرد: گرچه آقای مرتضوی اصرار دارد دوباره لایحه بدهد و حتی جلسه دیگری برگزار شود اما قاضی دادگاه، آخرین جلسه را اعلام کرده است. خود قاضی پرونده نیز قبول دارد که این پرونده باید در یک یا دو جلسه تمام می شد.
وکیل مدافع سازمان تامین اجتماعی در پرونده شکایت از مرتضوی مبنی بر اینکه آیا تامین اجتماعی در پاسخ به استعلام دادگاه میزان حقوق دریافتی مرتضوی را که مدعی است جلویش حقوقش توسط وزیر تعاون گرفته شده است، مشخص شده یا خیر افزود: آقای مرتضوی تا آخرین روزی که در تامین اجتماعی بوده، ماهیانه ۷ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان حقوق دریافت کرده است. خودش می گوید این مبلغ مساعده است. اگر این مبلغ مساعده است پس ۹۰ هزار تومان چیست؟ در مساعده ها ارقام و اعدام رُند هستند.
نظری با بیان اینکه گرفته شدن جلوی حقوق مرتضوی با نامه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صحت ندارد گفت: مرتضوی تا روز آخر حقوق گرفته و آقای ربیعی و نوربخش با روی کار آمدن دولت روحانی در وزارت تعاون و تامین اجتماعی مستقر شدند بنابراین نمی توانستند جلوی حقوق وی را بگیرند.
وکیل تامین اجتماعی به نامه وزیر تعاون به دادگاه اشاره کرد و افزود: در پاسخ به نامه دادگاه، وزیر تعاون نوشته است که « من نفیاً و اثباتا هیچ دستوری مبنی بر عدم پرداخت یا پرداخت حقوق نداشتم». بنابراین این مسئله که جلوی حقوق وی توسط وزیر گرفته شده صحت ندارد و آقای مرتضوی تا آخرین روز حضورش در تامین اجتماعی، حقوق گرفته است. خود آقای مرتضوی می گوید این مبلغ، حقوق نیست و علی الحساب بوده اما مگر می شود کسی ۱۶ یا ۱۷ ماه در جایی کار کند و همه حقوقش علی الحساب باشد.
نظری همچنین در خصوص حاضر نشدن وزیر تعاون و مدیرعامل تامین اجتماعی در جلسه دادگاه به رغم احضار از سوی قاضی گفت: واقعیت این است که رئیس دادگاه از اینکه جواب استعلام ها را به موقع ندادند یک مقدار مکدر شد و فکر کرد که به وی بی توجهی شده است و به همین خاطر دستور احضار داد. هدف دادگاه این بود که جواب استعلام زودتر داده شد.
وکیل مدافع تامین اجتماعی افزود: مدیر کل امور مالی تامین اجتماعی در دادگاه حاضر شد و اعلام کرد که حقوق آقای مرتضوی به حساب شخصی وی واریز شده است و اینگونه که وی مدعی است حقوقش به حساب دادگستری ریخته می شده نیست. فیش ۱۱ ماه آخر نیز موجود است که بر اساس آن آقای مرتضوی هر ماه حقوق گرفته است. متاسفانه آقای مرتضوی قصد دارد جلسه را عقب بیندازد و پرونده را مشمل مرور زمان کند.
نظری درباره حضور نیافتن وزیر در جلسه دادگاه گفت: وزیر تعاون و مدیرعامل تامین اجتماعی هزار گرفتاری دارند و برای اینگونه کارها معاونت حقوقی در نظر گرفته شده است.اگر قرار باشد برای همه دعاوی خود آقای وزیر یا مدیرعامل تامین اجتماعی حاضر شود، آنها باید هر روز در دادگاه ها باشند زیرا پرونده های تامین اجتماعی بسیار است.
هفتمین جلسه محاکمه سعید مرتضوی، دهم مرداد ماه در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار شد. مرتضوی در این پرونده از اتهامات خود در ارتباط با بخشی از گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس از تامین اجتماعی و شکایت روح الامینی اولیا دم یکی از کشته شدگان بازداشتگاه کهریزک دفاع کرد.
بخش دیگری از گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی همچنان در دادسرا مفتوح است.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1945روز قبل
پنج شنبه 15/5/1394 - 1:56
razeee ( تعداد مطالب : 15 ) ( تعداد نظرات : 2 )

۱-تفکر خلاق
انیشتین گفت " جهانی که خلق کرده ایم حاصل طرز تفکر ماست " . هیچ چیز در آینده بدون روش های بنیادی نو اندیشی تغییر نخواهد کرد . اگر بخواهیم دنیای جدیدی خلق کنیم ابتدا باید تفکر خود و زمینه های فکریمان را تغییر دهیم ٪٨٠ مردم واکنشی فکر می کنند. آن ها زحمت می کشند تا چیزی را برطرف کنند. (معمولاً یک مشکل را ! ) ٪٢٠ دیگر متفکران خلاق هستند آن ها عمل می کنند تا چیزی را به وجود آورند. (خلق کنند). متفکران خلاق از پرسش" چه امکانی وجود دارد ؟ "ترقی می کنند . متفکران واکنشی می پرسند " چه چیزی اشتباه است ؟ یا "چه کسی را باید سرزنش کرد؟ " متفکران واکنشی در واکنش و پاسخ به محیط زندگی می کنند . متفکران خلاق فراتر از محیط می روند.


۲-آمادگی برای تحول
شخصی که آمادگی تغییر دارد، از تحول استقبال می کند. آن­ها مراحل تغییر و چگونگی اثرآن را بر اغلب کارکنان می دانند و در دخیل کردن کارکنان درآن، مهارت دارند . برخی از کارکنان در برابر تغییر مقاومت می­کنند زیرا آن­ها را مجبور می­کند از گوشه دنج خود بیرون آیند. یک راهبر می داند چگونه کارکنان را از کنج راحت خود با بزرگی و احترام بیرون آورد. او به افراد کمک می­کند به درک مشترکی از گذشته برسند و علت تغییر را دریابند. سپس با ارائه تصویری مثبت از آینده، از طریق فعالیت هایی که همه با آن موافق باشند، آن ها را در جهت درست حرکت می دهد


۳-معمار چشم اندازهای دور
این وظیفه ابتدایی اوست تا محیط پویایی را بسازد که فرهنگ نامیده می­شود. فرهنگ روح تعهد است. راهبر یک فرهنگ پیشه­ ی ماهر است . او پیکره محیطی را می­تراشد. کارکنان را تحریک ، تشویق و دعوت می کند تا بهتر از آنچه می توانند باشند . راهبر معمار می داند که توانایی خلق محیطی چالش بر انگیز برای رشد کارکنان بسیار مهم تر از هر توانایی تکنیکی دیگری است .


۴-پیشرفت مداوم
راهبر امروزی به طورمنظم با عقاید کهنه به چالش برمی خیزد و نسبت به یادگیری و اعمال آن آموخته ها در دنیای واقعی پر شور و با حرارت است. او معمولاً سؤال مورد می کند" چه کسانی چیزی را متفاوت از آنچه که برای من معمول است، انجام می دهند و چه چیزی می توانم از آن ها بیاموزم ؟ "


۵-راهبر جدید با اصالت است
این که شما چه کسی و چگونه هستید به اندازه آنچه می دانید مهم است. خودتان را در بالاترین استاندارد ها نگه دارید. چیزی را که از خود انتظار ندارید از دیگران توقع نداشته باشید. دوستدار حقیقت باشید و حقیقت را بگویید. محترم ترین راهبران آنانی هستندکه در تمام کارهایشان راستگو، بی­پرده و شفاف اند .


۶-مربی
یک رهبر باید مربی باشد و نه یک توصیه گر . او باید فضا را برای اتفاقاتی که می افتد باز بگذارد. گفته می­شود وقتی رهبران به وظیفه خود به درستی عمل کنند کارکنان باور می کنند که کار را خودشان انجام داده اند. رهبران باید به کارکنان کمک کنند تا به مسائل از زاویه دیگری نگاه کنند، سؤالاتی را مطرح نمایند که کارکنان به یادگیری تشویق شوند.


۷-رهبر یک انسان دور اندیش است
به وضوح مستند است که رهبران دور اندیش در بسیج پتانسیل بشری موفق هستند. یک دوراندیش برای جهت­مندی انرژی ها، مرکزیت ایجاد میکند. اهداف واضح با چارچوب معین کارکنان را به تصمیم گیری و تلاش وا می­دارد. امروزه نیاز به شیوه ی جدید در رهبری به طور مشخص احساس می شود . به سبک وسیاق خودتان به دقت بنگرید و ببینید آیا برای زندگی و راهبری در قرن بیست و یک آماده هستید یا نه .

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2112روز قبل
دوشنبه 27/11/1393 - 13:42
m_hadi47 ( تعداد مطالب : 6910 ) ( تعداد نظرات : 98 )


مهارت‌های زندگی > شهروندی - مهسا بایگان:
اگر به مشکل قانونی برخورد کردید و مورد اذیت و آزارهای مالی، جانی، خانوادگی و... قرار گرفتید، رفتن به دادگاه و یا دادسرا را عیب ندانید.

این دستگاه بزرگ به نام قوه‌قضاییه برای احقاق حق تشكیل شده است. می‌توانید به‌راحتی از خود دفاع و ادعای خود را ثابت كنید. كسی باید شرمنده باشد كه به جرمی مرتكب شده و اگر هم دوست ندارید در محیط دادگاه یا دادسرا قرار بگیرید؛ ابتدای امر از مشاوره حقوقی وكیل دادگستری استفاده كرده و در ‌‌نهایت با اختیار، وكیل به دادگاه معرفی كنید تا او با هنر و علم دفاع بتواند با صلابت و فن بیان از شما دفاع كند. به هر حال از قدیم گفته‌اند گره‌ای كه با دست باز می‌شود با دندان نباید سراغش رفت! درضمن اگر توان پرداخت حق‌الوكاله را ندارید می‌توانید طی نامه‌ای از ریاست محترم دادگستری بخواهید كه وكلایی را به شما معرفی كنند كه وكالت شما را به‌طور رایگان انجام دهند. به هر حال بهترین راه این است كه خودتان حق خودتان را به‌صورت قانونی بگیرید. با ما گام به گام همراه شوید تا به شما بگوییم كه چطور می‌توانید به‌طور قانونی از یك فرد حقیقی یا حقوقی شكایت كنید.

گام اول

چه زمانی با ۱۱۰ تماس نگیریم؟
۱۱۰ شماره تلفن مركز فوریت‌های پلیس است، یعنی در مواردی كه حضور نیافتن فوری پلیس، باعث آسیب جدی مالی، جانی یا صدمه به آبرو و حیثیت فردی می‌شود باید با این شماره تماس گرفت. همچنین مواردی كه ممكن است صحنه جنایت از بین برود باید مأموران انتظامی حضور یابند. اما در مواردی كه فوریت مسئله بالا نیست مثلا هنگام یك اختلاف خانوادگی ساده بر سر ارث یا میراث یا وقتی مستأجرتان خانه را تخلیه نمی‌كند و یا وقتی با همسایه‌تان اختلاف ملكی بر سر دیوار باغتان دارید، نباید به ۱۱۰ زنگ بزنید بلكه باید ۲ قدم تا دادسرا یا دادگاه حقوقی نزدیك خانه‌تان بروید و شكایت كنید.

گام دوم

شكایت بكنیم یا نه؟ مسئله این است
اگر می‌خواهید از فرد یا افرادی شكایت كنید، قبل از هر كاری تكلیفتان را با خودتان مشخص كنید و ببینید آیا شكایت كردن ارزشش را دارد یا آنكه می‌شود شكایت نكرد و بخشید. شكایت كردن یعنی رفت‌وآمد به دادسرا و دادگاه، خوب حالا با این شرایط آیا واقعا باز هم قصد شكایت دارید؟ قبل از اینكه تصمیم بگیرید این را هم یادتان باشد كه اگر همینطور برای حال‌گیری و زهر چشم گرفتن از طرف مقابلتان می‌خواهید شكایت كنید و دست آخر هم با رضایت دادن طرف مقابلتان را جری‌تر كنید، بدانید كه اشتباه می‌كنید. هم بودجه و وقت دادسرا و پلیس را تلف می‌كنید و هم خودتان از كار و زندگی می‌افتید. اما از همه مهم‌تر اینكه هرگز برای رو كم كنی یا ادب كردن طرف مقابل، از شكایت قانونی استفاده نكنید.

گام سوم

تا چه زمانی می‌توانیم شكایت كنیم؟
اگر كسی ادعایی علیه دیگری دارد باید ‌ظرف مدت معینی در مقام مطالبه برآید و گرنه حق طرح دعوی در دادگاه‌ها از او سلب می‌شود. یعنی اگر برای شما هم پیش آمده كه جایی حقی از شما تضییع شده‌‌ همان موقع اقدام كنید زیرا اگر مدت‌ها به عللی مجال اقامه دعوا بر سر آن موضوع را پیدا نكرده باشید و بعد از مدتی تصمیم به اقامه دعوا و احقاق حقوقتان بگیرید با این جمله معروف روبه‌رو می‌شوید: «دعوای شما شامل مرور زمان شده است» و دیگر قابل رسیدگی نیست مثلا اگر یك جرم تعزیری درجه یك، درجه ۲ یا درجه ۳ رخ داده باشد ولی ۱۵ سال از وقوع آن بگذرد و در این مدت متهم آن تعقیب نشود، پس از گذشت این مدت دیگر قابل تعقیب نیست یا مثلا اگر در دعوایی، دچار جرح شده باشید باید تا قبل از بهبود جراحت شكایت كنید و به پزشك قانونی بروید.

گام چهارم

شكایت كیفری دارید یا شكایت حقوقی؟
این مهم است كه بدانید شكایتی كه قصد پیگیری دارید حقوقی است یا كیفری. هر یك از این شكایت‌ها شعبه دادسرا و دادگاه خاص خودشان را دارند كه شما باید برای شكایت كردن به آنها مراجعه كنید. مثلا شكایت از كسی كه شما را كتك زده، پرونده كیفری است و شما باید به دادسرای عمومی و انقلاب مراجعه كنید و از طرف شكایتتان كه متهم نامیده می‌شود به اتهام ضرب و جرح شكایت كنید. اما درخواست طلاق یك موضوع حقوقی است و شما باید به دادگاه حقوقی آن یعنی دادگاه خانواده بروید. برای شناخت حقوقی بودن یا كیفری بودن یك موضوع، یك راه‌حل ساده وجود دارد و آن اینكه دعوا وقتی كیفری است كه كاری كه طرف مقابل انجام می‌دهد باعث ضرر و زیان شما شده در قانون جرم محسوب شود و شما با شكایت كردن، به‌دنبال كیفر شدن و مجازات متهم باشید. اما دعوای حقوقی تنها یك اختلاف است كه هدف شما از پیگیری پرونده‌تان، معمولا مجازات طرف مقابل نیست بلكه شما می‌خواهید به حق و حقوق خود یا ارث و میراث یا نفقه‌تان برسید یا اینكه خسارتی را كه به شما وارد شده است بگیرید. نكته مهمی كه در این‌باره باید بدانید، این است كه اگر در پرونده‌های كیفری، شما «شاكی» یا «مدعی» خصوصی هستید و طرف مقابل «مظنون» یا «متهم» نامیده می‌شود، در دعوای حقوقی اسم شما «خواهان» است و طرف مقابل هم می‌شود «خوانده» و شما به جای «شكایت‌نامه»، «دادخواست» به دادگاه ارائه می‌كنید.

گام پنجم

لطفا محل ارائه شكایت را بشناسید
خیلی از ما از این مسئله شاكی هستیم كه به فلان دادسرا یا دادگاه رفتیم و شكایت كردیم اما گفتند این به ما مربوط نمی‌شود و باید بروید فلان دادسرا یا دادگاه. ما هم كلا بی‌خیال شكایت شدیم. فعلا تا این حد را داشته باشید كه اختلافات مالی و خانوادگی، ارث و میراث و قراردادی را باید در دادگاه حقوقی پیگیری كنید اگر به غیر از موارد اشاره شده شكایتی داشتید و موضوع كیفری است، مهم‌ترین جایی كه می‌توانید برای شكایت به آنها مراجعه كنید، اینها هستند: كلانتری منطقه (پاسگاه نیروی انتظامی) و دادسرای عمومی و انقلاب كه در هر ساعت از شبانه‌روز و حتی ساعات غیراداری می‌توانید به آنها مراجعه و شكایت كنید. دقت كنید كلانتری‌ها طبق قانون می‌توانند شكایت شما را بپذیرند و بعد پرونده را به دادسرا بفرستند اما اگر به كلانتری و پاسگاه منطقه رفتید و افسر مسئول به شما گفت باید بروید دادسرا، می‌توانید ماده ۷۱ قانون آیین دادرسی دادگاه عمومی و انقلاب را در امور كیفری برایشان بازخوانی كنید، این ماده می‌گوید: «قضات و ضابطان دادگستری موظف‌اند شكایت كتبی و یا شفاهی را همه اوقات قبول كنند.» یادتان باشد كه مأموران حاضر در كلانتری‌ها همان ضابطان قانون هستند.

گام ششم

چطور دادخواست شكایت بنویسیم؟
شكایت كیفری را درهركاغذی می‌توان نوشت و به مرجع قضایی برد ولی شكایت حقوقی حتما باید در ورقه مخصوصی به‌نام دادخواست نوشته شود و در غیر این صورت مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد. برگه دادخواست شكایت حقوقی را از مجتمع‌های قضایی واقع در تمامی مناطق می‌توان تهیه كرد مانند مجتمع قضایی شهید بهشتی، باهنر، عدالت و... دادخواست درمراجعه به مراجع قضایی به دفتر شعبه اول تسلیم می‌شود. دادخواست حقوقی باید حتما در برگه‌های مخصوص باشد زیرا هر برگه دادخواست كه از مراجع قضایی تهیه می‌شود دارای شماره سریال مخصوص به‌خود است. یادتان باشد كه شكایت كیفری را برای رسیدگی باید ابتدا به دادسرا برد و بعد از انجام تحقیقات در كلانتری و دادسرا، جهت رسیدگی به دادگاه فرستاده می‌شود اما دادخواست حقوقی باید مستقیما به دادگاه برده شود.

گام هفتم

دادخواست و شكایت را به دقت پر كنید
لازمه رسیدگی به دعاوی حقوقی در دادگستری تقدیم دادخواست از سوی مدعی است زیرا دادخواست همانند شناسنامه دعوای شماست و بسیاری از تصمیم‌های دادگاه به نكاتی وابسته است كه شما در دادخواست خود مطرح می‌كنید. دادگاه نمی‌تواند در موضوعاتی كه خارج از چارچوب خواسته است وارد و آنها را مورد حكم قرار دهد. پس بهتر است این كار را بادقت بیشتری انجام دهید حتی اگر نوشتن دادخواست كمی از وقت شما را بگیرد می‌تواند برایتان مفید باشد. دادخواست باید حاوی این نكات باشد: نام، نام‌خانوادگی، نام پدر، سن، اقامتگاه و حتی‌الامكان شغل خواهان و درصورتی كه دادخواست توسط وكیل تقدیم شود مشخصات وكیل نیز باید درج شود. اگر نشانی خوانده معلوم نباشد به‌عبارت دیگر مجهول‌المكان باشد در روزنامه یك‌بار نشر داده خواهد شد كه قیمت آن در حدود ۳۵۰۰ تومان است. درخصوص متن شكایت كیفری هم یك متن ساده كه حاوی اطلاعات زیر باشد كفایت می‌كند.
۱- مشخصات و نشانی خود (شاكی)
۲- مشخصات مرتكب یا مرتكبین جرم (مشتكی عنه) و درصورت امكان اعلام نشانی آنها
۳- محل وقوع جرم
۴- شرح عمل مجرمانه مورد ادعا و چگونگی و تاریخ وقوع آن
۵- نشانی شهود در صورت وجود آنها
۶- میزان خسارت و ضرر و زیان وارده.

گام هشتم

تصویر پرونده‌‌تان را نگه‌دارید
توصیه می‌شود برای پیگیری بهتر كار خود از دادخواست‌ها و ضمائم آن تصویر تهیه كرده و برای خود در منزل عینا پرونده‌ای تشكیل دهید تا مراحل دادرسی را بتوانید دنبال كنید. در این صورت اگر چیزی را از قلم انداخته باشید و از شما بخواهند به راحتی می‌توانید آن را از پرونده خودتان ارائه كنید.

گام نهم

ارائه دادخواست و ابلاغ آن 
دادخواست خود را به مرجع مورد نظر ارائه كنید و منتظر ابلاغ شكایت به‌خودتان و كسی كه از او شكایت شده باشید. در حال حاضر درصورتی كه دعوایی مطرح باشد از طریق پیامك به طرفین دعوا اطلاع داده می‌شود كه با مراجعه به مرجع قضایی از آن اطلاع حاصل كنند. این امر به معنی ابلاغ نیست زیرا ابلاغ باید حتما به‌صورت كاغذی و با امضا باشد. گاهی باید به دادگاه كیفری هم دادخواست داد. این دادخواست درمواردی مانند كلاهبرداری، سرقت و... به دادگاه كیفری تقدیم می‌شود. یك فرق این دادخواست با دادخواستی كه به دادگاه حقوقی داده می‌شود در هزینه دادرسی است و ۲ درصد تفاوت هزینه دادرسی را دربردارد.

گام دهم

چطور پیگیر پرونده خود باشید؟
برای پیگیری پرونده خود می‌توانید به دادسرا یا شورای حل اختلاف مراجعه كنید اما راه ساده‌تر این است كه در هر پرونده قضایی، به تمامی اشخاص مرتبط آن پرونده رمزی ۵ رقمی با عنوان رمز شخصی تخصیص داده می‌شود. فقط با داشتن این رمز است كه یك شخص می‌تواند از خلاصه پرونده و روند كار پرونده (اتفاقات و تصمیمات اخذ شده) مطلع شود. رمز شخصی را می‌توان به ۲ شكل به‌دست آورد؛ مراجعه حضوری به شعبه رسیدگی‌كننده به پرونده یك راه است. درضمن درصورتی كه شماره همراه شما توسط شعبه در پرونده قید شده باشد رمز را از طریق ارسال پیامك دریافت می‌كنید. به هر حال می‌توانید برای اطلاع نحوه به‌دست آوردن رمز شخصی به صفحه راهنمای سامانه پیام كوتاه خدمات الكترونیك قضایی مراجعه كنید.

گام یازدهم

بعد از صدور رای، آن را اجرا كنید 
بعضی از مردم فكر می‌كنند زمانی كه رأی برای پرونده آنها صادر می‌شود كار تمام است. در جرائم كیفری متهم معمولا در بازداشتگاه یا زندان است و پس از صدور حكم و تبرئه یا محكوم شدن او، مقام قضایی خود مجری اجرای حكم خواهد بود ولی در دعاوی حقوقی بعد از صدور رای، باید درخواست اجرای آن را بدهد و رأی را اجرا كنید.

تفاوت شكایت كیفری با شكایت حقوقی

شكایت‌های كیفری را بدون استفاده از وكیل هم می‌توان در دادگستری مطرح كرد. دعوای كیفری زمانی مطرح می‌شود كه فردی عملی را انجام داده باشد و دادگاه برای آن عمل مجازات تعیین كند. برای رسیدگی به این شكایت باید ابتدا به مرجعی به‌نام دادسرا رفت و بعد از انجام تحقیقات در كلانتری و دادسرا پرونده جهت رسیدگی به دادگاه فرستاده می‌شود. شكایت‌های كیفری حتی با پس گرفتن شكایت از طرف شاكی هم بسته نمی‌شوند (مثل شكایت راجع به رشوه، قتل، زنا و...) درشكایت‌های كیفری، به شكایت‌كننده شاكی گفته می‌شود، به طرف او متشاكی یا مشتكی عنه و یا متهم گفته می‌شود و به موضوع پرونده نیز اتهام می‌گویند. برای دعوت كردن طرف شكایت كیفری (متهم) به دادگاه ورقه‌ای به‌نام احضاریه برای او فرستاده می‌شود، اگر متهم (مشتكی عنه) به احضاریه توجه نكند و در وقت تعیین شده خود را به مرجع قضایی معرفی نكند، او را جلب و به اجبار به دادگستری می‌برند. دردعواهای كیفری بدون وكیل هم می‌شود به حكم دادگاه اعتراض و خواستار ارسال پرونده به دادگاه تجدید نظر شد.

اما اكثر شكایت‌های حقوقی باید توسط وكیل دادگستری مطرح شود. برای دعوای حقوقی دادگاه مجازاتی را درنظر نمی‌گیرد بلكه فرد یا افرادی كه مرتكب خطایی شده‌اند را مجبور می‌كند تا تكالیفش را درست انجام دهد یا حقوق قانونی دیگران را به آنها بازگرداند. در اینگونه موارد دادخواست حقوقی باید مستقیم به دادگاه برده شود. شكایت‌های حقوقی با پس گرفتن دعوا از طرف شكایت‌كننده خاتمه می‌یابند. اما در شكایت‌های حقوقی، به شكایت‌كننده خواهان می‌گویند. به طرف او خوانده گفته می‌شود و به موضوع پرونده هم خواسته می‌گویند. برای دعوت كردن طرف شكایت حقوقی (خوانده) از ورقه‌ای به‌نام اخطاریه استفاده می‌كنند. اگرخوانده به موقع حاضر نشود، منتظر او نمی‌مانند و ممكن است حق را به خواهان بدهند. در دعواهای حقوقی فقط وكیل دادگستری باید به‌وسیله دادخواست تجدید نظر درخواست تجدید نظرخواهی كند.

سندخانه

چه مداركی با خودمان ببریم؟
شناسنامه یا كارت ملی و كپی آنها.
تهیه فرم دادخواست مخصوص دیوان عدالت اداری از دفا‌تر پست و تكمیل فرم.
رونوشت یا تصویر گواهی شده سندی كه اثبات‌كننده سمت نماینده است.
دادخواست‌های جداگانه درصورتی كه شاكی خواسته‌های متعدد و غیرمرتبط داشته باشد باید هر خواسته دادخواست‌های جداگانه تنظیم شود، پس دادخواست به تعداد لازم نیاز است.
تمبر برای روی صفحه اول دادخواست و برای روی هر یك از مدارك پیوستی.

حساب و كتاب

تعداد برگه‌های دادخواست و هزینه آن
برگه‌های رسمی دادخواست دیوان با برگه‌های درخواست كه قریبا طراحی و در اختیار شاكیان قرار خواهد گرفت متفاوت است. برگه‌های دادخواست هزینه دادرسی و ابطال تمبر را دارد ولی برگه‌های درخواست كه مخصوص شكایت به هیأت عمومی دیوان است رایگان خواهد بود. برای مطرح كردن شكایت كیفری (ازهرنوعی كه باشد) فقط یك تمبر۲۰۰۰تومانی لازم است كه در دادگستری روی آن زده می‌شود ولی برای طرح شكایت حقوقی باید به تناسب ارزش مالی كه راجع به آن دعوا مطرح شده یك ونیم درهزار تمبر باطل كرد (مثلا برای گرفتن یك طلب ۱۰ میلیون تومانی بالغ بر ۱۵۰ هزارتومان تمبر لازم است).


زمان آخرین مطلب این کاربر: 2145روز قبل
شنبه 27/10/1393 - 22:10
m_hadi47 ( تعداد مطالب : 6910 ) ( تعداد نظرات : 98 )


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - مرضیه موسوی:
برای خرید و فروش یک ملک یا خانه، پیدا کردن یک مشتری یا طرف حساب مناسب نخستین و مهم‌ترین قدم است؛ فرد خوش‌اعتباری که بتوان به او اعتماد کرد و ملکی را با قیمت مناسب از او خرید و یا برای فروش یک ملک روی آن حساب کرد.

تا اینجا ۵۰درصد كار پیش رفته است. طی‌كردن ۵۰درصد دیگر از مسیر، راه و چاه خاص خود را دارد و بد نیست قبل از آغاز این راه، دورنمایی از آن در ذهن داشته باشید. خرید و فروش رسمی و ثبت سند یك ملك كار دشواری نیست اما قدم‌هایی باید در این مسیر برداشت كه اگر جایی از آن دچار مشكل شوید، باید متحمل صرف وقت و هزینه زیادی شوید. یادتان باشد ممكن است یك اعتماد بیجا و بیش از حد شما را به دام كلاهبرداران خرید و فروش مسكن بیندازد.

گام اول
مراجعه به بنگاه و دریافت كد رهگیری

خریدار و فروشنده به بنگاه معاملات املاك مراجعه می‌كنند و این نخستین گام برای معامله یك ملك است. مهم‌ترین نكته‌ای كه باید در این زمینه به آن دقت كرد آن است كه بنگاهی كه به آن مراجعه می‌كنید بنگاهی رسمی و معتبر باشد. در این مرحله باید مبایعه نامه‌ای بین خریدار و فروشنده تنظیم شود. این مبایعه‌نامه وقتی ارزشمند و دارای اعتبار است كه دارای كد رهگیری باشد. این كد رهگیری تأیید‌كننده این است كه ملك مورد نظر تنها به یك نفر فروخته شده است. در واقع این كد رهگیری نشان‌دهنده سالم‌بودن معامله انجام شده است. تنها بنگاه‌هایی قادر به ارائه كد رهگیری هستند كه به‌صورت قانونی فعالیت می‌كنند. بنگاه‌های معاملاتی برای نوشتن مبایعه‌نامه هزینه‌ای را به‌عنوان دستمزد دریافت می‌كنند.

گام دوم
مراجعه به دفتر ثبت و استعلام سند

وقت آن است كه با در دست‌داشتن مدارك لازم و مبایعه‌نامه تازه تنظیم شده به یكی از دفا‌تر اسناد رسمی مراجعه كنید. با مراجعه به این دفا‌تر كار استعلام ثبتی سند انجام می‌شود. در این مرحله وضعیت سند از نظر بودن در گرو بانك و یا ارگان‌های دیگر انجام می‌شود. اینكه ملك در حال معامله، در طرح‌های ساخت و سازهای شهری نبوده باشد هم در دفتر اسناد رسمی بررسی می‌شود. ظاهرا استعلام‌های انجام شده در این اداره به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود. با این حال برای دریافت نتیجه نهایی این استعلام‌ها به زمانی حدود یك تا ۲ هفته نیاز دارید. هزینه‌های مربوط به این استعلام بر عهده صاحب سند است و در‌‌ همان زمان مراجعه اولیه به دفتر اسناد رسمی دریافت می‌شود.

گام سوم
عوارض نوسازی و پسماند شهرداری

ملك مورد معامله در هر منطقه‌ای از شهر كه قرار دارد صاحب آن باید به شهرداری‌‌ همان منطقه مراجعه كند. صاحب سند با در دست داشتن مدارك هویتی خود و ملك مورد نظر به شهرداری مراجعه می‌كند تا عوارض نوسازی و پسماند را تسویه كند. مبلغ ناچیزی هم در قبضی كه باید پرداخت شود بابت كمك به آموزش و پرورش دریافت می‌شود. هزینه‌ها همان‌جا از صاحب سند دریافت می‌شود و برگه مفاصاحساب در‌‌ همان روز به‌دست صاحب سند می‌رسد. روند اداری این تسویه حساب در شهرداری ۲تا ۳ ساعت به طول می‌انجامد. مبلغ مورد نظر بابت عوارض و نوسازی بسته به ملك مورد معامله، موقعیت آن و ارزش ملك دارد. خرید و فروش ملك در دفتر اسناد به ثبت نمی‌رسد مگر اینكه عوارض نوسازی و شهرسازی آن پرداخت شده باشد. در این مرحله ملك هر بدهی دیگری به شهرداری داشته باشد تسویه می‌شود.

گام چهارم
مفاصاحساب دارایی هم لازم است

نوبت به خان اداره دارایی می‌رسد. باید مالیات مربوط به ملك پرداخت و تسویه شود. در این اداره ۳ روز مهمان هستید. در روز اول مدارك مورد نیاز را به اداره مالیات تحویل می‌دهید. روز دوم برای تعیین مقدار مالیاتی كه بدهكار هستید به این اداره مراجعه و مبلغ مالیات را پرداخت می‌كنید. پرداخت مالیات معمولا در‌‌ همان محل اداره و از طریق دستگاه‌های پرداخت الكترونیك امكان‌پذیر است. اگر این دستگاه‌ها به هر دلیلی خراب بود باید به نزدیك‌ترین شعبه بانك‌ملی مراجعه كنید و بعد سند پرداخت بانكی خود را به اداره مالیات ببرید. برای دریافت برگه مفاصاحساب مالیات باید یك روز صبر كنید. روز سوم می‌توانید این برگه را از اداره مالیات دریافت كنید و در كنار دیگر مدارك خود قرار دهید.

گام پنجم
انتقال قطعی سند در دفترخانه

استعلام‌های لازم انجام شده و مدارك آماده انتقال سند است. بار دیگر سری به دفتر اسناد رسمی بزنید. در این مرحله هم خریدار و هم فروشنده با تمام مدارك مورد نیاز حضور دارند. دو طرف معامله، شرح كلی‌ای از تسویه كامل مبلغ ملك و شرایط فروش خود به دفتر اسناد رسمی ارائه می‌دهند. حالا كه معامله قطعی شده است باید یك روز دیگر هم صبر كنید. بنچاق در این مدت تنظیم و اطلاعات مربوط به آن در سیستم شبكه‌ای اسناد رسمی به ثبت می‌رسد. آخرین هزینه‌ای كه در این مرحله پرداخت می‌كنید هزینه انتقال قطعی سند است.

هزینه‌های خرید و فروش

اولین هزینه‌ای كه در زمان خرید و فروش خانه باید پرداخت شود هزینه مربوط به بنگاه املاك است. این هزینه بابت حق دستمزد و همچنین ثبت كد رهگیری فروش ملك از دو طرف معامله دریافت می‌شود. بنگاه‌دار‌ها این هزینه‌ها را با حساب و كتاب خاص و نسبتا پیچیده خود انجام می‌دهند اما در كل مقدار این هزینه ارتباط مستقیمی با ارزش ملك مورد معامله دارد. معمولا حداقل یك‌و‌نیم درصد ارزش كل ملك به‌عنوان حق‌الزحمه از طرف بنگاه‌دار‌ها دریافت می‌شود. مالیات و عوارض نوسازی و عوارض پسماند هر ملك هم بسته به نوع كاربری و وسعت ملك دارد و با بالا رفتن این اعداد، این مقدار هم بیشتر می‌شود. ثبت قطعی سند حدود ۱۰۰ هزار تومان هزینه هم برای خریدار و هم برای فروشنده در بر دارد. بد نیست بدانید كه هزینه‌هایی مثل مفاصا حساب شهرداری و دارایی و مالیات و استعلام سند ازجمله هزینه‌هایی است كه فروشنده باید پرداخت كند. البته این سكه می‌تواند با توافق دو طرف روی دیگری هم داشته باشد و خریدار پرداخت‌كننده این هزینه‌ها باشد.

مداركی كه لازم دارید

شناسنامه و كارت ملی طرفین معامله، نخستین مدركی است كه برای خرید و فروش یك ملك به آن نیاز است. سند مالكیت، بنچاق ملك، گواهی پایان كار، گواهی پرداخت مالیات نقل و انتقال، استعلام ثبتی، كد پستی و كد ملی طرفین، كپی مبایعه‌نامه و یا قرارداد به همراه كد رهگیری ازجمله مدارك مورد نیاز برای طی كردن مراحل كار انتقال قطعی سند یك ملك در دفترخانه است. اصل گواهی عدم‌خلاف ساختمان اگر بین مدارك موجود نباشد ثبت رسمی دچار مشكل می‌شود. املاك اداری و تجاری علاوه بر این مدارك به برگه مفاصا حساب عوارض مشاغل هم نیاز دارند. بد نیست كه خریداران و فروشنده‌ها مداركی ازجمله گواهی تسویه‌حساب شارژ ساختمان و آخرین قبض‌های پرداخت شده مربوط به ملك را هم بین مدارك خود داشته باشند تا در زمان انجام معامله ملك و بعد از آن درگیر مشكلاتی از این دست نشوند.


زمان آخرین مطلب این کاربر: 2145روز قبل
شنبه 27/10/1393 - 22:8
  • تعداد رکورد ها : 313