"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2276 ) ( تعداد نظرات : 9 )

کرونا و چند توصیه برای جلوگیری از «انگ اجتماعی»/ مراقب صحبت کردن خود باشیم

رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی:
🔹طرح فاصله گذاری اجتماعی به عنوان یک راهبرد مهم برای مقابله با ویروس کرونا مورد تاکید است و باید با ایده های خلاقانه و راهکارهای هوشمندانه به گونه ای رفتار کنیم که فاصله اجتماعی باعث نزدیکی بیشتر شود.
🔹بدنامی ( انگ) اجتماعی (Social stigma) مرتبط با کووید ۱۹ می تواند باعث پنهان کردن بیماری و گسترش شیوع بیماری می شود. این انگ میتواند انسجام اجتماعی را تضعیف کرده و باعث انزوایِ اجتماعیِ احتمالی ِگروهی از افراد شود که ممکن است به وضعیتی منجر شوند که در آن حتی احتمال پخش ویروس بیشتر شود به مشکلات بهداشتی شدیدتر و دشواریهای عدیده تری در کنترل شیوع بیماری ختم شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 9/1/1399 - 9:46
"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2276 ) ( تعداد نظرات : 9 )

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
شنبه 9/1/1399 - 9:44
"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2276 ) ( تعداد نظرات : 9 )

کرونا و استرس ناشی از آن

 

بنابر شواهد و قرائن محکم و پیدا و پنهان، موج ترس و تبلیغات گسترده جهانی در مورد "ویروس کرونا" بیش از آنکه به‌دلیل کشندگی این ویروس باشد، دلایل اقتصادی و تجاری دارد و برنده اصلی این جنگ تبلیغاتی سنگین تا به امروز، ایالات متحده آمریکا بوده است!

چرا که تعداد کل فوت‌شدگان ناشی از ابتلا به کرونا در کشور چین تا به امروز کمتر از 2 هزار و 500 نفر است آن هم در کشوری که یک میلیارد و 400 میلیون جمعیت دارد(!!) در حالی که تعداد کشته‌های آنفلوآنزا در آمریکا با جمعیتی 330 میلیون نفری فقط در سال 2018‌ــ‌2017، 61 هزار نفر بوده‌ است!!"من پزشک نیستم؛ رشته‌ام اپیدمیولوژی، علم آمار و تحلیل داده‌های وضعیت سلامت و بیماری در یک جامعه و جهان، به‌خصوص بیماری‌های همه‌گیر و شایع است؛ پس من اطلاعات پزشکی در مورد ماهیت و عملکرد کرونا ندارم اما می‌خواهم از دریچه رشته خودم در موردش صحبت کنم.

البته برای این یادداشت، مشورت کاملی با یک پزشک متخصص کردم که این روزها بیمارستانش میزبان افراد مشکوک به کرونا و بیماری‌های ویروسی است همچنین گزارش‌های دکتر تاکایاما را خواندم که به‌عنوان پزشک داوطلب به کشتی تفریحی پر از افراد آلوده به کرونا رفته است.

دانشگاه ما همکاری نزدیکی با سازمان CDC آمریکا (مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها) دارد؛ این سازمان تقریباً مادر علم اپیدمیولوژی و تهیه‌کننده مفاد درسی و تحقیقاتی رشته سلامت عمومی است و من اطلاعات یادداشت را از وب‌سایت این سازمان می‌گذارم.

طی حدود 2 ماهی که ویروس کرونا مطرح شده، شهر بزرگ ووهان قرنطینه شده و طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، چند ده‌هزار نفر به این ویروس آلوده شده‌‌اند اما تعداد کشته‌ها در کشور یک میلیارد و نیمی چین، کمتر از 2500 نفر و در سراسر جهان، بسیار بسیار پایین است. (دکتر توموکی گفت تعداد زیادی از فوتی‌های چینی به‌خاطر ضعف نبوده است بلکه استرس و وحشت بسیار بالا سیستم ایمنی بدن افراد را از کار انداخته بود!) البته بسیاری از کشورها از جمله ژاپن، سعی می‌کنند به‌خاطر حفظ منافع اقتصادی، آمار و اطلاعات دقیق به افکار عمومی ندهند.

پس طبق گزارش CDC و WHO چنین ویروس کشنده و پرسروصدایی در بالاترین آمار، در کل چین و جهان، کمتر از 2 هزار کشته داشته است، تا اینجا را قبول دارید؟

حالا برویم سراغ آنفلوآنزا؛ به‌نظر شما ویروس آنفلوآنزا فقط در سه ماه اخیر، در کشور آمریکا چند کشته داشته؟ صد نفر؟ هزار نفر؟ پنج‌هزار نفر؟ خیر!

طبق گزارش CDC آمریکا در چند ماه اخیر، فقط و فقط در کشور 330 میلیونی آمریکا، چند ده‌ میلیون مبتلا و بین 12 تا 16 هزار مرگ به‌دلیل ابتلا به آنفلوآنزا ثبت شده است!طفاً این عدد را چندبار بلند تکرار کنید! باور نمی‌کنید؟ حق دارید! پس این لینک را باز کنید و گزارش دقیق و بِروز CDC را بخوانید!

می‌دانستید کشته‌های آنفلوآنزا از هر طیف سنی هستند اما کشته‌های کرونا، طبق گزارش دکتر تاکایاما، فقط یک‌ درصد از افراد مسن و دارای بیماری‌های زمینه‌ای را شامل می‌شود؟

می‌دانستید احتمال ابتلای شما به آنفلوآنزا و خدای‌نکرده مرگ، با تماس با یک آمریکایی، در مقایسه با ابتلا به کرونا و تماس با یک چینی یا هر فرد آلوده، چند ده‌ برابر است؟

اما با وجود این، آیا پروازهای آمریکا محدود شدند؟ آیا آمریکا قرنطینه شده است؟ آیا کسی جرأت اعتراض به این وضعیت را دارد؟!

به‌گفته دکتر توموکی(همکارم)، رسانه‌های دنیا حواس مردم را به کرونا منعطف کردند و مردم خطر بزرگتر و جدی‌تر آنفلوآنزا را به‌کلی فراموش کردند!

آیا می‌دانستید اقتصاد چین آن‌قدر بزرگ و قوی است که اگر زمین بخورد، علاوه بر باز شدن راه برای غرب، بسیاری از اقتصادهای آسیا، از جمله همین ژاپن را به ورشکستگی و نابودی می‌کشاند؟ مردم و دولت ژاپن تازه متوجه خطر شده‌اند و سعی می‌کنند هیجان کاذب کرونا را کنترل کنند، گرچه خیلی دیر است؛ آمار توریست‌های چینی در تمام دنیا و ژاپن، سقوط کرده است و این یعنی زنگ خطر جدی؛ بازی‌های المپیک برای ژاپن، به‌دلیل نبود چین، پر از خسارت و ضرر خواهد بود.

اما علت مرگ‌و‌میر آنفلوآنزا در آمریکا چیست؟ مگر این بیماری دارو ندارد؟ دارد! اما چون آمریکا یکی از بدترین سیستم‌های خدمات پزشکی و بیمه‌ای در جهان را دارد و هزینه‌هایی مثل استفاده از آمبولانس آن‌قدر قیمت وحشتناکی دارد که گاهی برای خانواده‌ها، مرگ عزیزان، راحت‌تر از استفاده از آمبولانس و خدمات بیمارستانی است!

آمار CDC آمریکا را دوباره نگاه کنید! و وعده‌های کاندیداهای آمریکایی برای ارائه خدمات پزشکی و «بیمه برای همه»(!) در صورتی که در چین کمونیستی، تمام مردم بدون استثنا تحت پوشش بیمه هستند! قویاً اعتقاد دارم کشور چین و کلاً مردم دنیا در بحث بیماری کرونا، دچار یک بازی سیاسی ــ اقتصادی بسیار کثیف آمریکا شده‌اند." 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
جمعه 8/1/1399 - 8:49
"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2276 ) ( تعداد نظرات : 9 )

 

افراد وسواسی برای مقابله با کرونا چه کنند؟ این روز‌ها که توصیه‌های مکرر به رعایت بهداشت و شست و شوی مداوم دست‌ها از سوی وزارت بهداشت و سازمان جهانی بهداشت وجود دارد، افرادی که وسواس دارند ممکن است ناراحتی زیادی را تجربه کنند؛ بنابراین گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با انتشار مطلبی با افرادی که از بیماری وسواس رنج می‌برند سخن گفته و توصیه‌هایی را برای آن‌ها ارائه کرده است. ۱) باید بدانید که اضطراب در این شرایط طبیعی است و خود را به خاطر آن سرزنش نکنید. این را مدام با خود تکرار کنید و بدانید که این شرایط سخت برای همه ما است. ۲) به این نکته توجه داشته باشید که تمیزکردن و شست و شو را به خاطر رعایت توصیه‌ای پیشگیرانه برای ابتلا به کرونا انجام می‌دهید یا برای رهایی از افکار مزاحم و اضطرب؟ ۳) فقط کار‌های توصیه شده برای پیشگیری از ابتلا به کرونا را انجام دهید و به افکار وسواسی و اغراق در شست و شو توجه نکنید. وقتی به توصیه‌های مربوطه عمل کردید با خود تکرار کنید که «کافی است» و اگر افکاری مانند «آیا درست انجام دادم؟» یا «مدت شستن دستم کافی بود؟» به ذهنتان رسید، سعی کنید آن‌ها را کنار بگذارید. ۴) اخبار را از منابع معتبر دنبال کنید و از چک کردن مداوم اخبار در طول روز جلوگیری کنید. ۵) از کرونا به اندازه ایی که هست بترسید نه بیش از آن؛ بدانید که افراد زیادی به این ویروس مبتلا شده و با علائم خفیف درمان شدند. ۶) سعی کنید کار‌های روزمره خود را انجام داده و از فکر کردن مداوم به کرونا و نگرانی درمورد آن پرهیز کنید. خودتان را با کار‌های دیگری سرگرم کنید تا از فکر و خیال دور شوید. ۷) به آینده و این که چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد توجه نکنید و تمرکز خود را به «اکنون» و «این جا» معطوف کنید. ۸) سعی کنید ابهام و نداشتن اطلاعات دقیق درمورد ویروس کرونا را بپذیرید. شما نمی‌توانید صددرصد مطمئن باشید که در امان هستید؛ بنابراین به جای این که دچار اضطراب شوید واقعیت را بپذیرید. ۹) در صورتی که نتوانستید با به کارگیری روش‌های خود مراقبتی آرامش خود را حفظ کرده و به عملکرد روزمره خود بپردازید، به صورت آنلاین یا تلفنی با روانپزشک یا روانشناس تماس بگیرید.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
جمعه 8/1/1399 - 8:13
"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2276 ) ( تعداد نظرات : 9 )

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
سه شنبه 5/1/1399 - 7:30
"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2276 ) ( تعداد نظرات : 9 )

🔻مهدی محسنیان‌راد، استاد دانشگاه: پدیده‌ خطرناک خلاء مراسم ترحیم برای جان باختگان کرونا

🔹خانواده بیماران کرونا را از «ارتباط با خود» دردناک نجات دهیم

🔹نباید اجازه داد نزدیکان متوفی در تنهایی و انزوای افسارگسیخته فرو بروند/ انتخاب

#اجتماعی

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
دوشنبه 26/12/1398 - 22:47
"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2276 ) ( تعداد نظرات : 9 )

شیوع ویروس کرونا باعث تعطیلی مهدکودک‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها برای چند هفته پیاپی شد. هفته‌هایی که به تعطیلات نوروز ختم شدند و حالا بچه‌ها در خانه نمی‌دانند چگونه باید سرگرم باشند و اوقات خود را بگذرانند.
از سوی دیگر، دورکاری برخی کسب‌وکارها و شرکت‌ها یا تعطیلی آن‌ها باعث شده پدر و مادر هم در خانه کنار فرزندشان باشند و یک دوره طولانی قرنطینه را بگذرانند.
شاید روزهای اول به استراحت و از تن به در کردن خستگی یک ساله کار و تلاش و فعالیت، خواب بیشتر و تماشای تلویزیون بگذرد ولی قطعا اگر برای هفته‌های پیش‌روی نسبتا طولانی در خانه ماندن برنامه‌ای نداشته باشید؛ اذیت خواهید شد.
 


همان‌طور که ماندن در خانه برای امنیت و سلامت فرزندان‌مان بسیار مهم است؛ به کار گرفتن خلاقیت و نوآوری برای سرگرم کردن آن‌ها اهمیت دارد. به طور دقیق‌تر، والدین باید امکانات و ابزار ساعت‌ها سرگرم‌ کردن فرزندان خود را به مدت چند هفته تدارک ببینند.
در ادامه فهرستی از سرگرمی‌ها، بازی‌های خانگی و فعالیت‌های شاد و ساده جمع‌آوری کردیم که می‌توانند ذهن فرزند شما را مشغول و سرگرم کنند:

یک ماراتن فیلم راه بیندازید

دم دست‌ترین سرگرمی شما در دوران قرنطینه می‌تواند دانلود فیلم و انیمیشن یا پخش زنده آن‌ها باشد. فهرستی از بهترین انیمیشن‌های سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ تهیه و شروع به دانلود و تماشای آن‌ها کنید. می‌توانید سری به سرویس‌های استریمی مانند نتفلیکس، هولو و دیزنی پلاس بزنید و تازه‌ترین فیلم‌ها و انیمیشن‌های مناسب سن کودکان و فرزندان خود را انتخاب کنید.

یک قلعه بسازید

با چادر، بالشت و وسایل بازی کودکان یک مخفی‌گاه بسازید. احتمالا چند ساعتی طول می‌کشد و حسابی بچه‌ها را سرگرم خواهد کرد. با همین قلعه دست‌ساز می‌توانید چندین روز بازی طراحی کنید.

کاردستی آسان بسازید

مقداری کاغذ و مقوای رنگی، چسب و قیچی برای دوران قرنطینه تهیه کنید. مداد رنگی‌ها را بیاورید و همگی روز زمین ولو شوید تا هم بچه‌ها رنگ کنند و هم کاردستی‌های ساده‌ای با کمک هم بسازید.

موانع بسازید

گاهی اوقات بچه‌ها با ساده‌ترین چیزها سرگرم می‌شوند. با چندین بالشت یا پشتی یک دیوار و سد بسازید و قوانینی برای پرش از روی آن‌ها وضع کنید.

نامه بنویسید

بهترین فرصت است از کودکان بخواهید برای افرادی که دوستشان دارند؛ نامه بنویسید و با پست به دستشان برسانند. نامه‌ای به مادربزرگ و پدربزرگ، نامه به خاله و دایی، نامه به اعضای خانواده که دور از خانه هستند و …

آشپزی کنید

سرگرمی جذاب دیگر خانواده در این دوران می‌تواند آشپزی‌های متفاوت و خلاقانه با کمک بچه‌ها باشد. از کودکان بخواهید در تهیه نهار و شام همکاری کنند یا خودشان برخی چیزها مانند شیرینی و کیک، ژله و سالاد تهیه کرده و لذت ببرند. البته، حتما شما روی کار آن‌ها نظارت کنید.

معما حل کنید

می‌توانید خانوادگی معماهایی را طرح و حل کنید. برخی سایت‌ها روی وب از جمله سایت آمازون مملو از معماهای گوناگون برای سنین مختلف است. حل معما هم سرگرم‌کننده و هم پرورش‌دهنده ذهن است.

لگو بسازید

بچه‌ها عاشق ساختن هستند. ساختن چیزهایی با لگو یا بلوک‌های کوچک خانه‌سازی، پازل‌های با شکل‌های عجیب و غریب که وقتی با خلاقیت بچه‌ها ترکیب می‌شوند؛ ساختارهایی پیچیده‌تر پیدا می‌کنند. می‌توانید چیزهایی مانند پل بسازید و قوانین فیزیک را یاد دهید.

کتاب بخوانید

هیچ لذتی بالاتر از کتاب خواندن نیست. چند کتاب با عناوین مورد علاقه بچه‌ها خریداری و برایشان بخوانید و اگر خودشان می‌توانند بخوانند؛ لذت کشف دنیای کتاب‌ها را به آن‌ها بدهید. برنامه ساعت کتاب‌خوانی مشترک خانوادگی بگذارید تا یاد بگیریند هر روز کتاب بخوانند و با دیدن والدین خود تشویق شوند.

کنسرت برگزار کنید

بعد از شام، یک آهنگ یا موسیقی مورد علاقه را با همه اعضای خانواده اجرا کنید. یک برنامه استعدادیابی بدون خجالت کشیدن که می‌تواند هیجان زیادی داشته باشد.

بازی جست‌وجوی اشیا را اجرا کنید

می‌توانید وسایل خانه را پنهان و با دادن سرنخ‌هایی کمک به یافتن آن‌ها کنید. با یک سربند، چشمان یک عضو خانواده را بسته و وسیله‌ای را پنهان کنید. بعد می‌توانید با روش‌های مختلف مانند تولید صدا یا دادن سرنخ‌ها کمک به یافتن آن کنید.

بازی‌های تخته‌ای داشته باشید

انواع بازی‌های تخته‌ای در بازار هست که باید با کل اعضای خانواده بازی شوند. بازی مورد علاقه خانواده را تهیه و شب‌ها دور هم جمع شوید و رقابتی دوستانه داشته باشید.

بازی‌های فیزیکی طراحی کنید

بازی‌هایی مانند Leap Frog یا Simon Says را اجرا کنید. یک نفر معلوم یا پادشاه می‌شود و به دیگران دستور می‌دهد تا حرکات فیزیکی را اجرا کنند و اگر فردی اشتباه کند؛ از بازی کنار گذاشته می‌شود. می‌توانید از خودتان قوانینی بسازید مثلا حرکات دستور داده شده را برعکس انجام دهید یا اگر ابتدای آن‌ها عبارت خاصی بود؛ انجام شوند.

کتاب‌

های رنگ‌آمیزی و پازل تهیه کنید

برای هر رده سنی انواع کتاب‌های پازلی یا رنگ‌آمیزی وجود دارد. چند کتاب این شکلی بخرید و کنار بگذارید تا در صورت نیاز و بیکاری فرزندان به آن‌ها بدهید و سرگرم شوند. کتاب‌های رنگ‌آمیزی هم برای خود والدین وجود دارد.

یک کلینیک ماساژدرمانی راه‌اندازی کنید

یک روز می‌توانید بچه‌ها را دعوت به نرمش‌های آرامش‌بخش، تمرین‌های تقویت ذهنی، ماساژ دادن یکدیگر و برخی حرکات ورزشی تقویت‌کننده بدن و خودمراقبتی کنید.

جعبه‌های مقوایی را رنگ‌آمیزی و تزئین کنید

بچه‌ها به رنگ‌آمیزی روی هر سطحی پاسخ مثبت می‌دهند. می‌توانید جعبه‌های کفش یا خریدهای نوروزی خود را وسط سالن ریخته و شروع به رنگ‌آمیزی‌های خلاقانه و طوفان‌های ذهنی کنید. با جعبه‌ها کاردستی بسازید و برای ساعت‌ها آن‌ها را سرگرم کنید.

صفحات رنگ‌آمیزی چاپ کنید

در اینترنت هزاران طرح رنگ‌آمیزی هست و کافی است یک چاپگر سیاه و سفید داشته باشید تا آن‌ها را چاپ و به بچه‌ها بدهید. اجازه دهید خودشان شخصیت‌های مورد علاقه‌شان را انتخاب و بعد چاپ کنند.

نمایش برگزار کنید

بهترین فرصت است انواع نمایش‌های بندانگشتی، عروسکی و حتی تئاتر را با بچه‌ها تمرین کنید. یک کارتن بزرگ بیاورید و از کودکان بخواهید درون آن‌ها رفته و با یک عروسک داستانی را تعریف کنند. برخی انیمیشن‌های معروف و دوستی داشتنی خودشان را دو نفره یا چند نفره بازی کنید.

خمیربازی کنید

می‌توانید خمیرهای آماده و بدون خطر را از بیرون تهیه کرده یا خودتان انواع خمیرهای رنگارنگ را در خانه برایشان ساخته و ازشان بخواهید انواع چیزها را بسازند. خمیرهای Play-Doh بسیار معروف بوده و غالبا بچه‌ها را حسابی سرگرم می‌کنند. شن‌بازی و خاک‌بازی را هم بچه‌ها دوست دارند.

آب‌بازی کنید

وان حمام، سینگ ظرف‌شویی و اگر خانه ویلایی و حیاط‌دار دارید؛ حوض و محیط‌های باز را برای بازی با آب کودکان مهیا کنید. ازشان بخواهید اسباب‌بازی‌های خود را بیاورند و با ان‌ها درون آب یا آب و صابون بروند و کف‌بازی کنند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
دوشنبه 26/12/1398 - 22:43
"وقايع نگار" ( تعداد مطالب : 2276 ) ( تعداد نظرات : 9 )

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
دوشنبه 26/12/1398 - 8:57
abbaszadegan ( تعداد مطالب : 11799 ) ( تعداد نظرات : 48 )

 شهردار تهران گفت که وظیفه یکایک یکایک ماست که از ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران حفاظت کنیم. 


به گزارش شهرنوشت، پیروز حناچی صبح امروز در مراسم «همرزم با شقایق» که با حضور ایثارگران شهرداری تهران در برج میلاد برگزار می شد، ضمن تبریک چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: این انقلاب نقطه عطفی در تاریخ کشورمان بود. معمولا 40 سالگی در ادبیات و فرهنگ ما دوره بلوغ و بالندگی است و امیدوارم با برداشتن گام دوم بسیاری از نقیصه هایی که در کشور وجود دارد و از آن رنج می بریم را حل کنیم.

وی افزود: در فلسفه اصطلاحی وجود دارد که «آنچه علت موجده است علت مبقیه هم هست». به تعبیر امام راحل مردم در زمان پهلوی از یک پاسبان می ترسیدند و ترس از حکومت حتی به خانواده ها هم کشیده شده بود. اما شجاعت و خلوص ایشان و استمرار بر حقانیت مبارزه باعث شد که این انقلاب به پیروزی برسد. در تمام دوران سخت مبارزات انقلاب و دفاع مقدس آن ها که رنج کشیدند و استقامت کردند به تعبیر این آیه قرآن که «فضل الله المجاهدین علی القاعدین اجرا عظیما» بر آن ها که کنج عافیت طلبی برگزیدند برتری دارند. آنها که در سرمای سخت کردستان و یا گرمای سخت خوزستان مبارزه با دشمن را انتخاب کردند با آن ها که عافیت طلبی کردند برابر نیستند. امام راحل بر «همه با هم» و «وحدت کلمه» تاکید داشت و این وحدت و اتحاد علت پیروزی انقلاب بود و علت بقای آن هم به همین علت است. براین اساس، معتقدم هر فردی که علیه اتحاد و وحدت کلمه در این کشور فعالیت می کند فعالیت ضد انقلابی و ضد نظامی دارد.

حناچی در ادامه به ذکر خاطراتی از دوران دفاع مقدس پرداخت و گفت: استقلال داشتن نعمت بزرگی است که در انقلاب آن را به دست آوردیم. به یاد دارم در کمیسیونی مشترک با مقامات لبنانی تصمیم داشتیم خطوط پروازی بین تهران و لبنان را برقرار کنیم. پس از انجام مقدمات وقتی به مرحله امضا رسیدیم وزیر لبنانی مقابل ما که بعدها نخست وزیر هم شد از امضای قرارداد خودداری کرد و وقتی علت را پرسیدیم گفت کسانی هستند که باید با آن ها هماهنگ کنیم که منظور وی کشورهای دیگر بود. من آن زمان متوجه شدم ارزش استقلال و اینکه خودمان برای خودمان تصمیم می گیریم تا چه اندازه است.

وی ادامه داد: در مثالی دیگر، در دوره اصلاحات به سوریه سفر کرده بودیم و یکی از دستورات ما حل بدهی های سوریه به ایران بود، آن سفر برکات دیگری هم داشت که از جمله آنها اجرای طرح توسعه حرم حضرت رقیه (س) بود. در این سفر با مرحوم حافظ اسد هم دیداری داشتیم که در خلال این دیدار تاکید کرد؛ «ما زمانی از ایران حمایت کردیم که هیچ کشوری حمایت نمی کرد و من مطمئنم زمانی که اعراب پشت ما را خالی می کنند ایران تنها کشوری خواهد بود که از ما حمایت می کند.»

شهردار تهران اعتماد به نفس را یکی از دستاوردهای انقلاب ما عنوان کرد و گفت: ما در هشت سال دفاع مقدس هیچ کمکی نداشتیم و مجبور بودیم روی پای خودمان بایستیم و مشکلاتمان را حل کنیم و توانستیم به این موفقیت برسیم. شاید برخی جوانان امروز، ما را با اروپایی ها مقایسه کنند در حالی که از نظر سرانه ملی و تولید ناخالص ملی این مقایسه درست نیست. ما در دوران دفاع مقدس امکان واردات نداشتیم و مجبور بودیم همه چیز را خودمان تهیه کنیم و در این راه به موفقیت های بزرگی در دوران دفاع مقدس رسیدیم؛ از جمله آن ها ساخت پلی به طول 14 کیلومتر در هورالعظیم بود که تمامی قطعات آن در کشور طراحی شده بود؛ ما پلی را روی اروند ساختیم که با دو متر جزر و دو متر مد و حداکثر 90 کیلومتر سرعت تریلی و تانک از آن عبور می کردند.

وی به اولین حضور خود در جبهه و مواجهه اش با شهید ابراهیم هادی اشاره و تصریح کرد: اولین باری که به جبهه رفتم 18 سالم بود و از ترمینال با اتوبوس به کرمانشاه رفتم و از آنجا با مینی بوس به سرپل ذهاب و بعد با سواری پیکان به گیلان غرب رفتیم. در سه راهی گیلان غرب به همراه ابراهیم هادی در یک سواری بودیم، من اولین بار بود که او را می دیدم؛ مردی با شلوار کردی و عرقچین به سر و ریش بلند که شجاعت را به رزمندگان تازه وارد می آموخت. به یاد دارم شب ها رزمندگان تازه وارد را به خط عراقی ها می برد و از نزدیک تجهیزات عراقی را به رزمندگان نشان می داد تا ترسشان از جنگ و عراقی ها بریزد.

شهردار تهران ادامه داد: او معلمی بود که انتهای خیابان زیبای تهران زندگی می کرد و به جبهه آمده بود. آخرین باری که او را دیدم در عملیات والفجر مقدماتی بود وقتی همه زیر آتش دشمن سنگر گرفته بودند او با شجاعت مبارزه می کرد و وقتی به شهادت رسید رادیوی عراق اعلام کرد که یکی از فرماندهان شجاع ایرانی را شهید کرده است. هیچ وقت هم جنازه او پیدا نشد. ارتفاعات بازی دراز و گیلان غرب با خون این شهید و شهیدان دیگری همچون وزوایی، امین و پیچک آزاد شد تا دشت گیلان غرب از زیر آتش دشمن رها شود.

حناچی گفت: والفجر مقدماتی که یک نفر با پناهنده شدن آن را لو داد ناموفق بود و معتقدم هیچ ملتی خائنان به کشورش را فراموش نمی کند و اینکه برخی در دوره جنگ با دشمن هم کاری می کردند از نظر مردم قابل بخشش نیست. در کشورهای دیگر هم این طور است، حتی در آلمان هم آن نظامیانی که به ارتش هیتلر پشت کردند امروز از خدمات اجتماعی محروم اند.

وی افزود: در دوران جنگ اعتماد به نفس بود که به ما قدرت داد زنجیره ای از بیمارستان های صحرایی را از جنوب آبادان تا پیرانشهر بسازیم که حتی در برابر بمباران عراقی ها تخریب نمی شد. وظیفه حفظ تمامی ارکانی که این نظام بر آن اساس شکل گرفته به عهده تک تک ماست و کسانی که داعیه ایثارگری و عقبه رزمندگی را داشته اند. ما اولین مدعی در برابر کسانی هستیم که به این آرمان پشت می کنند و این ارزش ها را نادیده می گیرند. این وظیفه شرعی و قانونی ماست که این ارزش های مقدس را حفظ کنیم و حفظ خواهیم کرد.

حناچی به سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت: در فیلم هایی که از حاج قاسم به جا مانده آن بخش را بیشتر می پسندم که به برادران ایثارگر توصیه می کند و می گوید اگر عاقبت به خیری می خواهید ارتباطتان را با نظام تنظیم کنید و به آن پشت نکنید. خدمتی که وی به ایران در مقابل داعش و دفاع مقدس و حفظ حرم های اهل بیت کرد نتیجه آن تشییع جنازه با شکوه او توسط مردم بود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 55دقيقه قبل
سه شنبه 15/11/1398 - 15:40
abbaszadegan ( تعداد مطالب : 11799 ) ( تعداد نظرات : 48 )شهردار منطقه ۱۳ صبح امروز (۲۵آبان ماه) همزمان با آغاز نخستین بارش برف پاییزی پایتخت به همراه جمعی از معاونین و مدیران شهری منطقه با حضور میدانی در سطح منطقه و سایت های برف روبی از آخرین وضعیت معابر و خدمات رسانی به شهروندان بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۳ ،مرتضی رحمانزاده در حاشیه این بازدید گفت: طبق پیش بینی قبلی، از سحرگاه امروز بیش از چهل سایت برف روبی متناسب با شرایط منطقه با نیرو ها و تجهیزات لازم در سطح منطقه ۱۳ برای خدمت رسانی در آماده باش کامل بوده و به انجام وظیفه پرداختند.

وی تصریح کرد: تمام تمهیدات لازم شامل لایروبی، اصلاحات هندسی و اقدامات عمرانی و... در سطح منطقه انجام شده تا با توجه به بارش برف و باران مشکلی در سطح معابر نداشته باشیم.

شهردار منطقه در عین حال اظهار داشت: سعی شده با پیش بینی های انجام شده توسط ستاد برف روبی شهرداری منطقه ۱۳، نقاط حساس منطقه قبل از شروع بارش شناسایی و با استقرار کلیه تجهیزات در این نقاط و انجام عملیات شن پاشی مشکلی در معابر اصلی و فرعی ایجاد نشود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 55دقيقه قبل
شنبه 25/8/1398 - 17:30
  • تعداد رکورد ها : 4771