neshangar ( تعداد مطالب : 40 ) ( تعداد نظرات : 1 )

با ثبت آگهی فروش خودروتان در ، در سریعترین زمان ممکن و بهترین قیمت خودروتان را به هزاران نفر نمایش دهید و بفروشید.

* هر چقدر توضیحات کامل تری در آگهی فروش خودرو باشد ، امکان نمایش و فروش سریعتر آن بیشتر فراهم می گردد

* با گذاشتن عکس های بیشتری از زوایای مختلف و داخل خودرو ، امکان نمایش آگهی و انتخاب را برای خریداران ، بیشتر و بهتر می کنید.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 710روز قبل
يکشنبه 8/11/1396 - 10:39
neshangar ( تعداد مطالب : 40 ) ( تعداد نظرات : 1 )

الان دیگه شرایطی پیش اومده که خیلی از خانواده‌ها ترجیح میدن در مرحله‌ی اول به جای صاحبخونه شدن یه شخصی داشته باشن. داشتن خودروی شخصی نه تنها تو هزینه‌های ماهیانه خانواده کمک میکنه بلکه با توجه به اینکه تفریحات محدوده میتونه وسیله خوبی برای سفرهای کوتاه یا بلند باشه. البته خونه‌دار شدن هم خیلی مهمه.
اما برای خرید خودروهای شخصی مردم براساس نکته های خاصی تصمیم‌گیری میکنن که میشه به تعصب روی برند یا مدل خاص، میزان بودجه، تعداد نفرات، سن و سال، تعداد سفرهای درون و برون شهری، کیفیت خودرو، صفر یا کارکرده بودن خودرو، نمایندگی و تعمیرگاه مجاز، پیدا شدن قطعات خودرو، داشتن قطعات، تکنولوژی‌های روز و… اشاره کرد.
قطعا همه دوست دارن با در نظر گرفتن تمامی این نکته ها و نیم نگاهی به جیبشون بهترین خودروی شخصی رو برای خودشون و خانواده‌شون خریداری کنن. یکی از مهمترین گزینه‌ها تو خرید یه خودروی جدید اینه که واقعا باید خودروی صفر خرید یا خودروی کارکرده؟ پاسخ به این سوال البته به پیش‌نیازهای متفاوتی از افراد بستگی داره ولی تو مطلب امروز میخوایم بررسی کنیم خرید خودروی صفر بهتره یا میشه خودروی کارکرده هم خرید.
بدون شک در نگاه اول داشتن بودجه و پول کافی برای خودرو میتونه آیتم اول باشه. مثلا شما با ۱۰ میلیون تومن نمیتونین دیگه یه خودروی صفر بخرین و برای خرید خودروی صفر باید حداقل ۲۰ میلیون تومن پول داشته باشین که مثلا بتونین یه پراید بخرین. ولی ما فرض میکنیم که شما پول کافی برای خرید خودروی صفر رو دارین و بین دو راهی خودروی صفر و کارکرده گیر کردین.
بی‌تردید خودروی صفر مزایای زیادی نسبت به خودروی کارکرده داره و در نگاه اول شاید همه خرید خودروی صفر رو پیشنهاد کنن. نه تنها در مورد خودرو که برای خرید دیگر وسایل از جمله دستگاه‌های دیجیتال یا لوازم خانگی، خیلی‌ها معتقدن فقط باید آکبندش رو خرید. ولی الان هم شرایط اقتصادی طوری شده که نمیشه خیلی به خرید خودروی صفر یا جنس آکبند فکر کرد و همین که فرهنگ خرید و فروش کاالاهای دست دوم با ظهور سایت‌هایی چون شیپور فراگیر شده.
در مرحله‌ی اول باید بگیم اگه بار اوله که دارین خودرو میخرین پیشنهاد میشه حتما یه خودروی صفر بخرین. به هر حال خودروی صفر دردسر کمتری داره و برای شما که بی تجربه یا تازه کار هستین میتونه بهترین گزینه باشه. به هر حال این خودرو تا مدتها خرج نداره و تو سال‌های اول هم جز سرویس‌های دوره‌ای مشکل خاصی براتون ایجاد نمیکنه. ضمن اینکه خیالتون راحته خودرو صفره و نه از نظر ظاهری و نه از نظر فنی مشکل‌ساز نیست. البته بعضی‌ها هستن با اینکه دارن برای اولین بار خودروی شخصی میخرن ولی قبلا تجربه داشتن و تصمیم میگیرن سراغ خودروی کارکرده برن.
در بخش بعدی باید بگیم بعضی‌ها هستن که خودرو رو فقط برای مدت مشخص سوار میشن و اهل تنوع زیادی هستن و از طرف دیگه خیلی‌ها هم در نقطه‌ی مقابل اونا قرار میگیرن و میخوان یه خودروی بی‌دردسر برای خانواده بخرن که تا مدت‌ها اذیتشون نکنه و قصد تعویضش رو هم ندارن. بدون شک به گروه دوم پیشنهاد میشه که خودروی صفر بخرن که چون کارکردی نداشته و صفره دیگه تا مدتها اذتیشون نمیکنه. اما گروه اول چون مدام عادت به ایجاد تنوع دارن میتونن خودروی کارکرده تر و تمیز بخرن. چون اگه بخوان مدام خودرو عوض کنن، خودروی صفر بخرن موقع فروش دچار افت قیمت شدید میشه و متضرر میشن. ضمن اینکه پیشنهاد میشه این افراد خودروهای پا به صفر که به اصطلاح افت قیمت داشتن رو بخرن.
اگه خانوم هستین و میخواین برای خودتون خودرو بخرین، حتما سراغ خودروی صفر برین. چون اکثر خانوم‌ها نسبت به مسائل فنی خودروی اطلاعات کمی دارن و از طرفی چون خانوم هستن و با توجه به شرایط فیزیکی‌شون سخته بخوان مدام با خودروی کارکرده سر و کله بزنن. تازه باید یادمون باشه انجام کارهای خودروی خانوم‌ها هم بر عهده‌ی آقایون هست که همین موضوع تو خودروهای کارکرده میتونه مشکل‌ساز بشه. فقط تو دو حالت میشه برای خانوم‌ها خودروی کارکرده خرید که یا اول کار باشن و بخوان دست فرمونشون قوی بشه یا اینکه پول کافی نداشته باشیم.
همینطور که در مورد خانوم‌ها گفتیم باید در مورد آقایون بی تجربه یا اونایی که از مسائل فنی سر در نمیازن هم بگیم که بهتره سراغ خودروی صفر برن. چون خرج کردن و سر و کله زدن با خودروی کارکرده قلق خودش رو داره، باید وقت و پول کافی داشته باشی و از طرفی هم تا حدودی خودت فنی باشه وگرنه چون خودروی کارکرده عمرش رو کرده نمیتونه همراه خوبی برای شما باشه. این افراد اگه مجبور شدن خودروی کارکرده بخرن باید حتما با یه آدم متخصص یا کار بلد مشورت کنن.
اگه زیاد سفرهای بیرون شهری میرین به خودروی صفر فکر کنید تا یه وقت تو جاده‌ها و هنگام رانندگی طولانی مدت با یه خودروی کارکرده دچار مشکل نشین. چون به هر حال در این وضعیت استهلاک خودرو بیشتره و ممکنه تو مسافت‌های طولانی که دسترسی به تعمیرگاه یا جایی هم ندارین براتون مشکل جدی درست کنه.
اما فرض میکنیم حالا چون پولتون نمیرسه یا چون تند تند خودروی عوض میکنید و یا اینکه خودتون از اطلاعات فنی سر در میارین میخواین خودروی کارکرده بخرین. قطعا در این وضعیت میشه به خودروهای کارکرده هم فکر کرد. اول پیشنهاد میکنیم مطلب خودروی دست دوم را اینطوری بخرید! رو حتما بخونید. سعی کنید تا میتونید خودروی پا به صفر و کم کارکرد بخرین، خودرویی بخرین که رو بورس باشه تا هم قطعاتش پیدا بشه و هم اینکه موقع فروشش دچار مشکل نشین. حتما خودرو رو به یه مرکز معتبر یا مکانیک ماهر نشون بدین و از نظر رنگ، تصادف، بیمه و مشخصات فنی و مشکلات احتمالیش چک کنید. شاید با پولی که بشه یه خودروی صفر ایرانی خرید بتونین یه خودروی کاکرده و تمیز خارجی یا یه خودروی بهتر بگیرین ولی حواستون باشه سعی کنید خودرویی بگیرین که کم کارکرده باشه چون معمولا میگن سر ۵ سال باید خودرو عوض بشه. البته بعضی مدل‌ها که سال میتونن بدون مشکل کار کنن.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 710روز قبل
يکشنبه 8/11/1396 - 10:10
neshangar ( تعداد مطالب : 40 ) ( تعداد نظرات : 1 )

اصطلاح آب بندی را همه ما شنیده ایم و حتی ممکن است انجام هم داده باشیم. اما روش های اصولی این کار چیست و چرا باید آن را انجام دهیم و این کار به چه معنایی است؟

آب بندی یعنی ماشین صفر کیلومتر را در مدتی تعیین شده برای رانندگی و استفاده در زمان های طولانی بعدی آماده کنیم. اصل و اساس این کار هم بر مبنای احتیاط در استفاده از ماشین صفر کیلومتر است.

پیش از هر کاری بهتر است دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید. در این دفترچه ها درباره سیستم ماشین، عملکرد، امکانات و ضمانت نامه آن، همچنین زمان مراجعه به نمایندگی برای سرویس ماشین اطلاعات کافی داده شده است.

امروزه دیگر خودروها را با کیفیت تر از گذشته می سازند و قبل از عرضه به بازار آزمون های ریز و درشتی روی آن ها انجام می دهند اما این کافی نیست و خودرو صفر کیلومتر حتما باید تا زمانی که کارکرد آن به هفتصد و یا هزار برسد، از فشارهای اضافی دور بماند. نمونه مهم این فشارهای زیاد دور موتور بالاست. موتور ماشین صفر کیلومتر باید تا کارکرد ۳۰۰ کیلومتر، در محدوده زیر ۳۰۰۰ نگه داشته شود بعد از آن هم نباید در دور موتور بالا نگه داشته شود. سرعت گیر، شتاب ناگهانی، سرعت بالا، تخت گاز، ترمز ناگهانی، رانندگی در سربالایی و دنده معکوس از جمله مواردی است که درباره خودرو صفر کیلومتر ممنوعیت دارد.

بهتر است رینگ و لاستیک ماشین صفر کیلومتر را تا زمانی که آب بندی تمام نشده است تعویض نکنید. این کار در آینده به شاسی ماشین آسیب می رساند.

روغن موتور ماشین  را در کارکرد هزار کیلومتر تعویض کنید تا براده ها و تراشه هایی که در موتور ماشین صفر کیلومتر باقی مانده است تخلیه شود. فیلتر هوا را هم می توانید در همین زمان تعویض کنید. اما باید توجه داشت باشید که مراجعه به نمایندگی های تعیین شده برای سرویس ماشبن این مزیت را برای تان به همراه دارد که از قطعات اصلی و مناسب ماشین خودتان استفاده. می شود پس سعی کنید از همان آغاز ماشین را برای سرویس های دوره ای و یا تعمیرات به نمایندگی های تعیین شده ببرید.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 710روز قبل
يکشنبه 8/11/1396 - 9:23
neshangar ( تعداد مطالب : 40 ) ( تعداد نظرات : 1 )

شاید شما، یا اطرافیانتان جزو کسانی باشید که تازه گواهینامه گرفته اید یا برای اولین بار می خواهید ماشین بخرید و با آن تمرین رانندگی کنید. این تصور که کسی که تجربه زیادی در رانندگی ندارد تصادف نخواهد کرد، خیلی دور از ذهن است، چرا که افرادی که سال هاست رانندگی می کنند و حتی رانندگی شغل آن هاست هم تصادف می کنند، پس اگر تازه گواهینامه گرفته اید یا تجربه زیادی در رانندگی ندارید، به احتمال زیاد چندین بار در بهترین حالت به اصطلاح ماشین را در و دیوار خواهید زد.

در این وضعیت خرید یک ماشین صفر و گرون قیمت کار منطقی نیست، چون اولا خطر تصادف در رانندگی شما بیشتر است حتی اگر در حد شکستن آینه یا چراغ باشد. یا خراش و پریدگی رنگ ماشین. پس حیف است که هزینه زیادی برای خرید یک همچین ماشینی در نظر بگیرید.

یک راست بریم سر اصل مطلب، واقعیت این است که برای ماشین اولی ها و کسانی که تازه گواهینامه گرفته اند،  پراید دست دوم و کارکرده بهترین گزینه است، به چند دلیلی که در ادامه خواهیم گفت.

اولین دلیل این است که پراید خودروی نسبتا ارزانی است که کارکرده و دست دوم آن به نسبت بسیار ارزان تر است شما می توانید با هفت میلیون تومان هم یک پراید کارکرده و دست دوم بخرید.

دوم این که قطعات و لوازم یدکی  این خودرو مثل خودش ارزان قیمت و همه جا هم پیدا می شود، اما برخی خودروهای دیگر لوازم یدکی و قطعات آن ها خیلی سخت پیدا می شود.

دلیل بعدی این است که تمام تعمیرگاه های خودرو کار تعمیرات پراید را انجام می دهند، پس اگر خدای نکرده پراید شما دچار مشکلی بشود به هر تعمیرگاهی که مراجعه کنید مشکلتان حل می شود، تعمیر  این ماشین انقدر ساده است که حتی اگر تعمیرگاه هم پیدا نکردید مطمئن باشید اطرافیانتان می توانند از پس تعمیر آن بر بیایند.

اما همه چیز فقط خرید این ماشین نیست، برای آن که اگر در حین رانندگی خدای نکرده تصادف کردید، مثلا ماشین را به در و دیوار زدید و رنگ ماشین پرید متحمل خسارت و هزینه زیادی نشوید، بهتر است نمونه  دور رنگ بخرید، تا اگر ماشین دچار پریدگی رنگ شد، زیاد ضرر نکرده باشید ضمن آن که ماشین دور رنگ بسیار ازران تر است از ماشینی که رنگ فابریک یا اصلی دارد.

از مزایای دیگر خرید این ماشین کارکرده برای ماشین اولی ها یا کسانی که تازه گواهینامه گرفته اند، این است که رانندگی با پرایدبسیار آسان است، همانطور که می دانید که آموزشگاه های رانندگی با خودروی  پراید یا تیبا آموزش می دهند و هنگام آزمون هم هنرجوها می بایست با خودروی پراید آزمون گواهینامه بدهند، نتیجه این که شما با پراید آموزش رانندگی دیده اید و یا همان هم آزمون داده اید. بنابراین با خودروی پراید بیش از هر خودروی دیگری آشنا هستید.

پس به جای هزینه های زیاد در حدود سی یا چهل میلیون تومان برای خرید خودروهای خارجی کارکرده یا خودروهای داخلی صفر، برای ماشین اولتان یک پراید دور رنگ بخرید و نگران هزینه ها، تعمیر، قطعات، حتی مصرف سوخت آن هم نباشید.

همانطور که می دانید مصرف سوخت این ماشین نسبت به سایر خودروها کم است. بنابراین در این مورد هم صرفه جویی خواهید کرد.

برای دیدن انواع خودروی پراید، کارکرده، دور رنگ و ارزان قیمت  به صفحه مراجعه کنید و خودروی خودتان را بدون واسطه بخرید، این طوری یعنی با حذف واسطه خرید خودرو، در خرید پراید هم صرف جویی می کنید.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 710روز قبل
يکشنبه 8/11/1396 - 9:21
neshangar ( تعداد مطالب : 40 ) ( تعداد نظرات : 1 )

این که چه خودرویی مناسب چه کسانی است واقعا مساله مهمی است. چون با خرید یک خودروی نامناسب نه نمی توانید از آن به درستی استفاده کنید بلکه هیچ لذتی از داشتن و استفاده کردن از آن نمی برید. نوع خودرو مدل آن، برندی که آن را تولید کرده است و البته قیمتش تا حدی اهمیت دارد که بدون در نظر گرفتن اینها نمی توان برای خرید ماشین اقدام کرد.

با ما همراه باشید تا بخشی از مهم ترین معیارها و شاخص های انتخاب ماشین را با هم بررسی کنیم.

اگر قصد فروش ماشین تان را دارید می توانید در  یک آگهی رایگان ثبت کنید. همچنین اگر می خواهید ماشین دست دوم یا صفر بخرید می توانید به سایت 1اشاره صفحه مراجعه کنید.

در کشور ما که سوخت و نحوه عرضه و استفاده از آن بسیار مهم است این که خودرو از چه سوختی و چه میزانی از آن استفاده می کند اهمیت ویژه ای دارد. تا جایی که امروزه دیگر کسی سراغ خرید خودروهای با مصرف سوخت بالا نمی رود هر چقدر هم کیفیت و قیمت آن ماشین مناسب باشد، اما در طول زمان استفاده از خودروهای پر مصرف اصلا به سود نیست. در ایران برای حل مشکل سوخت بنزینی به فکر سوخت های جایگزینی مثل استفاده از گاز CNG روی آورده اند. استفاده از این سوخت تا حد زیادی به کاهش هزینه ها، مصرف سوخت و آلودگی هوا کمک می کند. بنابراین گزینه خودروهای دوگانه سوز را در اولویت انتخاب های تان قرار بدهید. البته در سایر کشورها استفاده از انرژی های دیگری مثل برق، انرژی خورشیدی و … هم ممکن شده است.

مساله بعدی ایمنی خودروهاست که برای تمام مردم دنیا اهمیت دارد ولی برای ما ایرانی ها چندان مهم نیست. گواه این مطلب هم آمار بسیار بالای تصادفات جاده ای و شهری در کشورمان است.

توصیه ما این است که در خرید خودرو تازه تان حتما این موضوع را در نظر داشته باشید که امنیت یک خودرو از سایر معیارهای آن مهم تر است چون این موضوع به زندگی ما آدم ها بستگی دارد. بنابراین خودروی انتخاب کنید که درجه کیفی خوبی داشته باشد و از حداقل های ایمنی هم برخوردار باشد. حداقل هایی چون کیسه هوا، هشدار ایمنی، بدنه مقاوم و…  به ویژه اگر قرار است خانواده و کودکان از این خودرو برای حمل و نقل و رفت و آمد استفاده کنند.

مساله بعدی راحتی در استفاده و حمل و نقل ماشین است. خیلی ها اعتقاد دارند که روکش های چرمی برای صندلی های ماشین بهترین گزینه است. اما توجه داشته باشید که هر چند عمر این جنس روکش ها زیاد است اما چرم در تابستان صندلی ها را گرم تر و در زمستان آن ها را سردتر نگه می دارد. ولی اگر می توانید با این مساله کنار بیایید، روکش صندلی های ماشین تان را چرم انتخاب کنید چون هم مقاوم تر و زیباتر است و هم تمیز کردن آن راحت تر است.

 مساله بعدی در اندازه و یا نوع خودرو است. متاسفانه امروزه بین افراد جامعه ما تب ماشین شاسی بلند سوار شدن به شدت فراگیر شده است تا جایی که افرادی که هیچ گاه بیش از دو نفر سوار خودروی شان نمی شود هم ماشین شاسی بلند می خرند. غافل از اینکه این ماشین ها در صورتی که قرار باشد بیشتر در داخل شهرها تردد کنند و نفرات کمی را حمل کنند اصلا خودروهای مناسبی نیستند چون ماشین بزرگتر یعنی مصرف سوخت بیشتر،‌ترافیک بیشتر و میزان تصادف بیشتر.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 710روز قبل
يکشنبه 8/11/1396 - 9:12
neshangar ( تعداد مطالب : 40 ) ( تعداد نظرات : 1 )

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا سیاه شدن روغن موتور نشان دهنده ی آن است که زمان تعویض کردن روغن موتور خودرو فرا رسیده است یا اگر نه چه زمانی باید آن را عوض کرد که هم موتور سالم تر بماند و هم بیهوده روغن را هدر نداد؟ شاید جواب این سوال را راننده هایی که سی یا چهل سال است رانندگی می کنند بدانند اما این موضوع هم از آن دسته از موضوعاتی است که تصورات و باورهای نادرستی درباره آن وجود دارد که بسیار هم رایج است.

همین تصورات باعث می شود که بسیاری از راننده ها روغن موتور را دیر به دیر یا خیلی زود به زود عوض کنند و در واقع هیچگاه در زمان درستش این کار را انجام ندهند. اما طبق رایج ترین باور مردم اغلب فکر می کنند که هنگامی که روغن موتور سیاه شد باید آن را عوض کرد. البته خیلی از افراد همین تصور را دارند یعنی گمان می کنند که سیاه شدن روغن موتور خودرو دلیل واضحی برای خراب شدن آن است  و باید آن را عوض کنند. اما باید بگویم که این طور نیست، چرا؟

چون زمانی که در یک خودرو  سالم روغن موتور پس از مدتی استفاده کردن از آن به رنگ سیاه تغییر رنگ نداد زمان آن شده است که روغن موتور خودرو را عوض کنید.
در توضیح بیشتر باید گفت که در یک موتور سالم اگر روغن موتور خودرو به سرعت سیاه رنگ شد به این دلیل است که روغن به علت ویژگی پاک کنندگی اش تغییر رنگ می دهد !
در واقع ماده افزودنی پاک کننده در روغن موتور خودرو، دوده ای که از احتراق موتور حاصل می شود را در خود به صورت معلق نگه می دارد و در نتیجه  سیاه رنگ می شود.
بنابراین اگر روغن موتور خودرو شما دیر سیاه رنگ شده است جای آن دارد که نگران باشید و به فکر تعویض آن باشید.
چرا که این یعنی روغن موتور قدرت جذب و معلق نگه داشتن دوده ها و مواد زائد را ندارد. و این دوده ها و آلودگی ها روی قطعات موتور و لابه لای آن ها ته نشین شده است در نتیجه باعث می شود انتقال حرارت، سائیدگی، رینگ چسباندن و روغن سوزی بیش از اندازه اتفاق بیافتد و همچنین باعث کاسته شدن تراکم گاز و کشش موتور خواهد شد.

پس روغن موتور خودرو سیاه رنگ نشده تان را عوض کنید.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 710روز قبل
يکشنبه 8/11/1396 - 9:0
neshangar ( تعداد مطالب : 40 ) ( تعداد نظرات : 1 )

حتما شما هم خودروهایی را که با دودهای بسیار بد بو در خیابان تردد می کنند و سایر راننده ها و مسافران را آزار می دهند دیده اید و از این اتفاق آزرده شده اید، یکی از دلایل ایجاد این اتفاق بروز مشکل روغن سوزی است که باید سریع آن را برطرف کرد.

روغن سوزی کارکرده یکی از شایع ترین عواملی است که هر ماشینی را روانه تعمیرگاه می کند. اما اگر کمی بیشتر از خودروها مراقبت کنیم و بدانیم چرا روغن سوزی ایجاد می شود و راه های فهمیدن یا برطرف کردن آن چیست هم می توانیم ماشین سالم تری داشته باشیم و هم در هزینه های تعمیر آن صرفه جویی کنیم.

چرا روغن سوزی اتفاق می افتد؟
اگر روغن وارد اتاق احتراق که همان محفظه بالای پیستون است بشود و همراه با مخلوط سوخت و هوا حین جرقه زدن شمع، بسوزد روغن سوزی اتفاق می افتد.

دلیل آن ممکن است شکستن یک یا چند رینگ پیستون، خراب شدن یاتاقان‌، اصطکاک شدید گیت سوپاپ، خوردگی یا ساییدگی جداره سیلندر یا پیستون

خراب شدن شاتون‌، خرابی کاسه نمد، خرابی لاستیک گیت و یا خرابی واشر سرسیلندر باشد. اگر هر کدام از این مواردی که گفتیم سالم و بدون نقص باشد هیچ گاه روغن سوزی اتفاق نمی افتد.

چطور متوجه بشویم که خودرو کاکرده روغن سوزی دارد؟
اگر می خواهید بدون آن که به تعمیر گاه مراجعه نکنید و خودتان روغن سوزی را تشخیص بدهید می توانید از راه هایی که در ادامه برای تان خواهیم گفت متوجه این مشکل بشوید.
رایج ترین علامت روغن سوزی این است که اگر به طور دائمی از لوله اگزوز دودی متمایل به رنگ آبی خارج می شود، آن را نشانه روغن سوزی خودرو کارکرده می دانند.

راه دوم این است که درون لوله اگزوز را با انگشت با پارچه بررسی کنید اگر دست یا پارچه روغنی شد، خودرو دچار مشکل روغن سوزی است.

همچنین اگر متوجه شده اید که روغن خودرو مدام کم می شود یا متوجه علائم نشت روغن در یک یا چند ردیف دهانه شمع شده اید، بدانید که خودرو روغن سوزی دارد. علاوه بر این بوی روغن سوخته در محفظه موتور هم نشانه قوی برای فهمیدن این مشکل است. چربی سر شمع هم علامت دیگری است که نشان از این مشکل دارد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 710روز قبل
يکشنبه 8/11/1396 - 8:58
neshangar ( تعداد مطالب : 40 ) ( تعداد نظرات : 1 )

دنا با این که نسبتا تازه وارد بازار خودروهای داخلی ایران شده است اما طرفداران زیادی پیدا کرده است و بسیاری از مالکان این خودرو هم با پیش فروش صاحب آن شده اند. در مطلب امروز می خواهیم خوبی ها و بدی های این خودرو را با هم بررسی کنیم و ببینیم آیا خرید آن کار منطقی است یا نه!

پیش از همه باید در نظر داشته باشیم که این خودرو محصول شرکت خودروسازی ایران خودرو است، که سابقه طولانی و زیادی در ساخت و معرفی خودروهای ملی ایران دارد! و البته خودروی دنا هم با عنوان خودرو ملی معرفی شده است.

همانطور که می دانید خودروی دنا دارای همان موتور سمند است که توان صد و چهار ده اسب بخار دارد و گشتاور آن ۶۵۰۰ دور در دقیقه است. در واقع دنا در اصل خودش همان سمند سورن است که ظاهر آن متفاوت شده است. چنانکه این دو خودرو دارای ایرادهای و اشکال های یکسانی هستند!

به عنوان مثال اگر شما از هرکسی که سمند داشته است پرس و جو کنید یکی از ایرادهایی را که برای این ماشین ذکر می کند کوبیدن محور عقب آن است و این مشکل متاسفاته در دنا هم وجود دارد.

یکی از دلایل پر طرفدار بودن دنا، طراحی ظاهری بدنه و داخل کابین است که از سایر خودروهای تولید داخل خیلی بهتر است و طبیعتا برای ما ایرانی ها که چشممان به دیدن پراید عادت کرده است جذابیت دارد. اما هر چند طراحی این خودرو تازه وارد زیباست اما طبق معمول کیفیت مواد اولیه ای که در این خودرو هم استفاده شده است بسیار پایین است. اصولا شرکت های خودروسازی ایرانی رسم دارند که از خشک ترین نوع پلاستیک ها برای کابین خودروهای تولیدی شان استفاده کنند.

مصرف دنا در جاده استاندارد حدود ۸.۱ لیتر در هر صد کیلومتر است. از لحاظ آلودگی و از نظر میزان همخوانی با محیط زیست موتور یورو ۴ دنا چندان پذیرفته نیست.

اما دنا امکانات خوبی هم دارد که بیشتر خودروهای ساخت داخل از وجود آن ها بی بهره اند. امکاناتی مثل سامانه کروز کنترل، سامانه کمک پارک عقب، قابلیت دسترسی به صندوق عقب از داخل اتاق، رادیوپخش با مانیتور تصویری بزرگ و قابلیت پخش فایلهای صوتی و تصویری، غربیلک فرمان مجهز به دکمه های کنترل سیستم صوتی، هندزفی موبایل و کروز کنترل، آینه های جانبی برقی، راهنمادار و تاشونده اتوماتیک، سیستم پاسخگویی به تلفن همراه با هندزفری موبایل، جابه جایی ‏های صندلی‏ های راننده و سرنشین جلو به صورت تمام برقی، سامانه تهویه مطبوع اتوماتیک و امکان نصب صندلی کودک و در نهایت وجود کیسه هوا از جمله این امکانات است.

قیمت روز این خودرو در حدود چهل و سه تا چهل و شش میلیون تومان است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 710روز قبل
يکشنبه 8/11/1396 - 8:55
neshangar ( تعداد مطالب : 40 ) ( تعداد نظرات : 1 )

احتمالا در بسیاری از مکان های دوروبر خود دیده اید که وقتی بحث خرید به میان می آید ، بسیاری از افراد هستند که تنها به خرید خودروی نو و صفر کیلومتر فکر می کنند و این در حالی است که ممکن است یک دسته افراد دیگر خرید خودروی دست دوم و مدل بالاتری را ترجیح دهند. ممکن است شما هم دچار این تردید شده باشید که خودروی نوبخرید یا دست دوم؟
البته انتخاب شما هرچه که باشد نمی توانیم بگوییم درست است یا غلط. زیرا هر کدام از این موارد بنا به شرایط و ویژگی های منحصر به فردی که دارند و با درنظر گرفتن میزان کیفیت و قیمت آن ها هر کدام در شرایط های خاص خود می توانند بهترین انتخاب باشند. ما در این بحث از شما بگویید ، فرصت را غنیمت دیده ایم تا نظر شما را راجع به خرید خودروی نو یا دست دوم بدانیم. در ابتدا نگاهی اجمالی به ویژگی های هر کدام از این دو مورد می اندازیم و در آخر بحث نظرتان را راجع به انتخاب خود جویا می شویم.
از دیدگاه بسیاری از افراد خودروهای کارکرده و دست دوم جزء خودروهای فرسوده به حساب می آید که کارخودشان را کرده اند و عمر آن ها کم کم به سر آمده . این دیدگاه نمی تواند یک دیدگاه کاملا صحیحی باشد زیرا بسیاری از خودروهای دست دوم و کارکرده ای در بازار وجود دارند که به لطف نگهداری خوب و درست صاحبش کیفیت و دوام بسیار بالایی داشته و سلامت ظاهری و فنی بسیار بالایی نیز دارند. حتی می توان از آن ها برای چندین سال متمادی نیز بهره برد.


مزیت خودروهای دست دوم و کار کرده
از مزیت های مهم خودروهای دست دوم و کارکرده ارزان بودن و مناسب بودن قیمت آن ها به نسبت خودروهای صفر کیلومتر است. با داشتن این ویژگی مبرهن بیش از نیمی از مردم توان و قدرت خرید خودروی دست دوم را دارند. به عنوان مثال قیمت خرید خودروی پراید صفرکیلومتر در حدود 22 میلیون تومان است و این درحالی است که با این قیمت می توان یک خودروی دیگری با مدل بالاتری خریداری کرد. حتی برای خرید یک پراید دست دوم با کارکرد مناسب و مدل بالاتری می توان نصف هزینه ی پراید صفر کیلومتر را پرداخت نمود.

کم قیمت و در عین حال با کلاس
یکی از ویژگی هایی که خودروهای کارکرده و دست دوم دارند و این روزها بسیاری از مردم به دنبال آن هستند این است که با میزان بودجه ی معینی می توان یک خودروی دست دوم اما لوکس و باکلاسی خریداری کنیم و این در حالی است که ما به دنبال خودروی ارزان قیمت هم نیستیم.

به عنوان مثال با هزینه ی حدود 50 میلیون تومان می توان جهت خرید یک خودروی نو و صفرکیلومتر داخلی مانند دنا اقدام کرد و درعین حال با همان قیمت به راحتی می توان خودروی دست دومی وسوسه برانگیزی مانند ماکسیما یا مگان را در مدل های پایین تری که هم بسیار پر امکانات و هم با کلاس هستند نیز خریداری کرد. این ویژگی را فقط خودروهای کارکرده و دست دوم دارند ، خودروهای صفرکیلومتر فاقد این شرایط هستند.


انتخاب های بیشتر
خریداری که خرید خودروی دست دوم را انتخاب می کند و آن را برخرید خودروی نو ترجیح می دهد تعداد انتخاب های بیشتری می تواند داشته باشد و بنا به سلیقه و علاقه ی خود از خودروهای کلاسیک گرفته تا خودروهای به روز و جدید هرکدام را که دوست داشته باشد و از نظر او مطلوب باشد را انتخاب کند. برای خرید خودروی نو و صفر کیلو متر مشتری ناچار است که سلیقه ی خود را به دست انتخاب های محدود خودرو ساز بسپارد و گاها ممکن است به ناچار خودرویی را که دوست ندارد انتخاب نماید.


مجهز تر
اینکه می گویند خودروهای کارکرده ممکن است از جهات مختلفی مجهزتر از خودروهای نو و صفر کیلومتر باشند به این معنا است که صاحب قبلی خودروی کارکرده بسیاری از امکانات مجهز و کاربردی را برای خودرو فراهم کرده باشند و خریدار جدید دیگر نیازی نیست هزینه هایی را صرف این امکانات کند. هزینه هایی شامل نصب سیستم صوتی مجهز و پرقدرت و یا روکش های صندلی بسیار شیک و مدرن و بسیاری چیزهای دیگر که ممکن است با خرید خودروی نو و صفرکیلومتر ناچار به صرف این هزینه ها باشید.
و اما مهم تر از همه ی اینا از ویژگی مهم و بارز خودروهای دست دوم و کارکرده ی سالم، داشتن تخفیف بیمه است که  که با داشتن این ویژگی خوب میزان قابل توجهی هزینه برای خریدار باز می گردد و این در حالی است که خودروهای نو فاقد این امکانات هستند و خریدار به هنگام خرید خودروی نو از ابتدای خرید باید هزینه های بیمه ی خودرو را بدون تخفیف پرداخت کند.


افت قیمت
ازدیگر محاسنی که به هنگام خرید خودروی دست دوم عاید خریدار می شود این است که خودروهای کارکرده و دست دومی مانند پژو405 و یا سمند و پراید افت قیمت اصلی خود را فقط یک بار تجربه می کنند و این ها از لحاظ افت قیمتی تفاوت چندانی با هم ندارند و تفاوت آنها فقط در کارکرد سالم و ویژگی های ظاهری و فنی سالم آ نها است. اما خریدار خودروی نو و ماشین های مدل جدید مانند سوناتا باید بدانند که هنگام خرید خودروی خود هر ساله شاهد افت قیمت آن می شوند و با ورود خودروهای جدید به بازار خودروی آن ها ممکن است از رونق بیفتد.
تمامی این مطالب گفته شده حاکی از مزیت های چشمگیر خودروهای دست دوم است که نمی توان هیچ کدام از آنها را نادیده گرفت. اما در کنار همه ی این ها خودروهای نو و صفر کیلومتر نیز مزایاهایی دارند که لازم است درباره ی آن ها نیز گفته شود. چرا که انتخاب خودروی نو و صفر کیلومتر نیز می تواند یک انتخاب صحیح و به جایی باشد. بنابراین لازم است که این ویژگی های نیز شناسانده شوند.


خودروهای صفرکیلومتر بوی نو می دهد
این جمله که می گویند خودروهای صفرکیلومتر بوی تازگی و نو می دهند نشان دهنده ی تازگی و صفرکیلومتر بودن خودرو است و حاکی از آن است که خریدار آن، اولین نفری است که از این خودرو استفاده می کند و این بوی نو دادن حس اعتماد بیشتری به خریدار می دهد. اما بوی کهنگی خودرو های دست دوم حاکی از مستهلک بودن آن ها است و این را به خریدارش یادآور می کند که خواه ناخواه باید منتظر استهلاک بیشتر خود رو و تعمیرات آن باشد. چه بسا اگر خودروی دست دوم کلاسیک یا لوکس باشد باید هزینه های بیشتری برای تعمیرات آن متحمل شود.

بدون رنگ
یکی از مواردی که سبب می شود خریدار خودروی نو در نهایت اطمینان و اعتماد به خرید آن بپردازد بدون رنگ بودن خودرو است. همه ی ما بدون هیچ تردیدی می دانیم که خودرو های صفرکیلومتر و نو کاملا بدون رنگ می باشند و در عین حال به هنگام خرید خودروی دست دوم دچار شک و تردید می شویم که آیا فروشنده خودرو صادقانه آن را به ما فروخته است یانه؟ خودرو های دست دوم و کارکرده ممکن است چند باری به صافکاری و نقاشی رفته باشند و در عین حال برای این نوع خودروها یک امر طبیعی است. حتی ممکن است که خودرو تصادفی و یا چپی نیز باشد که این امر مشکل خرید را دو چندان می کند. در حالی که پای خودروهای نو و صفرکیلومتر هیچ گاه به تعمیرگاه کشیده نشده است و مشتری باخیالی آسوده از خودروی خود نهایت استفاده و لذت را خواهد برد.
خرید خودروی دست دوم ریسک بزرگی به همراه دارد اما خودروی نو نهایت اطمینان و اعتماد را به مشتری خواهد داد که خودرو سالم است، حتی اگر مشکلی هم داشته باشد با گارانتی خودرو به راحتی و بدون صرف هیچ هزینه ای تعمیز و درست می شود.


پوشش خدمات گسترده
با خرید خودرهای نو از پوشش گسترده ی خدمات آن نهایت اطمینان را حاصل خواهید کرد و در زمانی که خودروی شما دچارمشکل شود به راحتی می توانید از گستره ی خدمات آن استفاده کنید ولی خودروهای کارکرده فاقد این امکانات هستند . حتی گاهی بعضی از خودروهای دست دوم خارجی نیازبه تعمیر دارند اما قطعات آن ها در بازار یافت نمی شود . اگر که یافت هم شود باید هزینه های هنگفتی را برای خرید آنها پرداخت کنید.


انتخاب محافظه کارانه ولی هوشمندانه
خرید خودروی صفرکیلومتر یک انتخاب محافظه کارانه ای است که از جانب خریدار اتفاق می افتد. خریدار با خرید خودروی نو شاید صاحب امکاناتی مانند تفیف بیمه و یا خرید خودروهای کارکرده لوکس نشود و انتخابش یک انتخاب محدود باشد. در عوض با خیالی آسوده دست به انتخاب می زند و دیگر نگران به وجود آمدن مشکلات احتمالی نخواهد بود. انتخاب خریدار خودروی نو یک انتخاب هوشمندانه و بدون ریسک است و خریدار با خیالی آسوده می تواند از خودروی خود نهایت استفاده و لذت را ببرد و با دوستان و خوانواده خود سواری مطمئن تری را تجربه کند.
خریداران خودروهای دست دوم و نو به راحتی می توانند از طریق آگهی های فروش خودرو در سایت معتبر 1اشاره که از جمله وسیع ترین و با کیفیت ترین سایت های نیازمندی شناخته شده است، خودروی مدنظر خود را با کارایی و عملکرد بالایی خریداری نمایند. ثبت آگهی رایگان فروش خودرو در این سایت  این امکان را به فروشندگان خودروهای دست دوم و صفرکیلومتر می دهد که شرایط و ویژگی های خودروی خود را به صورت رایگان ثبت نموده و در معرض بازدید کنندگان قرار دهند.
با ثبت آگهی رایگان فروش خودرو در این سایت که با ایجاد یک فضای مناسب و متنوع از انواع خودروهای داخلی و خارجی برای بازدیدکنندگان باعث شده است که خرید و فروش خودرو در سراسر ایران به آسانی صورت گیرد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 710روز قبل
شنبه 7/11/1396 - 21:31
neshangar ( تعداد مطالب : 40 ) ( تعداد نظرات : 1 )

این روزها به سبب گران بودن و هزینه های بالای خودروهای صفرکیلومتر گرایش بسیاری از مردم به خرید خودروهای دست دوم بیشتر از قبل شده است و همه ی آنها در بازارهای معامله ی به دنبال یک خودروی دست دوم مناسب با کارکرد خوب وقیمت مناسب هستند. اما در کنار همه ی این ها بازهم به هنگام خرید دچار معضلات و مشکلاتی می شوند.
این که خودروی آن ها از لحاظ فنی و بدنه سالم است یا نه، خودروی انتخابی آن ها چقدر کارکرده است، یا اینکه تصادفی و چپی است یانه. همه ی این ها سوالاتی هستند که هر خریداری به هنگام خرید ماشین دست دوم با آن ها روبه رو می شود و نوعی شک و تردید را به هنگام خرید در آنها به وجود می آورد.
در بسیاری از سایت های معتبر مطالب گوناگون و مختلفی درباره ی خودروهای دست دوم وجود دارد اما همانگونه که می دانید تعداد این خودروها در بازار معاملات بسیار زیاد است که باید به صورت تخصصی تری ویژگی های آنها را از جهات مختلف مورد بررسی قرار داد تا یک خریداری با خیالی آسوده تر بتواند خودرویی را که مد نظر دارد خریداری کند و خریدو فروش خودرو راحتر انجام گیرد.
معرفی و ویژگی های خودروی سمند
خودرو سمند یکی از بهترین تولیدات صنایع و شرکت ایران خودرو است که به سبب ویژگی های خاص و مبرهنی که دارد یکی از پرطرفدارترین خودروهای داخلی در میان ایرانیان است. این نوع خودرو به دلیل ایمنی بالا و بدنه ی مستحکمی که دارد از جمله خودروهای پرفروش داخلی است و این سبب شده که مردم به خرید خودروی سمند گرایش بیشتری داشته باشند. از دیگر ویژگی های بارزی که موجب شده است فروش خودروی سمند بیشتر از دیگر خودروهای ایرانی باشد، طراحی صندلی های راحت و متناسب با ویژگی های بدن و فضای بسیار جا دار و وسیع جلو عقب برای سرنشینان است.
تمامی این ویژگی ها و مزایای خودروی سمند باعث شده که خریدو فروش این خودرو راحتر و بیشتر از دیگر خودروی های داخلی شود. حتی می توان گفت که خریدو فروش خودروی دست دوم سمند آسان تر از دیگر خودروها است.
هم چنین سمند در کنار کم مصرف بودنش دارای شتاب فوق العاده و قدرت بی نظیری در نوع خودش است که خریدار این نوع خودرو با خیالی آسوده تر برای خرید اَن اقدام می کند. به وضوح و با اطمینان می توان گفت مصرف سوخت خودروی سمند در هر 100 کیلومتر برابر با 6.2لیتر است.

ارزان بودن قطعات یدکی و در دسترس بودن آن ها
خودروی سمند همانند دیگر خودروهای ایرانی دارای انواع مدل های مختلفی است که از لحاظ ظاهری و حتی در بعضی مواقع از لحاظ فنی هم متفاوت می باشند. اما تمامی ویژگی های ذکر شده در مطالب بالا شامل تمامی مدل های این خودرو می شود.
تمامی قطعات فنی و یدکی سمند در مقایسه با دیگر خودروهای داخلی دارای کیفیت های بالا و قیمت های بسیار مناسبی است که خریدار آن به راحتی می تواند به تمامی قطعات این خودرو دسترسی داشته باشد. این ویژگی ها از محاسن بسیار با ارزش این خودرو است که بر میزانخرید خودرو سمند روز به روز افزوده می شود.
معرفی نقاط ضعف سمند
در کنار این محاسن و ویژگی ها یکسری نقاط ضعفی هم وجود دارد که برای آگاهی بیشتر خریداران این مدل خودرو آن ها را معرفی می نماییم تا به هنگام خرید  تصمیم های بهتری را اتخاذ کنند.
ظاهر ماشین سمند در قسمت جلویی خودرو در نگاه اول هیچ گونه مشکلی ندارد و به نوعی می توان گفت تداعی کننده ی خودرو های دهه ی نود مانند خودروی بی ام و است که یکی از خودروهای مورد علاقه ی بسیاری از مردم است و حتی می توان گفت یکی از دلایلی که میزان فروش این ماشین را افزایش داده این نسبت تشابه می باشد.
اما در قسمت عقب آن به ویژه چراغ های عقب خودرو دارای ظاهری زننده و حتی چشم آزار است که حتی تولیدکنندگان و سازندگان سمند در شرکت ایران خودرو را متوجه این امر ساخته و بارها تلاش کرده اند با طراحی های گوناگونی این مدل چراغ ها را تعویض کنند.
از دیگر نقاط ضعف اتومبیل سمند می توان به این نکته اشاره کرد که خرید و فروش این خودرو بیشتر در میان افراد مسن اتفاق می افتد و جوانان گرایش کمتری به خرید سمند دارند. زیرا ظاهر این خودرو جذابیت چندانی برای جوانان ندارد و بیشتر برای خانواده ها و افراد مسن طراحی شده است.
ماشین سمند یک ضعف نسبتا بزرگی دارد و آن هم دسترسی سخت کاربر به داشبورد و ضبط صوت و دیگر ادوات میانی است و اینکه شاسی این خودرو همان شاسی خودروی پژو405 است که داشتن این شاسی کمی برای خودروی سمند ضعیف است و باعث شده میزان عملکرد ترمز ماشین ضعیف شود و استهلاک خودرو را بالا برد. این دلایل تا حدودی بر میزان خرید و فروش خودروی سمند تاثیر گذاشته است.
طراحی ستون های جلو و عقب سمند به گونه ای است که میزان دید راننده را تا حدودی کم و با مشکل مواجه کرده است و این ضعف برای هر نوع خودرویی می تواند بسیار بزرگ باشد و متاسفانه شامل خودروی سمند نیز می شود.
اما خریدار چه مواردی را در هنگام خرید خودروی سمند دست دوم باید در نظر داشته باشد؟
خریداران خودروی دست دوم سمند باید در هنگام خرید این خودرو به لاستیک های جلویی ماشین دقت فراوانی کنند. این که تمامی سطوح لاستیک جلویی خودرو به یک اندازه باشد. زیرا این خودرو به سبب سنگین بودن ، زودتر از دیگر خودرو ها باعث خرابی سیستم تعلیق جلویی خودرو شده و همچنین باعث خرابی لاستیک های جلو می گردد. اگر دقت لازم را به هنگام خرید این خودرو به عمل نیاورند ممکن است از خرید خود پشیمان شوند.
با توجه به ذکر نقاط ضعف و محاسن خودروی سمند اینک به بحث اصلی یعنی خرید خودروی سمند دست دوم می پردازیم:
در حال حاضر قیمت خودروی دست دوم سمند برابر با قیمت خودروی پراید صفر کیلومتر است . اما برای کسانی که مسافرت های برون شهری زیادی دارند و تعداد اعضای خانواده آن ها زیاد است خودروی سمند بسیار مناسب و در خور نیاز های آنان است و این در حالی است که خودرویپراید نمی تواند پاسخگوی نیازهای آنان باشد. بنابراین به این دسته از افراد خرید سمند دست دوم را پیشنهاد می کنیم زیرا هم قیمت مناسبی دارد و هم کارایی بالاتری به نسبت دیگر خودروهای داخلی دارد.
همانگونه که در مطالب فوق نیز به آن ها اشاره شد، از دیگر دلایلی که ما خرید این خودرو را به شما خریداران پیشنهاد می کنیم این است که به سبب ارازن بودن قطعات یدکی و فنی این خودرو و این که تمامی تعمیرکاران به فوت و فن های آن مهارت کافی دارند باعث می شود که شما در هنگام تعمیر خودروی خود دچار مشکل نشوید . بلاخره هر گونه ماشین دست دوم نیاز به تعمیر و تعویض قطعاتش دارد که خریدار سمند در این مورد با مشکل چندانی مواجه نمی شود.

خودروی سمند یک امتیاز بسیار مهم و حیاتی دارد و آن هم این است که در اقصی نقاط کشور و جای جای شهرهای ایران نمایندگی های وسیعی دارد که علاوه بر مزایای ذکر شده خدمات پس از فروش نیز ارائه می کنند که این امتیاز یک ویژگی حیاتی و خاص برای آن محسوب می شود و خریدار ماشین سمند نیز می تواند از این حسن مهم استفاده نماید.
مدل های جدید سمند دارای موتور با پایه ی گاز سوز هستند که به دلیل ازدیاد پمپ های گاز در جاده های بین شهری ، هزینه های سفر و حتی هزینه ی سوخت خودرو را تا حدی کاهش داده است که وجود این امتیاز خریداران را بیشتر به خرید سمند تشویق می کند.
فروشندگان و مالکان انواع مدل های مختلف خودروی سمند می توانند با درج و ثبت آگهی های رایگان فروش خودرو در سایت 1اشاره نسبت به فروش خودرو اقدام کنند. به دلیل امتیازات این نوع خودرو می توان گفت فروش خودروی سمند دست دوم راحت تر و سریعتر از دیگر خودرو ها انجام می شود. فروشندگان می توانند در آگهی های فروش خودرو با ذکر مشخصات ماشین خود خریداران و طرفداران زیادی را نسبت به خودروی خود جذب نمایند.
امروزه بیشتر معاملات خریدو فروش خودرو از طریق ثبت آگهی رایگان آسان تر از گذشته انجام می شود و خریداران می توانند با مراجعه به سایت های فروش خودرو نسبت به خریدخودرو مورد نیاز خود با قیمت های بسیار مناسبی اقدام نمایند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 710روز قبل
شنبه 7/11/1396 - 17:50
  • تعداد رکورد ها : 1647